Firmy budou muset fungovat jinak

Radim Zelený | rubrika: FINMARKET | 18. 12. 2020
Slovem roku, který přinesl zásadní změny ve fungování firem i domácností, se stal lockdown. Co čeká byznys příští rok? Svůj pohled přináší Jiří Brych, produktový manažer ERP systému HELIOS Nephrite. Úskalí nové doby má českým firmám pomoct zvládnout nový podnikový informační systém.
Firmy budou muset fungovat jinak
Komerční spolupráce
Zdroj: Asseco

Co bude pro české firmy největší výzva?

Těch výzev je hned několik. Rozdělil bych je na výzvy vnější a výzvy uvnitř, tedy v rámci firmy. Tady je největší výzvou efektivita spolupráce v době, kdy se ze dne na den může stát, že se několik týdnů nedostanete do kanceláře, ať kvůli vlastní karanténě, nebo z nařízení vlády. To, co mnoho firem letos řešilo spíš nahodile, by mělo v roce 2021 být pevně nastaveno. Každý zaměstnanec by měl mít vzdálený přístup k systémům, které potřebuje pro svoji práci, ideálně z více zařízení. On se totiž ani rychlý servis notebooků nebo hardwarová IT podpora na dálku dvakrát dobře neřeší.

Další výzvou je faktická zastupitelnost. Firmy si musí zvyknout, že jim přes noc může libovolný zaměstnanec na libovolné pozici vypadnout řádově i na týdny, v nejhorším případě navždy. To znamená radikální změny v komunikaci. E-mail a instant messaging jsou rázem k ničemu. Všechno, co se týká zpracování úkolů, komunikace se zákazníky, schvalování dokumentů, nabídek, dovolených a podobně, musí být na místě, kde se k tomu dostane kdokoliv, kdo bude daného člověka zastupovat. Z mého pohledu je tím místem ERP systém.

A vnější výzvy?

Ty se liší podle oboru. Některým firmám loni vzrostla poptávka po službách a produktech o desítky i stovky procent a musely nabírat desítky zaměstnanců, rozšiřovat skladové a výrobní kapacity… Pro ty je největší výzvou uřídit růst. To se ne každému povede a vyžaduje to mít pevně definované procesy i odpovídající nástroje k jejich řízení, vyhodnocování a zejména průběžné optimalizaci a úpravě.

V řadě odvětví naopak poptávka radikálně poklesla a došlo k přiostření konkurence. Vyhrávají ti, kteří mají lépe zvládnutý zákaznický servis, obchod, ale i nákup a logistiku. Logistika obecně zažívá neuvěřitelný přerod. Ke zvládnutí všech těchto změn potřebujete dvě klíčové věci – dobře proškolené lidi a flexibilní a komplexní IT nástroje.

S lidmi byla ale na českém trhu donedávna potíž. Byl jich nedostatek…

To se začíná měnit. Pracovní trh je teď plný volných lidí, bohužel ale ze zcela jiných oborů než těch, které je potřebují. Proto myslím, že klíč k úspěchu je umět lidi rychle zaškolit do svých procesů a dát jim takový ERP systém, se kterým budou umět během pár hodin plnohodnotně pracovat. Přesně tuhle filozofii jsme razili při přípravě HELIOSu Nephrite.

Navíc některé pracovní pozice existují ve firmách jen proto, že se ještě v rámci ERP systému neautomatizoval určitý proces. Právě rutinní ruční přepisování a zpracovávání dat či reportů jde ale obratem odstranit. Lidé by se dnes neměli zabývat prací, kterou můžou vyřešit fyzické či softwarové nástroje.

Radim Zelený

Studoval žurnalistiku v Praze. Pro Peníze.cz a Finmag píše články o korporacích, ale i malých a středních firmách. Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

21. 11. 2023 | Radim Zelený

Malé e-shopy nabraly správný kurz. I díky dostupnějším technologiím

„Menší online obchody už mají dnes stejně dobré nástroje jako ty velké,“ říká Samuel Huba, ředitel platformy Shoptet. Co se dostupnosti technologií týče, hra se podle něj vyrovnala.... celý článek

Datovky zrušených finančních úřadů končí. Co teď?

6. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Datovky zrušených finančních úřadů končí. Co teď?

Od 15. listopadu znepřístupní finanční správa datové schránky 77 územních pracovišť, která byla v polovině letošního roku z ekonomických důvodů zrušena. Skončí tak přechodné období,... celý článek

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 600 milionů

24. 10. 2023 | redakce Peníze.CZ

Přihlaste se o přeplatek na silniční dani. Zbývá přes 600 milionů

Podnikatelé a firmy mají na daňových účtech celkový přeplatek ve výši 635 milionů, který vznikl z uhrazených záloh na silniční daň. Ty byly v průběhu roku 2022 zrušeny. Finanční správa... celý článek

OSVČ si výrazně připlatí. Minimální zálohy i paušální daň stoupnou

23. 10. 2023 | Kateřina Hovorková, Petr Kučera | 3 komentáře

OSVČ si výrazně připlatí. Minimální zálohy i paušální daň stoupnou

Vládní balíček zvýší minimální zálohy na sociální a zdravotní pojištění více, než by stouply „standardně“ jen podle růstu průměrné mzdy. Připlatí si také ti, co využívají paušální daň.... celý článek

S chytrým plánováním cest jsme levnější

20. 10. 2023 | Radim Zelený

S chytrým plánováním cest jsme levnější

„Nejprve jsme chtěli pomocí našeho softwaru ušetřit velkým dopravcům náklady. Nakonec vozíme zásilky sami a chystáme expanzi firmy,“ říká David Přibyl, obchodní ředitel přepravní služby... celý článek

Partners Financial Services