Absurdní tečka: OSVČ mají zaplatit dřív, než stačí podat přehled

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 13. 8. 2020 | 2 komentáře
Ministr zdravotnictví přichází 10 dnů po termínu s řešením komplikace, kterou mohl v klidu rozmotat od 8. června. Jenže: úleva má další háček.
Absurdní tečka: OSVČ mají zaplatit dřív, než stačí podat přehled

Zdroj: VZP

Komplikace ohledně termínu pro podání přehledu zdravotním pojišťovnám mají další pokračování. Ministerstvo zdravotnictví mělo dva měsíce čas, aby problém vyřešilo. S částečným výsledkem přichází až teď – deset dnů po termínu. A některým opozdilcům stejně v praxi nepomůže.

Kvůli neschopnosti ministerstev domluvit se na jednotném postupu museli letos podnikatelé podat přehled zdravotním pojišťovnám za rok 2019 o čtrnáct dnů dřív, než skončila lhůta pro daňové přiznání.

Zájem vyřešit to včas nemělo ani ministerstvo, ani zdravotní pojišťovny. Podnikatelé tak podávali přehled do 3. srpna, zatímco daňové přiznání stačí do 18. srpna. A přehled pro Českou správu sociálního pojištění pak stačí v tradičním termínu – do měsíce po daních.

Deset dnů po termínu, který podle zdravotních pojišťoven nešlo nijak prominout, se teď ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) pochlubil řešením: S řediteli všech zdravotních pojišťoven se domluvil, že nebudou uplatňovat sankce v podobě pokut za pozdní odevzdání přehledu za rok 2019.

Živnostníci a další podnikatelé (OSVČ) tak nakonec v praxi přece jen dostávají obvyklý měsíc navíc po datu podání daňového přiznání. Přehled zdravotním pojišťovnám mohou podat bez sankce do 18. září, stejně jako přehled sociálního pojištění. Podmínkou je, že OSVČ „jinak řádně plní své povinnosti“.

„Vstřícný postoj“ má ale další podstatný háček. Řeč je totiž jenom o samotném přehledu, ne o placení. „Akceptace pozdějšího termínu pro odevzdání přehledu nemá vliv na povinnost plátce uhradit pojistné v termínu stanoveném zákonem,“ říká Martin Novotný z tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví.

S námi přiznání nebolí

Zdroj: Shutterstock

Potřebujete vyplnit daňové přiznání? 

Rychle, spolehlivě a bezbolestně?

Máme řešení!

A protože v zákoně dál zůstane původní – jednou odložený – termín 3. srpna, musí podnikatelé uhradit nedoplatek pojistného za loňský rok nejpozději do osmi dnů po toto datu. Jestliže přehled podali dřív, tak se osm dnů počítá od data odevzdání. (Zákon mimochodem není v tomhle bodě úplně přesný a neříká jednoznačně, že při pozdním podání přehledu má přednost osmidenní lhůta počítaná od termínu v zákoně.)

„V případě, že by pojišťovna plátci vyměřila penále za pozdní úhradu pojistného, má plátce možnost pojišťovnu požádat o jeho odpuštění. Pojišťovna žádost plátce o prominutí penále individuálně posoudí. Přes vstřícnost zdravotních pojišťoven doporučuji plátcům nenechávat povinnosti na poslední chvíli,“ říká ministr Vojtěch. Šance tu tedy je, jistota ne.

O tom, že firmy, podnikatelé i běžní lidé letos mohou podat přiznání i zaplatit samotnou daň až do 18. srpna, rozhodla vláda začátkem června na návrh ministryně financí Aleny Schillerové.

I v tomto případě se však ukázal typický „resortismus“, tedy starost jednotlivých ministrů jenom o svou oblast bez logického provázání s ostatními. Schillerová při přípravě návrhu neřešila, jak to bude s odkladem přehledů OSVČ za sociální a zdravotní pojištění. Prakticky stejnou „daň“ přitom vybírají (a kontrolují) tři různé instituce na třech různých formulářích s třemi odlišnými pravidly.

U daní nejde o odložení lhůty pro podání přiznání, ale jenom o prominutí sankcí spojených s jeho pozdějším podáním i se zaplacením daně. Rozdíl? Kdo to nestihne ani do 18. srpna, tomu se napočítají sankce hned od původního termínu.

Česká správa sociálního zabezpečení (spadající pod ministerstvo práce a sociálních věcí) včas oznámila, že zvolila stejný postup – odpuštění případných sankcí. V praxi tedy stačí podat přehled za rok 2019 do měsíce po skutečném podání daňového přiznání, nejpozději do 18. září. Ke stejnému datu musí uhradit i doplatek pojistného.

Naopak u přehledů pro zdravotní pojišťovny je sice letos lhůta pro podání prodloužená přímo ze zákona, ale jen do 3. srpna. Poslanci o tom rozhodli už v březnu, zhruba dva týdny poté, co ministerstvo financí přišlo s prvním odkladem daňového přiznání do 1. července.

Jenže o další odklad u zdravotního pojištění už pak ministerstvo zdravotnictví vůbec neusilovalo, proto dál zůstal 3. srpen. Tvrdilo, že by změnu zákona nestihlo prosadit – přestože ve skutečnosti by na to mělo několik týdnů a poslanci by v takovém případě podpořili i jednoduchý pozměňovací návrh k jinému, aktuálně schvalovanému zákonu. Stačila by prakticky jedna věta.

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+28
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

22. 4. 2024 | Gabriel Pleska | 2 komentáře

Práce na dohodu. Jaká pravidla letos platí a proč je výhodná

Jaké podmínky platí pro dohodu o provedení práce (DPP) a dohodu o pracovní činnosti (DPČ)? Co se změnilo a co se brzy měnit bude? Tady je přehled.

Nové limity u pracovních dohod: Později a jinak, schválili poslanci

17. 4. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Nové limity u pracovních dohod: Později a jinak, schválili poslanci

Dohodáři se zatím o své příjmy bát nemusí. Nová pravidla, která měla od července omezit řetězení dohod o provedení práce, budou platit až od příštího roku. A navíc jinak, než se předpokládalo.... celý článek

VZP zaskočil zájem o zdravotní bonusy. Na proplacení si počkáte

16. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

VZP zaskočil zájem o zdravotní bonusy. Na proplacení si počkáte

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) hlásí rekord v zájmu o zdravotní příspěvky. Za první čtvrtletí eviduje na 465 tisíc podaných žádostí, což je oproti stejnému období loni nárůst... celý článek

Trauma jako pracovní úraz? Soud řekl, kdy je nárok na odškodnění

10. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Trauma jako pracovní úraz? Soud řekl, kdy je nárok na odškodnění

Jste v práci svědkem nějaké nečekané dramatické události – začne hořet, kolega spadne z výšky nebo se ocitnete u dopravní nehody. Po čase se u vás projeví posttraumatický syndrom. Jde... celý článek

Do kdy podat daňové přiznání a zaplatit. Přehled termínů

1. 4. 2024 | Petr Kučera

Do kdy podat daňové přiznání a zaplatit. Přehled termínů

Jaké jsou termíny pro daňové přiznání, přehledy pojištění OVSČ a oznámení osvobozených příjmů? Máme podrobnosti.

Partners Financial Services