Firmy budou muset fungovat jinak

Radim Zelený | rubrika: FINMARKET | 18. 12. 2020
Slovem roku, který přinesl zásadní změny ve fungování firem i domácností, se stal lockdown. Co čeká byznys příští rok? Svůj pohled přináší Jiří Brych, produktový manažer ERP systému HELIOS Nephrite. Úskalí nové doby má českým firmám pomoct zvládnout nový podnikový informační systém.
Firmy budou muset fungovat jinak
Komerční spolupráce
Zdroj: Asseco

Co bude pro české firmy největší výzva?

Těch výzev je hned několik. Rozdělil bych je na výzvy vnější a výzvy uvnitř, tedy v rámci firmy. Tady je největší výzvou efektivita spolupráce v době, kdy se ze dne na den může stát, že se několik týdnů nedostanete do kanceláře, ať kvůli vlastní karanténě, nebo z nařízení vlády. To, co mnoho firem letos řešilo spíš nahodile, by mělo v roce 2021 být pevně nastaveno. Každý zaměstnanec by měl mít vzdálený přístup k systémům, které potřebuje pro svoji práci, ideálně z více zařízení. On se totiž ani rychlý servis notebooků nebo hardwarová IT podpora na dálku dvakrát dobře neřeší.

Další výzvou je faktická zastupitelnost. Firmy si musí zvyknout, že jim přes noc může libovolný zaměstnanec na libovolné pozici vypadnout řádově i na týdny, v nejhorším případě navždy. To znamená radikální změny v komunikaci. E-mail a instant messaging jsou rázem k ničemu. Všechno, co se týká zpracování úkolů, komunikace se zákazníky, schvalování dokumentů, nabídek, dovolených a podobně, musí být na místě, kde se k tomu dostane kdokoliv, kdo bude daného člověka zastupovat. Z mého pohledu je tím místem ERP systém.

A vnější výzvy?

Ty se liší podle oboru. Některým firmám loni vzrostla poptávka po službách a produktech o desítky i stovky procent a musely nabírat desítky zaměstnanců, rozšiřovat skladové a výrobní kapacity… Pro ty je největší výzvou uřídit růst. To se ne každému povede a vyžaduje to mít pevně definované procesy i odpovídající nástroje k jejich řízení, vyhodnocování a zejména průběžné optimalizaci a úpravě.

V řadě odvětví naopak poptávka radikálně poklesla a došlo k přiostření konkurence. Vyhrávají ti, kteří mají lépe zvládnutý zákaznický servis, obchod, ale i nákup a logistiku. Logistika obecně zažívá neuvěřitelný přerod. Ke zvládnutí všech těchto změn potřebujete dvě klíčové věci – dobře proškolené lidi a flexibilní a komplexní IT nástroje.

S lidmi byla ale na českém trhu donedávna potíž. Byl jich nedostatek…

To se začíná měnit. Pracovní trh je teď plný volných lidí, bohužel ale ze zcela jiných oborů než těch, které je potřebují. Proto myslím, že klíč k úspěchu je umět lidi rychle zaškolit do svých procesů a dát jim takový ERP systém, se kterým budou umět během pár hodin plnohodnotně pracovat. Přesně tuhle filozofii jsme razili při přípravě HELIOSu Nephrite.

Navíc některé pracovní pozice existují ve firmách jen proto, že se ještě v rámci ERP systému neautomatizoval určitý proces. Právě rutinní ruční přepisování a zpracovávání dat či reportů jde ale obratem odstranit. Lidé by se dnes neměli zabývat prací, kterou můžou vyřešit fyzické či softwarové nástroje.

Radim Zelený

Studoval žurnalistiku v Praze. Pro Peníze.cz a Finmag píše články o korporacích, ale i malých a středních firmách. Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Zdravotní pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

25. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Zdravotní pojištění OSVČ 2023. Minimální zálohy a pravidla

Novou výši minimální zálohy musí podnikatelé zaslat na účet zdravotní pojišťovny nejpozději do osmého února.

Recese zatím není, tvrdí ekonom. Firem, co vám nezaplatí, ale bude přibývat

23. 1. 2023 | Radim Zelený

Recese zatím není, tvrdí ekonom. Firem, co vám nezaplatí, ale bude přibývat

Inflace je i v novém roce dvouciferná, ale na hlubokou recesi to podle Adama Bursíka, risk manažera Platební instituce Roger, nevypadá. Přesto by se prý firmy měly připravit na to,... celý článek

Mateřská a rodičovská pro OSVČ. Kdo má nárok a jak se počítá

20. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Mateřská a rodičovská pro OSVČ. Kdo má nárok a jak se počítá

Kdy má podnikatelka nárok na mateřskou a jak je to s čerpáním rodičovského příspěvku? Poradíme. Máme i kalkulačky.

Sociální pojištění OSVČ. Nové minimální zálohy a pravidla pro rok 2023

19. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Sociální pojištění OSVČ. Nové minimální zálohy a pravidla pro rok 2023

Jak se platí zálohy na důchodové pojištění podnikatelů? Kolik dělá nemocenské pojištění? A co se mění pro rok 2023? Tady je přehled.

Záchrana podnikatelů před úpadkem. Preventivní restrukturalizace prošla vládou

18. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Záchrana podnikatelů před úpadkem. Preventivní restrukturalizace prošla vládou

Preventivní restrukturalizace má pomáhat podnikatelům, kteří se dostali do přechodných finančních potíží. Měla by je zachránit před úpadkem, když se jim nedaří dohodnout se s věřiteli. celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.