Investiční zlato aneb finanční rezerva skrytá v cihle

Věra Tůmová | rubrika: Jak na to | 11. 2. 2008 | 3 komentáře
Investiční zlato aneb finanční rezerva skrytá v cihle
Češi objevují v posledních letech čím dál víc kouzlo ukládání peněz do investičního zlata. Mohou si vybírat z malých zlatých mincí i slitků, které dosahují váhy až jednoho kilogramu. Zlato je chrání před inflací, protože si stále udržuje stejnou kupní sílu.

Kdo chce investovat do zlata, ale necítí se jako numismatik, může ho zajímat nákup takzvaného investičního zlata. To může mít podobu investičních zlatých mincí a slitků. Na rozdíl od pamětních mincí jsou vhodné i pro investice velkých částek.

Co je třeba vědět při koupi investičního zlata

  • Investiční zlato je především finanční zabezpečení pro nepříznivé situace.
  • Nevyskytují se padělky a váhu zlata si může každý ověřit, zkoušku ryzosti provede každý klenotník.
  • Zachovalost investičních mincí se nesleduje podle numismatických měřítek, protože prochází oběhem (Cena dvou investičních mincí je stejná ačkoli jedna je nová v plastovém obalu a druhá nese známky oběhu).
  • Kvalitní zlatá rezerva by měla obsahovat slitky různých velikostí.
  • Platba v hotovosti je zákonem omezena na 15 000 Euro (cca 1 kg zlata).
  • Kdo chce koupit větší množství zlata, musí se domluvit předem a nejspíš bude platit přes banku, kde bude muset případně doložit původ peněz.
  • Zdroj: zlate-cihly.cz

Na rozdíl od pamětních mincí, které svou hodnotu většinou znásobí, mají investiční mince charakter „zajišťovací“. Jinými slovy chrání investované peníze před působením inflace, protože zlato neztrácí kupní sílu.

Nákup zlaté investiční mince o váze 1 troyské unce (1 oz = 31,1034807 gramu) je podle numismatika a specializovaného obchodníka s investičním zlatem Pavla Trtíka o několik jednotek procent dražší než cena za „virtuální“ unci na burze, má ale na rozdíl od virtuálního zlata, do něhož lze investovat prostřednictvím podílových fondů či investičních certifikátů, výhodu v tom, že investor minci přímo vlastní. Nemusí se tak obávat případného krachu společnosti, do které investoval přes burzu.

Investiční mince vydávají mincovny v neomezeném množství, zpravidla podle zájmu investorů. Mívají i velmi zdařilé výtvarné zpracování, které zvyšuje popularitu jednotlivých titulů. Příkladem jedné z velmi úspěšných mincí považovaných za světovou špičku je třeba zlatá mince „Vídeňský filharmonik“ ve čtyřech velikostech, která se razí od roku 1989.

Investiční zlato, takzvané fyzicky alokované zlato, zahrnuje i zlaté slitky, lidově označované za zlaté cihly. V Evropě se nejčastěji prodávají slitky podle metrického systému v jedenácti velikostech, přičemž do váhy 100 gramů jsou ražené a od 250 gramů výše lité. Investiční zlato se zpravidla prodává ve vysoké ryzosti (999,9), kterou podle značky garantuje právě rafinér, tedy výrobce. Seznam rafinérů celosvětově čítá ani ne stovku firem. Jen někteří z nich ale přikládají ke svým slitkům certifikáty, které potvrzují čistotu a původ slitku. Jedním z nich je například ARGOR HERAEUS.

Jednotliví tuzemští prodejci prodávají i nakupují jen některé „značky“ investičního zlata. Kdo chce mít tedy zajištěn bezproblémově i případný odkup, měl by investiční zlato prodávat tam, kde jej nakoupil. Při zpětném odkupu investičního zlata od jiné značky než prodejce nabízí, sice majitel zlato prodá na základě individuálně sjednané ceny také, bude to ale pro něj o něco méně výhodné. „Vedle individuálního ohodnocení totiž cena při odprodeji musí pokrýt i odvoz takového zlata do zahraničí, kde je zajištěn prodej,“ vysvětluje Trtík.

Hodnota investičního zlata je dána hmotností a aktuální cenou na mezinárodním trhu se zlatem, zpravidla v Londýně. Do ceny se promítá také kurz dolaru (USD) k domácí měně.

Zdroj: www.zlate-cihly.cz

Podle expertů v oboru numismatiky by měla míra zastoupení zlata v portfoliu investora činit zhruba 5 – 15 procent. „I když se rozhodnete uložit určitou částku do vlastních zlatých rezerv, není výhodné ani praktické realizovat celý nákup najednou. Doporučuje se nakupovat menší množství zlatých slitků či mincí pravidelně a postupně tak zlaté zásoby zvyšovat. Kupující tím získá i lepší průměrnou nákupní cenu,“ dodává Trtík. Investor s menším rozpočtem podle něj může nakupovat například mince ve váze 1/4 Oz za dnešní cenu okolo 4000 korun a větší investor může nakupovat rovnou zlaté cihly ve váze 1 kilogramu v aktuálních cenách okolo 550 000 korun. Prodejní i výkupní cena investičních mincí i slitků se mění denně. „Největší výhodou zlata je jeho likvidita a fakt že neztrácí hodnotu i když se jeho cena mění. S tím je ale svázána i určitá slabina zlata – nevytváří významný výnos a proto se s nadsázkou říká že zlato je neplodné,“ dodává Trtík.

V posledních letech roste zájem Čechů o investiční zlato, které je v celé Evropské unii osvobozeno od DPH. Zájemci o koupi investičního zlata se v Česku rekrutují z různých sociálních kruhů a většinou jej nakupují osobně. Málokdy se prý stane, že by někdo poslal za sebe prostředníka. Nelze ani jednoduše odhadnout, zda v Česku investiční zlato kupují více ženy či muži. U sběratelských a numismatických předmětů podle prodejců převažují mezi kupci muži. Tedy až na výjimky, kdy se manželky či přítelkyně vypraví koupit svému muži dárek.

Kupovali jste už někdy někomu zlatou minci či cihličku? Udělali byste to?

 

Podpojištění řeší kalkulačka

Podpojištění řeší kalkulačka

Většina Čechů má podpojištěné domy a neví o tom. Nová kalkulačka pomáhá správně a rychle nastavit výši pojistné částky.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+84
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Nevíte kam s penězi? Zkuste zlaté mince.

8. 2. 2008 | Věra Tůmová | 5 komentářů

Nevíte kam s penězi? Zkuste zlaté mince.

Dát dítěti do kolébky zlatý dukát pro štěstí bývalo a ještě stále je dobrým zvykem. A taky tak trochu dobrou investicí. Když ratolest dostane třeba pamětní zlatou minci, může si pak... celý článek

Zlato míří k bodu tání

11. 1. 2008 | Petr Čermák | 1 komentář

Zlato míří k bodu tání

Cena zlata dlouhodobě roste. Překonala historické rekordy a krátkodobě se přehoupla i přes hodnotu 880 dolarů za trojskou unci. Růst ženou bohatnoucí asijské státy, nervozita z rostoucí... celý článek

Do čeho investovat v roce 2008

28. 12. 2007 | Petr Čermák | 4 komentáře

Do čeho investovat v roce 2008

V roce 2008 si užijí lidé milující riziko. Ti ostatní mohou zvolit konzervativnější investiční strategie. Třeba investice do zajištěných fondů, dluhopisů či akcií firem, které vyplácejí... celý článek

Zlato je zase v kurzu a míří k historickému rekordu

19. 10. 2007 | Jan Pekař | 2 komentáře

Zlato je zase v kurzu a míří k historickému rekordu

Ceny zlata vzrostly na sedmadvacetileté maximum. Skoro se opakuje situace z doby, kdy zlato dosáhlo rekordu: politická nestabilita ve světě se potkala s ekonomickou nejistotou ohledně... celý článek

Zlato jako investice

15. 8. 2002 | Vavřinec Kryzánek

Zlato jako investice

V sedmdesátých letech, kdy vyspělé státy včetně USA zažívaly dvoucifernou inflaci, bylo zlato excelentní investici, v osmdesátých a devadesátých letech, kdy inflace spíše klesala, bylo... celý článek

Partners Financial Services