Akcie Nokie. Když jsi na dně, můžeš jen nahoru
23. 7. 2012 | Jan Traxler | 8 komentářů
Chcete si zaspekulovat? Hledáte vysoké zhodnocení a nevadí vám riskovat? Pak zvažte akcie společnosti Nokia, které jsou na nejnižší hodnotě od roku 1994.
Smazat takovou ztrátu a vrátit hodnotu investice na úroveň předchozího dne by znamenalo zhodnotit peníze téměř o 300 procent. Co se vlastně stalo, že gigant (který se ještě před pěti lety obchodoval za 75 eur) ztratil během jedné noci tři čtvrtiny hodnoty?
V úterý po uzavření obchodování společnost tiskovou zprávou informovala, že požádala soud o vyhlášení insolvence a ochranu před věřiteli. V byznysu celkem normální věc. Co je ale pozoruhodné, akcionáři neměli možnost zbavit se svých akcií za přiměřenou cenu, protože kupci se objevili ráno v 9 hodin a 7 minut po otevření burzy Xetra za cenu 64 eurocentů. Během necelé půl hodiny prodejci v panice stlačili cenu na 45 centů. Při této bleskové akci nepomohl akcionářům žádný způsob ochrany před ztrátou typu inteligentních příkazů stop-loss. I kdyby je měli nastavené na úrovni například dvě eura, příkaz by se uspokojil při nejlepším na úrovni okolo 60 centů. To je o 70 procent níž, než byla maximální akceptovatelná ztráta. Pokud by člověk měl všechny svoje úspory v této akcii, jeho jmění by se propadlo na čtvrtinu. A to by asi rozdýchal málokdo. Ochranou proti takovému propadu je – základní pravidlo investování – diverzifikace. Pohodlnou cestu k diverzifikovanému portfoliu jsou podílové fondy, cenou za pohodlí pak ovšem poplatek správci fondu.
„Standardní fondy podléhají regulaci a jedním z mnoha limitů je mimo jiné maximální výše investice do jednoho titulu. Jedno ze základních pravidel 5/10/40 říká, že podíl jednoho titulu na spravovaném majetku nesmí překročit deset procent, přičemž součet těch, které překračují pět procent, nemůže představovat více než 40 procent hodnoty aktiv fondu,“ říká portfolio manažer fondů ČP INVEST Patrik Hudec. Jeho fondů se ovšem pokles Centrotherm Photovoltaics netýkal: „Sektor fotovoltaiky v Evropě prochází hlubokou krizí. Drtí jej levný dovoz z Číny i škrty vládních dotací. V Německu jsou výrobci na pokraji zániku a pomyslné světlo na konci tunelu nevidím,“ vysvětluje Hudec.
Situaci, kdy se na burze při začátku denního obchodování začne akcie prodávat za výrazně jinou cenu, než na jaké den před tím skončila, se mezi obchodníky říká gap – česky mezera, propast, propastný rozdíl. Příběh akcií Centrotherm Photovoltaics je jen jeden z mnoha, na burzách jsou gapy na denním pořádku: například v den, kdy Centrotherm vyhlásil insolvenci, „probudilo se“ v USA 33 společností s víc než desetiprocentním negativním a 25 společností s víc než desetiprocentním pozitivním gapem. Jak ale upozorňuje Patrik Hudec, gap ve výši 75 procent směrem dolů je i v burzovním světě jevem řídkým.
Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.
Velké gapy jsou vždy důsledkem událostí typu vyhlášení překvapivých hospodářských výsledků, oznámení převzetí firmy, případně naopak jeho odvolání, nové strategické partnerství, změny ve vrcholném managementu, objev inovace, velká havárie, případně selhání klíčového produktu, zásadní změny v pravidlech hry (zásahy státu, udělení výjimek a dotací, daňové úpravy, znárodnění, úprava legislativy, válečný konflikt, převraty), anebo, jako v tomto případě, vyhlášení bankrotu.
Působil jako senior makléř a proprietary trader, nyní je hlavním investičním stratégem investiční společnosti ČP INVEST. Vystudoval VŠE v Praze se specializací na finance a ekonomické teorie. Absolvoval stáže na Hongkong University of Science and Technology a Friedrich-Alexander Universität Erlangen-Nürnberg. Ve svých článcích a analýzách se zabývá především aktuálním vývojem na kapitálových trzích, investováním a ekonomickými teoriemi. Ve volném čase se věnuje horolezectví.
ČP INVEST investiční společnost, a. s., je spolu s mateřskou Českou pojišťovnou, a. s. součástí mezinárodního finanční skupiny Generali PPF Holding B.V., která působí ve 14 zemích střední a východní Evropy, kde poskytuje služby více než 13 milionům klientů a spravuje aktiva ve výši přes 15 miliard eur.
ČP INVEST poskytuje služby v oblasti kolektivního investování. Základní nabídku investorům tvoří 12 podílových fondů ČP INVEST vedených v korunách, které jsou projektovány pro široké spektrum klientů. ČP INVEST je zároveň celosvětově výhradním distributorem eurových fondů Generali PPF Invest. Správa portfolií fondů ČP INVEST i Generali PPF Invest byla svěřena společnosti Generali PPF Asset Management, která disponuje velmi silným analytickým zázemím a je největším správcem investic v České republice.
Dlouhodobý investiční produkt
Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.
Sdílejte článek, než ho smažem