Lidé s náročnou prací půjdou dřív do důchodu

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 30. 1. 2020 10:55 | 299 komentářů

Ministerstvo práce a sociálních věcí dokončuje novelu, která sníží důchodový věk lidem v náročných profesích. Za každých deset let v takovém zaměstnání budou lidé moci odejít do penze o jeden rok dřív, aniž by se jim za trest snížil důchod.

Zaplatit to podle plánů ministerstva mají firmy. Za každého svého pracovníka v náročné profesi mají zaměstnavatelé platit o pět procentních bodů vyšší pojistné. „Celkové pojistné placené zaměstnavatelem stoupne jen nepatrně,“ říká mluvčí ministerstva Kristýna Křupková. Podle ministerských dat se celkové náklady firem na sociální pojištění všech zaměstnanců jen v ojedinělých případech zvýší o více jak 0,5 procentního bodu. V náročných profesích totiž dělá jen malá část zaměstnanců.

Připravovaný návrh vychází z dohody v Komisi pro spravedlivé důchody, která je poradním orgánem ministerstva při přípravě důchodových změn. Předčasné důchody pro lidi v náročných profesích mají být podle ministerstva prvním opatřením v rámci připravované důchodové reformy. Cílem je podle ministerstva posílení spravedlnosti uvnitř důchodového systému.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

Dnes si předčasné důchody platí zaměstnanci v náročných profesích sami, když podle ministerstva pro ně platí obecná pravidla předčasných důchodů. S nimi je za každý rok dřívějšího odchodu snižován důchod zhruba o tisícikorunu. „Nově tyto náklady ponesou zaměstnavatelé. Právě oni totiž těží z náročné práce svých pracovníků,“ říká Křupková.

Podle chystaného návrhu budou moci lidé z náročných profesí do předčasného důchodu bez jakékoli penalizace. „Za každých deset let v takovém zaměstnání budou moci odejít o jeden rok dříve a nebudou tak sankcionováni snížením penze. V průměru tak ušetří 1000 korun,“ upřesňuje mluvčí.

Profese, kterých se nová pravidla budou týkat, mají být pevně stanovené podle kategorií práce. Podle Křupkové je shoda na předčasném odchodu do penze pro lidi v kategorii 4. „Jde o pracovníky, u kterých není možné vyloučit zdravotní riziko i přesto, že používají ochranné pomůcky. Jde například o horníky, svářeče, brusiče nebo kováře,“ vysvětluje mluvčí.

Ministerstvo vyjednává o možnostech zařazení pracujících i v dalších rizikových profesích, tedy v kategorii 3 a 2R. Řeč je například o všeobecných sestrách se specializací, montážních dělnících nebo o laborantech.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) už dříve v lednu představila také hlavní část její ideální důchodové reformy. Podle ní by se státní první penzijní pilíř měl rozdělit na zásluhovou část a základní, rovnou část. Každý by tak měl mít nárok minimálně na třetinu průměrné hrubé mzdy, nyní se tedy počítá s 10 500 korunami.

Obecná pravidla

Kdo chce do předčasného důchodu, musí počítat s trvalým krácením penze. Přesnou částku spočítá naše kalkulačka. Máme pro vás i přehled všech důležitých pravidel.

Předčasný důchod 2020. Kdy můžu jít a o kolik sníží penzi

Polepšit by si měla zhruba desetina nejchudších důchodců, ti další by měli zhruba zůstat na svém. Ministerstvo v návrhu ale počítá třeba i s bonusy pro ženy za vychované děti nebo se štědřejší valorizací. Návrh dál zvyšuje náklady důchodového systému, za což sklízí kritiku od ekonomů nebo od pravicových opozičních stran. Maláčová o něm nyní bude jednat s ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO) a dalšími špičkami politických stran. Chce pro změnu důchodů získat širokou shodu.


Co se chystá:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

-291
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 299 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 1. 2020 14:27, Marie

A co zdravotní sestry a jiný těžce vytížený personál????

+586
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

30. 1. 2020 15:49, Saša

A co majitel chráněné dílny , stará se o svých 20 zaměstnanců .. hledá jim práci ?

-346
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (299 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Nová penzijní společnost: Reforma musí začít ve vaší hlavě

23. 2. 2021 | Martin Vlnas | 21 komentářů

Nová penzijní společnost: Reforma musí začít ve vaší hlavě

Po osmi letech přichází na trh nová penzijní společnost. Vzniká pod hlavičkou Partners a jmenovat se bude Rentea. Ani ona vám ale k zajištěnému důchodu nepomůže – když si nenastavíte... celý článek

Bez reforem klesnou důchody. Všem, varuje šéfka komise

16. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 56 komentářů

Bez reforem klesnou důchody. Všem, varuje šéfka komise

Danuše Nerudová předsedala důchodové komisi, která navrhla velkou změnu penzí. Jak se vyrovnává s kritikou, že připravená reforma nic neřeší? Jaký je podle ní rozdíl v přístupu ministryň... celý článek

Přijde další rouškovné? Volební dárky očima expertů

5. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 43 komentářů

Přijde další rouškovné? Volební dárky očima expertů

Podzimní volby zvyšují pravděpodobnost, že důchodci i letos dostanou mimořádný příspěvek. Co doporučují experti?

Kdy půjdu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

4. 1. 2021 | Jiří Hovorka, Monika Veselíková | 29 komentářů

Kdy půjdu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Jaké jsou podmínky pro přiznání starobní penze? Kdo může žádat a co se počítá? Tady je aktuální přehled pro rok 2021.

Jak se zvýší důchody. Spočítejte si, kolik dostanete

30. 12. 2020 | Jiří Hovorka | 24 komentářů

Jak se zvýší důchody. Spočítejte si, kolik dostanete

Průměrná penze se v roce 2021 poprvé dostane nad 15 tisíc korun. Kalkulačka valorizace ukáže, kolik dostanete vy.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.