Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.

Očima portfolio manažera: Zajistěte si klidné stáří

| rubrika: Komentář | 6. 11. 2015
Protfolio manažer investiční společnosti Conseq a několik jeho tipů pro ty, kteří si nejsou jisti, že jim státní penze zajistí důstojné stáří.

Mnozí lidé si dnes naprosto správně uvědomují, že se při zabezpečení solidního důchodu nemohou spolehnout výhradně na stát. Zodpovědně ke svému stáří přitom přistupují i stále mladší a mladší. Několik jednoduchých zásad vám pomůže zajistit se na důchod.

Zhodnocení peněz

Jak dobře zhodnotit peníze?

Neuspokojují vás spořicí účty a termínové vklady? Nedivíme se. Nás také ne.

Samostatně ale investovat neumíte? Zvolte podílové fondy společnosti Conseq: Zajímavé zhodnocení, odborná správa, víc než dvacet let zkušeností.

Pro více informací volejte na bezplatnou linku 800 900 905.

Seznamte se s našimi fondy, které jsou vhodné pro jednorázové i pravidelné ukládání peněz.:

Logo Conseq
 • Nikdy není příliš brzy! Je vám dnes 45 a plánujete odejít do penze v 65 letech? Budete-li investovat 2160 korun měsíčně, budete po těch dvacíti letech při výnosu šest procent mít jeden milion korun. Nebylo by ale skvělé, kdybyste bývali začali s pravidelným investováním už ve 25 letech? Na stejnou částku by pak totiž stačilo odkládat pět set korun měsíčně.
 • Využijte možností a neodmítejte příspěvky od zaměstnavatele a státu. Proč taky? Většina velkých zaměstnavatelů v současné době přispívá svým zaměstnancům na penzijní připojištění. Je téměř neomluvitelnou chybou toho nevyužít – dnes tedy už ne v penzijním připojištění, ale v novém penzijku, doplňkovém penzijním spoření. I v nejhorším případě, když smlouvu vypovíte a budete muset příspěvky zaměstnavatele dodanit, budete na tom lépe, než kdybyste příspěvky nedostali vůbec.
  K tomu, abyste obdrželi státní příspěvek, pak stačí posílat na smlouvu tři sta korun měsíčně. Stát vám k tomu přidá krásných 30 procent.  A pokud začnete tuto částku odkládat ve 21 letech, tak gratuluji. Při šestiprocentním výnosu z vás v 65 letech je zase milionář.
 • Nebojte se investovat a investujte pravidelně. Při pohledu na krátké časové období připomíná akciový trh houpačku. Když budete investovat pravidelně, hroty se otupí a výkyvy „vyruší“. A v dlouhém odbobí je historický výnos akcií vyšší než u dluhopisů a nástrojů peněžního trhu. V portfoliu mladého člověka by měly akcie převažovat. (Jinak by také nebylo možné sáhnout si na šestiprocentní výnos, se kterým výše pracujeme.)
 • Každý odborník vám doporučí jednu ověřenou strategii: diverzifikovat, tedy nevěřit jen jedné firmě, jednomu oboru, jedné zemi, rozdělit své investice. Pokud jste Bill Gates nebo Carlos Slim, kteří zbohatli na koncentrované pozici ve vlastní firmě, prosím nečtěte dál. Nakoupit si ale aktuálně populární akcii a držet v ní víc peněz než je zdrávo – mohli byste hořce litovat. Tak jako litovali lidé, kteří dali jmění do akcií Enronu, World Online, Bear Sterns a dalších firem. Určitě byste neměli mít v jedné akcii/dluhopisu/jiném aktivu víc než deset procent finančního majetku.  
 • Poslední, nicméně pravděpodobně nejdůležitější ráda zní: vzdělávejte se a věnujte se svým penězům. 168 hodin měsíčně trávíte v práci vyděláváním peněz. Kolik času pak věnujete tomu, že se o ně staráte? Nemá smysl vyměnit aktivum v portfoliu, pokud se mu nedaří jeden měsíc, ale pokud zaostává několik let, je na čase se alespoň podívat, proč to tak je.

Autor je portfolio manažer Conseq Investment Management
 • RSS
 • Kindle
 • Poslat e-mailem
 • Vytisknout

Líbil se vám článek?

-5
Ano
Ne

Diskuze

Žádný komentář nebyl vložen.

Přihlášení

Jméno

Nemáte registraci? Zaregistrujte se zde!

Všechny materiály © 2000 - 2018 Peníze.CZ a dodavatelé. Všechna práva vyhrazena.

ISSN 1213-2217. Doslovné ani částečné přebírání materiálů není povoleno bez uvedení zdroje a předchozího písemného svolení.
Peníze.CZ vydává společnost Partners media, s.r.o.
Člen SVIT - Sdružení vydavatelů internetových titulů při UVDT.

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb nám k tomu udělujete souhlas. Další informace.OK