Kapitálové trhy v roce 2001

Kapitálové trhy v roce 2001
První ze série článků bilancujících uplynulý rok 2001. Ohlednutí zpět začínáme kapitálovými trhy.

První čtvrtletí

V prvním čtvrtletí tohoto roku byl vývoj na americkém trhu ve znamení počátečního růstu, který byl vystřídán mohutným propadem, a to hlavně u technologického indexu Nasdaq Composite. Ten dokonce klesl na konci čtvrtletí na své dvouroční minimum. Důvodů je několik. Asi nejdůležitějším bylo zpomalování růstu americké ekonomiky, a to i přes snahu Fedu, který korigoval úrokové sazby. Dalším důvodem byly špatné hospodářské výsledky mnoha technologických firem. Ani nízké ceny a zájem investorů o atraktivní tituly nedovedl zabránit propadu indexu Nasdaq. Evropské trhy jako vždy pozorně sledovaly vývoj na americkém trhu, jehož reakce "poctivě" ovlivňovaly obchodování v Evropě.

Druhé čtvrtletí

Druhé čtvrtletí bylo také poznamenáno poklesem, a to hlavně poklesem technologických titulů, které jsou součástí mimoburzovního indexu Nasdaq Composite. Tento pokles byl podle mého názoru vyvolán někdy i bezhlavým prodejem těchto akcií, a to důsledkem uvědomění si neoprávněného nadhodnocení některých titulů. Ty ovšem s sebou stáhly i některé akcie velice úspěšných firem, což bylo později využito k jejich nákupu. Tento synusoidový vývoj byl ovšem v druhé polovině čtvrtletí nahrazen spíše klesající tendencí. Index Nasdaq composite se v této době udržoval okolo hodnoty 2000 bodů. Index Dow Jones někdy těžil z poklesu svého indexového "konkurenta", a to v důsledku částečného přelévání investic z technologických do tradičních odvětví. V Evropě vývoj technologických titulů nebyl tak razantní, neboť ani ekonomika nedosáhla takových změn jako americká.

Třetí čtvrtletí

 Ve třetím čtvrtletí recese americké ekonomiky pokračovala. Stoupala nezaměstnanost a HDP rostlo ještě pomaleji než se očekávalo. Fed se následkem toho snažil vývoj ovlivnit upravením úrokových sazeb. Asi však nejdůležitějším momentem tohoto čtvrtletí byl zářijový teroristický útok na World Trade Centre v NY a Pentagon ve Washingtonu. Tato událost asi zaskočila úplně všechny. Trh na to zpočátku reagoval poklesem, a to díky snížení kurzů leteckých společností a pojišťoven. V posledním týdnu v září ovšem došlo k přehodnocení situací a trhy dokonce i mírně rostly. Na evropské trhy měl teroristický útok také vliv a možná i větši než v U.S., protože nedošlo k uzavření kapitálových trhů jako v Americe, kde se do konce toho nešťastného týdne neobchodovalo. Německý index DAX 30 klesl dokonce o 13 procent.

Čtvrté čtvrtletí

 V tomto čtvrtletí pokračoval trend poklesu růstu americké ekonomiky, který byl ještě ovlivněn útoky ze září. Fed i americká vláda a parlament se snaží, co můžou, aby ekonomice pomohly, ale zatím to není moc platné. Na trhu se střídají období růstu a poklesu s obdobími stagnace. K částečnému optimismu a tedy i růstu na kapitálových trzích došlo po zveřejnění hospodářských výsledků za 3Q. Oproti očekávání společnosti dosáhly dobrých výsledků. Dalším důvodem pro optimismus bylo plánované zlepšení situace americké ekonomiky v příštím roce. Toto se však na konci roku ukázalo jako mylné a vedlo k poklesu kurzů. Evropa je jako obvykle následovatel vývoje amerického trhu, a proto jsou reakce velice podobné.

Co očekáváte od roku 2002 na kapitálových trzích? Kolik jste loni na akciích prodělali? Nebo vydělali? Podělte se s námi o zkušenosti a názory!

David Petráček, ABN AMRO Portfolio Management

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 1. 2002 17:10, Bouček Antonín

Ha, viník se vždycky najde! Myslíte, že poklesy zisků (a případné ztráty) podniků v roce 2001 a nerealistická zisková očekávání investorů předtím způsobil Fed také?

Zobrazit celé vlákno

+49
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 1. 2002 17:00, Bouček Antonín

Někde jsem četl, že když šly ještě trhy nahoru, prodělávalo na denním obchodování 80% všech spekulantů. Když se trend otočil, bylo to prý ještě víc. Tvoříte, barone, ten zbytek?

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Moneta schválila dividendu devět korun za akcii

23. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Moneta schválila dividendu devět korun za akcii

Valná hromada Moneta Money Bank, které se zúčastnili držitelé 74,59 procenta akcií, dnes schválila rozdělení čistého zisku za rok 2023. Z částky 5,4 miliardy korun akcionářům vyplatí... celý článek

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

20. 4. 2024 | Tomáš Krause

Půlení bitcoinu je za námi. Klesnou odměny za ethereum? Týden v kryptu

Halving bitcoinu máme za sebou, Hongkong schválil ETFka a naše vláda pravidla krypta. Ethereum diskutuje o snížení odměn a Cardano se bratříčkuje s Huawei. Je tu další Týden v kryptu. celý článek

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

19. 4. 2024 | Martin Pleštil | 7 komentářů

Investice a daně. Kdy musíte vyplnit přiznání a kdy máte klid

Obliba investování v Česku roste. I s takovými výdělky je ale spojena nepříjemná povinnost – daně. Poradíme, co si jako běžný investor musíte ohlídat a kdy přiznání řešit nemusíte.

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

17. 4. 2024 | Petr Kučera

Fondy, ve kterých zmizely miliardy, dostanou přísnější pravidla

Poslanci schválili novelu zákona o investičních společnostech. Má lépe chránit drobné investory před takzvanými alternativními fondy podle paragrafu 15. Společnosti jako Growing Way,... celý článek

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

16. 4. 2024 | PR text

Těžba bitcoinu po halvingu: Vyplatí se to ještě?

V letošním roce dostanou těžaři za každý nalezený blok méně bitcoinů. Největší americká banka J.P. Morgan vidí v tomto odvětví riziko, ale zároveň rozpoznává potenciál ve snížení ceny... celý článek

Partners Financial Services