Monetě loni klesl zisk. Výsledky si i tak pochvaluje

| rubrika: Aktuality | 6. 2. 2020 10:47 aktualizováno 14:45

Moneta Money Bank loni hospodařila s čistým zisk ve výši čtyř miliard korun, což představuje meziroční pokles o 4,3 procenta. Běžná ziskovost, tedy zisk očištěný o jednorázové vlivy, bance loni vzrostl o 13,4 procenta. Výnosy stouply o 3,5 procenta na 10,5 miliardy korun. Náklady loni rostly o 3,4 procenta na pět miliard.

„Neustále zlepšujeme naši běžnou ziskovost i přesto, že byl náš celkový čistý zisk ještě stále ovlivněn úspěšným prodejem úvěrů v selhání. Tato etapa je po třech letech u konce. V budoucnu se proto musíme soustředit na udržitelný výkon. Naše výsledky z loňského roku ukazují, že jsme na správné cestě,“ říká Tomáš Spurný, generální ředitel a předseda představenstva skupiny Moneta.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Vedení společnosti očekává, že banka vzhledem k výsledkům vyplatí akcionářům konečnou dividendu ve výši 3,35 koruny na akcii tak, aby dostála svému závazku celkové dividendy 6,65 koruny za akcii. Pololetní dividendu ve výši 3,30 koruny na akcii již banka svým akcionářům vyplatila 17. prosince 2019.

Bance loni vzrostl počet klientů o 64 tisíc, což je téměř dvojnásobek loňského růstu. Moneta často láká na zvýhodněné sazby spořicích účtů nebo na bonusy za založení běžného účtu. I nyní jedna taková akce běží, banka láká na bonus 2000 kroun. Celkový počet klientů, kteří mají Moneta jako svou primární banku, se ve srovnání s koncem roku 2018 zvýšil o 4,3 procenta. Celkově má banka milion klientů.

Čisté úrokové výnosy banka loni zvýšila o sedm procent na 7,93 miliardy korun. Čisté výnosy z poplatků a provizí rostly o 3,1 procenta na 1,95 miliardy korun.

Objem úvěrů pro retailové klienty Moneta loni zvýšila o pětinu na 90 miliard korun. Výrazně se jí dařilo u hypoték, kde růst dělal 39 procent na 43,6 miliardy korun. Banka tak nyní má 3,3procentní podíl na trhu hypoték. Spotřebitelské úvěry vzrostly meziročně o 9,2 procenta na 40,4 miliardy. Třetinu (34,8 %) spotřebitelských úvěrů uzavřeli klienti on-line.

Bilanční suma banky na konci roku 2019 dělala 220 miliard korun.

Moneta už na konci loňského roku oznámila, že za zhruba 4,6 miliardy korun kupuje sto procent akcií stavební spořitelny a hypoteční banky Wüstenrot v Česku. Transakce by měla být dokončena v dubnu. Zrovna dnes ji povolil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, ještě ji ale musí schválit Česká národní banka. Podle Spurného by měla akvizice posílit ziskovost Monety o 15 procent ročně a zvýšit provozní výnosy o minimálně 10 procent ročně.

Výsledky za rok 2019 dnes zveřejnily také Komerční banka a Raiffeisenbank. První zůstala na svých 15 miliardách, druhé zisk o čtvrtinu narostl na 4,19 milirdy. Výsledky zveřejnila i skupina UniCredit, česká a slovenská UniCredit Bank zvýšila loni meziročně čistý zisk o 12,4 procenta na 9,9 miliardy korun.


Bankovní noviny:

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+1
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

banky, moneta money bank

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.