Co nás čeká v lednu?

Aleš Vávra | 8. 1. 2002
Co nás čeká v lednu?
V USA budou zveřejněna pravidelná makro data, na konci měsíce se bude konat pravidelná schůzka Federálního výboru pro operace na otevřeném trhu a především bude docházet k zveřejňování hospodářských výsledků za poslední čtvrtletí.

NAPM index

Poslední zpráva ISM dříve známa jako NAPM (Národní asociace nákupního managementu) hovoří o tom, že prosincový index vzrostl na hodnotu 48,2. Je-li index pod hodnotou 50, značí to hospodářskou recesi. ISM index je již sedmnáct měsíců v radě v kontrakci, přičemž tak dlouhá série byla překonána pouze jednou, a to v období 1981-83, kdy trvala devatenáct měsíců.
Podíváme-li se detailně na strukturu indexu, zjistíme, že některé sub indexy se již za prosinec dostaly nad magickou hranici 50. Byl to index nových objednávek, který poskočil na 54,9, a index produktivity, který se dostal na hodnotu 50,6. Import jemně vzrostl a zásoby poklesly, avšak nepatrně.
Většina ISM indexů tedy prozatím směřuje správným směrem a vypadá to, že lednová zpráva by mohla překročit hodnotu recese, což bude mít jistě pozitivní dopad na kapitálový trh.

Nezaměstnanost

Prosincová nezaměstnanost poskočila o 0,1 procenta na 5,8 procenta a de facto tak potvrdila nárůst, o kterém již informoval prosincový ISM index nezaměstnanosti. Průměrné hodinové výdělky vzrostly i přes růst nezaměstnanosti, ale stále nevytváří inflační hrozbu. Obecně platí, že nezaměstnanost patří k ukazatelům, které reagují se zpožděním na reálný ekonomický vývoj, takže jednoznačný obrat v nejbližší době nelze očekávat.

Spotřeba

V poslední zprávě o spotřebitelské důvěře jsme mohli sledovat, že index sledující budoucí vývoj poskočil z listopadové hodnoty na 91,5. Index přítomnosti se téměř nezměnil, přičemž 17 procent dotázaných vidí současnou ekonomickou situaci dobře a 21,7 procenta ji vidí špatně. (Počet respondentů je vždy pět tisíc amerických domácností.)
Spotřebitelská důvěra vzrostla o osm bodů na hodnotu 93,7 a překvapila tak analytiky, kteří očekávali hodnotu kolem 82,7 bodů. Tento dramatický vzestup byl vůbec první růst od června minulého roku 2001.
Vezmeme-li v úvahu, že nálada spotřebitelů byla pozitivní a půjčky jsou levnější (díky poklesu úroků) a navíc cena energií klesla (letošní zima není tak dramatická jako minulá), tak by maloobchodní prosincové tržby (budou zveřejněny 15. ledna) měly být pozitivní.

Zboží dlouhodobé spotřeby

Co se týká objednávek za zboží dlouhodobé spotřeby (budou zveřejněny 29. ledna), ty budou asi za prosinec stejně jako v listopadu ovlivněny poklesem poptávky po zboží pro ozbrojené síly a leteckou dopravu, ale např. v případě polovodičů a počítačového vybavení lze očekávat navázání na listopadový růst. FED.
V současné chvíli je ještě předčasné hovořit o tom, jak se FED zachová 29. ledna, ale pakliže nezklamou data maloobchodních tržeb či objednávek dlouhodobé spotřeby a cenové indexy budou stále pod kontrolou (což předpokládám hlavně kvůli stabilní ceně energií), mohl by FED změnit svůj postoj z "easy bias" na "neutral" a de facto by tak dal trhu signál, že už konečně vidí světlo na konci tunelu.

Hospodářské výsledky

V průběhu ledna budou také zveřejňovány hospodářské výsledky za poslední čtvrtletí. Dá se předpokládat, že i přestože mohou být v některých případech špatné, osobně si myslím, že trh po sérii předchozích varování nemůže nějak zásadně negativisticky nepřekvapit. Vezme-li v úvahu prohlášení klíčových představitelů některých firem, kteří patří ve svém oboru k tomu nejlepšímu, lze naopak spíše očekávat obrat z nejhoršího. Např. výkonný ředitel společnosti Oracle, Larry Ellison prohlásil, že oživení růstu zisku firma očekává až během fiskálního čtvrtého čtvrtletí, a dodal, že sektor se dostal již na své dno, situace se pomalu stabilizuje a jsou vidět první známky mírného zlepšení. Nebo John Chambers, prezident a výkonný ředitel společnosti Cisco Systems, k posledním výsledkům řekl, že šlo o solidní čtvrtletí s pokračujícím vývojem, růstem tržeb oproti minulému čtvrtletí. Samozřejmě, že tento stav budeme pozorovat spíše u jednotlivých firem, ale i tak naznačuje jisté zlepšení.

I nadále bude existovat dost firem, které budou muset dál zefektivňovat svůj byznys a hledat další úspory. Mezi takové firmy budou patřit především společnosti dodávající produkty a služby telekomunikačním firmám.

Závěr

Ať FED sníží sazby nebo ne, během ledna nás nečekají žádná katastrofická makro data, spíše naopak. Stejně tomu tak bude u hospodářských výsledků, které nás mohou jen pozitivně překvapit. Také tzv. lednový efekt sehraje svou roli při růstu akciového trhu. Z pravidla je nálada v lednu na trzích vždy optimističtější a investoři nakupují akcie do svých portfolií, které před koncem roku vyprodávali (například z důvodu optimalizování svých daňových výdajů). Během ledna tedy osobně očekávám spíše růst nebo stagnaci, rozhodně neočekávám žádné dramatické poklesy vyvolané negativními zprávami.

Co čekáte od prvního měsíce roku vy? Budete měnit strukturu osobního portfolia? jak velký bude lednový efekt? Napište svůj názor.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

8. 8. 2022 | Jiří Hovorka

KB ovládla Upvest, který láká na investice do developerů

Komerční banka je nově většinovým vlastníkem společnosti Upvest, která propojuje developery a investory. Banka dnes oznámila, že na konci července získala 96% podíl. Detaily transakce... celý článek

Cyrrus má nového generálního ředitele

4. 8. 2022 | Petr Kučera

Cyrrus má nového generálního ředitele

Novým generálním ředitelem společnosti Cyrrus je od začátku srpna Jaroslav Kysela. Čtyřicetiletý manažer přichází z vídeňské Raiffeisen Centrobank AG, kde působil na pozici regionálního... celý článek

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

3. 8. 2022 | Petr Kučera

Akcie Avastu rostou o 40 %. Fúze míří ke schválení

Britský Úřad pro hospodářskou soutěž (CMA) „po důkladném šetření“ předběžně schválil fúzi české antivirové společnosti Avast s americkou softwarovou firmou NortonLifeLock. Informovala... celý článek

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

Firma WCA, která lákala na zázračné výnosy, přišla o většinu peněz

Kvůli „souhře hned několika nepředvídatelných faktorů“ hlásí WCA International ztrátu 70 % investovaných peněz. Podaří se ještě nabrat výšku?

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

21. 7. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Peníze nevrátíme, může za to covid. Diamantové dluhopisy v potížích

Vyrábí diamanty, láká na investice do nich, prodává potravinové doplňky nebo slibuje kousek od Dubaje postavit hotelový komplex za stovky milionů dolarů. Teď má skupina DIC ale problém.... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.