Mámo, táto, nesahej mi na stavebko!

Ondřej Tůma | rubrika: Co se děje | 18. 2. 2014 | 80 komentářů
Rodiče se k penězům, které posílali na stavební spoření svého dítěte, nedostanou tak snadno jako dřív. Nový občanský zákoník upravuje podmínky toho, jak můžou zákonní zástupci nezletilého nakládat s jeho majetkem.
Mámo, táto, nesahej mi na stavebko!

Skoro každá šestá smlouva o stavebním spoření se v Česku zakládá nezletilé osobě. Rodiče tak šetří dětem peníze do začátku. Někdy ale nečekané okolnosti přivedou rodiče k předčasnému výběru peněz. A jindy se stavební spoření dítěti uzavírá jen kvůli tomu, aby se do rodinného rozpočtu přisypala státní podpora; ta je dnes dva tisíce korun ročně. Rodiče, kteří tuto strategii využívají, by ovšem měli zpozornět. K penězům ze stavebního spoření dítěte se už nedostanou tak snadno jako dřív. Stavební spořitelny se obávají, aby kvůli tomu zbytečně nekončily před soudem. V minulosti se už několikrát stalo, že dítě zažalovalo své rodiče i stavební spořitelnu kvůli tomu, že se s penězi z jeho stavebního spoření nakládalo bez rozhodnutí opatrovnického soudu. Toto rozhodnutí doteď stavební spořitelny požadovaly spíš výjimečně, pro vyplácení stavebka jim ve většině případů stačil pouze notářsky ověřený souhlas obou rodičů nezletilého klienta.

S benevolencí spořitelen je ale zřejmě konec. Může za to nový občanský zákoník, konkrétně paragraf číslo 898, který upřesňuje, jakým způsobem můžou zákonní zástupci nezletilého nakládat s jeho majetkem: „K právnímu jednání, které se týká existujícího i budoucího jmění dítěte nebo jednotlivé součásti tohoto jmění, potřebují rodiče souhlas soudu, ledaže se jedná o běžné záležitosti, nebo o záležitosti sice výjimečné, ale týkající se zanedbatelné majetkové hodnoty.“ Advokát Richard Gürlich k tomu dodává: „Zatímco zákon o rodině omezoval rodiče, co se týče dispozice s majetkem dítěte toliko, že jim stanovil povinnost spravovat majetek dítěte s péčí řádného hospodáře, nový občanský zákoník ukládá kromě této povinnosti i omezení možnosti rodiče nakládat s majetkem dítěte pouze se souhlasem soudu.“

Propojeno

Jak spořit dětem na start do života? Ptali jsme se povolaných:

Stavební spoření a děti

Stavebních spořitelen jsme se zeptali na to, jakou část z celkového počtu aktivních smluv u nich mají v současné době sjednány nezletilé osoby a zda se toto číslo v posledních letech nějak mění…

  • Českomoravská stavební spořitelna: „Nezletilým klientům patří asi jedna šestina aktivních smluv ČMSS. Tento poměr je v posledních letech stabilní.“
  • Stavební spořitelna České spořitelny: „Evidujeme cca 15 procent smluv o stavebním spoření nezletilých účastníků. Toto číslo je dlouhodobě neměnné.“
  • Wüstenrot stavební spořitelna: „Podíl smluv o stavebním spoření  nezletilých osob v  posledních letech trvale mírně roste, k 31. 12. 2011 činil 19,2 procenta, v roce 2012  to bylo 20 procent a koncem loňského roku již 21 procent.“
  • Raiffeisen stavební spořitelna: „Podíl nezletilých klientů je u nás u platných smluv přes 14 procent, toto číslo v posledních letech mírně klesá.“
  • Modrá pyramida stavební spořitelna nám jako jediná na dotazy k tomuto článku neodpověděla.

Peníze ze stavebka jsou dítěte

Problém je v tom, že mezi zdůrazňovanými výhodami stavebního spoření se často objevuje i „maximalizace“ státního příspěvku pro celou rodinu. Rodiče se pak domnívají, že když svému potomkovi stavební spoření založí a posílají na něj peníze, můžou po skončení smlouvy nakládat s naspořenými finančními prostředky podle libosti. „Stavební spoření vedené ‚na dítě‘ je často používaný termín a také poměrně silně zakořeněný omyl. Máme-li být terminologicky přesní, pak jde o stavební spoření dítěte, které za něj uzavřeli, mění a vypovídají zákonní zástupci. Nicméně stavební spoření je dítěte. Výhodou pro rodiče je tedy skutečnost, že mohou dítěti zajistit produkt, který mu později usnadní život – zlepší bydlení, profinancuje studia a podobně,“ připomíná tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

Zákon ani dosavadní soudní praxe v zásadě nepředpokládají, že by rodiče mohli posílat finanční prostředky na účet svému dítěti z jiného důvodu, než že mu je chtějí darovat. „Praxe stavebních spořitelen se vyvinula tím směrem, že pokud je k dispozici ověřený podpis obou rodičů, kteří s nakládáním s prostředky dítěte souhlasí, tak spořitelna peníze zpravidla uvolní. Za tím je zřejmě úvaha, že pokud se oba rodiče shodují v dispozici s prostředky, tak není velká pravděpodobnost, že je bude dítě po dosažení plnoletosti žalovat kvůli tomu, že mu způsobili škodu, když ho proti jeho zájmům zbavili části majetku,“ říká Stanislav Holeš z právního oddělení společnosti Partners, který zároveň upozorňuje, že upřesnění v novém občanském zákoníku situaci na trhu s největší pravděpodobností změní a stavební spořitelny budou souhlas opatrovnického soudu požadovat mnohem častěji.

Jak jde čas se stavebním spořením

Stavební spoření, a kde se co kolem něj šustne, na portálu Peníze.cz bedlivě sledujeme. O tom, že stavební spořitelny neměly v posledních době na růžích ustláno, vás přesvědčí i titulky našich článků. Situace se ale podle všeho obrací a nová vláda zřejmě dopřeje tomuto sektoru oddech…

Anketa

Uzavřeli jste dítěti stavebko?

Stavební spořitelny budou přísnější

Na první pohled se sice zdá, že nový občanský zákoník zas tak mnoho nemění, některé rodiče ale můžou od založení stavebního spoření pro dítě odradit komplikace, které by v budoucnosti mohly nastat při výběru peněz z ukončené smlouvy. „Pro rodiče to znamená, že musí najít advokáta, který jim sepíše žádost k opatrovnickému soudu, a pak bude nějakou dobu trvat, než o tom soud rozhodne – i když třeba jen v řádu několika týdnů,“ podotýká právník Stanislav Holeš. Podle něj bude ale mnohem větší problém v tom, že rodiče budou muset uvést nějaký věrohodný a obhajitelný důvod, proč sahají na majetek dítěte. „Pokud důvodem bude, že staví dům, ve kterém bude rodina bydlet, nebo že prostředky použijí jiným způsobem ve prospěch dítěte, měl by to soud povolit. Vysvětlení ve stylu ‚bereme si ty peníze, protože si táta chce koupit novou motorku‘ asi naopak nebude to pravé,“ dodává Holeš. Otázkou tak zůstává, zda se zpřísnění podmínek projeví na počtu nově uzavíraných smluv o stavebním spoření dítěte. „Osobně se domnívám, že nové podmínky by mohly počty snížit spíš přechodně a nijak zásadně. Nicméně ano, jde o faktor, který snížení způsobit může. Jde o typický příklad opatření, které zvyšuje míru právní jistoty účastníků, ale celý systém výrazně komplikuje. Kde je vhodná rovnovážná míra, ukáže až praxe,“ říká Jiří Šedivý z Asociace českých stavebních spořitelen.

Samotné stavební spořitelny nejsou z této situace příliš nadšené. Striktní vyžadování souhlasu opatrovnického soudu by jim totiž mohlo některé klienty odehnat, při přivírání očí ale na druhou stranu hrozí nepříjemné soudní spory. V těch by přitom spořitelny neměly moc velkou šanci na úspěch. Finanční instituce proto na naše dotazy reagovaly poměrně zdrženlivě a konkrétní strategii, kterou zvolí v souvislosti s novým občanským zákoníkem, většinou neprozradily. „Nový občanský zákoník je účinný teprve necelý měsíc, takže praktických zkušeností zatím není moc. Pokud jde o náš přístup k jednotlivým klientům, tak u těch budeme postupovat vždy individuálně a v souladu s uzavřenými smluvními dokumenty,“ říká tisková mluvčí Raiffeisen stavební spořitelny Jitka Jechová. A v podobném duchu se vyjadřují také zástupci Českomoravské stavební spořitelny.

Alespoň orientační částku, u které se bude lámat chleba, jsme se dozvěděli od Heleny Duškové, tiskové mluvčí Wüstenrot stavební spořitelny: „Naše stavební spořitelna postupuje v souladu s občanským zákoníkem a při ukončení smlouvy o stavebním spoření a výplatě úspor vyžaduje souhlas opatrovnického soudu. Při ukončení smlouvy a výplatě úspor do 300 000 korun posuzujeme případy individuálně a umožňujeme vyplatit peníze i na základě úředně ověřených podpisů obou rodičů (zákonných zástupců), po předložení kopie rodného listu nezletilého.“ Naopak Stavební spořitelna České spořitelny bude zřejmě nekompromisní, což nám potvrdila i Klára Pačesová z tiskového centra této instituce: „Vzhledem k tomu, že výpověď smlouvy o stavebním spoření není všední úkon, prováděný pravidelně, vykládáme si ustanovení tak, že je výpověď výjimečnou záležitostí, která vyžaduje povolení opatrovnického soudu. Málokdy se rovněž bude jednat o zanedbatelnou majetkovou hodnotu, neboť zpravidla jde o deseti- až statisícové částky.“

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 80 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

1. 5. 2014 14:07, antijezevec

Co to tady plácáte, pokud nesu za dítě odpovědnost se vším všudy, tak i za jeho finance. Když nadělá dluhy, škodu, tak je exekutor bude vymáhat na mě, "bez rozhonutí opatrovnického soudu". Já tady spíš cítím snahu "bankovní mafie" si zajistit, aby co největší objem peněz zůstal ležet na jejich /rozuměj správněji vašich/ účtech co nejdelší dobu s minimálním zhodnocením. Možná by bylo dobré, kdyby bankéři uvedli kolik dětí se o své peníze soudilo a jak soudy dopadly, když jsou tak velký strašák nejen pro stavební spořitelny, že musí slušné lidi posílat k soudu- vůbec ve státě, kdy se v bankovním sektoru beztrestně rozkradly miliardy, dle nějakého článku z roku 2005- 370 000 000 000,- Kč a slušný lidi budou stát u soudů jak nějací bezprizorní blbečci. Osobně ve svém okolí vnímám čím dál větší nasranost s tímto systémem.

Zobrazit celé vlákno

+400
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

19. 2. 2014 14:11, jezevec

aha. no přesně kvůli takovým jedincům s hypertrofovaným sebevědomím je asi nutné děti chránit.
ostatně, spory o využití peněz dětí se vedou právě tam, kde se rodič (a dlužno dodat, že obvykle nesprávně) domnívá, že nejlepší pro dítě je, když jeho tatínek je spokojený :-).

Zobrazit celé vlákno

-174
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (80 komentářů) příspěvků.

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Očima expertů: Jak nejlépe spořit dětem?

14. 2. 2014 | Ondřej Tůma | 26 komentářů

Očima expertů: Jak nejlépe spořit dětem?

Není nad to vychovat z dětí pořádné lidi. Snad jedině vychovat z dětí pořádné lidi a moct jim, když odcházejí z domova, povědět: Tady máš něco do začátku. Jak na to?

Jak se nejrychleji dostanete k penězům ze stavebního spoření

13. 11. 2013 | Ondřej Tůma | 15 komentářů

Jak se nejrychleji dostanete k penězům ze stavebního spoření

Končí vám smlouva o stavebním spoření a přemýšlíte o tom, jak se co nejdřív dostat ke svým úsporám? Rozdíly mezi stavebními spořitelnami jsou poměrně výrazné. Přečtěte si, co vás všechno... celý článek

Stavební spořitelny vypovídají „příliš výhodné“ smlouvy. Buřinka dokonce „bez udání důvodu“

24. 7. 2013 | Petra Dlouhá | 22 komentářů

Stavební spořitelny vypovídají „příliš výhodné“ smlouvy. Buřinka dokonce „bez udání důvodu“

Nepleťte si stavební spoření s termínovaným vkladem, vzkazují klientům stavební spořitelny. Trnem v patě jsou jim staré vysoce úročené a „přespořené“ smlouvy. S „příliš drahými klienty“... celý článek

Stavební spořitelna Raiffeisen: Máte padáka! Vaše stavebko je příliš výhodné

13. 2. 2013 | Petra Dlouhá | 86 komentářů

Stavební spořitelna Raiffeisen: Máte padáka! Vaše stavebko je příliš výhodné

Doby, kdy bylo stavební spoření ve vrcholné formě, jsou ty tam. Budoucnost je nejistá: ministr financí se netají tím, že by někdejší nejpopulárnější spořicí produkt nejradši zaříznul.... celý článek

Malé peníze: Jak spořit dítěti „na start do života“

1. 2. 2012 | Jan Müller | 18 komentářů

Malé peníze: Jak spořit dítěti „na start do života“

Někteří prodejci pojištění, hypoték, spoření, fondů, zkrátka všeho, co se pro nedostatek lepšího jména nazývá finanční produkty, nemají vychování a snaží se své obchody uzavírat i za... celý článek

Partners Financial Services