Kapitálové trhy v roce 2001

Kapitálové trhy v roce 2001
První ze série článků bilancujících uplynulý rok 2001. Ohlednutí zpět začínáme kapitálovými trhy.

První čtvrtletí

V prvním čtvrtletí tohoto roku byl vývoj na americkém trhu ve znamení počátečního růstu, který byl vystřídán mohutným propadem, a to hlavně u technologického indexu Nasdaq Composite. Ten dokonce klesl na konci čtvrtletí na své dvouroční minimum. Důvodů je několik. Asi nejdůležitějším bylo zpomalování růstu americké ekonomiky, a to i přes snahu Fedu, který korigoval úrokové sazby. Dalším důvodem byly špatné hospodářské výsledky mnoha technologických firem. Ani nízké ceny a zájem investorů o atraktivní tituly nedovedl zabránit propadu indexu Nasdaq. Evropské trhy jako vždy pozorně sledovaly vývoj na americkém trhu, jehož reakce "poctivě" ovlivňovaly obchodování v Evropě.

Druhé čtvrtletí

Druhé čtvrtletí bylo také poznamenáno poklesem, a to hlavně poklesem technologických titulů, které jsou součástí mimoburzovního indexu Nasdaq Composite. Tento pokles byl podle mého názoru vyvolán někdy i bezhlavým prodejem těchto akcií, a to důsledkem uvědomění si neoprávněného nadhodnocení některých titulů. Ty ovšem s sebou stáhly i některé akcie velice úspěšných firem, což bylo později využito k jejich nákupu. Tento synusoidový vývoj byl ovšem v druhé polovině čtvrtletí nahrazen spíše klesající tendencí. Index Nasdaq composite se v této době udržoval okolo hodnoty 2000 bodů. Index Dow Jones někdy těžil z poklesu svého indexového "konkurenta", a to v důsledku částečného přelévání investic z technologických do tradičních odvětví. V Evropě vývoj technologických titulů nebyl tak razantní, neboť ani ekonomika nedosáhla takových změn jako americká.

Třetí čtvrtletí

 Ve třetím čtvrtletí recese americké ekonomiky pokračovala. Stoupala nezaměstnanost a HDP rostlo ještě pomaleji než se očekávalo. Fed se následkem toho snažil vývoj ovlivnit upravením úrokových sazeb. Asi však nejdůležitějším momentem tohoto čtvrtletí byl zářijový teroristický útok na World Trade Centre v NY a Pentagon ve Washingtonu. Tato událost asi zaskočila úplně všechny. Trh na to zpočátku reagoval poklesem, a to díky snížení kurzů leteckých společností a pojišťoven. V posledním týdnu v září ovšem došlo k přehodnocení situací a trhy dokonce i mírně rostly. Na evropské trhy měl teroristický útok také vliv a možná i větši než v U.S., protože nedošlo k uzavření kapitálových trhů jako v Americe, kde se do konce toho nešťastného týdne neobchodovalo. Německý index DAX 30 klesl dokonce o 13 procent.

Čtvrté čtvrtletí

 V tomto čtvrtletí pokračoval trend poklesu růstu americké ekonomiky, který byl ještě ovlivněn útoky ze září. Fed i americká vláda a parlament se snaží, co můžou, aby ekonomice pomohly, ale zatím to není moc platné. Na trhu se střídají období růstu a poklesu s obdobími stagnace. K částečnému optimismu a tedy i růstu na kapitálových trzích došlo po zveřejnění hospodářských výsledků za 3Q. Oproti očekávání společnosti dosáhly dobrých výsledků. Dalším důvodem pro optimismus bylo plánované zlepšení situace americké ekonomiky v příštím roce. Toto se však na konci roku ukázalo jako mylné a vedlo k poklesu kurzů. Evropa je jako obvykle následovatel vývoje amerického trhu, a proto jsou reakce velice podobné.

Co očekáváte od roku 2002 na kapitálových trzích? Kolik jste loni na akciích prodělali? Nebo vydělali? Podělte se s námi o zkušenosti a názory!

David Petráček, ABN AMRO Portfolio Management

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 1. 2002 17:10, Bouček Antonín

Ha, viník se vždycky najde! Myslíte, že poklesy zisků (a případné ztráty) podniků v roce 2001 a nerealistická zisková očekávání investorů předtím způsobil Fed také?

Zobrazit celé vlákno

+49
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 1. 2002 17:00, Bouček Antonín

Někde jsem četl, že když šly ještě trhy nahoru, prodělávalo na denním obchodování 80% všech spekulantů. Když se trend otočil, bylo to prý ještě víc. Tvoříte, barone, ten zbytek?

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

A tohle už jste četli?

Vše, co jste chtěli vědět o dluhopisech, ale báli jste se zeptat

27. 9. 2023 | Vladimír Pikora

Vše, co jste chtěli vědět o dluhopisech, ale báli jste se zeptat

Jen málo lidí rozumí akciím a s dluhopisy je to ještě těžší. Chce to trochu matematiky, umět odhadnout budoucí úrokové sazby, znát rizika. V čem investoři nejvíc tápou?

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

13. 9. 2023 | Matyáš Kodl

Kvalitní umění nemusí stát miliony, říká galerista Kodl

Češi se stále víc zajímají o investice do umění. Přinášejí řadu výhod a jsou dlouhodobě stabilnější než akcie. Sběratelské trendy a investiční potenciál českého umění nastínil Matyáš... celý článek

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

7. 9. 2023 | Martin Mašát

Dluhopisům se nebývale daří. Nová čísla o podílových fondech

Léto bylo ospalé. Akcie v průměru trochu oslabovaly, zato dluhopisy si užívají výnosů, jaké v tomto tisíciletí skoro ještě nezažily. Napjatě se čeká, co přinese září.

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

1. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentář

ČNB varuje před „investicemi“ se značkou Areass

Česká národní banka upozorňuje veřejnost, že subjekt vystupující pod názvem Areass či Areass Group nemá žádné povolení k poskytování investičních služeb ani nedisponuje žádným jiným... celý článek

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

1. 9. 2023 | Jan Traxler | 1 komentář

Nemovitostní fondy čeká podprůměrný rok. Známe výsledky za pololetí

Po tučných letech, kdy výnosy realitních fondů investory jen těšily, přicházejí horší roky. Výsledky za první polovinu roku neoslnily. Na inflaci nestačil nikdo, všichni skončili pod... celý článek

Partners Financial Services