Lidé s náročnou prací půjdou dřív do důchodu

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 30. 1. 2020 | 302 komentářů

Ministerstvo práce a sociálních věcí dokončuje novelu, která sníží důchodový věk lidem v náročných profesích. Za každých deset let v takovém zaměstnání budou lidé moci odejít do penze o jeden rok dřív, aniž by se jim za trest snížil důchod.

Zaplatit to podle plánů ministerstva mají firmy. Za každého svého pracovníka v náročné profesi mají zaměstnavatelé platit o pět procentních bodů vyšší pojistné. „Celkové pojistné placené zaměstnavatelem stoupne jen nepatrně,“ říká mluvčí ministerstva Kristýna Křupková. Podle ministerských dat se celkové náklady firem na sociální pojištění všech zaměstnanců jen v ojedinělých případech zvýší o více jak 0,5 procentního bodu. V náročných profesích totiž dělá jen malá část zaměstnanců.

Připravovaný návrh vychází z dohody v Komisi pro spravedlivé důchody, která je poradním orgánem ministerstva při přípravě důchodových změn. Předčasné důchody pro lidi v náročných profesích mají být podle ministerstva prvním opatřením v rámci připravované důchodové reformy. Cílem je podle ministerstva posílení spravedlnosti uvnitř důchodového systému.

Investovat a šetřit!

Jasně, nachystat se na stáří. Dobře si vychovat hodně šikovných dětí, pořídit si byt, aby se nemusel platit nájem, a zahrádku, aby si člověk sám vypěstoval lacino dobroty.

Ale k tomu pořád investovat a šetřit.

Rádi poradíme s výběrem a pomůžeme porovnat. U vybraných podílových fondů neplatíte vstupní poplatek.

Dnes si předčasné důchody platí zaměstnanci v náročných profesích sami, když podle ministerstva pro ně platí obecná pravidla předčasných důchodů. S nimi je za každý rok dřívějšího odchodu snižován důchod zhruba o tisícikorunu. „Nově tyto náklady ponesou zaměstnavatelé. Právě oni totiž těží z náročné práce svých pracovníků,“ říká Křupková.

Podle chystaného návrhu budou moci lidé z náročných profesí do předčasného důchodu bez jakékoli penalizace. „Za každých deset let v takovém zaměstnání budou moci odejít o jeden rok dříve a nebudou tak sankcionováni snížením penze. V průměru tak ušetří 1000 korun,“ upřesňuje mluvčí.

Profese, kterých se nová pravidla budou týkat, mají být pevně stanovené podle kategorií práce. Podle Křupkové je shoda na předčasném odchodu do penze pro lidi v kategorii 4. „Jde o pracovníky, u kterých není možné vyloučit zdravotní riziko i přesto, že používají ochranné pomůcky. Jde například o horníky, svářeče, brusiče nebo kováře,“ vysvětluje mluvčí.

Ministerstvo vyjednává o možnostech zařazení pracujících i v dalších rizikových profesích, tedy v kategorii 3 a 2R. Řeč je například o všeobecných sestrách se specializací, montážních dělnících nebo o laborantech.

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) už dříve v lednu představila také hlavní část její ideální důchodové reformy. Podle ní by se státní první penzijní pilíř měl rozdělit na zásluhovou část a základní, rovnou část. Každý by tak měl mít nárok minimálně na třetinu průměrné hrubé mzdy, nyní se tedy počítá s 10 500 korunami.

Obecná pravidla

Kdo chce do předčasného důchodu, musí počítat s trvalým krácením penze. Přesnou částku spočítá naše kalkulačka. Máme pro vás i přehled všech důležitých pravidel.

Předčasný důchod 2020. Kdy můžu jít a o kolik sníží penzi

Polepšit by si měla zhruba desetina nejchudších důchodců, ti další by měli zhruba zůstat na svém. Ministerstvo v návrhu ale počítá třeba i s bonusy pro ženy za vychované děti nebo se štědřejší valorizací. Návrh dál zvyšuje náklady důchodového systému, za což sklízí kritiku od ekonomů nebo od pravicových opozičních stran. Maláčová o něm nyní bude jednat s ministryní financí Alenou Schillerovou (ANO) a dalšími špičkami politických stran. Chce pro změnu důchodů získat širokou shodu.


Co se chystá:

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-281
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 302 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 1. 2020 14:27, Marie

A co zdravotní sestry a jiný těžce vytížený personál????

+594
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

30. 1. 2020 15:49, Saša

A co majitel chráněné dílny , stará se o svých 20 zaměstnanců .. hledá jim práci ?

-348
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (302 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Příspěvek 500 Kč k důchodu se blíží. Kdo dostane výchovné za dítě

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 82 komentářů

Příspěvek 500 Kč k důchodu se blíží. Kdo dostane výchovné za dítě

Příjem žádostí o výchovné začne v září, potvrdilo dnes ministerstvo práce a sociálních věcí. Většina žen ho však dostane automaticky. Tady jsou podrobnosti a odpovědi na časté otázky. celý článek

Jak stoupnou důchody od ledna? Jurečka řekl první číslo

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 51 komentářů

Jak stoupnou důchody od ledna? Jurečka řekl první číslo

Při řádné valorizaci k 1. lednu 2023 by starobní důchodci mohli – podle zatím předběžných dat – dostat přidáno v průměru 850 korun měsíčně. Informoval o tom ministr práce a sociálních... celý článek

Další zvýšení důchodů. Spočítejte si, kolik dostanete od září

25. 7. 2022 | Petr Kučera | 130 komentářů

Další zvýšení důchodů. Spočítejte si, kolik dostanete od září

V září přijde další valorizace důchodů. Kalkulačka ukáže, jak se zvýší ten váš.

Důchody v exekuci: Úřad nevrátí peníze, které srážel přes minimum

15. 6. 2022 | Jiří Hovorka | 25 komentářů

Důchody v exekuci: Úřad nevrátí peníze, které srážel přes minimum

Důchodcům v exekuci zůstávalo půl roku méně peněz, než mělo. Česká správa sociálního zabezpečení, která prováděla vyšší srážky kvůli nejasnému výkladu zákona, to sice po rozhodnutí... celý článek

Zvýšení důchodů je tu. A blíží se další. Kalkulačka

2. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ | 56 komentářů

Zvýšení důchodů je tu. A blíží se další. Kalkulačka

Od června se mimořádně zvyšují důchody. Procentní (zásluhová) část důchodu stoupne o 8,2 %, průměrný důchod to zvýší o 1017 korun. Další mimořádná valorizace bude následovat v září:... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.