Důchody už nepřijdou dopředu. Výplatu čeká změna
19. 4. 2023 | Petr Kučera
Místo třinácti termínů v měsíci se mají důchody vyplácet jen ve čtyřech nebo pěti. A všem lidem na stejné období, schválila vláda.
Kalkulačka vdovského a vdoveckého důchodu počítá, jak vysoký bude pozůstalostní důchod v případě úmrtí manžela nebo manželky. V případě smrti v důsledku pracovního úrazu je nárok na vdovský nebo vdovecký důchod automatický, jinak rozhoduje, zda měl(a) manžel(ka) nárok na starobní důchod nebo důchod invalidní. Pokud sami nějaký důchod už pobíráte, jedna z penzí se krátí. Podrobnější pravidla nároků na vdovský nebo vdovecký důchod hledejte v článcích v sekci vdovský důchod. Na Peníze.cz najdete i výpočet sirotčího důchodu.
Pomohla vám tato kalkulačka?
Další kalkulačky
POROVNEJTE SI naši NABÍDKU půjček. Pomůžeme vám najít tu pravou.
Vdovský a vdovecký důchod je totéž, rozdíl je čistě v pohlaví toho, kdo ho pobírá.
Vdovský/vdovecký důchod patří se sirotčím důchodem mezi pozůstalostní důchody. Má sloužit k tomu, aby vykryl ztrátu příjmu živitele: aspoň tak byl vymýšlený. Dnes se vyplácí i tehdy, když zemřelý nebyl hlavním živitelem. Je to dávka důchodového pojištění, která má pomoct tomu z manželů, který zůstal na světě sám, finančně přežít. Nárok na vdovský či vdovecký důchod má člověk ve dvou případech. Jednak, když manžel nebo manželka zemřou v důsledku pracovního úrazu. Pak je to bez dalších podmínek. Anebo pokud zemřelý manžel či manželka měli sami nárok na nějaký důchod – invalidní důchod nebo důchod starobní. Buď ho pobírali, nebo ho pobírat mohli, to znamená, že měli důchodový věk a získali potřebné doby důchodového pojištění.
Vdovský nebo vdovecký důchod se vyplácí po dobu jednoho roku od úmrtí manžela nebo manželky. Po uplynutí tohoto roku ale může důchod dál brát ten, kdo
Pokud je sám pozůstalý v důchodu, může vdovský nebo vdovecký důchod brát spolu s ním už pořád. V případě starobního důchodu jde tedy fakticky o doživotní vdovský důchod. O invalidní důchod ale může člověk za určitých okolností přijít, spolu s ním by pak přišel i o ten vdovský nebo vdovecký.
Pokud člověk vybral svůj rok vdovského nebo vdoveckého důchodu, může se výplata vdovského důchodu znovu obnovit, pokud do dvou let nastane to, co je popsáno výš: tedy pokud pozůstalý začne pečovat o nezaopatřené dítě, o dítě závislé na pomoci jiné osoby ve stupni II, III nebo IV, stane se invalidním a tak dále, viz předchozí bod. Důchod se ale znovu nezačne vyplácet automaticky, je potřeba si podat u správy sociálního zabezpečení žádost a doložit splnění podmínky vdovského důchodu. V chystané důchodové reformě se bude projednávat nová doba, ve které jde vdovský nebo vdovecký důchod znovu začít vyplácet, plánuje se prodloužení lhůty ze dvou na pět roků: Nárok na vdovský důchod se prodlouží. I lidem, kterým už dávno zanikl.
Orientačně vám výpočet vdovského důchodu provede naše kalkulačka. Ale je to věc poměrně složitá. V první řadě jde o to, kolik zemřelý manžel nebo manželka nasbírali doby důchodového pojištění a kolik vydělávali v takzvaném rozhodném období, jinými slovy jaký měli nebo mohli mít starobní důchod. A pak ještě záleží na tom, jestli pozůstalý sám nějaký důchod bere. Pokud nebere žádný, pak se vdovský nebo vdovecký důchod počítá tak, že se vezme takzvaná základní výměra důchodu (ta je pro úplně všechny typy důchodů stejná) a pak se přičte polovička procentní výměry důchodu, jaký bral nebo by bral zemřelý. Pokud ale pozůstalý manžel nějaký důchod bere, dochází k takzvanému souběhu důchodů a počítá se jinak.
Když pozůstalý manžel nebo manželka pobírá starobní nebo invalidní důchod, dojde k takzvanému. souběhu důchodů. Důchody se ale nesčítají. Započítá se základní výměra (jen jednou) a porovná se procentní výměra důchodu, který už pozůstalý manžel pobírá, s polovinou procentní výměry důchodu zemřelého. Vyšší procentní částka se započítá beze změny, nižší se vydělí dvěma a polovina se přičte.
Žádost se podává na místně příslušné správě sociálního zabezpečení nebo online, k tomu je potřeba datová schránka nebo některá uznávaná elektronická identita, třeba bankovní identita. Pokud se rozhodnete jít na sociálku osobně, doporučuje se předem se objednat. Pokud zemřelý manžel nebo manželka už brali důchod, bude stačit osobní doklad (občanka, pas), úmrtní a oddací list. Pokud důchod nebrala, budete muset doložit všecko, co může ovlivnit jeho výši, doklady o studiu, vojenské službě, o vychovávaných dětech o dobách důchodového pojištění nebo dalších náhradních dobách pojištění.
Ano, nárok na vdovský nebo vdovecký důchod trvá ještě pět let. Nevyplacené splátky se vyplácejí zpětně.
Bohužel, ani registrovaní partneři, ani nesezdaní rodičové společných dětí a vůbec účastníci životních svazků, které nejsou manželstvím, nárok na výplatu vdovského nebo vdoveckého důchodu nemají.