Srovnání spořicích účtů: Blýská se na lepší časy?

Ondřej Tůma | rubrika: Co se děje | 16. 10. 2018 | 22 komentářů
Úroky spořicích účtů začínají pomalu růst. Přečtěte si, kdo vám dnes na spořáku nejlépe zhodnotí sto tisíc a milion korun. Respektive zhodnotil by, nebýt inflace.
Srovnání spořicích účtů: Blýská se na lepší časy?

Dlouho jsme co čtvrtrok referovali, jak banky drží úrokové sazby spořicích účtů proklatě nízko a že na nějaké zvyšování nemají chuť. Poslední tři měsíce ale naznačují, že by se snad zaběhnuté pořádky na trhu spořáků mohly konečně trochu změnit. „Trojí a do konce roku čtvrté zvýšení základní sazby České národní banky na skoro dvě procenta, to už je velmi podstatný posun, aby klienti pochopili, že nulové úročení není zcela v pořádku,“ říká portfolio manažer Partners investiční společnosti Martin Mašát.

Řada bank se proto konečně rozhoupala a sazby na spořicích účtech zvýšila. „V srpnu úroky zvyšovaly ING Bank, Waldviertler Sparkasse Bank a Equa bank, v září Wüstenrot hypoteční banka, Banka Creditas, ČSOB, Fio banka a v říjnu zatím Expobank. Velké banky zvýšily zatím jen úročení u speciálních produktů, kde je nutné současně i investovat, u menších bank ale roste úročení i u klasických spořicích účtů. Pozitivním překvapením bylo, že Banka Creditas zrušila doposud hojně využívanou praxi, že banky úročí lepší sazbou jen menší vklady,“ bilancuje nedávný vývoj šéfredaktor portálu Finparáda.cz Zdeněk Bubák.

Anketa

Jaký úrok máte na spořáku?

Jenže inflace má stejně navrch

I když řada bank úroky na spořicích účtech zvyšovala, není důvod k radostnému vyskakování. I účty ze špičky našich žebříčků stále výrazně pokulhávají za inflací, která se v minulém měsíci pohybovala na hranici 2,3 procenta. Index spotřebitelských cen byl sice v září nižší, než ekonomové očekávali, i tak jde ale o hodnotu, o které si můžou drobní střadatelé u úroků nechat jen zdát.

„Inflace se bohužel v nejbližších měsících bude dál pohybovat zřetelně nad dvěma procenty. Na začátku příštího roku by se mohla dokonce dotknout i tří procent, tedy úrovně, na které úročení účtů a vkladů v bankách za současného stavu nemůže dosáhnout. Nejdřív se nad inflaci logicky musí dostat úroky z hypotečních úvěrů, aby neztráceli věřitelé,“ vysvětluje Martin Mašát.

Inflace

Další šikovné grafy základních makroekonomických ukazatelů, třeba nezaměstnanost, HDP, průměrné mzdy, hledejte na Peníze.cz v sekci Makroekonomika.

Nehoňte se za chimérou

Hledáte nejlepší spořicí účet? Přesouváte peníze, když trošku spadne úrok nebo jinde nabídnou o desetinku víc? Nadáváte? Čekáte na zvýšení úroků z vkladů? Marníte čas kvůli pár korunám. A přece je spořicí účet dobrý sluha.

Nejlepší spořicí účet? Kterýkoli. Nebo žádný

Akční konec roku?

Na přelomu roku banky tradičně rozjíždějí marketingové akce. Zajímavé nabídky by se mohly objevit i mezi spořicími účty. „Banky a kampeličky už s akcemi pomalu začínají a lze tedy očekávat, že v tom budou pokračovat i v následujících měsících. Nějaká společnost určitě přijde s akcí trvající omezenou dobu, kdy budou pro nové klienty nebo nové vklady nabízet významně vyšší sazby. Překvapením by nebylo ani to, kdyby banky zvyšovaly limity objemu vkladů pro bonusové (vyšší) sazby nebo je dokonce zrušily,“ myslí si Zdeněk Bubák.

A podobného názoru je i Martin Mašát: „Ke konci roku by mohlo v rámci konkurenčního boje dojít k dalšímu zvyšování sazeb, odhaduji o 0,3 až 0,5 procenta. Ostatně už teď je to patrné na termínovaných vkladech, kde se po delší době dočkáváme tlaku na atraktivnější úroky.“ 

Ať už se na spořicích účtech dočkáme lepších úroků, nebo ne, je potřeba myslet na to, že tento produkt by měl primárně sloužit jako rychle dostupná finanční rezerva. Pokud máme naopak zájem o dlouhodobější odkládání a zhodnocování peněz, měli bychom se poohlédnout po investičních možnostech.  

Bobříci spoření

V našem srovnání sledujeme předpokládaný výkon jednotlivých spořicích účtů za rok. Porovnáváme, kolik peněz na nich bude, když se na ně nalije určitá suma a po roce se vybere. Srovnání nechceme zatěžovat dalšími podmínkami – zakládat ke spořáku zpoplatněný běžný účet, hlídat si placení kartou a podobně. Pokud ale chcete nějakou tu desetinku navíc, zvažte, jestli byste takový úkol, který si na vás v bance vymyslí, nemohli a nechtěli splnit. Může se to vyplatit. Vždyť je vlastně docela dobře možné, že takového bobříka spoření běžně lovíte, jen si to neuvědomujete…

Wüstenrot – nejvyšší úrok ze všech spořáků, které zůstaly mimo hru, nabízí Wüstenrot. Spořicí účet vám může přinést zhodnocení až 1,5 procenta ročně. Má to ale hned několik háčků. Na vklady od 30 tisíc do 1,5 milionu korun platí základní sazba 0,5 procenta, kterou si však můžete vylepšit o čtyři desetinky díky věrnostnímu bonusu. Ten však neznamená nic jiného než předem sjednanou fixaci uložených peněz na jeden rok. Ze spořicího účtu se tak rázem stává termínovaný vklad. Dalších šest desetinek navíc pak můžete získat díky akčnímu zvýhodnění, které ve Wüstenrot platí do konce února 2019, ovšem jen pro nové klienty.

Sberbank – spořicí účet FÉR spoření PLUS slibuje úrok 0,53 procenta. Pokud si ale v bance zřídíte placený běžný účet FÉR konto (Aktiv nebo Optimal) budete mít na spořáku nárok na sazbu 1,03 procenta (na vklady do 300 tisíc korun).

Air bankspořicí účet i běžný účet můžou být i z hlediska úroků celkem fajn. Dostanete zde jedno procento (na vklad do sta tisíc u běžného, do čtvrt milionu korun u spořicího účtu). Stačí k tomu pětkrát do měsíce zaplatit kartou aspoň žvýkačky. To se dá. Pokud vám tedy žvejka netahá plomby ze zubů.

Equa bank – jedno procento můžete získat i tady. Když z běžného účtu u této banky aspoň třikrát v měsíci zaplatíte kartou, tak vám na spořicím účtu HIT k základnímu úroku 0,2 procenta přibude ještě dalších osm desetinek (na vklady do 200 tisíc korun).

Raiffeisenbank – díky produktu eKonto Flexi můžete mít úrok 0,75 procenta (na vklady do 150 tisíc korun). Musíte ale u Rajfky taky mít běžný účeteKonto Smart nebo eKonto Komplet. A například eKonto Smart je zdarma pouze v případě, že vám na účet přijde aspoň 15 tisíc korun a zároveň provedete minimálně tři odchozí transakce. Jinak platíte 99 korun měsíčně.

MONETA Money Bank – na dnešní dobu solidního úroku 0,7 procenta můžete dosáhnout se Spořicím účtem GOLD. Je ale jen pro ty, kdo mají v bance účet Genius Gold. Ten ale měsíčně stojí 469 korun. Tenhle poplatek můžete taky srazit na nulu: stačí mít v Moneta Money Bank uložený pakatel – aspoň milion korun.

Artesa – na Spořicím účtu Artesa Universal dostanete sazbu 0,6 procenta. Stejná sazba navíc platí klidně i pro milionové úložky. Počítejte ale s tím, že u kampeličky musíte složit členský vklad ve výši desetiny toho, co budete mít na účtu. Členský vklad se nezhodnocuje a neplatí pro něj ani pojištění vkladů.

Kdo šetří, má tyhle tři

Běžný účet, spořicí účet, kreditka. Tohle trio může ušetřit určitě pár stovek ročně. Když je správně vyladěné a když víte, kam ve správný čas přesunout kolik peněz. Dobrá zpráva: dneska to jde do značné míry automatizovat. Na začátku je to samozřejmě dost kombinování. Pomůžeme s porovnáním a výběrem.

Nejlepší spořicí účty

Pro produktové srovnání jsme jako obvykle vybrali úložky sto tisíc a jeden milion korun. Po dobu ročního spoření se nebude ze spořicího účtu vybírat ani na něj nově ukládat, takže budeme moci sledovat, jak se za rok vložená částka rozroste. Z žebříčku jsme vyřadili všechny spořicí účty, které svůj úrok podmiňují podmínkami typu minimální obrat na účtu, útrata platebními kartami nebo nutnost zřízení běžného účtu, který je zpoplatněný. Mimo hru zůstaly i spořicí účty s časově omezeným akčním zhodnocením a „spořicí účty“ s výpovědní lhůtou. Stejně tak spořicí účty kampeliček, kde by klienti museli skládat vysoký členský vklad, který nepodléhá pojištění vkladů.

  • Kdo vám nejlíp zhodnotí sto tisíc

V čele našeho žebříčku spořicích účtů s úložkou sto tisíc korun se osamostatnila Banka Creditas s úrokem 0,8 procenta. Spořicí účet této banky tak po roce spoření přináší zhodnocení 682 korun.

Stříbrná je tentokrát Hello bank!, která nabízí spořicí účet Hello spoření s úrokem 0,6 procenta. Po roce by se vám tedy měl stotisícový vklad navýšit o 511 korun.

Na třetím místě je Sberbank s produktem FÉR spoření PLUS, na kterém vám sto tisíc po roce spoření díky sazbě 0,53 procenta může narůst o 451 korun.

O bramborovou medaili se dělí ING Bank a Wüstenrot. Jejich produkty ING Konto a Spořicí účet původní vklad ročně navyšují o 0,5 procenta.

Banka

Účet

Úrok (%)

Po roce naspořeno (Kč)

Připisování úroku

Creditas

Spořicí účet

0,8 

100 682,13

měsíčně

Hello bank!

Hello spoření

0,6

100 511,19

měsíčně

Sberbank

FÉR spoření PLUS

0,53

100 451,44

měsíčně

ING Bank

ING Konto

0,5

100 425,83

měsíčně

Wüstenrot

Spořicí účet

0,5

100 425,83

měsíčně

Expobank

Expo spořicí účet

0,3

100 255,31

měsíčně

FIO banka

Spořicí účet FIO konto

0,25

100 212,69

měsíčně

Česká spořitelna

Spoření ČS

0,2

100 170,16

měsíčně

Equa bank

Spořicí účet HIT

0,2

100 170,16

měsíčně

Pozn.: Od naspořené částky je už odečtena patnáctiprocentní daň z úroku. Zdroj dat: Finparáda. Kompletní porovnání trhu na Finparáda.cz

  • Kdo vám nejlíp zhodnotí milion

Také při úložce milion korun kraluje spořicí účet banky Creditas. Ta u vyšších vkladů úrok dokonce ještě navyšuje, takže o tři čtvrtě milionu můžete počítat s atraktivní sazbou 1,1 procenta. Po roce spoření by tak na vás čekalo dalších 9390 korun.

Na druhou příčku poskočila banka Wüstnerot, která nabízí úrok 0,5 procenta, což v případě milionové úložky znamená roční zhodnocení o 4258 korun.

Bronzová je v našem „milionovém“ srovnání Sberbank. Díky produktu FÉR spoření PLUS byste měli při ročním spoření dosáhnout na zhodnocení 2720 korun.

Těsně pod stupni vítězů skončila Expobank s úrokovou sazbou 0,3 procenta.

Banka

Účet

Úrok (%)

Po roce naspořeno (Kč)

Připisování úroku

Creditas

Spořicí účet

0,8 (od 750 tisíc 1,1)

1 009 390,17

měsíčně

Wüstenrot

Spořicí účet

0,5

1 004 258,29

měsíčně

Sberbank

FÉR spoření PLUS

0,53 (od 300 tisíc 0,23)

1 002 720,13

měsíčně

Expobank

Expo spořicí účet

0,3

1 002 552,98

měsíčně

FIO banka

Spořicí účet FIO konto

0,25

1 002 127,07

měsíčně

ING Bank

ING Konto

0,5 (od 300 tisíc 0,1)

1 001 870,73

měsíčně

Equa bank

Spořicí účet HIT

0,2

1 001 701,33

měsíčně

Hello bank!

Hello spoření

0,6 (od 300 tisíc 0)

1 001 530

měsíčně

Pozn.: Od naspořené částky je už odečtena patnáctiprocentní daň z úroku. Zdroj dat: Finparáda. Kompletní porovnání trhu na Finparáda.cz

Líbil se vám článek?

+28
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 22 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

16. 10. 2018 10:37, Petr Chytrý

Chyba u Creditas při spoření 1M CZK. 750k se úročí 0,8% a 250k se úročí 1.1%.

+13
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (22 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Finanční produkty roku. Výsledky soutěže Finparády

25. 1. 2022 | Finparáda, redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Finanční produkty roku. Výsledky soutěže Finparády

Hledáte nejlepší bankovní účet, spoření, pojištění nebo třeba hypotéku? Inspiraci můžete najít ve výsledcích 11. ročníku soutěže Finanční produkt roku.

I my dáme víc, hlásí další banky. Žebříček spořicích účtů

24. 1. 2022 | Petr Kučera | 47 komentářů

I my dáme víc, hlásí další banky. Žebříček spořicích účtů

Úrok na spořicím účtu zvyšují také mBank a Fio banka. Přidaly se tak k řadě konkurentů, kteří vylepšili spoření už v předchozích týdnech, případně s předstihem oznámili zvýšení úroku... celý článek

Nejlepší spořicí účty po zvýšení úroků. Nové porovnání

17. 1. 2022 | Petr Kučera | 17 komentářů

Nejlepší spořicí účty po zvýšení úroků. Nové porovnání

Další banky výrazně vylepšují spořicí účty. Poradíme, kam se podívat, když chcete opravdu nejvíc a bez omezení.

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

7. 1. 2022 | Petr Kučera | 32 komentářů

Polovina Čechů drží doma hotovost. Řekli kde

Téměř polovina Čechů (48 %) má doma finanční rezervu v hotovosti. Nejčastěji je to částka kolem pěti tisíc korun, která je uložená v šuplíku. Vyplývá to z internetového průzkumu NMS... celý článek

Spořicí účty: První banky zvedají úrok nad 3 %

23. 12. 2021 | Petr Kučera | 30 komentářů

Spořicí účty: První banky zvedají úrok nad 3 %

Na rozhodnutí České národní banky, která znovu prudce zvýšila základní úrokovou sazbu, reagovaly hned během středy první komerční banky: Trinity, Expobank a Creditas. Úroky na nejlepších... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.