O tom, kdy můžete pomýšlet na odchod do penze, psaly Peníze.cz nedávno:
Jestli podmínky splňujete a chystáte se o starobní důchod žádat, je dnešní článek určen právě pro vás. Číst by ale měli i ti, kterým se penze teprve blíží – poradíme, jak se chystat, jak žádost načasovat, co předem zajistit a pohlídat.
Kdy a kde o důchod žádat
O důchod můžete žádat nejdřív čtyři měsíce před požadovaným přiznáním penze. Žádost je třeba sepsat a podat osobně na okresní správě sociálního zabezpečení. Jestli vám zdraví nedovolí, abyste žádost vyřídili sami, může s vaším souhlasem a na základě potvrzení od lékaře žádost podat někdo z vašich rodinných příslušníků.
Co ověřit předem
Zatím ale zůstaňte doma v křesle; dřív než se na sociálku vydáte, měli byste zkontrolovat, že všichni vaši zaměstnavatelé potvrdili doby důchodového pojištění a výdělky ve správné výši. Zkrátka a dobře: že mají úředníci ze sociálky pro výpočet penze správné vstupní údaje – abyste nakonec nedostali nižší důchod, než na jaký máte nárok. Možnosti, jak se informovat, jsou dvě. Ta pohodlnější je vyhrazena pro majitele datových schránek: své důchodové konto snadno zkontrolují on-line prostřednictvím ePortálu ČSSZ. Druhá alternativa: pošlete sociálce písemnou žádost o vystavení informativního osobního listu důchodového pojištění. Vyžádat si ho můžete vždycky jednou za kalendářní rok. Tiskopis žádosti o zaslání informativního osobního listu nabízí správa sociálního zabezpečení zde – dá se vytisknout a poslat poštou nebo podat elektronicky. K druhé variantě ovšem potřebujete funkční datovou schránku.
Mužům ročníku 1954 a ženám narozeným v roce 1957 letos v létě rozeslala sociálka informace o stavu důchodového konta automaticky.
Z informativního listu ovšem nevyčtete všechno – chybí v něm například některé náhradní doby pojištění (tedy období, kdy jste nepracovali a přesto se vám do nároku na důchod počítají). V přehledu kupříkladu není uvedena doba, kdy jste pečovali o dítě do čtyř let věku, zpravidla ani doba studií a vojny. „Je možné je do konta pojištění v předstihu doplnit, ale zcela postačí je doložit až při žádosti o důchod,“ říká mluvčí ČSSZ Jana Buraňová. Sociálka podle ní neeviduje ani doby zaměstnání v cizině – vyžaduje je od zahraničních nositelů pojištění (tedy institucí ekvivalentních české sociálce) až v rámci důchodového řízení, tedy až o důchod zažádáte.
Pokud zjistíte, že některý ze zaměstnavatelů sociálce nedoložil, co doložit měl, popožeňte ho k nápravě. Případně potíž řešte přímo s úředníky ze sociálky; poradí, jak postupovat – například, jak prokázat dobu zaměstnání u podniku, který už neexistuje. Posloužit může některý z následujících dokladů:
- fotokopie zápočtového listu,
- občanka, je-li v ní vyznačeno razítko organizace s uvedením doby trvání výdělečné činnosti,
- legitimace ROH, pokud jsou v ní vylepeny známky o placení příspěvků v jednotlivých měsících,
- výplatní pásky,
- kopie potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a funkčních požitků a o sražených zálohách na daň,
- kopie přehledu o příjmech poživatele částečného invalidního důchodu
Jaké doklady vzít s sebou
Až půjdete na okresní správu sociálního zabezpečení vyřizovat žádost o důchod, určitě přibalte následující sadu dokladů:
- občanský průkaz, u cizinců pas či povolení k pobytu,
- doklady o studiu, popřípadě učení (i nedokončeném),
- muži doklady o výkonu vojenské služby,
- doklady prokazující výchovu dětí nebo péči o děti (rodné listy dětí nebo výpisy z matriky narození, popřípadě rozhodnutí osvojení, rozhodnutí o svěření do péče, době a rozsahu péče),
- rozhodnutí o době a rozsahu péče o osobu závislou,
- doklady o dobách pojištění nebo náhradních dobách, které nejsou uvedeny v informativním osobním listu důchodového pojištění
Jak dlouho budete čekat
„Ačkoliv má Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) na vydání rozhodnutí o přiznání důchodu zákonných 90 dní, rozhoduje v mnohem kratší lhůtě, a to za 40 dnů. Tolik činí průměrná doba řízení u všech druhů důchodů,“ uvádí mluvčí ČSSZ Jana Buraňová. Konkrétně u starobních důchodů je čekací doba ještě o něco kratší – pohybuje se průměrně kolem 36 dnů. Rozhodování o důchodech, kdy se zohledňují i doby pojištění získané v zahraničí, je náročnější a trvá déle – průměrně zhruba dva měsíce.
„Někdy i přes veškeré úsilí není možné vyřídit žádost v zákonné lhůtě, například proto, že se nepodařilo ukončit došetřování některých skutečností. Pokud tato situace nastane, pak v případě splnění podmínek pro nárok na důchod poskytne ČSSZ žadatelům zálohu, aby nezůstali bez finančních prostředků,“ uzavírá ústřední ředitel ČSSZ Vilém Kahoun.
Sdílejte článek, než ho smažem
Diskuze
Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy
19. 9. 2015 9:33
Citace - Irena Navrátilová / 17.08.2015 10:21
Zobrazit celé vláknoSkrýt celé vlákno
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.