Jak vám zvýší důchod? Spočítejte si valorizaci po vládních škrtech

Petr Kučera, Gabriel Pleska | rubrika: Když se řekne | 16. 2. 2023 11:40 aktualizováno 20. 2. 2023 16:30 | 4 komentáře
Důchody v červnu zase stoupnou. Mimořádná valorizace ale nemá být tak výrazná, jako by byla podle dosavadních pravidel. Vláda je chce změnit. Nová kalkulačka ukáže rozdíl.
Jak vám zvýší důchod? Spočítejte si valorizaci po vládních škrtech

Zdroj: Shutterstock

Vysoká inflace přinese letos v červnu další mimořádné zvýšení důchodů. Vláda ale chce na poslední chvíli změnit výpočet tak, aby ve státním rozpočtu ušetřila skoro 20 miliard korun.

Podle dosavadních pravidel v zákoně při červnové valorizaci měla procentní (zásluhová) část důchodů stoupnout o 11,5 %, spočítalo ministerstvo práce a sociálních věcí. Pevná (základní) část důchodů by zůstala stejná jako dosud.

U důchodu ve výši 20 tisíc měsíčně by to znamenalo celkové zvýšení o 1836 Kč, což je o 9,2 %. Důchod ve výši 16 tisíc by se zvýšil o 1376 Kč, tedy o 8,6 %.

Jenže: Vláda se v polovině února shodla na změně „valorizačního schématu“. Zatím jen právě pro nejbližší červnovou valorizaci. Navrhuje novelu, která by v červnu místo dosavadního výpočtu použila jiný vzoreček: procentní část důchodů se zvýší jen o 2,3 % a k tomu se každému důchodci zvýší ještě o částku 400 korun (i toto zvýšení se týká procentní části, základní část zůstane na dosavadních 4040 Kč).

Mimořádná valorizace tak zřejmě bude výrazně nižší. U průměrného důchodu dělá rozdíl kolem tisícovky měsíčně. Podle nových pravidel si člověk, který teď bere důchod ve výši 20 tisíc měsíčně, polepší o 786 Kč, což jsou 3,8 %. Člověk s důchodem 16 tisíc si polepší o 676 Kč, tedy o 4,2 %.

Výpočet pro váš konkrétní důchod – a rozdíl obou variant výpočtu – ukáže naše kalkulačka:

Stejně jako starobní důchody porostou i důchody invalidní, vdovské a vdovecké i sirotčí. Výjimkou budou jen lidé, kteří pobírají dva důchody současně – typicky starobní a vdovský/vdovecký. U těch se o 400 korun bude zvyšovat jen jeden.

Vláda také reaguje na fakt, že loňské mimořádné valorizace pomohly lidem s nižšími důchody méně než těm s vyššími (podrobně jsme to popsali loni v září). Díky tomu, že by se ke zvýšení procentní části nově připočetla ještě pevná částka 400 korun, by si lidé s nižšími důchody v červnu polepšili víc než lidé s vyššími důchody: například penze 8000 Kč měsíčně by se teď zvýšila o 6,2 %, zatímco penze 30 000 Kč jen o 3,3 %. Ve skutečnosti by ale skoro všichni dostali méně než podle dřívějších pravidel, polepší si jen lidé s nejnižším důchodem do přibližně 8000 Kč. Rozdíl přehledně ukazuje následující tabulka.

Valorizace důchodů v červnu

Porovnání dosavadních a nových pravidel. Zdroj: MPSV

Zatím jde jen o návrh. Jeho konkrétní podobu podpořila v pondělí 20. února vláda a chce ho teď zrychleně prosadit v Parlamentu, kde má většinu. Podle ministerstva je všechno potřeba stihnout do 22. března. Jde sice o zvýšení až od června, ale jak se bohužel několikrát ukázalo při výpočtu exekučních srážek z důchodů, Česká správa sociálního zabezpečení potřebuje pro přípravu výrazně delší předstih, než bychom v roce 2023 čekali.

Chcete si i v penzi plnit sny? Poradíme!

Najděte si nejvýhodnější penzijní spoření a získejte státní příspěvky i slevy na dani. Podpořit vás může i zaměstnavatel.

Vláda věří, že novela projde bez standardního připomínkového řízení (ministerstvo na něj dalo jen dva dny) a standardního projednání ve sněmovně. U Ústavního soudu se chce případně bránit argumentem, že bez jejího zásahu by státu hrozily značné hospodářské škody. Nevysvětluje už, proč novelu nepřipravila s předstihem. O tom, že dosavadní pravidla mimořádné valorizace by bylo vhodné změnit, přitom ekonomové mluvili přinejmenším od loňského září. 

Kdyby důchody v červnu stouply podle dosavadních pravidel, zvýší to letošní výdaje státního rozpočtu o 34,4 miliardy korun, v roce 2024 a dalších pak o 58,8 miliardy, spočítalo ministerstvo. Po změně pravidel by letošní výdaje stouply „jen“ o 19,4 miliardy, v příštím roce o 33 miliardy.

Důchodci jsou podle mnoha ekonomů jedinou skupinou obyvatel, která měla díky valorizaci stoprocentně pokrytou inflaci. 

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka připomíná, že průměrný starobní důchod dnes dosahuje v průměru 19 440 korun. Zatímco dříve dlouhodobě dělal zhruba 41 procent průměrné mzdy, loni to bylo už 42,2 %. A když se nezmění dosavadní pravidla, stoupl by poměr po červnové valorizaci na 47,1 % průměrné mzdy. Když vládou navrhované omezení projde, dosáhne průměrný důchod 45,8 % průměrné mzdy – i to bude nejvíc od roku 1998, kdy činil 45,9 %. „Vyšších hodnot bylo dosaženo naposledy v transformačních letech 1990 až 1993,“ dodává ministerstvo.

Vývoj výše průměrných důchodů a srovnání s průměrnou mzdou:

Vztah průměrného starobního důchodu k průměrné mzdě

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: MPSV

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! Jsme i na Instagramu.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Editoval články pro Peníze.cz, pro Finmag.cz i pro papírový Finmag. Psává... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+60
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

A tohle už jste četli?

Prověříme 33 tisíc žádostí o výchovné, říká Jurečka

17. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Prověříme 33 tisíc žádostí o výchovné, říká Jurečka

Úřady práce prověří téměř 33 tisíc žádostí o výchovné. Tři čtvrtiny z nich podali muži. Někteří lidé prý prostě zkusili žádost podat, i když na zvýšení důchodu nemají nárok. „Víme,... celý článek

Spočítejte si, jak vám zvýší důchod. Novela začíná platit

15. 3. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Spočítejte si, jak vám zvýší důchod. Novela začíná platit

Novela, která mění pravidla pro mimořádnou valorizaci důchodů, začíná platit. Prezident Petr Pavel ji 16. března podepsal, 20. března vyšla ve Sbírce zákonů.

Důchody porostou méně, než měly. Prezident škrty podepíše

4. 3. 2023 | Petr Kučera | 6 komentářů

Důchody porostou méně, než měly. Prezident škrty podepíše

Červnová valorizace bude výrazně nižší než podle dosavadních pravidel. Vláda prosadila změnu výpočtu. Rozdíl ukáže naše kalkulačka.

Důchody se opět zvýší. Ale výrazně méně, než měly

15. 2. 2023 | Gabriel Pleska, Petr Kučera | 5 komentářů

Důchody se opět zvýší. Ale výrazně méně, než měly

Mimořádná valorizace přijde v červnu. Skončí sice znevýhodnění lidí s nižšími důchody, současně však vláda změní výpočet tak, aby všichni penzisté dostali méně než podle dosavadních... celý článek

Do důchodu později. Vláda má plán, jak zvednout strop

13. 2. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Do důchodu později. Vláda má plán, jak zvednout strop

Dnešní padesátníci by měli odcházet do starobního důchodu v 66 letech, dnešní čtyřicátníci v téměř 67 letech a lidé, kterým je dnes 34 a méně, dokonce v 68 letech. Informovala o tom... celý článek

Partners Financial Services