Očima portfolio manažera: Zajistěte si klidné stáří

Vojtěch Železný | rubrika: Komentář | 6. 11. 2015
Protfolio manažer investiční společnosti Conseq a několik jeho tipů pro ty, kteří si nejsou jisti, že jim státní penze zajistí důstojné stáří.
Očima portfolio manažera: Zajistěte si klidné stáří

Mnozí lidé si dnes naprosto správně uvědomují, že se při zabezpečení solidního důchodu nemohou spolehnout výhradně na stát. Zodpovědně ke svému stáří přitom přistupují i stále mladší a mladší. Několik jednoduchých zásad vám pomůže zajistit se na důchod.

Zhodnocení peněz

Jak dobře zhodnotit peníze?

Neuspokojují vás spořicí účty a termínové vklady? Nedivíme se. Nás také ne.

Samostatně ale investovat neumíte? Zvolte podílové fondy společnosti Conseq: Zajímavé zhodnocení, odborná správa, víc než dvacet let zkušeností.

Pro více informací volejte na bezplatnou linku 800 900 905.

Seznamte se s našimi fondy, které jsou vhodné pro jednorázové i pravidelné ukládání peněz.:

Logo Conseq
  • Nikdy není příliš brzy! Je vám dnes 45 a plánujete odejít do penze v 65 letech? Budete-li investovat 2160 korun měsíčně, budete po těch dvacíti letech při výnosu šest procent mít jeden milion korun. Nebylo by ale skvělé, kdybyste bývali začali s pravidelným investováním už ve 25 letech? Na stejnou částku by pak totiž stačilo odkládat pět set korun měsíčně.
  • Využijte možností a neodmítejte příspěvky od zaměstnavatele a státu. Proč taky? Většina velkých zaměstnavatelů v současné době přispívá svým zaměstnancům na penzijní připojištění. Je téměř neomluvitelnou chybou toho nevyužít – dnes tedy už ne v penzijním připojištění, ale v novém penzijku, doplňkovém penzijním spoření. I v nejhorším případě, když smlouvu vypovíte a budete muset příspěvky zaměstnavatele dodanit, budete na tom lépe, než kdybyste příspěvky nedostali vůbec.
    K tomu, abyste obdrželi státní příspěvek, pak stačí posílat na smlouvu tři sta korun měsíčně. Stát vám k tomu přidá krásných 30 procent.  A pokud začnete tuto částku odkládat ve 21 letech, tak gratuluji. Při šestiprocentním výnosu z vás v 65 letech je zase milionář.
  • Nebojte se investovat a investujte pravidelně. Při pohledu na krátké časové období připomíná akciový trh houpačku. Když budete investovat pravidelně, hroty se otupí a výkyvy „vyruší“. A v dlouhém odbobí je historický výnos akcií vyšší než u dluhopisů a nástrojů peněžního trhu. V portfoliu mladého člověka by měly akcie převažovat. (Jinak by také nebylo možné sáhnout si na šestiprocentní výnos, se kterým výše pracujeme.)
  • Každý odborník vám doporučí jednu ověřenou strategii: diverzifikovat, tedy nevěřit jen jedné firmě, jednomu oboru, jedné zemi, rozdělit své investice. Pokud jste Bill Gates nebo Carlos Slim, kteří zbohatli na koncentrované pozici ve vlastní firmě, prosím nečtěte dál. Nakoupit si ale aktuálně populární akcii a držet v ní víc peněz než je zdrávo – mohli byste hořce litovat. Tak jako litovali lidé, kteří dali jmění do akcií Enronu, World Online, Bear Sterns a dalších firem. Určitě byste neměli mít v jedné akcii/dluhopisu/jiném aktivu víc než deset procent finančního majetku.  
  • Poslední, nicméně pravděpodobně nejdůležitější ráda zní: vzdělávejte se a věnujte se svým penězům. 168 hodin měsíčně trávíte v práci vyděláváním peněz. Kolik času pak věnujete tomu, že se o ně staráte? Nemá smysl vyměnit aktivum v portfoliu, pokud se mu nedaří jeden měsíc, ale pokud zaostává několik let, je na čase se alespoň podívat, proč to tak je.

Autor je portfolio manažer Conseq Investment Management

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-3
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Minimální důchod výrazně stoupne. Převratná věc, říká Jurečka

4. 12. 2023 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Minimální důchod výrazně stoupne. Převratná věc, říká Jurečka

Lidé, kteří pracovali, ale měli velmi nízké příjmy nebo dlouho pečovali o příbuzného, si o dost polepší. V současné době mají minimální důchod jen 4810 korun – nižší než životní minimum.... celý článek

Jak si studenti zvýší budoucí důchod? Praktické tipy

1. 12. 2023 | Kateřina Hovorková | 3 komentáře

Jak si studenti zvýší budoucí důchod? Praktické tipy

Mladí lidé dostanou od státu nižší důchod než současní penzisté, shodují se ekonomové, Navíc půjdou do důchodu později. Existuje ale řešení, jak si příjmy ve stáří o něco navýšit už... celý článek

Kdy půjdete do důchodu? Nová kalkulačka ukáže změnu

24. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Kdy půjdete do důchodu? Nová kalkulačka ukáže změnu

Důchodová reforma prolomí dosavadní strop, věk odchodu do penze se tak zvýší. Spočítejte si, jestli a jak se chystané změny dotknou právě vás.

Penzijko nestačí, tlak státu na investování je správný

20. 11. 2023 | Jana Divinová | 5 komentářů

Penzijko nestačí, tlak státu na investování je správný

„Je dobře, že se do důchodového systému dostává složka, která lidi naučí vzít budoucnost do svých rukou a nespoléhat tolik na stát,“ říká Radim Krejčí, zakladatel platformy Portu. A... celý článek

Důchodci přijdou o příspěvek k penzijku. Nechte je dospořit, varují fondy

17. 11. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Důchodci přijdou o příspěvek k penzijku. Nechte je dospořit, varují fondy

Zrušení nároku na státní příspěvek se dotkne i dříve sjednaných smluv, potvrdili poslanci. Problém tak budou mít hlavně senioři, kteří si penzijní spoření založili teprve nedávno a... celý článek

Partners Financial Services