Jaký důchod dostanete, když je vám teď dvacet nebo třicet?
23. 3. 2023 | Petr Kučera

Budoucí důchodce čeká výrazně méně peněz od státu, než dostávají důchodci současní. Nejhůř na tom budou lidé narozeni okolo roku 1985, ukazuje analýza.
Zdroj: Shutterstock
V červnu dojde k dalšímu mimořádnému zvýšení důchodů. Průměrný starobní důchod se zvedne o 750 korun, oznámilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Vláda se zároveň shodla na změně valorizačního schématu, podle kterého by se důchody měly zvyšovat.
Procentní (zásluhová) výměra má v červnu stoupnout o 2,3 %, k tomu se každému důchodci zvýší ještě o pevnou částku 400 korun. Průměrný starobní důchodce tak v červnu dostane o 750 korun víc a průměrný důchod po valorizaci překročí 20 tisíc korun.
Průměrný starobní důchod dnes dosahuje v průměru 19 440 korun. Zatímco dříve dělal zhruba 41 procent průměrné mzdy, po loňských mimořádných valorizacích, způsobených vysokou inflací, se blíží už polovině průměrné mzdy.
„Když naše vláda nastupovala, průměrný důchod činil 15 425 korun. Po červnové valorizaci to bude 20 188 korun. To je nevídaná výše i v poměru k průměrným výdělkům ekonomicky aktivních občanů,“ připomíná ministr Marian Jurečka.
Stejně jako starobní důchody porostou i důchody invalidní, vdovské a vdovecké i sirotčí. Výjimkou budou jen lidé, kteří pobírají dva důchody naráz – typicky starobní a vdovský/vdovecký. U těch se o 400 korun bude zvyšovat jen jeden.
Vláda reaguje na fakt, že loňské mimořádné valorizace pomohly lidem s nižšími důchody méně než těm s vyššími. Podle dosavadního zákona se totiž při mimořádné valorizaci kvůli inflaci zvedá jen zásluhová (procentní) část penzí. A ta je tím menší, čím menší je důchod. Pevná (základní) složka zůstávala stejná. Podrobně jsme to popsali tady: Chudším důchodcům přidají méně. Změní se mimořádná valorizace?
Změna ve způsobu zvyšování důchodů má však hlavně ulevit státnímu rozpočtu. „Kdyby vláda nezasáhla, přinesla by červnová valorizace dalších až 34 miliard dluhu do státního rozpočtu. Takto nárůst bude plynulejší a nepřesáhne v součtu 15 miliard korun,“ říká Jurečka.
Důchodci jsou podle mnoha ekonomů jedinou skupinou obyvatel, která měla díky valorizaci stoprocentně pokrytou inflaci.
Bez změny pravidel by procentní složka v červnu stoupla o 11,5 procenta, základní by zůstala stejná, píše ministerstvo práce a sociálních věcí v odůvodnění svého návrhu.
Průměrný starobní důchod letos v lednu podle České správy sociálního zabezpečení – tedy už po letošní řádné valorizaci od 1. ledna a po započítání výchovného – činil 19 438 korun. Jak by se v červnu zvýšil podle dosavadních pravidel, tedy bez vládou avizované změny výpočtu?
"Od částky 19 438 Kč odečteme hodnotu základní výměry, zmíněných 4040 korun, takže dostáváme 15 398 Kč. Navýšením této částky o 11,5 % získáváme 17 169 Kč. K této sumě přičteme základní výměru, tudíž výsledná výše průměrné penze navýšené mimořádnou valorizací měla od červnové splátky důchodu činit 21 209 korun. Průměrný důchod se tedy měl navyšovat o zhruba 1771 korun,“ říká ekonom Lukáš Kovanda z Trinity bank.
Jenže vláda chce ve snaze ušetřit peníze změnit výpočet, takže červnová valorizace má být nižší: Průměrný důchod se zvýší na 20 192 korun (tedy jen o 754 korun měsíčně namísto 1771 korun).
Výše důchodu | Navýšení při valorizaci |
14 000 Kč | 630 Kč |
16 000 Kč | 676 Kč |
24 000 Kč | 860 Kč |
Zdroj: MPSV |
Změna, na které se dnes shodla vláda, ještě neměla ani podobu oficiálního návrhu. O tom, že dosavadní pravidla mimořádné valorizace by bylo vhodné změnit, přitom ekonomové mluvili přinejmenším od loňského září.
Ministerstvo se teď kvůli snaze o co nejrychlejší schválení vyhne klasickému připomínkovému řízení: teprve po jednání vlády zveřejnilo konkrétní znění novely, na připomínky dá jen dva dny času. Vláda by pak návrh měla formálně potvrdit v příštím týdnu a pak ho poslat do Parlamentu.
Aby se všechno stihlo, musí být novela zákona o důchodovém pojištění definitivně schválena do 22. března.
Zajímavé je, že novela řeší pouze valorizaci v červnu 2023. Má tedy jenom jednorázové využití: říká, že při této valorizaci se nepoužijí obecná pravidla podle zákona o důchodovém pojištění, a místo ní se červnová valorizace spočítá jinak: „procentní výměra důchodu se zvyšuje o 2,3 % procentní výměry důchodu, která náleží ke dni, od něhož se procentní výměra zvyšuje, a o 400 Kč. Jsou-li splněny podmínky nároku na výplatu více důchodů, zvyšuje se o tuto částku ten důchod, který se vyplácí v plné výši.“
Změna valorizací má být předznamenáním širší důchodové reformy, kterou teď vládní strany předběžně projednávají. „Nejen na této úpravě, ale také na celé důchodové reformě chceme najít širokou politickou shodu. Budeme tedy samozřejmě jednat i s opozicí,“ říká Jurečka.
Sdílejte článek, než ho smažem