Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Společné důchody manželů? Komplikované, odmítá Marksová důchodovou komisi

| rubrika: Aktuálně.cz | 1. 11. 2015 | 4 komentáře
Důchodová komise na konci loňského roku mimo jiné doporučila, aby manželé sdíleli své vyměřovací základy pro výpočet penze. Ženám by to kompenzovalo předchozí péči o děti, kvůli které mají obvykle nižší důchody. Ministerstvo práce a sociálních věcí návrh odmítlo, zejména kvůli praktickým komplikacím.

Manželé se ani v budoucnu nedočkají společných důchodů, které by ženám kompenzovaly předchozí péči o dětiMinisterstvo práce a sociálních věcí totiž odmítlo doporučení důchodové komise na sdílení sociálního pojištění, jehož cílem bylo vylepšit dosud výrazně nižší důchody žen. Do návrhu změn od roku 2017 jej tedy ministerstvo nezahrne.

„Provedli jsme detailní analýzu dopadů a ukázalo se, že uskutečnění tohoto záměru by si vyžádala mnoho souvisejících náročných kroků. Šlo by třeba o průběžný sběr informací o všech pojištěncích v daleko širším rozsahu než je tomu v současné době, ale například i údaje o existenci a ukončení manželství nebo informace o všech náhradních dobách pojištění,“ vysvětlila on-line deníku Aktuálně.cz ministryně Michaela Marksová (ČSSD).

Anketa

Kdo u vás bude mít nebo má větší důchod? Když tak použijte kalkulačku níž...

Kalkulačka budoucího důchodu

... samozřejmě jsou to hrubé počty, ale přesněji to o moc nejde – leda by vám do penze chybělo už jen maličko. Ale pro orientaci stačí.

Rozšířená verze kalkulačky

Další kalkulačky

„Kromě toho jsem nepovažovala za správné, aby toto sdílení pojištění bylo navázáno na institut manželství – mělo by být spíše na výchovu dětí. Ovšem hodnotit, jak dlouho spolu nesezdaní rodiče žili, je administrativně téměř nemožné,“ dodala.

Důchodová komise odborníků a politiků vedená Martinem Potůčkem na konci loňského roku vládě mimo jiné doporučila, aby manželé a registrovaní partneři sdíleli pro výpočet penze své vyměřovací základy, v nichž se odrážejí předchozí výdělky a odvody pojistného. Ženy v Česku totiž obvykle vydělávají méně než muži, takže pak mívají v průměru o pětinu nižší důchod. Průměrný starobní důchod dosahoval na konci roku 2014 podle České správy sociálního zabezpečení u mužů 12 259 korun, zatímco u žen jen 10 050 korun.

Vyměřovací základy obou partnerů by se podle doporučení komise sečetly a rovným dílem rozdělily. Oba by tak měli stejný důchod, což by v praxi většinou vedlo k tomu, že muži by si v důchodu pohoršili a ženy polepšily. Komise se shodla na tom, že ženy v důchodu doplácejí na to, že v produktivním věku pečují o děti. Zvláště to pak na ně dopadá, pokud v důchodovém věku žijí samy – ať už kvůli rozvodu, nebo protože jejich partner zemřel.

Ekonom: Vyřešit to jde

Pro sdílení sociálního pojištění byl i člen důchodové komise Daniel Münich, ekonom z institutu CERGE-IE. Teď říká, že přestože detailně nezná výsledky ministerské analýzy, dokáže si představit, jak by šlo sdílení v praxi zavést.

„Věc se mohla do legislativy zavést přinejmenším prospektivně, tedy ne retrospektivně. To znamená, že by se to týkalo jen příjmů a odvodů v budoucích letech. Potom by nebyl velký problém s vykazováním,“ domnívá se Münich. „Dalo by se to zavést tak, že o to musí stávající manželé aktivně zažádat v rámci každoročního vykazování příjmů pro Českou správu sociálního zabezpečení,“ vysvětluje.

Podle Ministerstva práce a sociálních věcí ale není sdílení sociálního pojištění potřeba k tomu, aby se vyřešila rozdílná výše průměrného důchodu mužů a žen. „Ta je dána zejména tím, že ženy mají v průměru započteno méně roků, protože mají nižší důchodový věk podle počtu vychovaných dětí, a tím i nižší procentní výměru důchodu. Tento nepříznivý dopad by však ani sdílení vyměřovacích základů manželů a registrovaných partnerů nevyřešilo,“ říká mluvčí ministerstva Petr Habáň. A připomíná, že důchodový věk průběžně roste, a to více u žen, přičemž po roce 2030 se má pro muže a ženy sjednotit.

Ministerstvo ale podle Habáně od záměru na sdílení sociálního pojištění do budoucna zcela neupouští. „Lze zvážit například možnost dělení důchodových nároků při rozvodu manželství, případně ho využít v budoucnu v souvislosti s takovou změnou konceptu základního důchodového pojištění, které ho umožní realizovat,“ říká.

Celý článek si přečtete na Aktuálně.cz

naši komisaři

Komisaři z důchodové komise vymýšlejí, jak zreformovat důchodovou reformu. Na Peníze.cz jsme jich zatím důkladněji vyzpovídali pět. 

Šéfoval dvěma komisím pro reformu důchodů, v té dnešní byl jako zástupce Asociace penzijních fondů, než ho v červnu vystřídal Aleš Poklop.

Aleš Poklop

Předseda Penzijní společnosti České spořitelny vystřídal v červnu Vladimíra Bezděka v čele Asociace penzijních společností i na židli v důchodové komisi. Ptali jsme se ho zejména (ale nejen) na dopňkové penzijní spoření.

Vysoce postavený odborář. Dnes šéf pracovního týmu důchodové komise, který má na starosti rušení druhého pilíře a přestavbu třetího.

Sociolog. Dlouholetý expert ČSSD na důchodovou problematiku. Šéf současné mnohohlavé důchodové komise.

Otakar Hampl

Teoretický ekonom. Kromě teorie preferencí a teorie důvěry se ovšem zajímá také o demografii. V důchodové komisi má na starosti přerozdělování. Míněno přerozdělování vybraných peněz. Říká, že dlouhodobě znevýhodňujeme rodiny s dětmi – a že bychom je naopak měli podpořit.

Vytisknout

Líbil se vám článek?

+4
Ano
Ne

Diskuze

1. 12. 2015 | 20:15 | jana šťastná

Přesně tak. Zákon o rodině to řeší, tak proč vymýšlet nesmysly? Vše napůl ne? Ať si doma každý udělá co považuje za vhodné a stát řeší důležitější věci. A za další - co když vydělává více žena , kde je spravedlnost? více

2. 11. 2015 | 7:18 | Fredy

Tak nevím, co si o tom mám myslet. Každopádně je to jen hra s čísly, jejichž výše se v celku nemění. Nebo-li když smíchám jedno malé a jedno větší lejno dohromady a pak je rozdělím na dvě stejné hromádky, tak je to pořád...více

2. 11. 2015 | 0:28 | agitatörr

To jste pochopil blbě, těch dvacet let jí půjde k dobru na jeho úkor, tedy na jeho úkor v porovnání s dneškem. Ale co to píšu, vždyť to shodili ze stolu. Myšlenka dobrá, ale Tominová má pravdu, to je pro normálního člověka...více

1. 11. 2015 | 23:54 | jezevec

no ro je fakt super hovadina! takže dyž se chlap v padesáti zbrká, vykopne manželku co se mu dvacet roků starala o domácnost a oděti, tak ta dostane stejně kulový - zatímco madame.2, dobře vydělávající a bezdětná, shrábne...více
Partners Financial Services
 
 

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK