Pomoc pro zavřené provozovny: 400 Kč na zaměstnance za den

Jiří Hovorka | rubrika: Aktuality | 4. 1. 2021 | 5 komentářů
Pomoc pro zavřené provozovny: 400 Kč na zaměstnance za den

Zdroj: Shutterstock

Vládou uzavřené provozovny dostanou od státu kompenzaci 400 korun za den a zaměstnance. Nový program nazvaný Covid Gastro a uzavřené provozovny dnes schválila vláda.

Příjem žádostí o novou pomoc má začít do poloviny ledna, říká vicepremiér Karel Havlíček. Má týkat zhruba 80 až 130 tisíc podnikatelů. V první vlně nabídne náhradu za provozovny uzavřené v období od poloviny října do 10. ledna.

Na pomoc budou mít nárok všichni ti, kterým vláda nařídila provozovny ve zmíněném období zcela uzavřít. Jde například o restaurace, obchody, kina, fitness centra, bazény, kadeřníky, kosmetičky nebo třeba o provozovatele sjezdovek. Za dny, kdy mohli mít otevřeno s výraznými omezeními (například provoz restaurací jenom do 20 nebo 22 hodin), na podporu nedosáhnou – výjimkou jsou výdejní okna. 

Náhrada ve výši 400 korun za zaměstnance a den uzavření platí pro plné úvazky. Když má podnik například pět zaměstnanců,dostane za jeden den uzavření 2000 korun. U částečných úvazků se bude náhrada proporcionálně krátit.

Nová podpora půjde kombinovat s dalšími. Pro osoby samostatně výdělečně činné je k dispozici kompenzační bonus. Zaměstnavatelé mohou využívat prodloužený program Antivirus, který zavřeným provozovnám proplácí sto procent nákladů na zaměstnance, případně nižší podíl při jiných definovaných omezeních.

Prodlouží se také program Covid Nájemné – stát proplatí polovinu nájmu za celé čtvrtletí bez ohledu na skutečný počet zavřených dnů. V další takzvané výzvě, která se bude týkat začátku roku 2021, získají nárok na Covid Nájemné mít i provozovatelé sjezdovek, kteří si k tomu pronajímají louky nebo svahy.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+39
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Jak si snížit daně. Velký přehled slev a odpočtů

8. 2. 2023 | Petr Kučera

Jak si snížit daně. Velký přehled slev a odpočtů

Také při vyplňování přiznání za rok 2022 můžete využít odečitatelné položky a daňové slevy. Na daních díky nim zaplatíte mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Tady je aktuální přehled. celý článek

Zákonná maximální lhůta splatnosti faktur neodráží realitu

8. 2. 2023 | Adam Šoukal

Zákonná maximální lhůta splatnosti faktur neodráží realitu

Od ledna je účinná novela občanského zákoníku, která určuje pravidla maximální lhůtu splatnosti faktur. Vznikla kvůli tomu, jak dlouhé doby splatnosti nastavují větší odběratelé svým... celý článek

Změny v práci na dohodu. Zpřísnění vyžene lidi do švarcsystému, varují kritici

1. 2. 2023 | Veronika Hejná | 1 komentář

Změny v práci na dohodu. Zpřísnění vyžene lidi do švarcsystému, varují kritici

Novela zákoníku práce má zlepšit ochranu dohodářů a přiblížit je zaměstnancům s pracovní smlouvou. Podle firem to ale hlavně zvýší papírování a náklady. Lidé by pak častěji pracovali... celý článek

Zdravotní pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

25. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Zdravotní pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

Novou výši minimální zálohy musí podnikatelé zaslat na účet zdravotní pojišťovny nejpozději do osmého února.

Recese zatím není, tvrdí ekonom. Firem, co vám nezaplatí, ale bude přibývat

23. 1. 2023 | Radim Zelený

Recese zatím není, tvrdí ekonom. Firem, co vám nezaplatí, ale bude přibývat

Inflace je i v novém roce dvouciferná, ale na hlubokou recesi to podle Adama Bursíka, risk manažera Platební instituce Roger, nevypadá. Přesto by se prý firmy měly připravit na to,... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.