Na daňové přiznání zbývá týden. Odklad měl háček

Petr Kučera | rubrika: Jak na to | 11. 8. 2020
Lhůta pro přehled zdravotním pojišťovnám uplynula už 3. srpna, tedy dřív než pro samotné přiznání.
Na daňové přiznání zbývá týden. Odklad měl háček

Zdroj: Shutterstock

Na podání přiznání k dani z příjmů za rok 2019 zbývá poslední týden. Letos ho lze výjimečně odevzdat ještě v úterý 18. srpna. Nejpozději v tento den je potřeba daň i zaplatit.

„Přestože je drtivá většina přiznání (téměř 2,613 milionu) již odevzdána, budou 18. srpna rozšířeny úřední hodiny finančních úřadů a jejich územních pracovišť, a to od 8 do 17 hodin,“ říká Lukáš Heřtus z tiskového oddělení Generálního finančního ředitelství. Přiznání lze poslat i poštou nebo elektronicky.

O tom, že firmy, podnikatelé i běžní lidé letos mohou podat přiznání i zaplatit samotnou daň až do 18. srpna, rozhodla vláda začátkem června na návrh ministryně financí Aleny Schillerové. K faktickému prodloužení lhůty pro přiznání dochází automaticky, tedy i bez daňového poradce, speciální žádosti nebo prokazování důvodů.

Formálně však nejde o odložení lhůty pro podání přiznání, ale jenom o prominutí sankcí spojených s jeho pozdějším podáním i se zaplacením daně. Rozdíl? Kdo to nestihne ani do 18. srpna, tomu se napočítají sankce hned od původního termínu.

Jenže: Přiznání k dani z příjmů za rok 2019 sice stačí podat do 18. srpna 2020, v praxi byste ale všechno už měli mít spočítané. Jak jsme na webu Peníze.cz opakovaně upozornili, termín pro podání přehledu zdravotní pojišťovně byl totiž 3. srpna – paradoxně dřív než pro daňové přiznání.

I v tomto případě se ukázal typický „resortismus“, tedy starost jednotlivých ministrů jenom o svou oblast bez logického provázání s ostatními. Schillerová při přípravě návrhu neřešila, jak to bude s odkladem přehledů OSVČ za sociální a zdravotní pojištění. Prakticky stejnou „daň“ přitom vybírají (a kontrolují) tři různé instituce na třech různých formulářích s třemi odlišnými pravidly.

S námi přiznání nebolí

Zdroj: Shutterstock

Potřebujete vyplnit daňové přiznání? 

Rychle, spolehlivě a bezbolestně?

Máme řešení!

Česká správa sociálního zabezpečení v červnu oficiálně potvrdila, že také přehled o příjmech a výdajích ohledně sociálního pojištění mohou OSVČ podat později – tedy měsíc po lhůtě pro daňové přiznání. To znamená, že přehled pro správu sociálního zabezpečení za rok 2019 stačí podat až do 18. září 2020. Ani v tomhle případě nejde o formální posunutí lhůty, ale jenom o prominutí sankcí. Kdo se přesto zpozdí, naběhnou mu hned od původního termínu.

„Podnikatelům je umožněno podat Přehled o příjmech a výdajích za rok 2019 bez sankcí až do 18. září 2020, avšak za podmínky, že k tomuto datu zároveň uhradí i doplatek pojistného za rok 2019. Pak bude OSVČ prominuto penále, které by jinak musela platit za opožděnou platbu. Za den úhrady se přitom považuje den připsání platby na účet příslušné okresní správy,“ zdůrazňuje ČSSZ.

U přehledů pro zdravotní pojišťovny je sice letos lhůta pro podání prodloužená přímo ze zákona, ale jen do 3. srpna. Poslanci o tom rozhodli už v březnu, zhruba dva týdny poté, co ministerstvo financí přišlo s prvním odkladem daňového přiznání do 1. července. Jenže o další odklad u zdravotního pojištění už ministerstvo zdravotnictví vůbec neusilovalo. Tvrdilo, že by změnu zákona nestihlo prosadit – přestože ve skutečnosti by na to mělo několik týdnů a poslanci by v takovém případě podpořili i jednoduchý pozměňovací návrh k jinému, aktuálně schvalovanému zákonu. Stačila by prakticky jedna věta.

A protože se pojišťovny odkazují na zákon a samy nerozhodly o dobrovolném prominutí sankcí do poloviny září, museli podnikatelé podat přehled ohledně zdravotního pojištění do 3. srpna. Tedy výjimečně dřív, než mají podat samotné daňové přiznání. Standardně přitom stačí podat přehledy do měsíce po daňovém přiznání.

„Zdravotní pojišťovna nemůže prodloužit termín podání přehledu OSVČ za rok 2019, protože je stanoven na 3. srpna 2020 přímo novelou zákona o pojistném na veřejné zdravotní pojištění. Naproti tomu zákon o pojistném na sociální pojištění obdobným způsobem novelizován není, takže termín podání přehledu je navázán na termín podání daňového přiznání: Osoba, která aspoň po část kalendářního roku vykonávala samostatnou výdělečnou činnost, je povinna podat přehled správě sociálního zabezpečení nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém měla podat daňové přiznání za tento kalendářní rok,“ argumentuje například VZP.

Hlavní pravidla pro přiznání za rok 2019 se oproti předchozímu roku nezměnila. Zvyšují se jenom některé limity. Výdajové paušály pro podnikatele stouply na dvojnásobek a vrací se tam, kde byly donedávna. Rostou také limity navázané na zvyšování minimální mzdy – pro školkovné, bonus na dítě, solidární daň nebo zdanění důchodů. Jinak se nic zásadního nemění ani v daňových výhodách, ani v seznamu situací, kdy je potřeba podat přiznání. Odkazy na podrobné návody najdete v boxíku. 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Autorsky se zaměřuje na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ještě víc než paragrafy ale miluje média. Byl šéfredaktorem České informační agentury... Další články autora.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+11
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.