Otevřou papírnictví a prodejny dětského oblečení. Školy ne

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 18. 1. 2021 | 1 komentář
Otevřou papírnictví a prodejny dětského oblečení. Školy ne

Zdroj: Shutterstock

Od úterý 19. ledna mohou otevřít papírnictví a prodejny s dětským oblečením. Stejný sortiment mohou začít prodávat i supermarkety. O výjimce rozšiřující seznam takzvaného základního sortimentu, který se smí prodávat i v pátem stupni systému PES, rozhodla dnes vláda. Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) vyšla vstříc požadavkům rodin s dětmi.

V médiích se předtím mluvilo třeba také o prodejnách spodního prádla nebo obecně o obuvi, tedy i prodeji bot pro dospělé. Vláda podle Havlíčka uvažovala o mnohem širším sortimentu, u kterého by mohla znovu umožnit prodej – nakonec se ale rozhodla být opatrná a otevřít jen to, co jí přijde nejnaléhavější.

Vláda je opatrná také u případného otevření škol. Ministr školství Robert Plaga oznámil, že školy zůstanou zavřené i v příštím týdnu. Všechna další omezení platící od 27. prosince, kdy vláda rozhodla o přesunu Česka do pátého stupně systému PES, jsou zatím schválená jen do 22. ledna, kdy končí nouzový stav. Vláda ho chce prodloužit o dalších 30 dnů, bude o to tento týden žádat poslance.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) po jednání vlády uvedl, že by Česko mělo ještě nejakou dobu zůstat v pátém stupni, aby co nejvíce poklesl počet hospitalizovaných lidí a nemocnice mohly obnovit alespoň z výrazné části běžnou péči. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dodal, že vláda v tomto týdnu představí upravená pravidla systému PES, který nově bude zohledňovat právě i počty lidí v nemocnicích s covidem. Nyní jich tam je přes 6300.

Vláda také dnes schválila některé nové podpůrné programy. Ministerstvo pro místní rozvoj přichystá podporu pro menší poskytovatele ubytování, kteří za období zhruba posledních tří měsíců, kdy museli mít zavřeno, získají 200 korun za den a pokoj. Malé a střední cestovní kanceláře dostanou úlevu na placení povinného pojištění, pokud se je tedy pojišťovny rozhodnou pojistit. Budou moci složit jen čtvrtinu peněz, které pojišťovnám platí na případnou spoluúčast. Za zbylou část se zaručí Českomoravská záruční a rozvojová banka. Ta nově také poskytne takzvanou portfoliovou záruku na úvěry od komerčních bank pro podnikatele nebo spolky z oblasti sportu.

Vláda také prodloužila platnost voucherů na lázeňské pobyty a rozhodla, že taxislužba má nově statut mobilní provozovny. Díky tomu budou moci taxikáři čerpat kompenzační bonus 500 korun za den. Kabinet také schválil novelu zákona, která kompenzační bonus konečně dá i podnikatelům, kteří jsou v oddlužení.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+48
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Poslední dovolená s kunou. Takhle vypadají chorvatská eura

18. 5. 2022 | Jana Divinová | 10 komentářů

Poslední dovolená s kunou. Takhle vypadají chorvatská eura

Chorvatsko definitivně schválilo přijetí eura. Vyřešilo i komplikaci s podobou eurové mince.

Podvod v telefonu. Dejte si pozor na falešné SMS

11. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ | 13 komentářů

Podvod v telefonu. Dejte si pozor na falešné SMS

Přes SMS a MMS zprávy se v Česku nyní šíří nebezpečný software s názvem Flubot, který cílí na uživatele chytrých telefonů s operačním systémem Android. Upozornila na to Asociace provozovatelů... celý článek

Benzin a nafta mají zlevnit, senát schválil nižší daň

11. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 19 komentářů

Benzin a nafta mají zlevnit, senát schválil nižší daň

Spotřební daň na benzin a naftu klesne od začátku června do konce září o 1,50 koruny na litr. Vládní návrh dnes schválili senátoři.

Inflace je nejvyšší za skoro 30 let. A zdražování ještě nekončí

10. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 31 komentářů

Inflace je nejvyšší za skoro 30 let. A zdražování ještě nekončí

Spotřebitelské ceny stouply v dubnu o 14,2 % v porovnání se stejným měsícem loňského roku, což je o 1,5 procentního bodu víc než v březnu. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ).

Máte je ještě doma? Za kolik prodáte neplatné koruny

10. 5. 2022 | Jana Divinová | 10 komentářů

Máte je ještě doma? Za kolik prodáte neplatné koruny

V obchodě už s nimi nezaplatíte, přesto nemusí být úplně bezcenné. Pojďme si zavzpomínat na bankovky a mince z nedávné minulosti. Možná je nakonec ještě dobře zhodnotíte.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.