Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Kolik stojí vaše peníze

Kolik stojí vaše peníze
Při výběru banky se vyplatí počítat, i na běžném účtu se totiž dá ušetřit. A pokud budete své peníze točit elektronicky, můžete uspořit ještě více.
Peníze ve slamníku jsou už dávno minulostí, dnes má více než polovina Čechů svůj bankovní účet. Ti modernější z nich (asi desetina z těch, kdo mají účet) ovládají svoje peníze elektronicky - internetem, mobilem či telefonem. Jak už ale bývá zvykem, zadarmo ani banka nehrabe a za správu vašich peněz si proto nechá zaplatit. Důležitou otázkou je však kolik. Sazebníky pro mnohé z nás znamenají nesrozumitelnou změť čísel a neznámých pojmů. Že se vyplatí v nich zorientovat je více než jisté. Zkusme si tedy projít základní položky, kterým se běžný klient určitě nevyhne. Detailní sazebníky bank  najdete v sekci Běžné účty.

Založením účtu sice vše začíná, ale poplatky se nás zpočátku netýkají. Banky nové klienty vítají s otevřenou náručí a účty jim ve většině případů zřizují zdarma. Konto tedy máme, můžeme začít své peníze převádět. Každý pohyb na účtu znamená tzv. účetní položku, za kterou se platí. Banky rozlišují platby příchozí a ochozí, jednotlivé nebo trvalé, v rámci banky či do jiné banky. Podle toho je pak účtován poplatek, který se pohybuje v řádu korun.

Větší částku, od deseti do šedesáti korun, zaplatí klient za využití trvalých příkazů. Zatímco jejich založení bývá zdarma, změna či zrušení jsou až na výjimky zpoplatněny. Dodejme, že výše poplatku závisí na způsobu zadání příkazu. Protože pro banku je nejdražší pobočková síť, patří operace zadané u přepážek k nejdražším, naopak na elektronických kanálech banka ušetří, a tak je může levněji nabídnout i vám.

Dalším výdajem se stane platební karta, dnes nedílná součást účtu. Náklady na ni začínají zaplacením ročního poplatku od sta do několika tisíc korun, další vám obstarají transakce s ní. Použití karty v obchodě je vždy zdarma, výběry z bankomatu nikoli. Až na výjimky počítejte s jednou až dvaceti korunami za každý. Pokud často ztrácíte své věci, může přibýt ještě jeden náklad - blokace karty, která přijde u embosovaných variant i na několik tisícovek, a k tomu i poplatek za vydání nové karty.

Do banky po drátech

Hitem poslední doby je elektronické bankovnictví. Co si pod ním představit? Jednoduše komunikaci s bankou pomocí telefonu nebo internetu. Jednodušším, méně náročným a tím i oblíbenějším způsobem je phonebanking neboli telefonní bankovnictví. Stačí k němu mobil nebo pevná linka s tónovou volbou. Po vytočení čísla, většinou zelené linky (začínající 0800) zdarma, a zadání klientského čísla s heslem můžete zjišťovat své zůstatky nebo zadávat příkazy k úhradě. Většina bank umožňuje i zadávání trvalých příkazů, povolování inkasa nebo zakládání termínovaných vkladů. Velkou výhodou phonebankingu je vedle rychlosti, dostupnosti po celých čtyřiadvacet hodin a jednoduchého ovládání také úspora peněz. Příkazy zadané touto formou bývají zatíženy nižším poplatkem za účetní položku. Je ale třeba zvážit, kolik transakcí telefonem provedete. Jak dokládá naše tabulka, čím více jich bude, tím větší úspory dosáhnete.

Kolik zaplatíte za vedení běžného účtu v českých bankách?
ČS ČSOB eBanka GECB KB RB ŽB
Zřízení účtu zdarma zdarma zdarma zdarma zdarma zdarma zdarma
Klient A - pobočka *1) 156,90 112,70 148,00 114,70 222,20 111,00 59,50
Klient A - telefon *2) 109,90 82,70 138,00 169,50 158,20 153,00 50,50
Klient B - pobočka *1) 277,90 196,70 259,00 212,70 419,20 199,00 161,50

Klient B - telefon *2)

176,90 136,70 229,00 259,10 251,20 225,00 129,50
Zrušení účtu 200 200 0 100 250 200 100

Vysvětlivky:
ČS - Česká spořitelna, ČSOB - Československá obchodní banka, GECB - GE Capital Bank, KB -  Komerční banka, RB - Raiffeisenbank, ŽB - Živnostenská banka

Klient A - 2 příkazy k úhradě, 2 trvalé příkazy do jiné banky, 1 trvalý příkaz ruší,  2 příchozí platby, 3 výběry tisícikoruny z bankomatu (z toho dvakrát z cizího).
Klient B - 6 příkazů k úhradě, 4 trvalé příkazy do jiné banky, 2 trvalé příkazy ruší,  5 příchozích plateb, 5 výběrů tisícikoruny z bankomatu (z toho třikrát z cizího).
Oba klienti využívají nejlevnější platební karty a dostávají měsíční výpisy poštou.
*1) klient zadává veškeré příkazy na písemně na pobočce   *2) klient zadává veškeré příkazy phonebankingem

Další z přímých kanálů je GSM Banking. Potřebujete k němu mobil, který tuto službu podporuje (všechny nové telefony), kromě telefonu musí tuto možnost nabízet i váš operátor (Paegas a Eurotel). Pokud obě možnosti splňujete, musíte si ještě do své SIM karty nechat nahrát tzv. bankovní aplikaci, pak už můžete platit účty odkudkoli, kde je signál.

Banka přes internet už má trochu vyšší nároky na vybavení uživatele a jen náklady na zavedení se u některých bank kvůli nutnosti kupovat různé elektronické klíče či čtečky čipových karet vyšplhají někdy i přes tisíc korun. Vyplatí se tak spíše těm, kteří provádějí mnoho transakcí. K této formě komunikace s bankou se nechaly zlákat jen necelá dvě procenta majitelů běžných účtů.

Dvakrát měř a jednou řež

Zakládat a rušit bankovní účty není sice žádný problém, ale stojí to čas a peníze. Zatímco založení účtu je až na výjimky zdarma, v případě zrušení je situace opačná. Jak ukazuje tabulka, poplatku ve výši jedné až tří stokorun se u většiny ústavů nevyhnete. Navíc musíte odvolat všechny své trvalé příkazy a povolená inkasa. Suma sumárum vás změna správce pokladničky může přijít i na několik set. Ušetřit můžete například tím, že své trvalé příkazy zrušíte některým z přímých kanálů, třeba telefonem. Pokud se chytáte vykročit do nového roku s novou bankou, projděte si s kalkulačkou v ruce sazebníky a všechno si dopředu dobře spočítejte.

Vyznáte se v sazebnících českých bank? Myslíte si, že jsou srozumitelné i pro běžného klienta? Napište nám váš názor.

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

+2
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

9. 1. 2002 15:31, Milos1

Klidně bych přiřadil i Union banku a pokud se spojí s těmi Italy, co mají rozpracováno, tak si myslím, že to bude ještě bezpečnější a je to myslím banka, která velké problémy nemá a moc rizikových úvěrů také ne a poplatky patří mezi nejmenší a úročení, především menších částek na účtu je bezkonkurenční.

Reagovat

 

+8
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TGP 08. 01. 2002 11:33)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

17. 1. 2002 21:48, NoName

To "zargon": předně. ti 'italové' mají tříměsíční exklusivitu na jednání, což proběhlo i tiskem v rozhovoru s paní Parmovou; v době prodeje VOPF byl tento fond největším v oblasti penzijního připojištění v ČR, proto i prémie nad tržní hodnotu společnosti tomuto odpovídala; dále nevidím důvod proč by měla zrovna ČNB držet ochranou ruku nad UB, naopak ČNB využila všechny dostupné prostředky, aby možnost zaplacení této částky zmenšila na minimum.
Dále se chci zeptat, zda mi vysvětlíte, co znamená sousloví "...středoevropská expanze..."?

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (TGP 10. 01. 2002 09:24)

Další příspěvky v diskuzi (37 komentářů)

29. 1. 2002 | 14:50

S tím naprosto souhlasím, ale dodávám, že mě vychází vedení účtu u eBanky poněkud jinak. Většinu operací provádím přes inernet, občas, pokud je potřeba něco provést rychle, použiji GSM Banking. Průměrně dám za vedení účtu...více

28. 1. 2002 | 15:02 | salam&mail.cz

obchody s podílovými fondy nejsou pro top-klienty ale pro klienty s odpovídajícím cenovým programem a smlouvou (či s dodatkem smlouvy) týkající se akceptace digitálních podpisů), stejně jako některé další služby. více

28. 1. 2002 | 14:56

podobna srovnani omilana kolem dokola jsou podle me nevypovidajici. Je to proto, ze nejen suma poplatku vypovida o skutecne cene uctu. Znate porekadlo 'Cas jsou penize'?. Bylo by dobre u jednotlivych bank uvadet sumu casu...více

28. 1. 2002 | 9:14

Nwvim jestli se nekdo v Argentine smeje. více

17. 1. 2002 | 21:48 | NoName

To "zargon": předně. ti 'italové' mají tříměsíční exklusivitu na jednání, což proběhlo i tiskem v rozhovoru s paní Parmovou; v době prodeje VOPF byl tento fond největším v oblasti penzijního připojištění v ČR, proto i prémie...více

Oblíbená témata

aplikace, banking, bankomat, bankovní účet, bankovní účty, bankovnictví, banky, Běžné účty, běžný účet, blokace, částka, ČESKÁ SPOŘITELNA, Československá obchodní banka, čipová karta, čipové karty, ČSOB, čtečka, dostupnost, eBanka, e-banka, elektronická, elektronické, elektronické bankovnictví, elektronický, Eurotel, forma, GE, GE Capital Bank, gsm banking, hesla, heslo, hodina, inkaso, Internet, kalkulačka, Kalkulačky, karta, karty, klíč, klienti, KOMERČNÍ BANKA, komunikace, konto, koruna, linka, majitel, měna, Měny, mobil, Moje banka, náklad, náklady, nárok, nové, Obchod, operátoři, otázky, otevřené, otevřený, ovládání, peníze, platba, platby, Platební karta, Platební karty, pobočka, pobočky, pohyb, pojmy, poplatek, poplatky, pošta, povolení, problémy, procenta, procento, přepážky, příchozí platba, příkaz, Příkaz k inkasu, Příkaz k úhradě, příkazy, rady, Raiffeisenbank, rychlost, sazebník, SIPO, situace, služby, spořitelna, Spořitelny, správa, správce, stát, tabulka, tabulky, telefon, telefonní bankovnictví, Termínované vklady, Termínovaný vklad, transakce, trvalý příkaz, účet, účetní, úhrada, úspora, Úspory, ústava, uživatel, Uživatelé, varianta, varianty, vedení, velké, vklad, vklady, volba, volby, vybavení, výběr, výběr z bankomatu, výdaje, výhoda, výhody, výjimky, výpis, výpisy, Výše poplatků, zadání, založené, založení, zaplacení, zdarma, změna, změny, zrušení, zrušení účtu, zřízení, zůstatek, zvyky, ŽIVNOSTENSKÁ BANKA

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK