Záchrana pracovních míst: Antivirus pokračuje

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 21. 12. 2020 16:30
Záchrana pracovních míst: Antivirus pokračuje

Zdroj: Shutterstock

Vláda dnes na návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) schválila prodloužení programu Antivirus do konce února. Vládní koalice totiž nestihla ve sněmovně ani s dvouměsíčním zpožděním schválit takzvaný kurzarbeit, který měl nahradit dosavadní Antivirus.

Varianta A programu Antivirus kompenzuje náklady zaměstnavatelům, jejichž zaměstnancům byla nařízena karanténa, nebo museli částečně či úplně omezit svůj provoz na základě vládních omezení. Kompenzace pro firmy dosahuje 100 procent poskytnuté náhrady mzdy. Kompenzace se vyplácí do stropu 50 tisíc korun měsíčně na jednoho zaměstnance.

Prostřednictvím varianty B programu Antivirus pak mohou firmy žádat o náhradu mezd zaměstnancům, pokud musely omezit výrobu nebo služby kvůli omezení poptávky, dostupnosti zdrojů nebo výpadku personálu. Zaměstnavatelé mohou získat 60 procent vyplacené náhrady mzdy včetně odvodů, maximálně však 29 tisíc korun na jednoho zaměstnance, a to v těchto případech:

  • omezení poptávky po službách, výrobcích a jiných produktech firmy – zaměstnanec pobírá náhradu mzdy 60 % průměrného výdělku),
  • omezení dostupnosti vstupů (surovin, výrobků, služeb) nezbytných k činnosti – zaměstnanec pobírá náhradu mzdy 80 % průměrného výdělku,
  • překážky v práci na straně zaměstnavatele z důvodu nařízení karantény či péče o dítě u významné části zaměstnanců (30 % a více) – zaměstnanec pobírá náhradu mzdy 100 % průměrného výdělku.

Program Antivirus funguje od 6. dubna. Od té doby ho vláda musela několikrát prodloužit, naposledy do konce letošního roku. Vláda na něj původně chtěla od listopadu navázat stálými pravidly takzvaného kurzarbeitu: stát by lidem, kteří v krizi zůstanou doma, přispěl na náhradu mzdy ve výši 70 procent. Navržená pravidla ale narazila v Poslanecké sněmovně, koalice je nestihne prosadit ani do konce roku. Premiér Andrej Babiš (ANO) už v říjnu přiznal, že návrh kurzarbeitu se vládě nepovedl a je potřeba ho změnit. Jednání však během posledních dvou měsíců nijak výrazně nepokročilo.

Stát doteď ve variantách A a B Antiviru podpořil 65 519 firem, což je každá čtvrtá z těch, které za zaměstnance odvádějí pojistné. Proplatil zatím 202 442 žádostí o podporu, většina firem o ni zažádala opakovaně. Příspěvek už dostalo 904 224 zaměstnanců, což je téměř každý čtvrtý v soukromé sféře. Většina z nich dostala příspěvek opakovaně, celkový počet příspěvků dosahuje 2 635 145. Výše podpory čuní 23,9 miliardy korun. 

Podporu typu C programu Antivirus, což bylo odpuštění odvodů na sociální pojištění pro firmy do 50 zaměstnanců za měsíce červen, červenec a srpen, už vláda na podzim neprodloužila.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Autorsky se zaměřuje na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ještě víc než paragrafy ale miluje média. Byl šéfredaktorem České informační agentury... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+38
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Stravenkový paušál startuje. Takhle zvýší výplatu

18. 1. 2021 | Petr Kučera | 21 komentářů

Stravenkový paušál startuje. Takhle zvýší výplatu

Jak si může přilepšit zaměstnanec s průměrnou mzdou, který doteď neměl žádné benefity, když mu firma nabídne stravenkový paušál? A jak se projeví případný přechod ze stravenek na paušál?... celý článek

Dovolenou vám spočítají jinak. Změny v zákoníku práce

15. 1. 2021 | Zdeněk Bauer | 12 komentářů

Dovolenou vám spočítají jinak. Změny v zákoníku práce

Nárok na dovolenou se od roku 2021 počítá podle hodin místo dnů. Novela mění i pravidla krácení dovolené, upravuje převod její nevyčerpané části nebo přináší týden placeného volna pro... celý článek

Pracovní cesty 2021: Stoupne stravné i náhrada za auto

16. 12. 2020 | Petr Kučera | 2 komentáře

Pracovní cesty 2021: Stoupne stravné i náhrada za auto

Když vás zaměstnavatel vyšle na takzvanou služební cestu, musí vám proplatit dopravu, jídlo a pití, ubytování a další nutné výdaje související s prací. Jak se změní cestovní náhrady... celý článek

Výpověď dohodou je nesmysl. Na tohle si dejte pozor

10. 12. 2020 | Zdeněk Bauer | 41 komentářů

Výpověď dohodou je nesmysl. Na tohle si dejte pozor

I když má zaměstnavatel problémy kvůli koronaviru, musí dál dodržovat zákoník práce. Když pro vás nemá práci, nenechte si vnutit „výpověď dohodou“. Proč si dát pozor na rozdíl mezi... celý článek

Předčasný důchod 2021. Kdy můžu jít a komu se vyplatí

9. 12. 2020 | Jiří Hovorka | 32 komentářů

Předčasný důchod 2021. Kdy můžu jít a komu se vyplatí

Jaké jsou podmínky pro odchod do předčasného důchodu? Jak si ho správně načasovat? O kolik sníží penzi? Jak o něj žádat? Tady je praktický průvodce v otázkách a odpovědích.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.