Zavřeme obchody a služby, rozhodla vláda. Kromě základního zboží

Oblečení, hračky nebo elektroniku si po Vánocích koupíte jedině online. Kadeřnické a podobné služby nepůjde poskytovat ani mimo provozovnu.
Zavřeme obchody a služby, rozhodla vláda. Kromě základního zboží

Zdroj: Shutterstock

Česko se od neděle 27. prosince přesune do pátého stupně protiepidemického systému PES. Kromě jiného to znamená uzavření obchodů, služeb nebo škol.

Vláda tím reaguje na zhoršení situace. Například počet potvrzených nakažených koronavirem se jen za včerejšek znovu dostal nad hranici 10 tisíc.

„Kdybychom nezasáhli, dostali bychom se koncem roku na 15 tisíc nakažených za den. Chceme do konce roku udržet počet hospitalizovaných mezi čtyřmi až pěti tisíci a doufáme, že pak budou klesat,“ říká ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Na Štědrý den mohou mít obchody i služby ještě do 12 hodin otevřeno. Řada z nich však už předem oznámila, že bude mít celý den zavřeno.

Po Vánocích mohou otevřít jen obchody, které prodávají základní potřeby, a to i v neděli. Tentokrát už nebudou zvýhodněny hypermarkety či supermarkety. Ani velké řetězce tak nemohou prodávat například oblečení, boty, hračky nebo elektroniku. Tím se zrovnoprávní podmínky pro malé a velké prodejny. 

Dál je možný pouze prodej základních potřeb a poskytování některých služeb. Podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka má jít konkrétně o:

 • potraviny,
 • pohonné hmoty,
 • hygienické a kosmetické zboží, drogerie,
 • léky, zdravotnické potřeby,
 • prodej malých domácích zvířat a krmiv pro něj,
 • prodej brýlí,
 • prodej novin a časopisů včetně tabákových výrobků,
 • prádelny a čistírny,
 • servis aut, myčky
 • vyzvedávání zboží z e-shopů,
 • květinářství,
 • textilní materiál a galanterie,
 • zámečnictví,
 • opravy strojů pro domácnost (bílá elektronika)
 • domácí potřeby a železárství (ne však nábytek, koberce a podobně).

Řežeme náklady!

Řetězova pila
Zdroj: Shutterstock

Účty za telefon, elektřina, plyn. Neplatíte zbytečně moc? Poradíme, jak odlehčit rodinnému rozpočtu – porovnáme nabídky a vybereme tu nejlepší.

V obchodech, které zůstanou otevřené, samozřejmě trvají všechna dosavadní omezení, tedy především jeden zákazník na 15 metrů čtverečních nebo dodržování minimálně dvoumetrových rozestupů.

V pátém stupni musí zavřít i podnikatelé ve službách jako třeba kadeřnice, maséři či kosmetičky. Od neděle nemohou až do zlepšení situace poskytovat služby ani individuálně mimo svou provozovnu. Zastavit provoz musí od neděle 27. prosince také třeba vleky a lyžařské areály. Restaurace mohou prodávat přes výdejové okénko nebo nabízet rozvozy.

Ohledně podpory podnikatelů Havlíček připomněl především stávající programy: Pro osoby samostatně výdělečně činné je k dispozici kompenzační bonus, nově ho mohou kombinovat i s dalšími podporami, třeba s ošetřovným nebo dotací na nájem. Zaměstnavatelé mají k dispozici prodloužený program Antivirus, který zavřeným provozovnám proplácí sto procent nákladů na zaměstnance. Prodlouží se také program Covid Nájemné. I nově uzavřené provozovny mohou žádat o poloviční příspěvek na nájemné za celé období od října do prosince nezávisle na tom, jak dlouho musely mít podle vládních nařízení zavřeno.

Vláda také chystá novou podporu pro všechny zavřené provozovny, konkrétně třeba pro kina, fitness centra, bazény nebo i provozovatele sjezdovek. Sloučí se s nedávno představeným programem Covid gastro, z něhož má vycházet. Detaily vláda představí po svém dalším zasedání. Podnikatelům vadí, že na podpora má oproti první vlně mnohem víc omezení, řada postižených na ni nedosáhne a netýká se například dnů, kdy jinak otevřené restaurace musely zavřít už ve 22 nebo 20 hodin.

Pátý stupeň systému PES znamená také to, že většina žáků a studentů začne nový rok s distanční výukou. Výjimka platí jen pro mateřské a speciální školy a pro 1. a 2. třídu na prvním stupni základních škol. S omezením se zatím počítá do 10. ledna.

V pátém stupni se také posouvá zákaz nočního vycházení z 23. na 21. hodinu. Omezuje se setkávání na maximálně dvě osoby, stejně tak sportovat venku lze nejvýše v počtu dvou lidí. Svateb, pohřbů a vstupu do registrovaného partnerství se bude moci účastnit nanejvýš patnáct osob.

Pro církevní a náboženská shromáždění byla snížena povolená kapacita v kostelech a modlitebnách na maximálně deset procent míst k sezení. Nově bude povolen hromadný zpěv za podmínky, že zpěváci nebo sbor jsou oddělení od ostatních účastníků shromáždění tak, aby se zabránilo šíření kapének.

Výjimka nebude ani pro Silvestra. To by mělo podle Blatného kromě jiného pomoci nemocnicím, které nebudou muset řešit tradičně zvýšený počet úrazů spojený s používáním zábavní pyrotechniky.

PES podrobně:

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Základní tabulka s opatřeními podle stupně PES.

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Tabulka s opatřeními pro obchod, služby nebo průmysl podle stupně PES. První část.

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Tabulka s opatřeními pro obchod, služby nebo průmysl podle stupně PES. Druhá část.

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Tabulka s opatřeními pro kulturu nebo bohoslužby.

Zdroj: ministerstvo zdravotnictví

Tabulka s opatřeními pro sport.

Jiří Hovorka

Autor článku Jiří Hovorka

O osobních financích píše od roku 2009. Začínal v Měšci, pak se stejným tématům věnoval v Aktuálně.cz, po sloučení s vydavatelstvím Economia se jeho texty objevovaly i v Hospodářských novinách. Dlouhodobě se věnuje důchodům,... Další články autora.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+53
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 33 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 12. 2020 13:01

proc bude otevrenej prodej novin a casopisu? aha, babis vlastni medialni skupinu mafra s tretinovym podilem na trhu. proc se budou moct prodavat kytky?? jasneee, babis vlastni sit kvetinarstvi flamengo ...

+22
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

26. 12. 2020 9:08, Petr

chtel bych vas videt co by jste ted delali bez pomoci statu i kdz jdou do takovych schodku vsichni si dokazete jen stezovat, ale nevidite tu druhou stranu kdyby stat nesel do toho schodku uz by nikdo nic neotevrel a ty velke korporace by vyhrali na plne care

Zobrazit celé vlákno

-6
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (33 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Víc hmyzu na talíři. EU schválila prodej dalších druhů

7. 2. 2023 | Jana Divinová | 1 komentář

Víc hmyzu na talíři. EU schválila prodej dalších druhů

Napřed to byla sarančata stěhovavá a larvy potemníka domácího, pak cvrček domácí, teď se na talíř Evropanů dostanou i potemníci stájoví. Evropská komise rozšířila seznam hmyzu, který... celý článek

Nákupy v Polsku jsou ještě výhodnější. Zlotý oslabuje

7. 2. 2023 | Lukáš Kovanda | 1 komentář

Nákupy v Polsku jsou ještě výhodnější. Zlotý oslabuje

Česká koruna se dnes obchoduje na nejsilnější úrovni vůči polskému zlotému v novodobé historii – vůbec poprvé za méně než pět korun za zlotý. Vzájemný kurz obou měn spadl až na 4,9886,... celý článek

Fio banka už umí Apple Pay i pro karty Visa

7. 2. 2023 | Petr Kučera

Fio banka už umí Apple Pay i pro karty Visa

Klienti Fio banky si nově mohou přidat do Apple Pay také kartu Visa a použít ji pro placení mobilním telefonem, chytrými hodinkami i pro výběry z bankomatu.

Otravné telefonáty nekončí. Úřad dal jedinou pokutu

7. 2. 2023 | Jana Divinová

Otravné telefonáty nekončí. Úřad dal jedinou pokutu

Přísnější pravidla pro nevyžádaná marketingová volání platí od poloviny loňského roku. Telekomunikační úřad dostal tisíc stížností, pokuta zatím padla jediná. Takzvaní telešmejdi si... celý článek

Stovky s přítiskem se prodaly za tisíce. Co teď tisícovky?

7. 2. 2023 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Stovky s přítiskem se prodaly za tisíce. Co teď tisícovky?

Speciální stokoruny z roku 2019 přinesly některým majitelům deseti- a vícenásobné zhodnocení. U tisícovek, které ČNB vydává ve středu, s něčím takovým ale raději nepočítejte.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.