Důchody se opět zvýší. Ale výrazně méně, než měly

Gabriel Pleska, Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 15. 2. 2023 15:50 aktualizováno 15. 2. 2023 20:00 | 5 komentářů
Mimořádná valorizace přijde v červnu. Skončí sice znevýhodnění lidí s nižšími důchody, současně však vláda změní výpočet tak, aby všichni penzisté dostali méně než podle dosavadních pravidel.
Důchody se opět zvýší. Ale výrazně méně, než měly

Zdroj: Shutterstock

V červnu dojde k dalšímu mimořádnému zvýšení důchodů. Průměrný starobní důchod se zvedne o 750 korun, oznámilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Vláda se zároveň shodla na změně valorizačního schématu, podle kterého by se důchody měly zvyšovat.

Procentní (zásluhová) výměra má v červnu stoupnout o 2,3 %, k tomu se každému důchodci zvýší ještě o pevnou částku 400 korun. Průměrný starobní důchodce tak v červnu dostane o 750 korun víc a průměrný důchod po valorizaci překročí 20 tisíc korun. 

Průměrný starobní důchod dnes dosahuje v průměru 19 440 korun. Zatímco dříve dělal zhruba 41 procent průměrné mzdy, po loňských mimořádných valorizacích, způsobených vysokou inflací, se blíží už polovině průměrné mzdy.

Vývoj výše průměrných důchodů a srovnání s průměrnou mzdou

Vztah průměrného starobního důchodu k průměrné mzdě

Klikněte pro zvětšení. Zdroj: MPSV

„Když naše vláda nastupovala, průměrný důchod činil 15 425 korun. Po červnové valorizaci to bude 20 188 korun. To je nevídaná výše i v poměru k průměrným výdělkům ekonomicky aktivních občanů,“ připomíná ministr Marian Jurečka.

Stejně jako starobní důchody porostou i důchody invalidní, vdovské a vdovecké i sirotčí. Výjimkou budou jen lidé, kteří pobírají dva důchody naráz – typicky starobní a vdovský/vdovecký. U těch se o 400 korun bude zvyšovat jen jeden.

Vláda reaguje na fakt, že loňské mimořádné valorizace pomohly lidem s nižšími důchody méně než těm s vyššími. Podle dosavadního zákona se totiž při mimořádné valorizaci kvůli inflaci zvedá jen zásluhová (procentní) část penzí. A ta je tím menší, čím menší je důchod. Pevná (základní) složka zůstávala stejná. Podrobně jsme to popsali tady: Chudším důchodcům přidají méně. Změní se mimořádná valorizace?

Změna ve způsobu zvyšování důchodů má však hlavně ulevit státnímu rozpočtu. „Kdyby vláda nezasáhla, přinesla by červnová valorizace dalších až 34 miliard dluhu do státního rozpočtu. Takto nárůst bude plynulejší a nepřesáhne v součtu 15 miliard korun,“ říká Jurečka.

Důchodci jsou podle mnoha ekonomů jedinou skupinou obyvatel, která měla díky valorizaci stoprocentně pokrytou inflaci. 

Jak se změní výpočet mimořádné valorizace?

Bez změny pravidel by procentní složka v červnu stoupla o 11,5 procenta, základní by zůstala stejná, píše ministerstvo práce a sociálních věcí v odůvodnění svého návrhu. 

Průměrný starobní důchod letos v lednu podle České správy sociálního zabezpečení – tedy už po letošní řádné valorizaci od 1. ledna a po započítání výchovného – činil 19 438 korun. Jak by se v červnu zvýšil podle dosavadních pravidel, tedy bez vládou avizované změny výpočtu?

"Od částky 19 438 Kč odečteme hodnotu základní výměry, zmíněných 4040 korun, takže dostáváme 15 398 Kč. Navýšením této částky o 11,5 % získáváme 17 169 Kč. K této sumě přičteme základní výměru, tudíž výsledná výše průměrné penze navýšené mimořádnou valorizací měla od červnové splátky důchodu činit 21 209 korun. Průměrný důchod se tedy měl navyšovat o zhruba 1771 korun,“ říká ekonom Lukáš Kovanda z Trinity bank.

Jenže vláda chce ve snaze ušetřit peníze změnit výpočet, takže červnová valorizace má být nižší: Průměrný důchod se zvýší na 20 192 korun (tedy jen o 754 korun měsíčně namísto 1771 korun).

Valorizace důchodů v červnu

Porovnání dosavadních a nových pravidel. Zdroj: MPSV

Rychlá čísla

  • Stávající průměrný starobní důchod dosahuje 19 440 Kč. Ten se od června navýší o 750 Kč, to je nárůst ve výši cca 3,9 %.
  • Důchodce, který nyní pobírá 8000 Kč, od června dostane 8480 Kč, tedy 6,2 % navíc.

Výše důchodu

Navýšení při valorizaci 

14 000 Kč

630 Kč

16 000 Kč

676 Kč

24 000 Kč

860 Kč

Zdroj: MPSV

Rychle do sněmovny

Změna, na které se dnes shodla vláda, ještě neměla ani podobu oficiálního návrhu. O tom, že dosavadní pravidla mimořádné valorizace by bylo vhodné změnit, přitom ekonomové mluvili přinejmenším od loňského září.

Ministerstvo se teď kvůli snaze o co nejrychlejší schválení vyhne klasickému připomínkovému řízení: teprve po jednání vlády zveřejnilo konkrétní znění novely, na připomínky dá jen dva dny času. Vláda by pak návrh měla formálně potvrdit v příštím týdnu a pak ho poslat do Parlamentu. 

Aby se všechno stihlo, musí být novela zákona o důchodovém pojištění definitivně schválena do 22. března.

Zajímavé je, že novela řeší pouze valorizaci v červnu 2023. Má tedy jenom jednorázové využití: říká, že při této valorizaci se nepoužijí obecná pravidla podle zákona o důchodovém pojištění, a místo ní se červnová valorizace spočítá jinak: „procentní výměra důchodu se zvyšuje o 2,3 % procentní výměry důchodu, která náleží ke dni, od něhož se procentní výměra zvyšuje, a o 400 Kč. Jsou-li splněny podmínky nároku na výplatu více důchodů, zvyšuje se o tuto částku ten důchod, který se vyplácí v plné výši.“

Změna valorizací má být předznamenáním širší důchodové reformy, kterou teď vládní strany předběžně projednávají. „Nejen na této úpravě, ale také na celé důchodové reformě chceme najít širokou politickou shodu. Budeme tedy samozřejmě jednat i s opozicí,“ říká Jurečka.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! Jsme i na Instagramu.

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Editoval články pro Peníze.cz, pro Finmag.cz i pro papírový Finmag. Psává... Další články autora.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+7
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Jaký důchod dostanete, když je vám teď dvacet nebo třicet?

23. 3. 2023 | Petr Kučera

Jaký důchod dostanete, když je vám teď dvacet nebo třicet?

Budoucí důchodce čeká výrazně méně peněz od státu, než dostávají důchodci současní. Nejhůř na tom budou lidé narozeni okolo roku 1985, ukazuje analýza.

Prověříme 33 tisíc žádostí o výchovné, říká Jurečka

17. 3. 2023 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Prověříme 33 tisíc žádostí o výchovné, říká Jurečka

Úřady práce prověří téměř 33 tisíc žádostí o výchovné. Tři čtvrtiny z nich podali muži. Někteří lidé prý prostě zkusili žádost podat, i když na zvýšení důchodu nemají nárok. „Víme,... celý článek

Spočítejte si, jak vám zvýší důchod. Novela začíná platit

15. 3. 2023 | Petr Kučera | 1 komentář

Spočítejte si, jak vám zvýší důchod. Novela začíná platit

Novela, která mění pravidla pro mimořádnou valorizaci důchodů, začíná platit. Prezident Petr Pavel ji 16. března podepsal, 20. března vyšla ve Sbírce zákonů.

Důchody porostou méně, než měly. Prezident škrty podepíše

4. 3. 2023 | Petr Kučera | 6 komentářů

Důchody porostou méně, než měly. Prezident škrty podepíše

Červnová valorizace bude výrazně nižší než podle dosavadních pravidel. Vláda prosadila změnu výpočtu. Rozdíl ukáže naše kalkulačka.

Jak vám zvýší důchod? Spočítejte si valorizaci po vládních škrtech

16. 2. 2023 | Petr Kučera, Gabriel Pleska | 4 komentáře

Jak vám zvýší důchod? Spočítejte si valorizaci po vládních škrtech

Důchody v červnu zase stoupnou. Mimořádná valorizace ale nemá být tak výrazná, jako by byla podle dosavadních pravidel. Vláda je chce změnit. Nová kalkulačka ukáže rozdíl.

Partners Financial Services