Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Malé peníze: Jak kupovat zlato

| rubrika: Když se řekne | 25. 7. 2012 | 23 komentářů
Jak kupovat zlato? A proč vlastně? Jan Müller odpovídá v pravidelném článku.

Čtenářský dotaz: Mám nějaký majetek v akciích, něco málo v nemovitostech. A ledacos v bance. Chtěl bych ale z bezpečnostních důvodů přidat ještě jiné typy majetku, konkrétně zlato. Nabídek je ale příliš. Kde nakupovat, v jaké formě? A je rozumné mít ho někde ve vzdálené zemi v trezoru a nemoci si na něj ani sáhnout? Vždyť kdyby byl velký průšvih, určitě se k němu nedostanu! Nemám trvat na tom, že si chci svoje zlato uložit doma nebo v nějaké rozumné instituci v rozumné dojezdové vzdálenosti?

Ach opět to zlato, ten třpytivý vzácný kov! Po celé věky dokáže znovu a poblouzňovat celé generace... Proč se zase zdvihá poptávka po tomto pro laika nevhodném způsobu investování?

Jednou z příčin je, že v krizi lidé obecně utíkají ke „hmatatelným“, na první pohled jistějším investicím – například k nemovitostem, k drahým kovům, ale i jiným komoditám. A protože o krizi (bez ohledu na to, jestli je či není) čteme denně, vcelku pochopitelně se vyrojila spousta obchodníků, kteří investici do zlata či do jiných kovů nabízejí – samozřejmě jako velmi výhodnou, přičemž leckdy platí, že výhodná znamená výhodná v první řadě (a až příliš často výhradně) pro ně samotné. Řada z těchto „obchodníků“ nemá s obchodováním s komoditami žádnou zkušenost a jen těžko je lze považovat za lidi, kteří by kvalifikovaně poradili. Jenže u zlata stejně často hrají větší roli emoce než rozum; to spolu s výš uvedeným patří k důvodům toho, že zlato je prostě v módě, lidé se o něm baví, leckdo se investicí do zlata chlubí – a jen zcela výjimečně tomu někdo rozumí...

Čerstvé zlato na Peníze.cz!

K tradičním investicím patří investice do zlata. Populární již po celé věky, v posledních letech opět hodně v kurzu...

Zlaté menu

Vývoj cen zlata

► Nejnovější články se zlatem v hlavní roli:

Kdo čte s minimální dávkou pozornosti naše příspěvky asi už tuší, jaká bude odpověď tazateli. Je to odpověď tazateli, nikomu jinému, ale i jiní čtenáři by si z ní mohli něco vzít.

První zásada investora

Kde tedy nakupovat zlato, v jaké formě? Nikde. V žádné.

Proč asi? Protože dotaz prostě indikuje, že tazatel se v tematice investic do zlata (či drahých kovů) neorientuje. Porušil by tedy investicí do zlata první zásadu investování: investovat jen do toho, čemu rozumím. Budiž připsáno tazateli velké plus za to, že se zeptal. Na rozdíl od mnoha jiných, kteří slepě investují do jim neznámých instrumentů a pak se často dost podivují nad výsledkem.

Dále tedy už jen pro zajímavost, v jaké formě se dá do zlata investovat. Třeba jako první krok na cestě k porozumění tomu, co všechno investice do zlata obnáší.

Fyzické zlato

Do zlata lze investovat přímo. Buď se kupuje investiční zlato v nějaké standardizované podobě: zlaté cihly, zlaté plechy a plíšky, nebo ve formě mincí či případně jiných výrobků. Předností a zároveň nevýhodou je, že takové zlato máte přímo u sebe. Máte je tedy pod kontrolou – ale relativně snadno vám je může někdo ukrást. V případě obav z krádeže, je možné zaplatit si úschovu třeba v bance – dává to ale smysl, pokud je popudem k nákupu zlata nedůvěra k finančním institucím jako v případě tazatele?

Pomineme-li sběratelskou hodnotu, je dobrou investicí koupě investiční zlaté mince nebo mincí – ty totiž můžete darovat někomu blízkému a udělat mu tím radost, což je pro laika asi jediná skutečně dobrá investice, kterou může v souvislosti se zlatem udělat. Je dobré takové zlato nakoupit přímo u výrobce, respektive zpracovatele. U nás je takovým tradičním zpracovatelem Česká mincovna.

Propojeno: Peníze.cz a mince

... jejich výhodou je relativně nízká pořizovací cena, a tedy minimální riziko ztráty. A pro trpělivé může často znamenat bonus fakt, že mají možnost za několik let nebo desetiletí zhodnotit jak celou sbírku, tak i jednotlivé kusy...

► Mince: krása a investice v jednom

Cenné papíry

Na trhu je nepřeberné množství cenných papírů orientovaných nějakým způsobem na zlato. Jsou to například podílové fondy, jejichž majetkem je fyzické zlato; nemáte tedy starost s uschováním zlata, a pokud jde o fond obchodovaný na burze (tzv. exchange traded fund), můžete s podílovými listy i volně obchodovat.

Anketa

Zlato?

Krom toho existuje ještě spousta derivátů vázaných na zlato, u nich se zpravidla nepředpokládá, že byste chtěli dodávku fyzického zlata skutečně realizovat, a jde tedy o spekulativní transakce. Nejracionálnější investicí se pak jeví investice do akcií (popř. podílových fondů s těmito akciemi) společností zabývajících se těžbou anebo zpracováním zlata. Předností investice do takových akcií je skutečnost, že podniky fungují na stabilnějších základech, než je třeba aktuální nálada a okouzlení investorů zlatem, a že takové podniky dodávají zlato i pro sektory s více stabilním odběrem, jako je elektrotechnika a informační technologie.

Při nákupu cenných papírů přes burzu nebo prostřednictvím licencovaného (!) obchodníka je rizikovost transakce velmi malá. Není třeba mít ani přílišné obavy o uložení zlata, jde-li o zlatem podložený cenný papír.

Pokud ale budete kupovat zlato – ať už fyzické, nebo nějaké kontrakty – od firmy, která normálně prodává teplou vodu, ale vzhledem k módě investic do zlata začala prodávat také tento kov, je riziko naopak vysoké.

Autor vlastní a spravuje server Malé peníze

  • RSS
  • Kindle
  • Poslat e-mailem
  • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-1
Ano
Ne

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 7. 2012 10:19, Skrblík

Odborníci z ČNB před cca deseti roky prodali většínu zlatých rezerv státu a nakoupily místo nich dluhopisy s odůvodněním, že zlato narozdíl od dluhopisů nic nevynáší. Nedávno jeden z nich to v televizi dokonce obhajoval, že sice cena zlata od té doby stoupla 3x, ale že i tak to byl správný krok. Kolik místo toho vydělali na dluhopisech, to ale raději neříkal. Nedivím se mu - odhadoval bych, že to bylo tak 10x méně.

Reagovat

 

+11
Líbí
Nelíbí

Zobrazit komentovanou zprávu (Vodník Česílko 25. 07. 2012 09:53)

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

25. 7. 2012 13:30, Tomas

Zdravím všechny,nechci dělat reklamu,ale mám pár věcí k tématu o zlatě.Otestoval jsem si českou firmu,která tvrdila a tvrdí,že dokáže se zlatem pracovat pro klienta a byl jsem překvapen výsledkem,nejen,že mi investici vysvětlili,ale hlavně se mi o ní díky zlatu i postarali a vzhledem ke každoročnímu vyššímu výnosu se mi investice vyplácí i při malých vložených a to pozor nepravidelných částkách.Takže mohu všem skeptikům jen a pouze doporučit,samozřejmě nechci dělat reklamu,ale pokud by někdo měl zájem rád pošlu na společnost odkaz.Zdraví spokojenný majitel zlatých slitků Tomáš

Reagovat

 

-51
Líbí
Nelíbí

Další příspěvky v diskuzi (23 komentářů)

22. 11. 2014 | 14:58 | Petr Hlavatý

Autor článku vůbec ael vůbec nepochopil dotaz. Nikdo se ho neptal na to jestli je to výhodné ale na to jestli je rozdíl v tom jakou formu zlata je lepší koupit. Zda například mince, cihly šperky atd. Investice do zlata pro...více

3. 4. 2013 | 14:33 | Mildaperla

O zlatu se může spekulovat stejně jako o akciích a jiných komoditách. Může se různě vychylovat směrem nahoru a dolů, ale je steně spekulativní jako všechno ostatní. Bude pulsovat v nějakých mantinelech a dlouhodobě bude růst....více

26. 7. 2012 | 22:00

Někdo loví naivky v kalných vodách Peníze.cz? A kavky už se slétají... Oškubej je dobře, bratře. více

26. 7. 2012 | 21:09 | Michal Kára

A jaké záruky dává ta firma, že stejné podmínky budou panovat i v budoucnu? více

26. 7. 2012 | 20:22 | Rada

Zlato běžně přijímají pouze ve zlatnictví. Výkupní cena je ale VÝRAZNĚ nižší než cena za kterou si můžete zlato koupit.
I kdybyste nabídl vyšší hodnotu ve zlatě, naprostá většina poskytovatelů služeb a prodejců zboží...
více

Naposledy navštívené

Články

Produkty a instituce

Kalkulačky

Poradna

Finanční subjekty

Nabídky práce

Obchodní rejstřík

Osoby v obchodním rejstříku

Části obce

Městské části

Obce

Okresy

Témata

Nabídková cena, Termín přidělení, Bilance, easyjet, dovolená, cestujlevne.com, itálie, dovolená, duševní poruchy, pip, výhodyprostředky, NYSE Arca Gold Bugs, legislativa, výkupní ceny, zaměstnanost, Zadluženost domácností, Pásli ovce Valaši, pneuservis

4AJ8889, 3E77966, FMN9756, 3C45060, 6T79672

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2017 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SPIR - Sdružení pro internetovou reklamu. Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK