Česká spořitelna vylepšuje vklad na čtvrt roku

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 23. 1. 2024 | 6 komentářů
Česká spořitelna vylepšuje vklad na čtvrt roku

Zdroj: Pleska / Dall-e

Česká spořitelna zvýšila úrok na svém Vkladovém účtu (termínovaném vkladu) na čtvrt roku. Nově má úrokovou sazbu 5,5 % ročně (p. a.) místo dosavadních 3,7 %.

Tříměsíční vklad se tak stává úrokově nejvýhodnějším v aktuální nabídce spořitelny. Vklad na jeden měsíc dává úrok 5,1 % ročně, na šest měsíců 4,8 % ročně a na jeden rok 4 % ročně – jejich sazby se nezměnily.

Vkladový účet je bez poplatků, podmínkou není běžný účet ve spořitelně. Minimální vklad je 5000 korun. Před uplynutím tří měsíců si lze vybrat až čtvrtinu vložených peněz bez sankce.

Úroková sazba 5,5 % na tříměsíčním vkladu je nejvyšší mezi běžnými bankami – stejnou má také ČSOB do limitu tří milionů korun. Vyšší (5,65 %) nabízí J&T Banka, která se zaměřuje na klienty s vyššími vklady: počáteční vklad v J&T musí být aspoň jeden milion korun s výjimkou stávajících klientů, kteří už mají nebo měli v J&T vklady aspoň milion nebo investice aspoň 100 tisíc (u takových klientů je pak minimální vklad 100 tisíc). 

Na spořicím účtu nabídne Česká spořitelna od 26. ledna, kdy změní dosavadní strukturu úročení, maximálně 4,8 % ročně při využívání Plus účtu a digitálního bankovnictví George. Kdo navíc pravidelně investuje alespoň 300 korun, získá na spořicím účtu sazbu 5 %.

Výhodou spořicích účtů je, že peníze si lze kdykoliv vybrat. Banka však může prakticky okamžitě změnit úrok jak směrem nahoru, tak dolů. Úroky na spoření se obecně odvíjejí od základních úrokových sazeb České národní banky. Očekává se, že na svém nejbližším měnovém zasedání 8. února podruhé za sebou tyto sazby sníží a bude v tom pokračovat i v následujících měsících.

Naopak u termínovaných vkladů se zavazujete, že si peníze po určitou dobu nevyberete. Výměnou za to vám však banka garantuje, že původně sjednaný úrok nezmění po celou dobu vkladu. To se podle budoucího vývoje na trhu může ukázat jako výhoda, ale i nevýhoda – v nejbližších měsících to bude výhoda. Právě v očekávání dalšího poklesu základních sazeb ČNB snižují jednotlivé banky úroky u vkladů na delší období, na kratších vkladech nechávají vyšší.

Sjednat si v nejbližších dvou týdnech termínovaný vklad tedy může být způsob, jak si současné vyšší sazby zachovat na delší dobu než u spořicích účtů. Například J&T Banka už oznámila, že od 8. února sazby sníží – na nově sjednaných tříměsíčních vkladech z 5,65 % na 5 %. 

Nejvyšší úroky u termínovaných vkladů na tři měsíce

BankaÚrok (p.a.)Omezení
J&T Banka5,65 %Počáteční vklad musí být aspoň jeden milion korun. Podmínka neplatí pro stávající klienty, kteří už mají nebo měli v J&T vklady aspoň milion nebo investice aspoň 100 tisíc – pro ně je minimální vklad 100 tisíc.
Česká spořitelna5,5 %Minimální vklad je 5000 Kč. 
ČSOB5,5 %Do limitu tří milionů korun. Minimální vklad je 5000 Kč.
Komerční banka5,25 %Do limitu tří milionů korun. Minimální vklad je 5000 Kč. 
Moneta Money Bank5,1 %Minimální vklad je 40 000 Kč.
UniCredit Bank5 %Úrok 5 % do jednoho milionu. Úrok 5,25 % od jednoho do pěti milionů. Minimální vklad je 30 000 Kč.
Zdroj: oficiální dokumenty bank, stav k 22. 1. 2024

Jedničkou mezi spořicími účty na trhu zůstává nabídka s názvem Skvělý účet od Trinity Bank. Má úrokovou sazbu 6,28 % ročně pro vklady do 250 tisíc. Případnou část nad tento limit úročí 5,28 %.

Bez stropu na výši vkladu lze u Trinity Bank získat 6,08 % ročně, ale jen při založení nového účtu na pobočkách v Ostravě, Plzni, Liberci, Olomouci, Českých Budějovicích nebo Hradci Králové a současně při trvalém pobytu v některém z těchto krajů.

Česká pobočka slovenské banky VÚB nabízí 6,15 % bez stropu, od 18. ledna sníží úrok na 6,05 %. Komplikovanější je to s daněním, podrobnosti píšeme v tabulce. 

Nejvyšší úrok na jednoduchém spořicím účtu bez omezení má Max banka. Sazbu 6,01 % ročně dává bez stropu a dalších podmínek.

Nejlepší spořicí účty k 22. lednu 2024

BankaNázevMaximální úrok (p.a.)Omezení
Trinity BankSkvělý účet6,28 %Pro vklady do 250 000 Kč (nad limit pak 5,68 %). 
VÚBSpoření bez limitů6,15 %Bez podmínek, ale: Jde o pobočku slovenské banky. Pokud klient nedodá potvrzení o daňovém domicilu z finančního úřadu, strhne mu banka 19% daň. Kdo potvrzení odevzdá, musí si sám vyřešit daňovou povinnost za kalendářní rok (15% sazba v Ćesku). Kdo nepřekročí limity pro zdanitelné příjmy, nemusí přiznání podávat. Od 18. ledna klesne úrok na 6,05 %.
Trinity BankNabídka na nových pobočkách6,08 %Jen při založení nového účtu na pobočkách v Ostravě, Plzni, Liberci, Olomouci, Českých Budějovicích nebo Hradci Králové a současně při trvalém pobytu v některém z těchto krajů. Bez stropu.
Max bankaSpořicí účet6,01 %Bez podmínek. 
Air BankBonusová akceaž 6 %Pro vklady do 250 000 Kč je úrok 5 %, teprve na část přesahující tuto hranici se použije 6 %. Například u zůstatku 500 000 Kč je výsledný úrok 5,5 %, u milionu 5,75 %, u pěti milionů 5,95 %. Podmínkou je aspoň pět plateb kartou v předchozím měsíci (s úlevou pro nové klienty) a aktivace bonusu. 
UniCredit BankAkce k novému běžnému účtu5,75 %Pouze pro nové klienty, kteří si založí běžný účet. Úročí se vklady do dvou milionů. Podmínkou jsou aspoň tři platby kartou za měsíc. Banka garantuje, že úrok nesníží do konce února. Dřívějším klientům dává standardně jen 2,5 % do limitu půl milionu.
Banka CreditasSpořicí účet+5,6 %Pro vklady do 500 000 Kč. Pro část nad tento limit je úrok 3,1 %. S výpovědní lhůtou jeden měsíc je úrok 6 % (do 500 000 Kč) a 4 % (nad 500 000 Kč). 
Fio bankaFio konto5,5 %Pro vklady do 200 000 Kč. Pro pásmo od 200 000 do milionu je úrok 0,1 %, od jednoho do deseti milionů 0,15 %, nad deset milionů 0,2 %. Minimální zůstatek je 100 Kč, vrací se až při zrušení účtu.
mBankmSpoření5,5 %Podmínkou je (bezplatný) běžný účet a volba jedné ze čtyř variant pravidelného spoření. To probíhá formou cílů, v každém lze naspořit max. 100 000 Kč. Překročení hranice znamená pád celého vkladu do prakticky nulového úročení. Limit lze zvýšit až na 800 000 Kč díky tomu, že je možné založit až osm cílů. 
Moneta Money BankSpoření H, G, F, E5,3 %Pro vklady do milionu korun. Kdo má starší typ spořicího účtu (A-D), musí si založit nový, jinak se mu vyšší úrok nenastaví. Část vkladu nad milion se úročí 0,5 %. 
Tabulka obsahuje jen klasické spořicí účty, které jsou standardně dostupné pro běžné retailové klienty. Zdroj: oficiální dokumenty bank, Peníze.cz

Jak se bránit inflaci? Investujte!

Najděte nejvýhodnější investiční portfolia a ušetřete na vstupních poplatcích. Ať jste začátečník, nebo zkušený investor.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+150
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

23. 1. 2024 9:04, Škodolibka domácí

To je pecka!!! A každé 3 měsíce masírka, aby člověk s bankou začal investovat...

+25
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Úroky na spoření klesají. Které banky teď dají nejvíc?

20. 2. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Úroky na spoření klesají. Které banky teď dají nejvíc?

Nové porovnání spořicích účtů a termínovaných vkladů.

ČNB snižuje úrokové sazby. Výrazněji než minule

8. 2. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

ČNB snižuje úrokové sazby. Výrazněji než minule

Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání rozhodla o snížení úrokových sazeb o 0,5 procentního bodu počínaje 9. únorem. 

Úroky na spoření klesají. Jak si ještě udržet vyšší?

8. 2. 2024 | Petr Kučera

Úroky na spoření klesají. Jak si ještě udržet vyšší?

Česká národní banka dnes podruhé za sebou snížila základní úrokové sazby, od nichž se odvíjejí i sazby jednotlivých bank na spořicích produktech. Na termínovaných vkladech si můžete... celý článek

Finanční produkty roku 2023. Výsledky soutěže webu Finparáda

30. 1. 2024 | Finparáda | 2 komentáře

Finanční produkty roku 2023. Výsledky soutěže webu Finparáda

Hledáte nejlepší bankovní účet, spoření, pojištění nebo třeba hypotéku? Inspiraci můžete najít ve výsledcích 13. ročníku soutěže Finanční produkt roku. Tu pořádá analytická společnost... celý článek

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové porovnání

11. 1. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Nejlepší spořicí účty a termínované vklady. Nové porovnání

Řada bank snížila úroky na termínovaných vkladech, u spořicích účtů zatím většina drží sazby z prosince. Ukážeme, kam se podívat, když chcete lepší úrok – dokud neklesne.

Partners Financial Services