Nové limity pro okamžité platby. Naplno je využijí jen dvě banky

Olga Skalková | rubrika: Co se děje | 31. 5. 2021 | 1 komentář
Vyšší limit pro rychlé převody ocení hlavně podnikatelé a firmy. Banky ho však musí od června zavést jenom pro příchozí okamžité platby. Pro odchozí si mohou stanovit nižší hranici – a některé ještě snižují tu dosavadní.
Nové limity pro okamžité platby. Naplno je využijí jen dvě banky

Zdroj: Shutterstock

Maximální limit pro jednu okamžitou platbu v Česku se od 1. června zvyšuje z dosavadních 400 tisíc na 2,5 milionu korun. Jde o výsledek dohody bank, které se zapojily do systému okamžitých plateb.

Pro zúčastněné banky je však povinné zvednout limit na nové maximum jenom pro příchozí transakce. Pro odchozí si mohou dál zvolit vlastní hranici – tedy i nižší než 2,5 milionu, a dokonce i nižší než dosavadní maximum 400 tisíc.

O chystané změně limitu jsme na Penězích psali poprvé před měsícem. Teď už je definitivně jasné, které banky využijí nových možností na maximum, tedy i pro odchozí platby. Hned od začátku června bohužel budou jenom dvě: ČSOB a Oberbank.

„Od 1. června budou moci všichni klienti ČSOB nejen přijímat, ale odesílat jednu okamžitou platbu až do 2,5 milionu korun. O zvýšení limitu projevovali zájem hlavně naši firemní klienti,“ říká Patrik Madle, mluvčí ČSOB.

Stejné zlepšení nabídne i Oberbank. „Pro firemní i privátní klienty jsme zvýšili limity pro odchozí i příchozí okamžité platby od začátku června,“ potvrzuje mluvčí Monika Heiserová.

Stejný krok plánuje do budoucna i PPF banka. Podle mluvčího Leoše Rouska chystá navýšení limitu odchozí platby na 2,5 milionu korun v průběhu letošního třetího čtvrtletí.

Ostatní banky zatím se zvýšením limitu i pro odchozí platby vyčkávají. „Maximální limit odchozí platby od června neměníme, i když do budoucna to nevylučujeme,“ říká Filip Hrubý, mluvčí České spořitelny. A dokonce i Komerční banka, která zvýšení od června původně avizovala jako reakci na poptávku firemních klientů, se nakonec rozhodla ho zatím neměnit.

„Naše rozhodnutí zohledňuje především aktuální bezpečnostní rizika. Do budoucna však změny nevylučujeme,“ vysvětluje mluvčí Komerční banky Pavel Zúbek. „V úvahu mohou připadat nejen zvýšení limitu, ale také například možnost zadat jen určitý počet okamžitých plateb za den či týden. Variantou je také stanovení maximální výše denního kumulativního limitu,“ naznačuje.

Většina bank, které okamžité platby v předchozích dvou letech postupně zavedly, v současnosti používá nejvyšší možný limit 400 tisíc korun i pro odchozí platby. Výjimkou byla od začátku Fio banka, která hned při startu snížila limit pro odchozí platbu na 100 tisíc korun. Také Česká spořitelna začínala s limitem 100 tisíc, později ho však zvýšila na 400 tisíc.

Okamžité platby v Česku k 30. květnu 2021

BankaOdchozí (limit pro jednu platbu)Příchozí
Air Bankano (50 000 Kč)ano
Creditasano (400 000 Kč)ano
Česká spořitelnaano (400 000 Kč)ano
ČSOBano (400 000 Kč, od června 2,5 mil.)ano
Equa bankano, jen v aplikaci (50 000 Kč)ano
Expobanknene
Fio bankaano (100 000 Kč)ano
Hello banknene
J&T Banknene
Komerční bankaano (400 000 Kč)ano
mBankano, jen v internetbankingu  (400 000 Kč)ano
Monetaano (400 000 Kč)ano
Oberbankano (400 000 Kč, od června 2,5 mil.)ano
PPF bankaano (400 000 Kč)ano
Raiffeisenbankano (100 000 Kč)ano
Sberbanknene
Trinity Banknene
UniCredit Banknene
Zdroj: Peníze.cz

Iniciátorem současného vylepšení byla změna pravidel pro provádění okamžitých SEPA plateb, respektive pro evropské banky sdružené v systému SCT Inst. Od loňského července se zvýšil limit z 15 tisíc na 100 tisíc eur. Nový maximální limit pro okamžitou platbu v Česku je tak zhruba ekvivalentem evropského standardu.

Jak to chodí

Zdroj: Shutterstock

Když platba zadaná v elektronickém bankovnictví odejde jako okamžitá, dorazí na účet v jiné tuzemské bance prakticky hned – maximálně během několika málo vteřin. A to i v noci, o víkendu nebo během svátku – prostě kdykoliv. To je velký posun oproti standardním převodům, které fungují jenom v pracovní dny a obvykle trvají několik hodin, v horším případě dorazí až následující pracovní den.

Které banky v Česku už nabízejí okamžité platby a kde mají klienti zatím smůlu? Na co si dát pozor? Psali jsme podrobně:

Některé banky zaznamenaly také tlak klientů z řad firem a podnikatelů, aby mohli takto rychle posílat i vyšší objemy peněz než dosud. Pokud totiž platba nejde poslat okamžitě, může to při běžném převodu trvat až do následujícího pracovního dne. A pokud klient zadá standardní platbu v pátek navečer, dojdou peníze na účet v jiné bance až v pondělí.

Navzdory tomu, že od června mohou zvýšit limit i pro odchozí platby, se některé tuzemské banky překvapivě vydaly opačným směrem: limit pro odchozí okamžité převody snižují. Raiffeisenbank nyní umožňuje odeslat jednu platbu jen do 100 tisíc korun, u Air Bank a Equa klesla hranice dokonce na 50 tisíc. Vysvětlují to bezpečnostními riziky – častějším výskytem telefonických podvodů neboli vishingu.

Banky věří, že většině klientů nižší limit stačí. Navíc připomínají, že vyšší částky můžou rozložit do několika okamžitých plateb za sebou, protože jejich počet nebo celkový denní objem zatím většina bank neomezuje. Výjimkou je Fio banka, která celkový denní limit odchozích okamžitých plateb zastropovala na 400 tisíc korun.

Z ohlasů na červnové zvýšení limitu (povinné jen pro příchozí platby) nicméně vyplývá, že banka, která zvedne limit i pro odchozí platby, získá konkurenční výhodu. Většina klientů sice připouští, že takto velké částky nepotřebuje posílat, ale líbí se jim, že by takovou možnost měli.

Okamžité platby fungují v Česku v ostrém provozu od února 2019. Do systému se dosud zapojilo dvanáct bank. Jde o většinu retailových bank kromě UniCredit, Sberbank, Expobank, Hello bank a Trinity bank.

Účast v systému je pro banky dobrovolná. Pokud se však zapojí, musí dodržovat stanovená pravidla – závazná především pro příchozí platby. Základní povinností je připsání takové transakce z jiné banky v řádu vteřin kdykoliv, a to i v noci, o víkendu i o svátcích, a to až do maximálního dohodnutého limitu.

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook: neuniknou vám důležité aktuality ani praktické tipy! 

Olga Skalková

O bankách a finančních institucích píše od 90. let. Byla součástí ekonomického týmu Hospodářských novin, psala i na weby iHNed.cz a Aktuálně.cz. Teď píše externě pro Peníze.cz a speciální přílohy HN. Ráda tráví čas s rodinou... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+10
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

A tohle už jste četli?

Poštovní spořitelna se přebarví. Skřítka nahradí chameleon

26. 5. 2022 | Olga Skalková | 8 komentářů

Poštovní spořitelna se přebarví. Skřítka nahradí chameleon

ČSOB završí propojování dříve samostatných značek, které začala před třemi lety.

Na úřad online. Bankovní identitu už použilo přes 1,1 milionu lidí

25. 5. 2022 | Olga Skalková | 3 komentáře

Na úřad online. Bankovní identitu už použilo přes 1,1 milionu lidí

Službu BankID, tedy digitální prokazování totožnosti přes bankovní identitu, využilo v Česku alespoň jednou 1,1 milionu lidí pro vstup na portály veřejné správy. Vedle toho ji přes... celý článek

Příjem v eurech už nemá zkomplikovat hypotéku v Česku

24. 5. 2022 | Olga Skalková | 1 komentář

Příjem v eurech už nemá zkomplikovat hypotéku v Česku

Banka Creditas, známá především díky lepším úrokům na spoření oproti většině konkurentů, hledá další možnosti, jak růst. Prostor mimo jiné vidí v produktech, které by mohli využít takzvaní... celý článek

Banky ruší další pobočky. Optimalizace mění i pracovní dobu

16. 5. 2022 | Olga Skalková | 10 komentářů

Banky ruší další pobočky. Optimalizace mění i pracovní dobu

Od roku 2013 ubyla v Česku víc než čtvrtina bankovních poboček. A čeká se další pokles – přinejmenším kvůli spojení dosavadních konkurentů.

Musíte na pobočku. Banky dál komplikují rušení účtu

4. 5. 2022 | Olga Skalková | 34 komentářů

Musíte na pobočku. Banky dál komplikují rušení účtu

Skoro každá chce být digitálním lídrem. Když ale přijde na rušení účtu, najednou je elektronické bankovnictví k ničemu. Nezměnily to ani dva roky s covidem.

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.