Záchrana pracovních míst: Antivirus pokračuje

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 21. 12. 2020 16:30
Záchrana pracovních míst: Antivirus pokračuje

Zdroj: Shutterstock

Vláda dnes na návrh ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) schválila prodloužení programu Antivirus do konce února. Vládní koalice totiž nestihla ve sněmovně ani s dvouměsíčním zpožděním schválit takzvaný kurzarbeit, který měl nahradit dosavadní Antivirus.

Varianta A programu Antivirus kompenzuje náklady zaměstnavatelům, jejichž zaměstnancům byla nařízena karanténa, nebo museli částečně či úplně omezit svůj provoz na základě vládních omezení. Kompenzace pro firmy dosahuje 100 procent poskytnuté náhrady mzdy. Kompenzace se vyplácí do stropu 50 tisíc korun měsíčně na jednoho zaměstnance.

Prostřednictvím varianty B programu Antivirus pak mohou firmy žádat o náhradu mezd zaměstnancům, pokud musely omezit výrobu nebo služby kvůli omezení poptávky, dostupnosti zdrojů nebo výpadku personálu. Zaměstnavatelé mohou získat 60 procent vyplacené náhrady mzdy včetně odvodů, maximálně však 29 tisíc korun na jednoho zaměstnance, a to v těchto případech:

  • omezení poptávky po službách, výrobcích a jiných produktech firmy – zaměstnanec pobírá náhradu mzdy 60 % průměrného výdělku),
  • omezení dostupnosti vstupů (surovin, výrobků, služeb) nezbytných k činnosti – zaměstnanec pobírá náhradu mzdy 80 % průměrného výdělku,
  • překážky v práci na straně zaměstnavatele z důvodu nařízení karantény či péče o dítě u významné části zaměstnanců (30 % a více) – zaměstnanec pobírá náhradu mzdy 100 % průměrného výdělku.

Program Antivirus funguje od 6. dubna. Od té doby ho vláda musela několikrát prodloužit, naposledy do konce letošního roku. Vláda na něj původně chtěla od listopadu navázat stálými pravidly takzvaného kurzarbeitu: stát by lidem, kteří v krizi zůstanou doma, přispěl na náhradu mzdy ve výši 70 procent. Navržená pravidla ale narazila v Poslanecké sněmovně, koalice je nestihne prosadit ani do konce roku. Premiér Andrej Babiš (ANO) už v říjnu přiznal, že návrh kurzarbeitu se vládě nepovedl a je potřeba ho změnit. Jednání však během posledních dvou měsíců nijak výrazně nepokročilo.

Stát doteď ve variantách A a B Antiviru podpořil 65 519 firem, což je každá čtvrtá z těch, které za zaměstnance odvádějí pojistné. Proplatil zatím 202 442 žádostí o podporu, většina firem o ni zažádala opakovaně. Příspěvek už dostalo 904 224 zaměstnanců, což je téměř každý čtvrtý v soukromé sféře. Většina z nich dostala příspěvek opakovaně, celkový počet příspěvků dosahuje 2 635 145. Výše podpory čuní 23,9 miliardy korun. 

Podporu typu C programu Antivirus, což bylo odpuštění odvodů na sociální pojištění pro firmy do 50 zaměstnanců za měsíce červen, červenec a srpen, už vláda na podzim neprodloužila.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+53
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Musíte být v pohotovosti i při pracovní přestávce? Máte nárok na odměnu

28. 10. 2021 | Zdeněk Bauer | 3 komentáře

Musíte být v pohotovosti i při pracovní přestávce? Máte nárok na odměnu

Čerstvá rozhodnutí českého Ústavního soudu a Soudního dvora EU dávají naději mnoha zaměstnancům, jejichž pracovní přestávky nebo „volno“ ve skutečnosti neznamenají odpočinek. Když podle... celý článek

Tečka se ruší. Respirátory jsou znovu povinné všude uvnitř

20. 10. 2021 | Petr Kučera | 68 komentářů

Tečka se ruší. Respirátory jsou znovu povinné všude uvnitř

Končící vláda Andreje Babiše reaguje na rostoucí počet pozitivních testů na covid-19. Chce předejít zahlcení nemocnic, které by mohlo znovu omezit dostupnost zdravotní péče nesouvisející... celý článek

Neplacené volno. Kdy ho šéf musí dát, jak je to s odvody a další pravidla

15. 9. 2021 | Petra Dlouhá | 8 komentářů

Neplacené volno. Kdy ho šéf musí dát, jak je to s odvody a další pravidla

Kdy máte nárok na neplacené volno a kdy to záleží jen na zaměstnavateli? Jak je to potom s odvody sociálního a zdravotního pojištění, nebo třeba s nemocenskou? Poradíme.

Placené volno. Přehled, na co teď máte nárok

7. 9. 2021 | Zdeněk Bauer | 3 komentáře

Placené volno. Přehled, na co teď máte nárok

Kdy vás musí zaměstnavatel omluvit v práci a naplno vám to proplatit? Co patří mezi důležité osobní překážky v práci? Přečtěte si.

Při odchodu z práce nezapomeňte zápočtový list, bude se hodit

26. 8. 2021 | Kateřina Jungvirtová | 1 komentář

Při odchodu z práce nezapomeňte zápočtový list, bude se hodit

Mohl by ho po vás chtít nový zaměstnavatel, úřad práce i sociálka. Projděte si, co má, a naopak nemá obsahovat za informace.

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.