Nová dvojka mezi bankomaty. Komerčka a Moneta propojí sítě

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 30. 5. 2022
Nová dvojka mezi bankomaty. Komerčka a Moneta propojí sítě

Ilustrační foto: Shutterstock

Komerční banka a Moneta Money Bank budou navzájem sdílet své bankomatové sítě v Česku. Klientům to má zajistit jejich dostupnost, aniž by se bankám zvyšovaly náklady. Zahájení spolupráce oznámily v dnešním společném prohlášení.

Pro klienty Komerční banky to v praxi znamená, že od letošního 1. června mohou zdarma vybírat hotovost v bankomatové síti Monety. Až doteď platí klienti KB se základní variantou konta MůjÚčet za výběr z cizích bankomatů v Česku 39 korun. S variantou MůjÚčet Plus, která není automaticky bez měsíčního paušálu, mají zdarma dva výběry z cizích bankomatů za měsíc.

Pro klienty Monety se v praxi zatím nic nemění. S běžným kontem nazvaným Tom účet mají zdarma všechny výběry z bankomatů v Česku i v zahraničí, a to bez měsíčního paušálu.

„Klienti obou bank získají v průběhu příštího roku možnost sdílet i vkladové funkce v bankomatových sítích,“ říká Jan Juchelka, předseda představenstva a generální ředitel Komerční banky.

Komerční banka provozovala na konci loňského roku 860 bankomatů, což přestavuje 15% podíl na trhu a třetí největší síť v tuzemsku po České spořitelně a ČSOB. Současně je Komerční banka jedničkou v počtu vkladomatů – na konci roku jich měla 502, aktuálně už 520. Moneta má v současnosti celkem 560 bankomatů, z toho 186 je vkladových.

Zpátky do minulosti

Zdroj: KB

Před třiceti lety začal fungovat první online bankomat v Česku. Brzy přišly platební karty, které fungovaly i v cizině. A pak se s nimi dokonce dalo platit v některých obchodech. Máme vzpomínky i fotky.

I tohle jsou devadesátky. První bankomat má narozeniny

„Spolupráce nám umožní eliminovat duplicitní bankomaty na frekventovaných místech a současně instalovat tyto přístroje v lokalitách, kde je dostupnost výběru hotovosti nižší. V neposlední řadě je takové řešení efektivnější a udržitelné, protože dochází k nižšímu počtu dotací hotovosti, servisních výjezdů a k nižší spotřebě elektrické energie,“ vysvětluje Juchelka.

„Celý projekt sdílení bankomatů je velmi obsáhlý a zahrnuje vedle okamžitých benefitů pro klienty také využití duplicitních bankomatů v nových lokalitách, kde Komerční banka ani Moneta své hotovostní služby zatím nenabízejí,“ dodává Juchelka.

Společná síť bude mít přibližně 1400 bankomatů, přičemž kolem 250 z nich se přestěhuje například z obchodních center do obcí, kde dosud žádný bankomat není. 

„Podobné realizace vzájemného sdílení bankomatové sítě známe z řady evropských zemí, například z Nizozemska, Belgie nebo Francie, kde tato služba již řadu let přináší komfort a nezpochybnitelné benefity,“ připomíná Tomáš Spurný, předseda představenstva a generální ředitel Monety.

Web Peníze.cz loni na podzim napsal, že některé banky začínají zvažovat sdílení bankomatových sítí právě po vzoru zahraničních společností. Například francouzské banky BNP Paribas, Crédit Mutuel a Société Générale v říjnu oznámily, že do konce roku 2023 chtějí propojit své bankomatové sítě. Má to výrazně snížit náklady pro jednotlivé banky a zároveň umožnit i nadále obsluhovat zákazníky v místech, kde by nízká poptávka už neumožnila ekonomický provoz.

S námi máte náskok

Zdroj: Shutterstock

V západní Evropě přibývá snah o sdílení bankomatů. Cílem je, aby bankám klesly náklady bez dopadu na dostupnost hotovosti pro klienty. O sdílení sítí začínají debatovat i některé tuzemské banky. Ve hře je i výběr přes aplikaci bez použití karty.

Banky řeší, jak ušetřit za bankomaty. Ve hře je sdílení i výběr bez karty

Vytvoření společné sítě není jedinou cestou, o níž banky kvůli úspoře nákladů uvažují. Dalším řešením může být podle Monety například výběr prostřednictvím aplikace mobilního bankovnictví bez použití platební karty.

„Mohlo by jít o bezkaretní schéma výběru na podobné bázi jako je NFC platba mobilem,“ řekla webu Peníze.cz mluvčí Monety Zuzana Filipová loni na podzim. Klient by místo karty využil mobilní aplikaci své banky.

„Na ní by si zvolil funkci výběru z bankomatu, pak mobil přiložil k NFC čtečce a zadal svůj PIN na bankomatu nebo v mobilu. V mobilní aplikaci nebo na bankomatu by si zvolil vybíranou částku či skladbu bankovek. Transakce by proběhla formou schématu okamžité platby,“ dodává Filipová. Banka by se tím vyhnula poplatkům za transakci kartou.

Foto: KB

Šéfové bank Tomáš Spurný (Moneta) a Jan Juchelka (KB) při podpisu smlouvy.

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Fio vylepšuje aplikaci, umí i skenování složenek

3. 8. 2022 | Petr Kučera | 19 komentářů

Fio vylepšuje aplikaci, umí i skenování složenek

Nová aktualizace mobilní aplikace Smartbanking od Fio banky nabízí i skenování složenek a načítání čísla účtu fotoaparátem telefonu.

V cizině teď můžete ušetřit desetinu. Banky mají akci

3. 8. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

V cizině teď můžete ušetřit desetinu. Banky mají akci

mBank a ČSOB vrátí klientům až desetinu částky, kterou v zahraničí zaplatí kartou. U obou akcí je potřeba splnit podmínky.

Konec potvrzovacích SMS? Podmínky zpřísnily i dvě největší banky

3. 8. 2022 | Olga Skalková | 96 komentářů

Konec potvrzovacích SMS? Podmínky zpřísnily i dvě největší banky

Klienti, kteří zůstávají u starého způsobu, se musí smířit s komplikovanějším ověřením nebo dokonce se speciálním poplatkem. ČSOB teď naznačuje, že kdo už má bankovní aplikaci, časem... celý článek

Spořitelna dá 15% slevu na nákupy ve dvou řetězcích

2. 8. 2022 | Petr Kučera | 25 komentářů

Spořitelna dá 15% slevu na nákupy ve dvou řetězcích

Lidé, kteří platí kartou od České spořitelny, mohou během srpna ušetřit až 500 korun při nákupech v řetězcích Albert a Globus.

Plány Air Bank: Víc bankomatů, účty pro OSVČ, spoření pro děti a další novinky

1. 8. 2022 | Olga Skalková | 9 komentářů

Plány Air Bank: Víc bankomatů, účty pro OSVČ, spoření pro děti a další novinky

Skupina PPF, majitel Air Bank, v květnu nečekaně odstoupila od dohody s Monetou o fúzi obou bank. Co to znamená z pohledu chystaných novinek pro klienty? O dalších plánech jsme mluvili... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.