Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Ruský medvěd v roli býka

Ruský medvěd v roli býka
Uplynul rok 2001, rok neblahý pro světové akciové trhy. Jestliže byl rok 2000 ve znamení vyvrcholení technologické euforie, následného vystřízlivění a těžké kocoviny, pak ten uplynulý signalizoval rostoucí hospodářské potíže vedoucích ekonomik světa.

Přesto i loni došlo k významným růstům akciových trhů v některých zemích, což zjevně souvisí s pozitivními změnami v jejich hospodářském i politickém vývoji.

Vítězové roku 2001

Tabulka uvádí výkonnost akciových trhů zemí v uplynulém roce 2001. V cílové rovince bylo následující pořadí:

pořadí   stát   výkon (%)  
1.  Čína   91,9  
2.  Rusko   81,5  
3.  Turecko   46,1  
4.  Korea   37,5  
5.  J.Afrika   25,4  
6.  Taiwan   17,0  
7.  Mexiko   13,0  
8.  Thajsko   12,9  
9.  Chile   9,1  
10.  N.Zéland   8,0  
11.  Austrálie   6,5  
12.  Rakousko   6,3  
13.  Malajsie   2,4  
14.  Izrael   0,9  
Pramen: Merrill Lynch

Kromě Číny, která je pro vyspělý demokratický svět tak trochu "terra incognita", je to zejména Rusko, které dalo zapomenout na vážnou finanční krizi ze srpna roku 1998 a opět přilákalo portfoliové i spekulativní investory z celého světa. Přestože dnes není Rusko v centru pozornosti českých investorů, myslím že vývoj jeho kapitálového trhu je zajímavý i poučný.

Trh ruských cenných papírů RTS a jeho index

Burza cenných papírů RTS je první, největší a nejpoužívanější ruský elektronický burzovní parket. Je zde obchodována asi polovina celkového objemu ruského trhu s cennými papíry. Tento obchodní systém vznikl v polovině roku 1995 a spojil jednotlivé regionální trhy do jednoho organizovaného celku. Burza RTS pracuje v reálném čase a obchoduje se zde přes 350 akcií a obligací ruských emitentů. Oficiální indikátor burzy RTS je akciový index RTSI, který je dnes považován za hlavní ukazatel vývoje ruského akciového trhu. Poprvé byl stanoven 1.9.1995 a jeho výchozí hodnota byla 100. Tento index je založen na principu celkové tržní kapitalizace akcií (v USD) zařazených do báze indexu. Tuto bázi dnes tvoří 62 akcií významných ruských společností. Index je stanovován každých 30 minut v průběhu celé obchodní seance a v reálném čase je publikován na serveru RTS.

Ruské vzestupy a pády

Po celý rok 1996 a větší část roku 1997 byl ruský akciový trh vyloženě módní záležitostí a optimismus trhu vůbec neodpovídal parametrům ruské ekonomiky. Obrovská vnitřní i vnější zadluženost byla však časovanou bombou, která v srpnu 1998 explodovala a ovlivnila i ostatní země. Rusko ztratilo schopnost splácet své závazky. Rubl výrazně devalvoval. Nastal krach ruského dluhopisového a následně i akciového trhu. Ten se zřítil na zlomek hodnot z poloviny roku 1997 a investoři s velkými ztrátami houfně opouštěli tuto velkou a nevypočitatelnou zemi. Nakonec byla situace, hlavně díky finanční pomoci mezinárodních institucí stabilizována a hrozící dominový efekt na ostatní trhy zažehnán. Již v průběhu roku 1999 dochází k růstu ruského akciového trhu a tento růst byl, po stagnaci v roce 2000, potvrzen v průběhu roku minulého.

V současné době je již ruská ekonomika v lepší formě, nachází se na růstové trajektorii a pozvolna získává důvěru investorů. K tomu samozřejmě přispívá stabilnější vnitropolitická situace a díky pragmatickému prezidentu Putinovi i lepšící se vztahy s USA. Nedojde-li k nečekaným vnitřním nebo globálním problémům, má ruský kapitálový trh předpoklad k růstu i v příštím roce. Jde ovšem o trh stále dosti rizikový, v budoucnosti však perspektivní, který má velký růstový potenciál.

Co letos očekáváte od emerging markets? Co od Ruska? Investovali byste do ruských akcií? Kolik procent svého portfolia? Znáte v tuzemsku investičního specialistu na Čínu? Podělte se s námi o své názory!

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-4
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

13. 1. 2002 9:52

Merrill Lynch ke své tabulce uvádí, že jde o vedoucí indexy jednotlivých zemí v místních měnách. Jde tedy o pohled z hlediska domácího investora. Akciový index RTSI v grafu je však v dolarovém vyjádření. Měnové riziko na emerging markets je ovšem pro vnější investory vždy značné.

Reagovat

 

+7
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 10. 01. 2002 13:35)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

11. 1. 2002 11:10, Bouček Antonín

Možná je to tak trochu od věci, ale má to s pochopením trhu něco společného. Schválně, jestli víte, jak se má správně číst v pinyinu napsané renminbi?

Reagovat

 

-2
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu ( 10. 01. 2002 13:35)

Další příspěvky v diskuzi (12 komentářů)

14. 1. 2002 | 10:16 | Bouček Antonín

rénmínb`i v přepisu pinyin (standardizovaný přepis čínských znaků do latinky, tuším, že přijatý čínskou radou ministrů v roce 1959 a OSN v roce 1977), v českém přepisu žen-min-pi (ž se má přitom číst někde mezi r a ž), doslova...více

13. 1. 2002 | 9:52

Merrill Lynch ke své tabulce uvádí, že jde o vedoucí indexy jednotlivých zemí v místních měnách. Jde tedy o pohled z hlediska domácího investora. Akciový index RTSI v grafu je však v dolarovém vyjádření. Měnové riziko na...více

13. 1. 2002 | 9:28

Nepředvídám vývoj z předchozích výnosů, ale z toho jak se vyvíjí ruská ekonomika a politika a jak se mění sentiment investorů. Ale samozřejmě platí, že kapitál je plachá laň, na těchto trzích zvláště a často stačí jedna špatná...více

13. 1. 2002 | 9:08

Emerging markets jsou ovšem rizikové trhy, Rusko nevyjímaje. Když tam chcete investovat, tak jen v rámci diverzifikace. Než se zabývat jednotlivými emisemi, tak bych doporučoval spíše indexový fond. Např. od března 2000 existuje...více

11. 1. 2002 | 11:10 | Bouček Antonín

Možná je to tak trochu od věci, ale má to s pochopením trhu něco společného. Schválně, jestli víte, jak se má správně číst v pinyinu napsané renminbi? více

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK