Očima portfolio manažera: Zajistěte si klidné stáří

Vojtěch Železný | rubrika: Komentář | 6. 11. 2015
Protfolio manažer investiční společnosti Conseq a několik jeho tipů pro ty, kteří si nejsou jisti, že jim státní penze zajistí důstojné stáří.
Očima portfolio manažera: Zajistěte si klidné stáří

Mnozí lidé si dnes naprosto správně uvědomují, že se při zabezpečení solidního důchodu nemohou spolehnout výhradně na stát. Zodpovědně ke svému stáří přitom přistupují i stále mladší a mladší. Několik jednoduchých zásad vám pomůže zajistit se na důchod.

Zhodnocení peněz

Jak dobře zhodnotit peníze?

Neuspokojují vás spořicí účty a termínové vklady? Nedivíme se. Nás také ne.

Samostatně ale investovat neumíte? Zvolte podílové fondy společnosti Conseq: Zajímavé zhodnocení, odborná správa, víc než dvacet let zkušeností.

Pro více informací volejte na bezplatnou linku 800 900 905.

Seznamte se s našimi fondy, které jsou vhodné pro jednorázové i pravidelné ukládání peněz.:

Logo Conseq
  • Nikdy není příliš brzy! Je vám dnes 45 a plánujete odejít do penze v 65 letech? Budete-li investovat 2160 korun měsíčně, budete po těch dvacíti letech při výnosu šest procent mít jeden milion korun. Nebylo by ale skvělé, kdybyste bývali začali s pravidelným investováním už ve 25 letech? Na stejnou částku by pak totiž stačilo odkládat pět set korun měsíčně.
  • Využijte možností a neodmítejte příspěvky od zaměstnavatele a státu. Proč taky? Většina velkých zaměstnavatelů v současné době přispívá svým zaměstnancům na penzijní připojištění. Je téměř neomluvitelnou chybou toho nevyužít – dnes tedy už ne v penzijním připojištění, ale v novém penzijku, doplňkovém penzijním spoření. I v nejhorším případě, když smlouvu vypovíte a budete muset příspěvky zaměstnavatele dodanit, budete na tom lépe, než kdybyste příspěvky nedostali vůbec.
    K tomu, abyste obdrželi státní příspěvek, pak stačí posílat na smlouvu tři sta korun měsíčně. Stát vám k tomu přidá krásných 30 procent.  A pokud začnete tuto částku odkládat ve 21 letech, tak gratuluji. Při šestiprocentním výnosu z vás v 65 letech je zase milionář.
  • Nebojte se investovat a investujte pravidelně. Při pohledu na krátké časové období připomíná akciový trh houpačku. Když budete investovat pravidelně, hroty se otupí a výkyvy „vyruší“. A v dlouhém odbobí je historický výnos akcií vyšší než u dluhopisů a nástrojů peněžního trhu. V portfoliu mladého člověka by měly akcie převažovat. (Jinak by také nebylo možné sáhnout si na šestiprocentní výnos, se kterým výše pracujeme.)
  • Každý odborník vám doporučí jednu ověřenou strategii: diverzifikovat, tedy nevěřit jen jedné firmě, jednomu oboru, jedné zemi, rozdělit své investice. Pokud jste Bill Gates nebo Carlos Slim, kteří zbohatli na koncentrované pozici ve vlastní firmě, prosím nečtěte dál. Nakoupit si ale aktuálně populární akcii a držet v ní víc peněz než je zdrávo – mohli byste hořce litovat. Tak jako litovali lidé, kteří dali jmění do akcií Enronu, World Online, Bear Sterns a dalších firem. Určitě byste neměli mít v jedné akcii/dluhopisu/jiném aktivu víc než deset procent finančního majetku.  
  • Poslední, nicméně pravděpodobně nejdůležitější ráda zní: vzdělávejte se a věnujte se svým penězům. 168 hodin měsíčně trávíte v práci vyděláváním peněz. Kolik času pak věnujete tomu, že se o ně staráte? Nemá smysl vyměnit aktivum v portfoliu, pokud se mu nedaří jeden měsíc, ale pokud zaostává několik let, je na čase se alespoň podívat, proč to tak je.

Autor je portfolio manažer Conseq Investment Management

Líbil se vám článek?

-4
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Hledají se majitelé 8,5 milionů ze zrušeného druhého pilíře

14. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 5 komentářů

Hledají se majitelé 8,5 milionů ze zrušeného druhého pilíře

Finanční úřady stále evidují 1296 účastníků druhého důchodového pilíře, kteří si nevyzvedli své úspory ze zrušeného spoření na penzi. Jedná se celkově o 8 404 760 Kč.

Takhle změníme důchody. Projděte si plány stran

14. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 17 komentářů

Takhle změníme důchody. Projděte si plány stran

Skoro všechny strany před volbami slibují další růst důchodů. Skoro všechny slibují i reformu. A některé i ukazují, jak na to.

Překážkový běh. Jak vznikala nová penzijní společnost

12. 9. 2021 | Petr Borkovec | 8 komentářů

Překážkový běh. Jak vznikala nová penzijní společnost

Postavit z ničeho novou penzijní společnost napadlo Petra Borkovce v letadle cestou na olympiádu v únoru 2018. A teď píše, co všechno se muselo stát, než o tři roky a čtyři měsíce později... celý článek

Generali penzijní společnost má novou šéfku

6. 9. 2021 | Jiří Hovorka | 1 komentář

Generali penzijní společnost má novou šéfku

Lenka Kejíková se stala novou generální ředitelkou a předsedkyní představenstva Generali penzijní společnosti. Její jmenování bylo v uplynulých dnech schváleno Českou národní bankou. celý článek

Nová penzijní společnost: Dáme klientům bonus, říká šéfka investic

7. 8. 2021 | Martin Vlnas | 30 komentářů

Nová penzijní společnost: Dáme klientům bonus, říká šéfka investic

„Chceme penzijko přiblížit mladším lidem v produktivním věku, udělat ho přitažlivější, hravější,“ říká Lucie Simpartlová, šéfka Partners investiční společnosti o plánech nové penzijní... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.