Raiffeisenbank loni zvýšila zisk o čtvrtinu

| rubrika: Aktuality | 6. 2. 2020 12:01

Raiffeisenbank skončila rok 2019 s čistým ziskem ve výši 4,19 miliardy korun, tedy s meziročním růstem o 24,5 procenta. Celkové provozní výnosy vzrostly o 11,5 procenta na 11,95 miliardy a provozní náklady o 14,5 procenta na výši 6,66 miliardy korun.

„Podařilo se nám oslovit desítky tisíc nových klientů a dále růst jak v oblasti úvěrů, tak i vkladů. Čistý zisk banky překročil hranici čtyř miliard korun, což považuji za neuvěřitelný výsledek,“ říká Igor Vida, generální ředitel a předseda představenstva Raiffeisenbank.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Čisté úrokové výnosy banky vzrostly o 17,1 procenta a dosáhly 8,54 miliardy korun. Tento růst je tažen zejména nárůstem tržních sazeb. Čisté příjmy z poplatků naopak bance klesly o 9,4 procenta na 1,69 miliardy.

Celková aktiva banky na konci roku 2019 dosáhla výše 371 miliard korun a meziročně tak vzrostla o 2,2 procenta. Objem poskytnutých úvěrů se oproti roku 2018 zvýšil o 5,4 procenta na 247 miliard. K růstu došlo primárně v oblasti financování domácností. Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 7,2 procenta na 291 miliard korun.

Banka se pochlubila třeba i tím, že udržuje velmi dobrou kvalitu svého úvěrového portfolia. Ztráty ze znehodnocení úvěrů a jiných pohledávek byly loni v meziročním srovnání nižší o 59,3 procenta a dosahují výše necelých 330 milionů korun. Raiffeisenbank má také silnou kapitálovou pozici, když kapitálová přiměřenost ke konci roku 2019 dělala 18,72 procenta.

O rozdělení zisku za rok 2019 bude rozhodovat valná hromada na jaře. Loni ze zisku za rok 2018 ve výši 3,36 miliardy korun dostali akcionáři 1,15 miliardy korun a částka 2,21 miliardy byla převedena do nerozděleného zisku. Raiffeisenbank patří do rakouské skupiny Raiffeisen. Mateřské Raiffeisen Bank International loni klesl konsolidovaný čistý zisk o 3,4 procenta na 1,23 miliardy eur (30,9 miliardy Kč).

Výsledky za rok 2019 dnes zveřejnily také Komerční banka a Moneta Money Bank. První zůstala na svých 15 miliardách, druhé se zisk meziročně snížil na čtyři miliardy korun. Výsledky zveřejnila i skupina UniCredit, česká a slovenská UniCredit Bank zvýšila loni meziročně čistý zisk o 12,4 procenta na 9,9 miliardy korun.


Bankovní noviny:

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

0
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Oblíbená témata

banky, raiffeisenbank

Partners Financial Services

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.