Kalkulačka vdovský důchod

Kalkulačka vdovského a vdoveckého důchodu počítá, jak vysoký bude pozůstalostní důchod v případě úmrtí manžela nebo manželky. V případě smrti v důsledku pracovního úrazu je nárok na vdovský nebo vdovecký důchod automatický, jinak rozhoduje, zda měl(a) manžel(ka) nárok na starobní důchod nebo důchod invalidní. Pokud sami nějaký důchod už pobíráte, jedna z penzí se krátí. Podrobnější pravidla nároků na vdovský nebo vdovecký důchod hledejte v článcích v sekci vdovský důchod. Na Peníze.cz najdete i výpočet sirotčího důchodu.

Výpočet vdovského důchodu

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNe

Další kalkulačky

POROVNEJTE SI naši NABÍDKU půjček. Pomůžeme vám najít tu pravou.

Hledáte slušnou půjčku? Pokusíme se najít tu, která bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám.
  • Vdovský a vdovecký důchod: jaký je rozdíl?

    Vdovský a vdovecký důchod je totéž, rozdíl je čistě v pohlaví toho, kdo ho pobírá.

  • Kdo má nárok na vdovský důchod?

    Vdovský/vdovecký důchod patří se sirotčím důchodem mezi pozůstalostní důchody. Má sloužit k tomu, aby vykryl ztrátu příjmu živitele: aspoň tak byl vymýšlený. Dnes se vyplácí i tehdy, když zemřelý nebyl hlavním živitelem. Je to dávka důchodového pojištění, která má pomoct tomu z manželů, který zůstal na světě sám, finančně přežít. Nárok na vdovský či vdovecký důchod má člověk ve dvou případech. Jednak, když manžel nebo manželka zemřou v důsledku pracovního úrazu. Pak je to bez dalších podmínek. Anebo pokud zemřelý manžel či manželka měli sami nárok na nějaký důchod – invalidní důchod nebo důchod starobní. Buď ho pobírali, nebo ho pobírat mohli, to znamená, že měli důchodový věk a získali potřebné doby důchodového pojištění.

  • Jak dlouho se pobírá vdovský důchod?

    Vdovský nebo vdovecký důchod se vyplácí po dobu jednoho roku od úmrtí manžela nebo manželky. Po uplynutí tohoto roku ale může důchod dál brát ten, kdo

    • pečuje o nezaopatřené dítě
    • pečuje o dítě, které je závislé na pomoci jiné osoby ve stupni II, III nebo IV,
    • pečuje o svého rodiče nebo rodiče zemřelého manžela/zemřelé manželky, který s ní/s ním žije v domácnosti a je závislý na pomoci jiné osoby ve stupni II, III nebo IV,
    • je invalidní ve třetím stupni
    • zbývají mu čtyři roky do důchodu, případně do důchodového věku muže, který se narodil ve stejný den (s tím pomůže kalkulačka věku odchodu do důchodu).

    Pokud je sám pozůstalý v důchodu, může vdovský nebo vdovecký důchod brát spolu s ním už pořád. V případě starobního důchodu jde tedy fakticky o doživotní vdovský důchod. O invalidní důchod ale může člověk za určitých okolností přijít, spolu s ním by pak přišel i o ten vdovský nebo vdovecký.

  • Kdy se může vdovský nebo vdovecký důchod obnovit?

    Pokud člověk vybral svůj rok vdovského nebo vdoveckého důchodu, může se výplata vdovského důchodu znovu obnovit, pokud do dvou let nastane to, co je popsáno výš: tedy pokud pozůstalý začne pečovat o nezaopatřené dítě, o dítě závislé na pomoci jiné osoby ve stupni II, III nebo IV, stane se invalidním a tak dále, viz předchozí bod. Důchod se ale znovu nezačne vyplácet automaticky, je potřeba si podat u správy sociálního zabezpečení žádost a doložit splnění podmínky vdovského důchodu. V chystané důchodové reformě se bude projednávat nová doba, ve které jde vdovský nebo vdovecký důchod znovu začít vyplácet, plánuje se prodloužení lhůty ze dvou na pět roků: Nárok na vdovský důchod se prodlouží. I lidem, kterým už dávno zanikl.

  • Jak se počítá výše vdovského důchodu

    Orientačně vám výpočet vdovského důchodu provede naše kalkulačka. Ale je to věc poměrně složitá. V první řadě jde o to, kolik zemřelý manžel nebo manželka nasbírali doby důchodového pojištění a kolik vydělávali v takzvaném rozhodném období, jinými slovy jaký měli nebo mohli mít starobní důchod. A pak ještě záleží na tom, jestli pozůstalý sám nějaký důchod bere. Pokud nebere žádný, pak se vdovský nebo vdovecký důchod počítá tak, že se vezme takzvaná základní výměra důchodu (ta je pro úplně všechny typy důchodů stejná) a pak se přičte polovička procentní výměry důchodu, jaký bral nebo by bral zemřelý. Pokud ale pozůstalý manžel nějaký důchod bere, dochází k takzvanému souběhu důchodů a počítá se jinak.

  • Co je to souběh důchodů a jak ovlivní výši vdovského/vdoveckého důchodu?

    Když pozůstalý manžel nebo manželka pobírá starobní nebo invalidní důchod, dojde k takzvanému. souběhu důchodů. Důchody se ale nesčítají. Započítá se základní výměra (jen jednou) a porovná se procentní výměra důchodu, který už pozůstalý manžel pobírá, s polovinou procentní výměry důchodu zemřelého. Vyšší procentní částka se započítá beze změny, nižší se vydělí dvěma a polovina se přičte.

  • Co je třeba k žádosti o vdovský důchod?

    Žádost se podává na místně příslušné správě sociálního zabezpečení nebo online, k tomu je potřeba datová schránka nebo některá uznávaná elektronická identita, třeba bankovní identita. Pokud se rozhodnete jít na sociálku osobně, doporučuje se předem se objednat. Pokud zemřelý manžel nebo manželka už brali důchod, bude stačit osobní doklad (občanka, pas), úmrtní a oddací list. Pokud důchod nebrala, budete muset doložit všecko, co může ovlivnit jeho výši, doklady o studiu, vojenské službě, o vychovávaných dětech o dobách důchodového pojištění nebo dalších náhradních dobách pojištění.

  • Lze o vdovský důchod žádat zpětně?

    Ano, nárok na vdovský nebo vdovecký důchod trvá ještě pět let. Nevyplacené splátky se vyplácejí zpětně.

  • Mají nárok na vdovský nebo vdovecký důchod i registrovaní partneři?

    Bohužel, ani registrovaní partneři, ani nesezdaní rodičové společných dětí a vůbec účastníci životních svazků, které nejsou manželstvím, nárok na výplatu vdovského nebo vdoveckého důchodu nemají.

Související články na téma vdovecký důchod, vdovský důchod, vdovský důchod 2024

Jak se zvýší důchody v roce 2023. Úřad řekl podrobnosti

12. 12. 2022 | redakce Peníze.CZ | 1 komentářů

Jak se zvýší důchody v roce 2023. Úřad řekl podrobnosti

Pravidelná valorizace od 1. ledna 2023 zvýší důchody přiznané před tímto dnem v průměru o 825 Kč. „Není potřeba o nic žádat, valorizaci provedeme automaticky,“ ujistila dnes Česká správa sociálního zabezpečení.

Má se šetřit i na důchodcích? Nižší valorizace očima expertů

18. 11. 2022 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Má se šetřit i na důchodcích? Nižší valorizace očima expertů

Vláda zoufale hledá, kde ušetřit výdaje státu. Nově zástupci některých koaličních stran ukázali na valorizaci důchodů, která se může vrátit před rok 2018 a být nižší. Je to dobrý nápad?

Na výchovné dosáhne víc důchodců. I invalidé a vdovy

4. 11. 2022 | Petr Kučera | 2 komentáře

Na výchovné dosáhne víc důchodců. I invalidé a vdovy

Na takzvané výchovné dosáhnou i lidé, jejichž starobní důchod vznikl transformováním z invalidního. Na nekrácené výchovné budou mít nárok také vdovy a vdovci, kteří pobírají krácený starobní důchod v souběhu s vyšším pozůstalostním důchodem.

Důchody už nepřijdou dopředu. Výplatu čeká změna

31. 10. 2022 | Petr Kučera | 11 komentářů

Důchody už nepřijdou dopředu. Výplatu čeká změna

Místo třinácti termínů v měsíci se mají důchody vyplácet jen ve čtyřech nebo pěti. A všem lidem na stejné období, navrhuje ministerstvo. V zásadě jde o formalitu, která se ale dotkne každého důchodce a úřadu zabere přinejmenším 18 měsíců příprav.

Zvýšení důchodů je definitivní. Spočítejte si, kolik dostanete

27. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zvýšení důchodů je definitivní. Spočítejte si, kolik dostanete

Po řádné valorizaci od ledna 2023 stoupne poměr průměrného důchodu k průměrné mzdě na 45,9 %, zatímco na začátku letošního roku to bylo 42,5 %.

Chudším důchodcům přidají méně. Změní se mimořádná valorizace?

21. 9. 2022 | Jiří Hovorka | 2 komentáře

Chudším důchodcům přidají méně. Změní se mimořádná valorizace?

Dvě mimořádné valorizace pomohly lidem s nižšími důchody méně než těm s vyššími. Může za to dosavadní systém výpočtu. Ekonomové doporučují vládě rychlou změnu. Ta ale zatím nespěchá a jde jinou cestou.

Zvýšení důchodů od ledna 2023. Spočítejte si, kolik dostanete

19. 9. 2022 | Jiří Hovorka

Zvýšení důchodů od ledna 2023. Spočítejte si, kolik dostanete

Průměrný důchod má od Nového roku stoupnout o 821 korun. Počítá s tím návrh, který dokončilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Tady je kalkulačka valorizace od ledna 2023.

Jak stoupnou důchody od ledna? Jurečka řekl první číslo

26. 7. 2022 | Petr Kučera | 51 komentářů

Jak stoupnou důchody od ledna? Jurečka řekl první číslo

Při řádné valorizaci k 1. lednu 2023 by starobní důchodci mohli – podle zatím předběžných dat – dostat přidáno v průměru 850 korun měsíčně. Informoval o tom ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Další zvýšení důchodů. Spočítejte si, kolik dostanete od září

25. 7. 2022 | Petr Kučera | 130 komentářů

Další zvýšení důchodů. Spočítejte si, kolik dostanete od září

V září přijde další valorizace důchodů. Kalkulačka ukáže, jak se zvýší ten váš.

Zvýšení důchodů je tu. A blíží se další. Kalkulačka

2. 6. 2022 | redakce Peníze.CZ | 56 komentářů

Zvýšení důchodů je tu. A blíží se další. Kalkulačka

Od června se mimořádně zvyšují důchody. Procentní (zásluhová) část důchodu stoupne o 8,2 %, průměrný důchod to zvýší o 1017 korun. Další mimořádná valorizace bude následovat v září: růst procentní části o 5,2 % zvýší průměrný důchod o přibližně 700 korun. 

Důchody stoupnou i potřetí. Spočítejte si, kolik dostanete

25. 5. 2022 | Petr Kučera, Jiří Hovorka | 28 komentářů

Důchody stoupnou i potřetí. Spočítejte si, kolik dostanete

Vláda definitivně schválila další zvýšení důchodů. Po pravidelné novoroční valorizaci a mimořádné v červnu přijde ještě jedna mimořádná v září. Tady je kalkulačka.

O kolik vám stoupne důchod? Nová kalkulačka valorizace

13. 5. 2022 | redakce Peníze.CZ | 30 komentářů

O kolik vám stoupne důchod? Nová kalkulačka valorizace

Kvůli vysoké inflaci letos stoupnou důchody hned třikrát. Po pravidelné novoroční valorizaci přijdou dvě mimořádné: v červnu a září. Spočítejte si, jak se zvýší ten váš.

Další zvýšení důchodů. Třetí valorizace přijde už v září

10. 5. 2022 | Jiří Hovorka | 14 komentářů

Další zvýšení důchodů. Třetí valorizace přijde už v září

Všechny důchody porostou letos kvůli prudkému zdražování hned třikrát. Dvě mimořádné valorizace budou v červnu a v září.

Minimální důchod a bonusy za děti. Reforma podle Jurečky

11. 4. 2022 | Jiří Hovorka | 220 komentářů

Minimální důchod a bonusy za děti. Reforma podle Jurečky

Nová důchodová komise má tentokrát pracovat rychle. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka chce mít kompletně hotovo už v příštím roce. Do penzí chce dostat zásluhovost za výchovu dětí nebo mezigenerační solidaritu. To má zvýšit i příjmy. Zvyšovat daně pak nebude třeba, vysvětluje v rozhovoru pro Peníze.cz.

Další zvýšení důchodů. Přijde třetí valorizace kvůli inflaci?

29. 3. 2022 | Lukáš Kovanda | 52 komentářů

Další zvýšení důchodů. Přijde třetí valorizace kvůli inflaci?

Důchodci se letos dočkají ještě třetího zvýšení penzí, myslí si ekonom Lukáš Kovanda. Inflace je totiž tak rychlá, že by měly být splněny podmínky i pro druhou mimořádnou valorizaci.

Spočítejte si, jak vám zvýší důchod. Nová kalkulačka

19. 2. 2022 | redakce Peníze.CZ | 87 komentářů

Spočítejte si, jak vám zvýší důchod. Nová kalkulačka

Kvůli vysoké inflaci mimořádně stoupnou důchody už v průběhu roku, ne až od tradičního začátku roku. Ukážeme, o kolik si přilepšíte.

Další zvýšení důchodů. Mimořádná valorizace už má termín i číslo

14. 2. 2022 | Jiří Hovorka | 62 komentářů

Další zvýšení důchodů. Mimořádná valorizace už má termín i číslo

Vysoká inflace za leden dala definitivní jistotu mimořádnému růstu důchodů v průběhu roku. Máme kalkulačku.

Vdovský důchod 2022. Kdo má nárok a kdy je delší než rok

28. 1. 2022 | Jiří Hovorka | 24 komentářů

Vdovský důchod 2022. Kdo má nárok a kdy je delší než rok

Jaká jsou pravidla pro vdovský a vdovecký důchod? Jak se počítá? Tady je průvodce v otázkách a odpovědích.

Důchody stoupnou ještě víc. Blíží se mimořádná valorizace

10. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 192 komentářů

Důchody stoupnou ještě víc. Blíží se mimořádná valorizace

Valorizace na začátku roku 2022 nebude jediná. Všichni důchodci dostanou kvůli vysoké inflaci přidáno nejspíš ještě jednou, a to v létě.

Důchody přijdou jindy. Svátky posouvají výplatu

7. 12. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentářů

Důchody přijdou jindy. Svátky posouvají výplatu

Lidé, kteří dostávají důchod k 24. dni v měsíci, ho v prosinci výjimečně dostanou o den dřív. Oznámila to Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ), která důchody administruje a vyplácí.

Porovnání produktů

Penzijní připojištění

Důchod od státu vás ve stáří neuživí. Myslete na to a našetřete si peníze do penze sami. Penzijní připojištění může být jednou z cest, navíc je to produkt se státní podporou.

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services