Otevřou papírnictví a prodejny dětského oblečení. Školy ne

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 18. 1. 2021 18:37 | 1 komentář
Otevřou papírnictví a prodejny dětského oblečení. Školy ne

Zdroj: Shutterstock

Od úterý 19. ledna mohou otevřít papírnictví a prodejny s dětským oblečením. Stejný sortiment mohou začít prodávat i supermarkety. O výjimce rozšiřující seznam takzvaného základního sortimentu, který se smí prodávat i v pátem stupni systému PES, rozhodla dnes vláda. Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) vyšla vstříc požadavkům rodin s dětmi.

V médiích se předtím mluvilo třeba také o prodejnách spodního prádla nebo obecně o obuvi, tedy i prodeji bot pro dospělé. Vláda podle Havlíčka uvažovala o mnohem širším sortimentu, u kterého by mohla znovu umožnit prodej – nakonec se ale rozhodla být opatrná a otevřít jen to, co jí přijde nejnaléhavější.

Vláda je opatrná také u případného otevření škol. Ministr školství Robert Plaga oznámil, že školy zůstanou zavřené i v příštím týdnu. Všechna další omezení platící od 27. prosince, kdy vláda rozhodla o přesunu Česka do pátého stupně systému PES, jsou zatím schválená jen do 22. ledna, kdy končí nouzový stav. Vláda ho chce prodloužit o dalších 30 dnů, bude o to tento týden žádat poslance.

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) po jednání vlády uvedl, že by Česko mělo ještě nejakou dobu zůstat v pátém stupni, aby co nejvíce poklesl počet hospitalizovaných lidí a nemocnice mohly obnovit alespoň z výrazné části běžnou péči. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) dodal, že vláda v tomto týdnu představí upravená pravidla systému PES, který nově bude zohledňovat právě i počty lidí v nemocnicích s covidem. Nyní jich tam je přes 6300.

Vláda také dnes schválila některé nové podpůrné programy. Ministerstvo pro místní rozvoj přichystá podporu pro menší poskytovatele ubytování, kteří za období zhruba posledních tří měsíců, kdy museli mít zavřeno, získají 200 korun za den a pokoj. Malé a střední cestovní kanceláře dostanou úlevu na placení povinného pojištění, pokud se je tedy pojišťovny rozhodnou pojistit. Budou moci složit jen čtvrtinu peněz, které pojišťovnám platí na případnou spoluúčast. Za zbylou část se zaručí Českomoravská záruční a rozvojová banka. Ta nově také poskytne takzvanou portfoliovou záruku na úvěry od komerčních bank pro podnikatele nebo spolky z oblasti sportu.

Vláda také prodloužila platnost voucherů na lázeňské pobyty a rozhodla, že taxislužba má nově statut mobilní provozovny. Díky tomu budou moci taxikáři čerpat kompenzační bonus 500 korun za den. Kabinet také schválil novelu zákona, která kompenzační bonus konečně dá i podnikatelům, kteří jsou v oddlužení.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+48
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Air Bank couvla. Kartou na internetu zaplatíte i bez aplikace

5. 3. 2021 | Petr Kučera | 9 komentářů

Air Bank couvla. Kartou na internetu zaplatíte i bez aplikace

Klienti Air Bank, kteří nechtějí nebo nemohou používat mobilní aplikaci, nepřijdou o možnost platit kartou na internetu. Banka jim dnes napsala, že pravidla od dubna nezpřísní tak výrazně,... celý článek

Energetické štítky se mění. Co nového vám řeknou o pračce, myčce a ledničce

2. 3. 2021 | Jana Králová | 6 komentářů

Energetické štítky se mění. Co nového vám řeknou o pračce, myčce a ledničce

Těch plusů už bylo až příliš. Od letošního března končí, přinejmenším dočasně. A dostane se i na další písmena než áčka. Na scénu nově vstupuje QR kód.

Nová omezení přehledně: Zákaz pohybu, zavřené obchody, respirátory

28. 2. 2021 | redakce Peníze.CZ | 10 komentářů

Nová omezení přehledně: Zákaz pohybu, zavřené obchody, respirátory

Co platí od 1. března? Vláda omezuje volný pohyb obyvatel víc než kdykoliv předtím. Zavře všechny mateřské školy i zbývající ročníky základních škol. Otevřeno zůstane ještě méně obchodů... celý článek

Rybičky jedou! Lepší mražená než „čerstvá“

28. 2. 2021 | Renata Lichtenegerová | 2 komentáře

Rybičky jedou! Lepší mražená než „čerstvá“

Okouník, halibut, siven. Zní vám to jako rozpočitadlo? Pak má asi Marek Jirovec pravdu, když říká, že se máme co učit. Jsou to jména některých ryb, které k nám dováží zejména z Islandu... celý článek

Energie v aplikaci. Neplaťte víc za to, co mají všichni dodavatelé stejné

27. 2. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Energie v aplikaci. Neplaťte víc za to, co mají všichni dodavatelé stejné

Smlouva s měsíční výpovědní dobou, kterou můžete podepsat přímo v aplikaci. Tak prodává energie Gazela Energy. Její výkonný ředitel Karel Srna v rozhovoru vypočítává, kolik stojí pasivita... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.