Nejvyšší čas na daňové přiznání. Hrozí obří sankce

Petr Kučera | rubrika: Jak na to | 16. 8. 2020
Jediný den zpoždění se letos může pořádně prodražit. Projděte si naše návody a rychle na to!
Nejvyšší čas na daňové přiznání. Hrozí obří sankce

Zdroj: Shutterstock

Na podání přiznání k dani z příjmů za rok 2019 zbývají poslední hodiny. V úterý 18. srpna už opravdu končí všechny odklady.

Nejpozději v úterý je potřeba daň i zaplatit, a to tak, aby finanční úřad už skutečně měl peníze u sebe. Nestačí tedy jenom zadat platební příkaz, jestliže u vaší banky nemáte jistotu, že na účet příjemce dorazí ještě ve stejný den.

Opozdilci letos nemohou spoléhat na žádnou toleranci. Standardně sice lze podat přiznání bez sankce ještě o pět dnů později a daň zaplatit o čtyři dny po termínu, tentokrát je to ale jinak.

Ministerstvo financí kvůli koronaviru neodložilo přímo lhůtu pro podání přiznání (a zaplacení daně), ale jenom prominulo sankce spojené s případným zpožděním – do 18. srpna. V čem je rozdíl? Kdo to nestihne ani do 18. srpna, tomu se napočítají sankce hned od původního termínu.

Sankce za každý den po splatnosti je sice jenom 0,05 procenta daně (nejvýš pět procent), jenže od řádného termínu 1. dubna letos uplyne už 140 dnů. Třeba daň ve výši 50 000 korun se tak letos může hned 19. srpna zvýšit o dalších 2500 korun. K tomu ještě 2733 korun na úrocích z prodlení (14,25 % ročně). Celkem tak zaplatíte přinejmenším o desetinu víc.

S námi přiznání nebolí

Zdroj: Shutterstock

Potřebujete vyplnit daňové přiznání? 

Rychle, spolehlivě a bezbolestně?

Máme řešení!

Podobně to letos funguje také u přehledu o příjmech a výdajích ohledně sociálního pojištění pro Českou správu sociálního zabezpečení. Bez sankcí ho lze podat měsíc po lhůtě pro daňové přiznání. To znamená, že přehled pro správu sociálního zabezpečení za rok 2019 stačí podat až do 18. září 2020. Ani v tomhle případě nejde o formální posunutí lhůty, ale jenom o prominutí sankcí. Kdo se přesto zpozdí, naběhnou mu hned od původního termínu.

Zato u přehledů pro zdravotní pojišťovny je letos pořádný zmatek. Lhůta pro podání prodloužená přímo v zákoně skončila už 3. srpna, deset dnů poté se ale ministerstvo zdravotnictví probudilo a domluvilo s pojišťovnami, že případné sankce za pozdní podání odpustí až do měsíce po daních – tedy také do 18. září. Na samotnou platbu (doplatek) se ale tahle úleva automaticky nevztahuje. Podrobně jsme o té absurditě psali v samostatném článku.

Hlavní pravidla pro přiznání za rok 2019 se oproti předchozímu roku nezměnila. Zvyšují se jenom některé limity. Výdajové paušály pro podnikatele stouply na dvojnásobek a vrací se tam, kde byly donedávna. Rostou také limity navázané na zvyšování minimální mzdy – pro školkovné, bonus na dítě, solidární daň nebo zdanění důchodů. Jinak se nic zásadního nemění ani v daňových výhodách, ani v seznamu situací, kdy je potřeba podat přiznání

Tady jsou podrobné návody a další související informace: 

Daňové přiznání online

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+8
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Změny v daňovém přiznání. Na co si dát letos pozor?

26. 2. 2024 | Petr Kučera

Změny v daňovém přiznání. Na co si dát letos pozor?

Které novinky se týkají už příjmů za rok 2023 a které se naplno projeví až za rok? Jedinou zásadnější změnou v aktuálním daňovém přiznání je zvýšení limitu, od něhož vzniká povinnost... celý článek

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

19. 2. 2024 | Petr Kučera

Daňové slevy. Tohle všechno vám může ušetřit peníze

Jaké slevy můžete využít v daňovém přiznání za rok 2023? Kolik dělá základní sleva na poplatníka nebo na dítě? Tady je aktuální návod.

Největší smolař vládního balíčku. A kdo na něm naopak vydělá

18. 2. 2024 | Vít Hradil | 5 komentářů

Největší smolař vládního balíčku. A kdo na něm naopak vydělá

Ekonom Vít Hradil ze společnosti Cyrrus ukazuje dopady konsolidačního balíčku na pana Smutného a paní Šťastnou. Extrémní smolaři mohou letos přijít až o 93 tisíc korun, naopak šťastlivci... celý článek

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

14. 2. 2024 | Kateřina Hovorková

Nová pravidla pro zaměstnanecké akcie. Promarněná šance, říká expert

Od ledna se zmírnila pravidla pro danění zaměstnaneckých akcií, které jsou hlavně v začínajících a menších firmách alternativou k vyšší mzdě. Zatím se moc nevyužívaly: lidé totiž za... celý článek

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

9. 2. 2024 | Petr Kučera

Jak si snížit daně. Velký přehled odpočtů a slev

Také při vyplňování přiznání za rok 2023 můžete využít odečitatelné položky a daňové slevy. Na daních díky nim zaplatíte mnohem méně než patnáct procent z příjmů. Tady je aktuální přehled. celý článek

Partners Financial Services