Otevřou papírnictví a prodejny dětského oblečení. Školy ne

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 18. 1. 2021 | 1 komentář
Otevřou papírnictví a prodejny dětského oblečení. Školy ne

Zdroj: Shutterstock

Od úterý 19. ledna mohou otevřít papírnictví a prodejny s dětským oblečením. Stejný sortiment mohou začít prodávat i supermarkety. O výjimce rozšiřující seznam takzvaného základního sortimentu, který se smí prodávat i v pátem stupni systému PES, rozhodla dnes vláda. Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) vyšla vstříc požadavkům rodin s dětmi.

V médiích se předtím mluvilo třeba také o prodejnách spodního prádla nebo obecně o obuvi, tedy i prodeji bot pro dospělé. Vláda podle Havlíčka uvažovala o mnohem širším sortimentu, u kterého by mohla znovu umožnit prodej – nakonec se ale rozhodla být opatrná a otevřít jen to, co jí přijde nejnaléhavější.

Vláda je opatrná také u případného otevření škol. Ministr školství Robert Plaga oznámil, že školy zůstanou zavřené i v příštím týdnu. Všechna další omezení platící od 27. prosince, kdy vláda rozhodla o přesunu Česka do pátého stupně systému PES, jsou zatím schválená jen do 22. ledna, kdy končí nouzový stav. Vláda ho chce prodloužit o dalších 30 dnů, bude o to tento týden žádat poslance.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) po jednání vlády uvedl, že by Česko mělo ještě nejakou dobu zůstat v pátém stupni, aby co nejvíce poklesl počet hospitalizovaných lidí a nemocnice mohly obnovit alespoň z výrazné části běžnou péči. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dodal, že vláda v tomto týdnu představí upravená pravidla systému PES, který nově bude zohledňovat právě i počty lidí v nemocnicích s covidem. Nyní jich tam je přes 6300.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Vláda také dnes schválila některé nové podpůrné programy. Ministerstvo pro místní rozvoj přichystá podporu pro menší poskytovatele ubytování, kteří za období zhruba posledních tří měsíců, kdy museli mít zavřeno, získají 200 korun za den a pokoj. Malé a střední cestovní kanceláře dostanou úlevu na placení povinného pojištění, pokud se je tedy pojišťovny rozhodnou pojistit. Budou moci složit jen čtvrtinu peněz, které pojišťovnám platí na případnou spoluúčast. Za zbylou část se zaručí Českomoravská záruční a rozvojová banka. Ta nově také poskytne takzvanou portfoliovou záruku na úvěry od komerčních bank pro podnikatele nebo spolky z oblasti sportu.

Vláda také prodloužila platnost voucherů na lázeňské pobyty a rozhodla, že taxislužba má nově statut mobilní provozovny. Díky tomu budou moci taxikáři čerpat kompenzační bonus 500 korun za den. Kabinet také schválil novelu zákona, která kompenzační bonus konečně dá i podnikatelům, kteří jsou v oddlužení.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Spořící účet plně online

Spořící účet plně online

Spořte s úrokem 5,3 % ročně bez podmínek

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+48
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

Energetický regulační úřad zveřejnil svou část ceny za elektřinu a plyn. Co to udělá s konečnou cenou pro domácnosti? Tady je přehled.

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Nový podvod s balíky z e-shopů. Platíte, co jste neobjednali

Počet nákupů na internetu každý rok roste. Placení dobírkou je sice na ústupu, ale rozhodně ještě není raritou. A na to spoléhají dobírkoví podvodníci.

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

30. 11. 2023 | Petr Kučera

Nechcete plastovou kartu? Další banka dá jen virtuální

Možnost úplně odmítnout klasickou kartu – a spokojit se jen s její virtuální podobou – nabízí už několik bank. Kdy se přidají další? A jaké to má výhody a nevýhody?

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

28. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

Tržní cena elektřiny zlevňuje, přesto za ni v příštím roce zaplatíte víc. Jak je to možné? Naučíme vás vyznat se ve vyúčtování.

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

27. 11. 2023 | Jakub Balada | 1 komentář

Kdo počítá slevy férově a kdo ne. Black Friday poprvé s novými pravidly

Zákon o ochraně spotřebitele od letoška zpřísnil. Kouzlení se slevami by mělo být těžší. Jak to vypadá v praxi, ukazuje nová analýza Hlídače shopů. Zaměřila se na slevy během letošního... celý článek

Partners Financial Services