Raiffeisenbank loni zvýšila zisk o čtvrtinu

jih | rubrika: Aktuality | 6. 2. 2020

Raiffeisenbank skončila rok 2019 s čistým ziskem ve výši 4,19 miliardy korun, tedy s meziročním růstem o 24,5 procenta. Celkové provozní výnosy vzrostly o 11,5 procenta na 11,95 miliardy a provozní náklady o 14,5 procenta na výši 6,66 miliardy korun.

„Podařilo se nám oslovit desítky tisíc nových klientů a dále růst jak v oblasti úvěrů, tak i vkladů. Čistý zisk banky překročil hranici čtyř miliard korun, což považuji za neuvěřitelný výsledek,“ říká Igor Vida, generální ředitel a předseda představenstva Raiffeisenbank.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Čisté úrokové výnosy banky vzrostly o 17,1 procenta a dosáhly 8,54 miliardy korun. Tento růst je tažen zejména nárůstem tržních sazeb. Čisté příjmy z poplatků naopak bance klesly o 9,4 procenta na 1,69 miliardy.

Celková aktiva banky na konci roku 2019 dosáhla výše 371 miliard korun a meziročně tak vzrostla o 2,2 procenta. Objem poskytnutých úvěrů se oproti roku 2018 zvýšil o 5,4 procenta na 247 miliard. K růstu došlo primárně v oblasti financování domácností. Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 7,2 procenta na 291 miliard korun.

Banka se pochlubila třeba i tím, že udržuje velmi dobrou kvalitu svého úvěrového portfolia. Ztráty ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek byly loni v meziročním srovnání nižší o 59,3 procenta a dosahují výše necelých 330 milionů korun. Raiffeisenbank má také silnou kapitálovou pozici, když kapitálová přiměřenost ke konci roku 2019 dělala 18,72 procenta.

O rozdělení zisku za rok 2019 bude rozhodovat valná hromada na jaře. Loni ze zisku za rok 2018 ve výši 3,36 miliardy korun dostali akcionáři 1,15 miliardy korun a částka 2,21 miliardy byla převedena do nerozděleného zisku. Raiffeisenbank patří do rakouské skupiny Raiffeisen. Mateřské Raiffeisen Bank International loni klesl konsolidovaný čistý zisk o 3,4 procenta na 1,23 miliardy eur (30,9 miliardy Kč).

Výsledky za rok 2019 dnes zveřejnily také Komerční banka a Moneta Money Bank. První zůstala na svých 15 miliardách, druhé se zisk meziročně snížil na čtyři miliardy korun. Výsledky zveřejnila i skupina UniCredit, česká a slovenská UniCredit Bank zvýšila loni meziročně čistý zisk o 12,4 procenta na 9,9 miliardy korun.


Bankovní noviny:

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

banky, raiffeisenbank

A tohle už jste četli?

Spořitelna vylepší bankomaty. Myslí i na roztržité klienty

2. 2. 2023 | Olga Skalková

Spořitelna vylepší bankomaty. Myslí i na roztržité klienty

David Novotný má na starost chod celé bankomatové sítě České spořitelny, kterou tvoří více než 1740 strojů. Se svými týmy se stará jak o jejich funkčnost a dostupnost, tak o modernizaci... celý článek

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

1. 2. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

Komerční banka a Moneta Money Bank navzájem sdílejí svou síť od loňského června, teď se přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Spojení zatím funguje jen pro výběry hotovosti, ne pro vklady.... celý článek

Trinity Bank chystá další pobočky, nový systém i karty

1. 2. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

Trinity Bank chystá další pobočky, nový systém i karty

Česká Trinity Bank zaznamenala v roce 2022 nejlepší hospodářský výsledek ve své historii. Oznámila, že zisk před zdaněním dosáhne jedné miliardy korun před zdaněním, což je meziroční... celý článek

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

27. 1. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera | 7 komentářů

Co chystá nová Partners Banka? Sázíme na inovace, říká její šéf

V Česku by letos měla začít fungovat nová banka. Stojí za ní finanční skupina Partners. O tom, čím chce zaujmout klienty a jaké služby nabídne, jsme si povídali s Markem Ditzem, který... celý článek

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Druhá banka stopne všechny platby do Ruska a Běloruska

Tuzemská Raiffeisenbank přestane od 15. února provádět odchozí platby do Ruska a Běloruska. Po Monetě je druhou českou bankou, která se k takovému plošnému omezení rozhodla.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.