Takzvané výchovné je příspěvek ke starobnímu důchodu, letos ve výši 500 korun za každé vychované dítě (v dalších letech se bude spolu s důchody valorizovat). Dostává ho vždycky jen jeden z rodičů – v drtivé většině případů jsou to ženy, respektive ten z rodičů, který o dítě „osobně pečoval v největším rozsahu“.
Výchovné se ale vyplácí jen ke starobním důchodům. Invalidní důchodci nejdřív musí dosáhnout změny na důchod starobní. Česká správa sociálního zabezpečení proto pro ty, kteří mají dostačující věk a splněné další zákonné podmínky, připravila návod k přestupu, včetně příkladů životních situací.
Hlavně aby nechyběly roky pojištění
Pro nárok na starobní důchod je třeba splnit dvě podmínky. Dosáhnout důchodového věku a získat potřebnou dobu důchodového pojištění. To znamená alespoň 35 let včetně takzvaných náhradních dob pojištění nebo 30 let bez náhradních dob.
Jen pozor, do získaných dob důchodového pojištění se nepočítá pobírání invalidního důchodu pro invaliditu prvního a druhého stupně. Doba pobírání invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně je započítána jako náhradní doba důchodového pojištění.
Splnění podmínek pro přiznání starobního důchodu ale neznamená, že vám ho automaticky přiznají. ČSSZ nejprve provede výpočet jeho výše a platí, že jsou-li současně splněny podmínky na výplatu obou důchodů, vyplácí se jen ten vyšší. Nastat můžou tyto tři situace:
Dostáváte víc na starobním důchodu než na invalidním
Tady jde všechno celkem hladce a k pětistovce měsíčně za každé vychované dítě se dostanete snadno. Zanikne vám nárok na invalidní důchod a bude přiznán starobní. Splňujete jednu z hlavních podmínek výchovného, jelikož pobíráte starobní důchod. Proto vám může vzniknout nárok i na výchovné.
Dostáváte míň na starobním důchodu než na invalidním
V tomto případě jste se dostali do skupiny, která si bude muset počkat. Žádost o starobní důchod vám správa sociálního zabezpečení zamítne a nadále budete pobírat invalidní důchod v původní výši, nárok na výchovné ale nemáte. Tedy až do chvíle, než dosáhnete 65 let. Invalidní důchod se v tomto momentě automaticky, tedy ze zákona, transformuje na starobní důchod. Na podání žádosti o výchovné máte dva roky.
Starobní důchod dostáváte stejně vysoký jako ten invalidní
V tomto případě je to na vás. Sami si určíte, který důchod chcete pobírat. A ano, hodí se připomenout, že v případě starobního důchodu lze současně žádat o výchovné. V případě volby invalidního důchodu vám vznikne nárok na výchovné až při dosažení 65 let, to už jsme si popsali výš.
V případě, že jste nezískali potřebnou dobu důchodového pojištění, nemáte nárok na starobní důchod. Nadále vám je vyplácen invalidní důchod, ke kterému nenáleží výchovné.
V momentě, kdy pobíráte invalidní důchod jakéhokoliv stupně a dosáhnete věku 65 let, se váš invalidní důchod automaticky změní na starobní. O tuto změnu není potřeba žádat. Transformovaný starobní důchod je vyplácen ve stejné výši jako invalidní. Jedinou změnou je, že starobní důchod může být zvýšen právě o výchovné. K důchodu tedy dostanete 500 korun navíc za každé vychované dítě.
redakce Peníze.CZ
Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.
Sdílejte článek, než ho smažem