Důchodová reforma nebude, říká Rusnok. Do penze musíme později

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 31. 8. 2020 13:00 | 106 komentářů
Důchodová reforma nebude, říká Rusnok. Do penze musíme později

Zdroj: Shutterstock

Guvernér České národní banky Jiří Rusnok nevěří, že politici přijdou s takovou důchodovou reformou, která vyřeší hlavní problém penzijního systému, tedy stárnutí populace. „Žádná důchodová reforma nemůže v praxi existovat, je to chiméra akademiků,“ řekl v pořadu Otázky Václava Moravce České televize.

„Není politicky proveditelná v zemi se silně stárnoucí populací a s rozvinutým důchodovým systémem. Jedině v diktatuře,“ myslí si Rusnok, který se považuje za veterána tuzemských pokusů o penzijní reformy. Mimo jiné byl ministrem financí, předsedou úřednické vlády, členem takzvané Bezděkovy komise nebo šéfem penzijního fondu.

Důchodová reforma podle Rusnoka může existovat jenom na papíře. V praxi je jedinou cestou další zvyšování věku odchodu do penze, případně hledání dalších zdrojů vedle výběru sociálního pojištění. Věkový strop 65 let, který zavedla vláda Bohuslava Sobotky (a vláda Andreje Babiše ho navzdory doporučení expertů odmítla zvýšit na 67 let), budou politici stejně muset zrušit.

S novou vládou vznikne zase další důchodová komise. Nejdřív připraví kritiku té stávající, potom přijde s nějakým návrhem, ale nakonec se zase nic nestane, myslí si Rusnok.

Podle předsedkyně současné důchodové komise Danuše Nerudové je možné udělat zásadní reformu v zemích, kde je vysoká důvěra lidí ve stát – a naopak důvěra státu v lidi. Obojí je v Česku nízké, připouští.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

Rektorka Mendelovy univerzity v Brně prosazuje reformu provázanou se změnami daní. V rozhovoru pro Peníze.cz zmínila na jedné straně snížení odvodů na sociální pojištění, na druhé straně možnost progresivního zdanění, přinejmenším u velkých korporací.

Nerudová věří, že se současné vládě podaří do voleb prosadit alespoň to, na čem se shodla jí vedená komise. Jde hlavně o rozdělení dosavadního prvního pilíře penzí (průběžný státní systém) na dva. Z nově vzniklého nultého pilíře by se všem vyplácel stejný základní důchod. Z nově koncipovaného prvního pilíře pak zásluhová část zohledňující vedle odpracovaných let a výše příjmů i počet dětí. Podle Rusnoka však jde jenom o hru s čísly, která nic neřeší.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) podpořila zmíněné rozdělení už letos v lednu a slíbila, že do léta přijde s konkrétním legislativním návrhem. Za své priority považuje prosazení dřívějšího odchodu do penze pro pracovníky v náročných profesích a takzvané výchovné, tedy příspěvku pro rodiče za vychované děti. Teď mluví o tom, že konkrétní návrh představí ve druhé polovině října.

Na změnách se zatím neshodla ani vládní koalice, která důchodovou reformu zmínila ve svém programovém prohlášení. „Chceme konkrétní kroky bez zdlouhavých a neplodných diskusí. Podstatou bude oddělení důchodového účtu od státního rozpočtu a stanovení jasných finančních vztahů mezi tímto účtem a státním rozpočtem, případně dalšími zdroji příjmů pro tento účet. Veřejnost bude vědět, kam její sociální odvody směřují a jak jsou využity,“ napsala v červnu 2018.

Vláda mezitím podpořila návrh ministerstva financí, který má lidi víc motivovat, aby si na důchod spořili sami a nespoléhali jenom na státní systém. Daňové výhody se mají rozšířit i na investiční produkty, současně vznikne i nový typ penzijního fondu umožňující odvážnější investování. Novelu zavádějící takzvaný účet dlouhodobých investic jsme podrobně popsali v samostatném článku.

Výpočet důchodového věku

+

Další kalkulačky

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

-167
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 106 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

31. 8. 2020 14:24, Milik

Pořád dokola, kdy si politici konečně položí otázku." Proč živíme tolik NEPRACUJÍCÍCH" Kdy se konečně začnou starat o TY co do systému přispívají a vyřadí TY co tam nikdy nic nedali???? A navíc proč Ti , kteří nikdy nepracovali pobírají dávky vypočítané z celostátního průměru a ne z minimální mzdy???? Navíc kdyby se udělal i pořádek, Těm co na to nemají nárok a přesto nějaké peníze pobírají???? Z důchodového systému by měly jít peníze POUZE pro TY co si Tam peníze odvedli...

+913
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

31. 8. 2020 14:22, L.

Stejnou logikou můžete dojít k tomu, že když někdo žije dlouho, tak třeba v osmdesáti by mu měli důchod odebrat protože dostal dost a pak ať třeba pojde hlady. Jinak viz Matěj pode mnou.

Zobrazit celé vlákno

-188
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (106 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Na ošetřovné dosáhnete snadněji. Skončí omezení pro širší rodinu

1. 9. 2021 | Petr Kučera | 2 komentáře

Na ošetřovné dosáhnete snadněji. Skončí omezení pro širší rodinu

Z pravidel odpadne podmínka společné domácnosti. Pomůže to při krátkodobé péči o nemocného nebo zraněného člena širší rodiny.

Dlouhodobé ošetřovné využije víc lidí. Podmínky zmírní

30. 8. 2021 | Petr Kučera

Dlouhodobé ošetřovné využije víc lidí. Podmínky zmírní

Lidé, kteří celý den pečují o člena rodiny, dosáhnou snadněji na dlouhodobé ošetřovné neboli ošetřovatelské volno. Zkrátí se podmínka hospitalizace, u nevyléčitelně nemocných se úplně... celý článek

Otcovská dovolená se prodlouží. Schválené změny podrobně

30. 8. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Otcovská dovolená se prodlouží. Schválené změny podrobně

Tatínci si od roku 2022 nově mohou vzít dva týdny místo dosavadního jednoho. Když bude dítě během šestinedělí hospitalizováno, prodlouží se lhůta k čerpání.

Dříve do důchodu po náročné práci. Šance ještě žije

5. 8. 2021 | Jiří Hovorka | 15 komentářů

Dříve do důchodu po náročné práci. Šance ještě žije

Za deset let fyzicky náročné práce mají lidé chodit o rok dříve do důchodu. Dlouho chystaná změna má poslední šanci projít ještě před volbami. Její zastánci ale potřebují pomoc od senátorů. celý článek

Na ošetřovné dosáhne víc lidí. Pravidla se zmírní

3. 8. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Na ošetřovné dosáhne víc lidí. Pravidla se zmírní

Podmínka společné domácnosti s největší pravděpodobností skončí. Pomůže to při krátkodobé péči o nemocného nebo zraněného člena širší rodiny.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.