Dokonalý podvod? Volá banka, ukazuje číslo

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 24. 5. 2021 | 13 komentářů
Dokonalý podvod? Volá banka, ukazuje číslo

Zdroj: Shutterstock

ČSOB varuje před vylepšeným podvodem, který vypadá jako hovor přímo z banky. Klienti v tomto případě nemohou spoléhat na podezřelé číslo, ale jenom na nezvyklé požadavky údajného zaměstnance banky.

„I když číslem našeho klientského centra je 800 300 300, dejte si prosím pozor na hovory z čísla s mezinárodní předvolbou +420 800 300 300. Jedná se o podvodníky, kteří se vydávají za naše zaměstnance,“ píše ČSOB klientům.

„Z čísla 800 300 300 vám nikdy nevoláme, je to jen linka pro příchozí hovory. Pozor také, když máte číslo naší infolinky uložené v kontaktech – může se tak stát, že díky podobnosti čísla se vám hovor označí názvem kontaktu,“ varuje ČSOB.

„Linka našeho klientského centra 800 300 300 je určena jen pro příchozí hovory směrem od klientů do banky. Klientům z tohoto čísla nevoláme. Pokud by z této naší linky skutečně přicházel hovor, bylo by číslo zobrazeno bez české předvolby,“ vysvětluje mluvčí Patrik Madle.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Podvodníci v hovoru často tvrdí, že zaznamenali podezřelé platby na vašem účtu ze zahraničí nebo pokusy o nabourání do internetového bankovnictví, případně se ptají na zůstatek účtu nebo na platby kartou v zahraničních e-shopech. Jejich cílem je přesvědčit vás o urgenci jimi předkládané situace a o nutnost předejít dalšímu zneužití tím, že vyberete peníze ze svého účtu a následně je přes bankomat převedete do cizí bitcoinové peněženky nebo rovnou převedete na cizí účet.

„V takovém případě na žádné otázky nebo požadavky neodpovídejte a hovor ukončete. Nikdy nereagujte na požadavek, abyste kvůli ochraně převáděli své peníze na cizí účet,“ zdůrazňuje ČSOB. Klienti by pro jistotu měli v takovém případě zavolat na číslo Helpdesku elektronického bankovnictví 495 800 111.

„Podvodné telefonáty přicházejí ze zahraničí a není možné jim spolehlivě zabránit. V této záležitosti jsme v kontaktu s telefonními operátory i s Policií České republiky,“ dodává mluvčí.


Dostali vás?

Zdroj: Shutterstock

Ozveme se, kdyby něco!

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a přineseme vám další důležité aktuality a praktické rady. 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+96
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 5. 2021 19:56

Tady je vidět, jaké slabé duchem mají tyto strany voliče.

Zobrazit celé vlákno

+10
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

24. 5. 2021 18:09, kuba

lide nikdy neukladejte penize v bance zadne uroky nedostanete jeste vas okradou je bida drahota pokud mate truchu penez mnejteto doma jsme vsichni proti euru volime vsichni hnuti ano kscm spd cssd jedina nadej pro obcany pokud nechteji skoncit na ulici

-36
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

banka, ČSOB, phishing, podvod, spoofing, vishing

A tohle už jste četli?

Raiffeisenbank prodlužuje soutěž o 10 tisíc korun

28. 9. 2023 | redakce Peníze.CZ

Raiffeisenbank prodlužuje soutěž o 10 tisíc korun

I v říjnu a listopadu může třicet vylosovaných klientů Raiffeisenbank vyhrát deset tisíc korun. Banka totiž o dva měsíce prodloužila soutěž, jejíž konec původně avizovala na 30. září. celý článek

Trinity Bank koupila bývalou centrálu Komerční banky

28. 9. 2023 | Petr Kučera

Trinity Bank koupila bývalou centrálu Komerční banky

Trinity Bank koupila historickou bankovní budovu v pražské ulici Na Příkopě 33 v těsné blízkosti Prašné brány, České národní banky a Obecního domu. „Jde o největší letošní akvizici... celý článek

ČSOB vylepšila mobilní aplikaci. Prozkoumali jsme novinky

27. 9. 2023 | Petr Kučera | 2 komentáře

ČSOB vylepšila mobilní aplikaci. Prozkoumali jsme novinky

Klienti ČSOB mají k dispozici aktualizovanou verzi mobilní aplikace. Podle banky nabízí hlavně přehlednější vzhled, volitelné nastavení, snadnější přístup k virtuální asistence Kate... celý článek

Hello bank definitivně končí, klientům posílá výpovědi

26. 9. 2023 | Petr Kučera

Hello bank definitivně končí, klientům posílá výpovědi

Hello bank bude poskytovat platební účty a spotřebitelské úvěry už jenom do konce letošního listopadu. Vyplývá to z výpovědí, které od minulého týdne rozesílá klientům.

Max banka dohání konkurenci, už má aplikaci i pro platby

25. 9. 2023 | Petr Kučera

Max banka dohání konkurenci, už má aplikaci i pro platby

Také klienti Max banky už mají k dispozici mobilní aplikaci, která umožňuje přímé zadávání plateb. Stačí si aktualizovat dosavadní verzi aplikace, novinka je dostupná pro Android i... celý článek

Partners Financial Services