Kalkulačka vdovský důchod

Kalkulačka vdovského a vdoveckého důchodu počítá, jak vysoký bude pozůstalostní důchod v případě úmrtí manžela nebo manželky. V případě smrti v důsledku pracovního úrazu je nárok na vdovský nebo vdovecký důchod automatický, jinak rozhoduje, zda měl(a) manžel(ka) nárok na starobní důchod nebo důchod invalidní. Pokud sami nějaký důchod už pobíráte, jedna z penzí se krátí. Podrobnější pravidla nároků na vdovský nebo vdovecký důchod hledejte v článcích v sekci vdovský důchod. Na Peníze.cz najdete i výpočet sirotčího důchodu.

Výpočet vdovského důchodu

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNe

Další kalkulačky

POROVNEJTE SI naši NABÍDKU půjček. Pomůžeme vám najít tu pravou.

Hledáte slušnou půjčku? Pokusíme se najít tu, která bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám.
  • Vdovský a vdovecký důchod: jaký je rozdíl?

    Vdovský a vdovecký důchod je totéž, rozdíl je čistě v pohlaví toho, kdo ho pobírá.

  • Kdo má nárok na vdovský důchod?

    Vdovský/vdovecký důchod patří se sirotčím důchodem mezi pozůstalostní důchody. Má sloužit k tomu, aby vykryl ztrátu příjmu živitele: aspoň tak byl vymýšlený. Dnes se vyplácí i tehdy, když zemřelý nebyl hlavním živitelem. Je to dávka důchodového pojištění, která má pomoct tomu z manželů, který zůstal na světě sám, finančně přežít. Nárok na vdovský či vdovecký důchod má člověk ve dvou případech. Jednak, když manžel nebo manželka zemřou v důsledku pracovního úrazu. Pak je to bez dalších podmínek. Anebo pokud zemřelý manžel či manželka měli sami nárok na nějaký důchod – invalidní důchod nebo důchod starobní. Buď ho pobírali, nebo ho pobírat mohli, to znamená, že měli důchodový věk a získali potřebné doby důchodového pojištění.

  • Jak dlouho se pobírá vdovský důchod?

    Vdovský nebo vdovecký důchod se vyplácí po dobu jednoho roku od úmrtí manžela nebo manželky. Po uplynutí tohoto roku ale může důchod dál brát ten, kdo

    • pečuje o nezaopatřené dítě
    • pečuje o dítě, které je závislé na pomoci jiné osoby ve stupni II, III nebo IV,
    • pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela/zemřelé manželky, který s ní/s ním žije v domácnosti a je závislý na pomoci jiné osoby ve stupni II, III nebo IV,
    • je invalidní ve třetím stupni
    • zbývají mu čtyři roky do důchodu, případně do důchodového věku muže, který se narodil ve stejný den (s tím pomůže kalkulačka věku odchodu do důchodu).

    Pokud je sám pozůstalý v důchodu, může vdovský nebo vdovecký důchod brát spolu s ním už pořád. V případě starobního důchodu jde tedy fakticky o doživotní vdovský důchod. O invalidní důchod ale může člověk za určitých okolností přijít, spolu s ním by pak přišel i o ten vdovský nebo vdovecký.

  • Kdy se může vdovský nebo vdovecký důchod obnovit?

    Pokud člověk vybral svůj rok vdovského nebo vdoveckého důchodu, může se výplata vdovského důchodu znovu obnovit, pokud do dvou let nastane to, co je popsáno výš: tedy pokud pozůstalý začne pečovat o nezaopatřené dítě, o dítě závislé na pomoci jiné osoby ve stupni II, III nebo IV, stane se invalidním a tak dále, viz předchozí bod. Důchod se ale znovu nezačne vyplácet automaticky, je potřeba si podat u správy sociálního zabezpečení žádost a doložit splnění podmínky vdovského důchodu. V chystané důchodové reformě se bude projednávat nová doba, ve které jde vdovský nebo vdovecký důchod znovu začít vyplácet, plánuje se prodloužení lhůty ze dvou na pět roků: Nárok na vdovský důchod se prodlouží. I lidem, kterým už dávno zanikl.

  • Jak se počítá výše vdovského důchodu

    Orientačně vám výpočet vdovského důchodu provede naše kalkulačka. Ale je to věc poměrně složitá. V první řadě jde o to, kolik zemřelý manžel nebo manželka nasbírali doby důchodového pojištění a kolik vydělávali v takzvaném rozhodném období, jinými slovy jaký měli nebo mohli mít starobní důchod. A pak ještě záleží na tom, jestli pozůstalý sám nějaký důchod bere. Pokud nebere žádný, pak se vdovský nebo vdovecký důchod počítá tak, že se vezme takzvaná základní výměra důchodu (ta je pro úplně všechny typy důchodů stejná) a pak se přičte polovička procentní výměry důchodu, jaký bral nebo by bral zemřelý. Pokud ale pozůstalý manžel nějaký důchod bere, dochází k takzvanému souběhu důchodů a počítá se jinak.

  • Co je to souběh důchodů a jak ovlivní výši vdovského/vdoveckého důchodu?

    Když pozůstalý manžel nebo manželka pobírá starobní nebo invalidní důchod, dojde k takzvanému. souběhu důchodů. Důchody se ale nesčítají. Započítá se základní výměra (jen jednou) a porovná se procentní výměra důchodu, který už pozůstalý manžel pobírá, s polovinou procentní výměry důchodu zemřelého. Vyšší procentní částka se započítá beze změny, nižší se vydělí dvěma a polovina se přičte.

  • Co je třeba k žádosti o vdovský důchod?

    Žádost se podává na místně příslušné správě sociálního zabezpečení nebo online, k tomu je potřeba datová schránka nebo některá uznávaná elektronická identita, třeba bankovní identita. Pokud se rozhodnete jít na sociálku osobně, doporučuje se předem se objednat. Pokud zemřelý manžel nebo manželka už brali důchod, bude stačit osobní doklad (občanka, pas), úmrtní a oddací list. Pokud důchod nebrala, budete muset doložit všecko, co může ovlivnit jeho výši, doklady o studiu, vojenské službě, o vychovávaných dětech o dobách důchodového pojištění nebo dalších náhradních dobách pojištění.

  • Lze o vdovský důchod žádat zpětně?

    Ano, nárok na vdovský nebo vdovecký důchod trvá ještě pět let. Nevyplacené splátky se vyplácejí zpětně.

  • Mají nárok na vdovský nebo vdovecký důchod i registrovaní partneři?

    Bohužel, ani registrovaní partneři, ani nesezdaní rodičové společných dětí a vůbec účastníci životních svazků, které nejsou manželstvím, nárok na výplatu vdovského nebo vdoveckého důchodu nemají.

Související články na téma vdovecký důchod, vdovský důchod, vdovský důchod 2024

Výchovné k důchodu zůstane jen někomu. Nahradí ho novinka

22. 1. 2024 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Výchovné k důchodu zůstane jen někomu. Nahradí ho novinka

Chystaná důchodová reforma počítá se zásadní proměnou výchovného. Nově na něj mají dosáhnout jen ženy se třemi a více dětmi. Ostatním se začne počítat do důchodu fiktivní vyměřovací základ za péči o blízké. Jak má novinka konkrétně vypadat?

Vdovský důchod. Kdo má nárok, kolik dělá a kdy se prodlouží

7. 1. 2024 | Jiří Hovorka, redakce Peníze.CZ

Vdovský důchod. Kdo má nárok, kolik dělá a kdy se prodlouží

Jaká jsou pravidla pro vdovský a vdovecký důchod? Jak se počítá a co se bude měnit? Tady je průvodce v otázkách a odpovědích.

Nárok na vdovský důchod se prodlouží. I lidem, kterým už dávno zanikl

8. 12. 2023 | Kateřina Hovorková

Nárok na vdovský důchod se prodlouží. I lidem, kterým už dávno zanikl

Ze dvou na pět let by se měl nově prodloužit nárok na vdovský či vdovecký důchod. Počítá s tím důchodová reforma, kterou bude příští rok schvalovat vláda i parlament. Zpětně by důchod mohli získat i lidé, kteří ovdověli v posledních dvanácti letech.

Svátky posouvají výplatu důchodů. Přijdou dřív

7. 12. 2023 | redakce Peníze.CZ

Svátky posouvají výplatu důchodů. Přijdou dřív

Vánoční svátky posunou výplatu všech druhů důchodů na konci roku. Důchody s výplatním termínem na Štědrý den, tedy v neděli 24. prosince 2023, budou vyplaceny už v pátek 22. prosince.

O důchody nově požádáte online. Pozor na doby pojištění

5. 12. 2023 | Kateřina Hovorková

O důchody nově požádáte online. Pozor na doby pojištění

Internetová žádost o starobní, invalidní i pozůstalostní důchody ušetří čas a cestu na sociální správu. Potřebujete k tomu identitu občana nebo datovou schránku. Zásadní je zkontrolovat doby pojištění, které ovlivňují výši dávky.

Minimální důchod výrazně stoupne. Převratná věc, říká Jurečka

4. 12. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentářů

Minimální důchod výrazně stoupne. Převratná věc, říká Jurečka

Lidé, kteří pracovali, ale měli velmi nízké příjmy nebo dlouho pečovali o příbuzného, si o dost polepší. V současné době mají minimální důchod jen 4810 korun – nižší než životní minimum. Po reformě by měli dostávat víc než osm tisíc.

Jurečka představil důchodovou reformu. Co všechno se změní?

15. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Jurečka představil důchodovou reformu. Co všechno se změní?

Posune se věk odchodu do důchodu. Zpomalí růst penzí, ale zvýší se minimální důchod. Manželé budou moci sdílet odvody na sociální pojištění. Co dalšího přináší dlouho očekávaná reforma důchodového systému?

Náhrady po nemoci z povolání a pracovních úrazech porostou

8. 11. 2023 | redakce Peníze.CZ

Náhrady po nemoci z povolání a pracovních úrazech porostou

Vláda schválila nařízení, které zvyšuje náhrady za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti. Stoupne o 360 korun.

Zvýšení důchodů od ledna 2024. Spočítejte si, kolik dostanete

6. 9. 2023 | Kateřina Hovorková | 6 komentářů

Zvýšení důchodů od ledna 2024. Spočítejte si, kolik dostanete

Lednová valorizace zvýší průměrný starobní důchod na 20 693 korun. Naše kalkulačka spočítá, jakou penzi budete v roce 2024 dostávat právě vy.

Další valorizace důchodů. Jurečka řekl první číslo, chystá změny

17. 7. 2023 | Kateřina Hovorková | 5 komentářů

Další valorizace důchodů. Jurečka řekl první číslo, chystá změny

Průměrný důchod se od ledna 2024 zvedne o zhruba 400 korun a přiblíží se k hranici 21 tisíc korun. Poslanci zároveň brzy změní pravidla pro následující valorizace nebo pro odchod do předčasného důchodu.

Zpoždění důchodů. ČSSZ dál zápasí se žádostmi

19. 6. 2023 | redakce Peníze.CZ

Zpoždění důchodů. ČSSZ dál zápasí se žádostmi

Před měsícem měli úředníci České správy sociálního zabezpečení na stolech asi 22 400 žádostí o důchod (z toho 18 tisíc o předčasný starobní důchod), které nebyly zpracovány a vyřízeny v zákonné lhůtě. Ta je devadesát dní od podání. Dnes je takových žádostí na sociálce 12 500 (z toho 6325 o předčasný důchod), oznámil dnes úřad.

Důchodová reforma přehledně. Co všechno se mění?

11. 5. 2023 | Kateřina Hovorková

Důchodová reforma přehledně. Co všechno se mění?

Vláda představila dlouho očekávanou důchodovou reformu. Prodlouží se například odchod do důchodu, změní se výpočet penze, živnostníci si připlatí. Co dalšího bude jinak?

Důchody už nepřijdou dopředu. Výplatu čeká změna

19. 4. 2023 | Petr Kučera

Důchody už nepřijdou dopředu. Výplatu čeká změna

Místo třinácti termínů v měsíci se mají důchody vyplácet jen ve čtyřech nebo pěti. A všem lidem na stejné období, schválila vláda.

Zvyšování důchodů. Místo valorizace dávka, plánuje Jurečka

17. 4. 2023 | redakce Peníze.CZ

Zvyšování důchodů. Místo valorizace dávka, plánuje Jurečka

Při vysoké inflaci se budou důchody valorizovat jinak než doteď. Plán dnes představil ministr práce a sociálních věcí Marián Jurečka a odeslal ho do připomínkového řízení. Po něm ho bude schvalovat vláda a pak Parlament.

Důchody přijdou jindy. Svátky posouvají výplatu

4. 4. 2023 | redakce Peníze.CZ

Důchody přijdou jindy. Svátky posouvají výplatu

Velikonoční svátky posunou výplatu některých důchodů, upozorňuje Česká správa sociálního zabezpečení. Někomu se o den zpozdí, někdo naopak dostane peníze dřív.

Důchody porostou méně, než měly. Prezident škrty podepíše

4. 3. 2023 | Petr Kučera | 6 komentářů

Důchody porostou méně, než měly. Prezident škrty podepíše

Červnová valorizace bude výrazně nižší než podle dosavadních pravidel. Vláda prosadila změnu výpočtu. Rozdíl ukáže naše kalkulačka.

Jak vám zvýší důchod? Spočítejte si valorizaci po vládních škrtech

16. 2. 2023 | Petr Kučera, Gabriel Pleska | 4 komentáře

Jak vám zvýší důchod? Spočítejte si valorizaci po vládních škrtech

Důchody v červnu zase stoupnou. Mimořádná valorizace ale nemá být tak výrazná, jako by byla podle dosavadních pravidel. Vláda je chce změnit. Nová kalkulačka ukáže rozdíl.

Důchody se opět zvýší. Ale výrazně méně, než měly

15. 2. 2023 | Gabriel Pleska, Petr Kučera | 5 komentářů

Důchody se opět zvýší. Ale výrazně méně, než měly

Mimořádná valorizace přijde v červnu. Skončí sice znevýhodnění lidí s nižšími důchody, současně však vláda změní výpočet tak, aby všichni penzisté dostali méně než podle dosavadních pravidel.

Vdovský důchod. Kdo má letos nárok a kdy je delší než rok

19. 1. 2023 | Jiří Hovorka

Vdovský důchod. Kdo má letos nárok a kdy je delší než rok

Jaká jsou pravidla pro vdovský a vdovecký důchod? Jak se počítá? Tady je průvodce v otázkách a odpovědích.

Jak se zvýší důchody v roce 2023. Úřad řekl podrobnosti

12. 12. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentářů

Jak se zvýší důchody v roce 2023. Úřad řekl podrobnosti

Pravidelná valorizace od 1. ledna 2023 zvýší důchody přiznané před tímto dnem v průměru o 825 Kč. „Není potřeba o nic žádat, valorizaci provedeme automaticky,“ ujistila dnes Česká správa sociálního zabezpečení.

Stránka 1/4

Předchozí

1

Porovnání produktů

Penzijní připojištění

Důchod od státu vás ve stáří neuživí. Myslete na to a našetřete si peníze do penze sami. Penzijní připojištění může být jednou z cest, navíc je to produkt se státní podporou.

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services