Kapitálové trhy v roce 2001

Kapitálové trhy v roce 2001
První ze série článků bilancujících uplynulý rok 2001. Ohlednutí zpět začínáme kapitálovými trhy.

První čtvrtletí

V prvním čtvrtletí tohoto roku byl vývoj na americkém trhu ve znamení počátečního růstu, který byl vystřídán mohutným propadem, a to hlavně u technologického indexu Nasdaq Composite. Ten dokonce klesl na konci čtvrtletí na své dvouroční minimum. Důvodů je několik. Asi nejdůležitějším bylo zpomalování růstu americké ekonomiky, a to i přes snahu Fedu, který korigoval úrokové sazby. Dalším důvodem byly špatné hospodářské výsledky mnoha technologických firem. Ani nízké ceny a zájem investorů o atraktivní tituly nedovedl zabránit propadu indexu Nasdaq. Evropské trhy jako vždy pozorně sledovaly vývoj na americkém trhu, jehož reakce "poctivě" ovlivňovaly obchodování v Evropě.

Druhé čtvrtletí

Druhé čtvrtletí bylo také poznamenáno poklesem, a to hlavně poklesem technologických titulů, které jsou součástí mimoburzovního indexu Nasdaq Composite. Tento pokles byl podle mého názoru vyvolán někdy i bezhlavým prodejem těchto akcií, a to důsledkem uvědomění si neoprávněného nadhodnocení některých titulů. Ty ovšem s sebou stáhly i některé akcie velice úspěšných firem, což bylo později využito k jejich nákupu. Tento synusoidový vývoj byl ovšem v druhé polovině čtvrtletí nahrazen spíše klesající tendencí. Index Nasdaq composite se v této době udržoval okolo hodnoty 2000 bodů. Index Dow Jones někdy těžil z poklesu svého indexového "konkurenta", a to v důsledku částečného přelévání investic z technologických do tradičních odvětví. V Evropě vývoj technologických titulů nebyl tak razantní, neboť ani ekonomika nedosáhla takových změn jako americká.

Třetí čtvrtletí

 Ve třetím čtvrtletí recese americké ekonomiky pokračovala. Stoupala nezaměstnanost a HDP rostlo ještě pomaleji než se očekávalo. Fed se následkem toho snažil vývoj ovlivnit upravením úrokových sazeb. Asi však nejdůležitějším momentem tohoto čtvrtletí byl zářijový teroristický útok na World Trade Centre v NY a Pentagon ve Washingtonu. Tato událost asi zaskočila úplně všechny. Trh na to zpočátku reagoval poklesem, a to díky snížení kurzů leteckých společností a pojišťoven. V posledním týdnu v září ovšem došlo k přehodnocení situací a trhy dokonce i mírně rostly. Na evropské trhy měl teroristický útok také vliv a možná i větši než v U.S., protože nedošlo k uzavření kapitálových trhů jako v Americe, kde se do konce toho nešťastného týdne neobchodovalo. Německý index DAX 30 klesl dokonce o 13 procent.

Čtvrté čtvrtletí

 V tomto čtvrtletí pokračoval trend poklesu růstu americké ekonomiky, který byl ještě ovlivněn útoky ze září. Fed i americká vláda a parlament se snaží, co můžou, aby ekonomice pomohly, ale zatím to není moc platné. Na trhu se střídají období růstu a poklesu s obdobími stagnace. K částečnému optimismu a tedy i růstu na kapitálových trzích došlo po zveřejnění hospodářských výsledků za 3Q. Oproti očekávání společnosti dosáhly dobrých výsledků. Dalším důvodem pro optimismus bylo plánované zlepšení situace americké ekonomiky v příštím roce. Toto se však na konci roku ukázalo jako mylné a vedlo k poklesu kurzů. Evropa je jako obvykle následovatel vývoje amerického trhu, a proto jsou reakce velice podobné.

Co očekáváte od roku 2002 na kapitálových trzích? Kolik jste loni na akciích prodělali? Nebo vydělali? Podělte se s námi o zkušenosti a názory!

David Petráček, ABN AMRO Portfolio Management

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 1. 2002 17:10, Bouček Antonín

Ha, viník se vždycky najde! Myslíte, že poklesy zisků (a případné ztráty) podniků v roce 2001 a nerealistická zisková očekávání investorů předtím způsobil Fed také?

Zobrazit celé vlákno

+49
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 1. 2002 17:00, Bouček Antonín

Někde jsem četl, že když šly ještě trhy nahoru, prodělávalo na denním obchodování 80% všech spekulantů. Když se trend otočil, bylo to prý ještě víc. Tvoříte, barone, ten zbytek?

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

30. 9. 2022 | redakce Peníze.CZ

Na pražskou burzu míří specialista na internet věcí

Česká firma Hardwario, která se zaměřuje na internet věcí (IoT), obdržela souhlas České národní banky k veřejné nabídce akcií (IPO). S akciemi se pak bude obchodovat na Burze cenných... celý článek

Zhodnotit eura je těžší než koruny, ale možnosti jsou

30. 9. 2022 | Dominik Stroukal

Zhodnotit eura je těžší než koruny, ale možnosti jsou

Jak a kam investovat eura, aby to dávalo smysl? Investiční možnosti nabízejí tuzemské i zahraniční banky, ale také fintechové aplikace.

Alternativa ke spořicím účtům. Výnos závisí na úroku ČNB

29. 9. 2022 | Petra Nová | 1 komentář

Alternativa ke spořicím účtům. Výnos závisí na úroku ČNB

Investiční společnost Conseq nově spustila Repofond. Fond peněžního trhu, jehož výnos závisí na klíčové úrokové sazby ČNB. „Fond bereme jako alternativu ke spořicím účtům,“ říká Richard... celý článek

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

27. 9. 2022 | Petr Kučera

Creditas dostala pokutu, nabízela dluhopisy vedle spoření

Banka podle ČNB nabízela investiční nástroje ještě před tím, než vyhodnotila profil konkrétních klientů.

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

26. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zpracovatel kůží Karo prodal všechny nové akcie

Zpracovatel kůží Karo Leather dnes ukončil nabídku nových akcií na trhu Start pražské burzy. Od investorů získal 132 milionů korun na dostavbu nového závodu v Brtnici, na rozšíření... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.