Zavřeme obchody a služby, rozhodla vláda. Kromě základního zboží

Oblečení, hračky nebo elektroniku si po Vánocích koupíte jedině online. Kadeřnické a podobné služby nepůjde poskytovat ani mimo provozovnu.
Zavřeme obchody a služby, rozhodla vláda. Kromě základního zboží

Zdroj: Shutterstock

Česko se od neděle 27. prosince přesune do pátého stupně protiepidemického systému PES. Kromě jiného to znamená uzavření obchodů, služeb nebo škol.

Vláda tím reaguje na zhoršení situace. Například počet potvrzených nakažených koronavirem se jen za včerejšek znovu dostal nad hranici 10 tisíc.

„Kdybychom nezasáhli, dostali bychom se koncem roku na 15 tisíc nakažených za den. Chceme do konce roku udržet počet hospitalizovaných mezi čtyřmi až pěti tisíci a doufáme, že pak budou klesat,“ říká ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Na Štědrý den mohou mít obchody i služby ještě do 12 hodin otevřeno. Řada z nich však už předem oznámila, že bude mít celý den zavřeno.

Po Vánocích mohou otevřít jen obchody, které prodávají základní potřeby, a to i v neděli. Tentokrát už nebudou zvýhodněny hypermarkety či supermarkety. Ani velké řetězce tak nemohou prodávat například oblečení, boty, hračky nebo elektroniku. Tím se zrovnoprávní podmínky pro malé a velké prodejny. 

Dál je možný pouze prodej základních potřeb a poskytování některých služeb. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka má jít konkrétně o:

 • potraviny,
 • pohonné hmoty,
 • hygienické a kosmetické zboží, drogerie,
 • léky, zdravotnické potřeby,
 • prodej malých domácích zvířat a krmiv pro něj,
 • prodej brýlí,
 • prodej novin a časopisů včetně tabákových výrobků,
 • prádelny a čistírny,
 • servis aut, myčky
 • vyzvedávání zboží z e-shopů,
 • květinářství,
 • textilní materiál a galanterie,
 • zámečnictví,
 • opravy strojů pro domácnost (bílá elektronika)
 • domácí potřeby a železárství (ne však nábytek, koberce a podobně).

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

V obchodech, které zůstanou otevřené, samozřejmě trvají všechna dosavadní omezení, tedy především jeden zákazník na 15 metrů čtverečních nebo dodržování minimálně dvoumetrových rozestupů.

V pátém stupni musí zavřít i podnikatelé ve službách jako třeba kadeřnice, maséři či kosmetičky. Od neděle nemohou až do zlepšení situace poskytovat služby ani individuálně mimo svou provozovnu. Zastavit provoz musí od neděle 27. prosince také třeba vleky a lyžařské areály. Restaurace mohou prodávat přes výdejové okénko nebo nabízet rozvozy.

Ohledně podpory podnikatelů Havlíček připomněl především stávající programy: Pro osoby samostatně výdělečně činné je k dispozici kompenzační bonus, nově ho mohou kombinovat i s dalšími podporami, třeba s ošetřovným nebo dotací na nájem. Zaměstnavatelé mají k dispozici prodloužený program Antivirus, který zavřeným provozovnám proplácí sto procent nákladů na zaměstnance. Prodlouží se také program Covid Nájemné. I nově uzavřené provozovny mohou žádat o poloviční příspěvek na nájemné za celé období od října do prosince nezávisle na tom, jak dlouho musely mít podle vládních nařízení zavřeno.

Vláda také chystá novou podporu pro všechny zavřené provozovny, konkrétně třeba pro kina, fitness centra, bazény nebo i provozovatele sjezdovek. Sloučí se s nedávno představeným programem Covid gastro, z něhož má vycházet. Detaily vláda představí po svém dalším zasedání. Podnikatelům vadí, že na podpora má oproti první vlně mnohem víc omezení, řada postižených na ni nedosáhne a netýká se například dnů, kdy jinak otevřené restaurace musely zavřít už ve 22 nebo 20 hodin.

Pátý stupeň systému PES znamená také to, že většina žáků a studentů začne nový rok s distanční výukou. Výjimka platí jen pro mateřské a speciální školy a pro 1. a 2. třídu na prvním stupni základních škol. S omezením se zatím počítá do 10. ledna.

V pátém stupni se také posouvá zákaz nočního vycházení z 23. na 21. hodinu. Omezuje se setkávání na maximálně dvě osoby, stejně tak sportovat venku lze nejvýše v počtu dvou lidí. Svateb, pohřbů a vstupu do registrovaného partnerství se bude moci účastnit nanejvýš patnáct osob.

Pro církevní a náboženská shromáždění byla snížena povolená kapacita v kostelech a modlitebnách na maximálně deset procent míst k sezení. Nově bude povolen hromadný zpěv za podmínky, že zpěváci nebo sbor jsou oddělení od ostatních účastníků shromáždění tak, aby se zabránilo šíření kapének.

Výjimka nebude ani pro Silvestra. To by mělo podle Blatného kromě jiného pomoci nemocnicím, které nebudou muset řešit tradičně zvýšený počet úrazů spojený s používáním zábavní pyrotechniky.

PES podrobně:

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Základní tabulka s opatřeními podle stupně PES.

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Tabulka s opatřeními pro obchod, služby nebo průmysl podle stupně PES. První část.

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Tabulka s opatřeními pro obchod, služby nebo průmysl podle stupně PES. Druhá část.

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Tabulka s opatřeními pro kulturu nebo bohoslužby.

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Tabulka s opatřeními pro sport.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Autorsky se zaměřuje na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ještě víc než paragrafy ale miluje média. Byl šéfredaktorem České informační agentury... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+30
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 23 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 12. 2020 13:01

proc bude otevrenej prodej novin a casopisu? aha, babis vlastni medialni skupinu mafra s tretinovym podilem na trhu. proc se budou moct prodavat kytky?? jasneee, babis vlastni sit kvetinarstvi flamengo ...

+22
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 12. 2020 9:08, Petr

chtel bych vas videt co by jste ted delali bez pomoci statu i kdz jdou do takovych schodku vsichni si dokazete jen stezovat, ale nevidite tu druhou stranu kdyby stat nesel do toho schodku uz by nikdo nic neotevrel a ty velke korporace by vyhrali na plne care

Zobrazit celé vlákno

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (23 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Otevřou papírnictví a prodejny dětského oblečení. Školy ne

18. 1. 2021 | Jiří Hovorka

Otevřou papírnictví a prodejny dětského oblečení. Školy ne

Od úterý 19. ledna mohou otevřít papírnictví a prodejny s dětským oblečením. Stejný sortiment mohou začít prodávat i supermarkety. O výjimce rozšiřující seznam takzvaného základního... celý článek

Mall Pay vyrostl na dvojnásobek, nabídne investice

18. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Mall Pay vyrostl na dvojnásobek, nabídne investice

Fintechová společnost Mall Pay, která se zaměřuje na odložené platby, v roce 2020 vyrostla na zhruba dvojnásobek a zprostředkovala platby v řádu stovek milionů korun. Oznámil to její... celý článek

Electro World posílí, kupuje síť K+B Elektro

18. 1. 2021 | Petr Kučera

Electro World posílí, kupuje síť K+B Elektro

Pobočky K+B Elektro, které dosud patří do prodejního uskupení Expert ČR, se začlení do prodejní sítě Electro World. Vyplývá to z dohody německé společnosti Kappenberger + Braun a slovenské... celý článek

Stravenkový paušál startuje. Takhle zvýší výplatu

18. 1. 2021 | Petr Kučera | 21 komentářů

Stravenkový paušál startuje. Takhle zvýší výplatu

Jak si může přilepšit zaměstnanec s průměrnou mzdou, který doteď neměl žádné benefity, když mu firma nabídne stravenkový paušál? A jak se projeví případný přechod ze stravenek na paušál?... celý článek

Růst cen zpomaluje, i tak byl loni nejvyšší za osm let

13. 1. 2021 | Jiří Hovorka | 9 komentářů

Růst cen zpomaluje, i tak byl loni nejvyšší za osm let

Meziroční růst spotřebitelských cen dál ztrácí na síle. V prosinci inflace meziročně klesla na 2,3 % z listopadových 2,7 %. Jednalo se o nejnižší meziroční růst od prosince 2018. Oproti... celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.