Kapitálové trhy v roce 2001

Kapitálové trhy v roce 2001
První ze série článků bilancujících uplynulý rok 2001. Ohlednutí zpět začínáme kapitálovými trhy.

První čtvrtletí

V prvním čtvrtletí tohoto roku byl vývoj na americkém trhu ve znamení počátečního růstu, který byl vystřídán mohutným propadem, a to hlavně u technologického indexu Nasdaq Composite. Ten dokonce klesl na konci čtvrtletí na své dvouroční minimum. Důvodů je několik. Asi nejdůležitějším bylo zpomalování růstu americké ekonomiky, a to i přes snahu Fedu, který korigoval úrokové sazby. Dalším důvodem byly špatné hospodářské výsledky mnoha technologických firem. Ani nízké ceny a zájem investorů o atraktivní tituly nedovedl zabránit propadu indexu Nasdaq. Evropské trhy jako vždy pozorně sledovaly vývoj na americkém trhu, jehož reakce "poctivě" ovlivňovaly obchodování v Evropě.

Druhé čtvrtletí

Druhé čtvrtletí bylo také poznamenáno poklesem, a to hlavně poklesem technologických titulů, které jsou součástí mimoburzovního indexu Nasdaq Composite. Tento pokles byl podle mého názoru vyvolán někdy i bezhlavým prodejem těchto akcií, a to důsledkem uvědomění si neoprávněného nadhodnocení některých titulů. Ty ovšem s sebou stáhly i některé akcie velice úspěšných firem, což bylo později využito k jejich nákupu. Tento synusoidový vývoj byl ovšem v druhé polovině čtvrtletí nahrazen spíše klesající tendencí. Index Nasdaq composite se v této době udržoval okolo hodnoty 2000 bodů. Index Dow Jones někdy těžil z poklesu svého indexového "konkurenta", a to v důsledku částečného přelévání investic z technologických do tradičních odvětví. V Evropě vývoj technologických titulů nebyl tak razantní, neboť ani ekonomika nedosáhla takových změn jako americká.

Třetí čtvrtletí

 Ve třetím čtvrtletí recese americké ekonomiky pokračovala. Stoupala nezaměstnanost a HDP rostlo ještě pomaleji než se očekávalo. Fed se následkem toho snažil vývoj ovlivnit upravením úrokových sazeb. Asi však nejdůležitějším momentem tohoto čtvrtletí byl zářijový teroristický útok na World Trade Centre v NY a Pentagon ve Washingtonu. Tato událost asi zaskočila úplně všechny. Trh na to zpočátku reagoval poklesem, a to díky snížení kurzů leteckých společností a pojišťoven. V posledním týdnu v září ovšem došlo k přehodnocení situací a trhy dokonce i mírně rostly. Na evropské trhy měl teroristický útok také vliv a možná i větši než v U.S., protože nedošlo k uzavření kapitálových trhů jako v Americe, kde se do konce toho nešťastného týdne neobchodovalo. Německý index DAX 30 klesl dokonce o 13 procent.

Čtvrté čtvrtletí

 V tomto čtvrtletí pokračoval trend poklesu růstu americké ekonomiky, který byl ještě ovlivněn útoky ze září. Fed i americká vláda a parlament se snaží, co můžou, aby ekonomice pomohly, ale zatím to není moc platné. Na trhu se střídají období růstu a poklesu s obdobími stagnace. K částečnému optimismu a tedy i růstu na kapitálových trzích došlo po zveřejnění hospodářských výsledků za 3Q. Oproti očekávání společnosti dosáhly dobrých výsledků. Dalším důvodem pro optimismus bylo plánované zlepšení situace americké ekonomiky v příštím roce. Toto se však na konci roku ukázalo jako mylné a vedlo k poklesu kurzů. Evropa je jako obvykle následovatel vývoje amerického trhu, a proto jsou reakce velice podobné.

Co očekáváte od roku 2002 na kapitálových trzích? Kolik jste loni na akciích prodělali? Nebo vydělali? Podělte se s námi o zkušenosti a názory!

David Petráček, ABN AMRO Portfolio Management

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 8 komentářů

Chcete prodat svou nemovitost?

Nechte si zpracovat ZDARMA cenovou nabídku!

Stačit nám bude pár základních informací o vašem bytě nebo domě a kontakt.

Cenu zjistíte OBRATEM.

Mám zájem prodat:

Prodej bytuByt
Prodej domuDům
Prodej pozemkuPozemek
Ostatní prodej nemovitostiJiné
Zpět

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

3. 1. 2002 17:10, Bouček Antonín

Ha, viník se vždycky najde! Myslíte, že poklesy zisků (a případné ztráty) podniků v roce 2001 a nerealistická zisková očekávání investorů předtím způsobil Fed také?

Zobrazit celé vlákno

+49
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

3. 1. 2002 17:00, Bouček Antonín

Někde jsem četl, že když šly ještě trhy nahoru, prodělávalo na denním obchodování 80% všech spekulantů. Když se trend otočil, bylo to prý ještě víc. Tvoříte, barone, ten zbytek?

Zobrazit celé vlákno

-3
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (8 komentářů) příspěvků.

Získejte Vaše peníze zapomenuté v kuponovce!

Najděte s námi jednoduše všechny Vaše zapomenuté akcie i nároky z kuponovky a získejte za ně snadno a rychle peníze.

Zapomenuté miliardy logo
  • Zapojilo se již více než 100.000 klientů
  • Našli jsme už majetek za půl miliardy korun
  • Průměrný úspěšný klient získal více než 20 tis. Kč
    (¼ klientů získala více jak 100 tis. Kč)
Žádné zbytečné poplatky

Žádné zbytečné poplatky

U nás platíte poplatky jen když najdeme hodnoté akcie nebo pohledávky a vyřešíme vše za vás, jinka neplatíte nic.

Složitosti vyřešíme za Vás

Složitosti vyřešíme za Vás

Kromě akcií dohledáme související pohledávky až za 10 let zpětně, v případě odkupu vše zajistíme za Vás a vy tak nebudete muset do banky nebo vyplňovat složité dotazníky.

Odkup za nejlepší ceny

Odkup za nejlepší ceny

U našich nabídek garantujeme odkup nalezených akcií za nejlepší aktuání ceny na trhu.

A tohle už jste četli?

Pozor na investiční tokeny. Nedejte na reklamu, varuje úřad

30. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Pozor na investiční tokeny. Nedejte na reklamu, varuje úřad

Ministerstvo financí varuje před takzvanými investičními tokeny.

Investice s pákou. CFD mohou znásobit zisk i ztrátu

18. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Investice s pákou. CFD mohou znásobit zisk i ztrátu

V dalším díle investičního seriálu se dostáváme k rizikovým spekulacím pro zkušené. Vysvětlíme, proč většina lidí při sázkách na krátké trendy prodělává. A ukážeme, kdy se hodí využít... celý článek

ZDR Investments kupuje retail park ve Vídni

16. 11. 2021 | redakce Peníze.CZ

ZDR Investments kupuje retail park ve Vídni

Novým přírůstkem fondu kvalifikovaných investorů ZDR Investments SICAV je retail park Gatterederstraße ve Vídni. Nemovitost v hodnotě 400 milionu koupil fond od rakouského privátního... celý článek

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

12. 11. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Nováček na pražské burze posílil o 225 % za týden

Akcie společnosti Fixed.zone, která vstoupila v pondělí na trh Start pražské burzy, posílily během prvního týdne o 225 %. Jde o rekordní růst kurzu, říká Marie Mühlhoferová z tiskového... celý článek

Šéf finGOOD: Chceme za vás investovat miliardu ročně

9. 11. 2021 | Jitka Šorfová

Šéf finGOOD: Chceme za vás investovat miliardu ročně

Před dvěma lety se Vít Endler postavil do čela tehdy málo známé crowdfundingové platformy finGOOD. Minulý rok s ním fintechový startup navzdory covidu vyrostl o 150 procent a letos... celý článek

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.