Dokonalý podvod? Volá banka, ukazuje číslo

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 24. 5. 2021 | 13 komentářů
Dokonalý podvod? Volá banka, ukazuje číslo

Zdroj: Shutterstock

ČSOB varuje před vylepšeným podvodem, který vypadá jako hovor přímo z banky. Klienti v tomto případě nemohou spoléhat na podezřelé číslo, ale jenom na nezvyklé požadavky údajného zaměstnance banky.

„I když číslem našeho klientského centra je 800 300 300, dejte si prosím pozor na hovory z čísla s mezinárodní předvolbou +420 800 300 300. Jedná se o podvodníky, kteří se vydávají za naše zaměstnance,“ píše ČSOB klientům.

„Z čísla 800 300 300 vám nikdy nevoláme, je to jen linka pro příchozí hovory. Pozor také, když máte číslo naší infolinky uložené v kontaktech – může se tak stát, že díky podobnosti čísla se vám hovor označí názvem kontaktu,“ varuje ČSOB.

„Linka našeho klientského centra 800 300 300 je určena jen pro příchozí hovory směrem od klientů do banky. Klientům z tohoto čísla nevoláme. Pokud by z této naší linky skutečně přicházel hovor, bylo by číslo zobrazeno bez české předvolby,“ vysvětluje mluvčí Patrik Madle.

Podvodníci v hovoru často tvrdí, že zaznamenali podezřelé platby na vašem účtu ze zahraničí nebo pokusy o nabourání do internetového bankovnictví, případně se ptají na zůstatek účtu nebo na platby kartou v zahraničních e-shopech. Jejich cílem je přesvědčit vás o urgenci jimi předkládané situace a o nutnost předejít dalšímu zneužití tím, že vyberete peníze ze svého účtu a následně je přes bankomat převedete do cizí bitcoinové peněženky nebo rovnou převedete na cizí účet.

„V takovém případě na žádné otázky nebo požadavky neodpovídejte a hovor ukončete. Nikdy nereagujte na požadavek, abyste kvůli ochraně převáděli své peníze na cizí účet,“ zdůrazňuje ČSOB. Klienti by pro jistotu měli v takovém případě zavolat na číslo Helpdesku elektronického bankovnictví 495 800 111.

„Podvodné telefonáty přicházejí ze zahraničí a není možné jim spolehlivě zabránit. V této záležitosti jsme v kontaktu s telefonními operátory i s Policií České republiky,“ dodává mluvčí.


Dostali vás?

Zdroj: Shutterstock

Ozveme se, kdyby něco!

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a přineseme vám další důležité aktuality a praktické rady. 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+97
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

24. 5. 2021 19:56

Tady je vidět, jaké slabé duchem mají tyto strany voliče.

Zobrazit celé vlákno

+10
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

24. 5. 2021 18:09, kuba

lide nikdy neukladejte penize v bance zadne uroky nedostanete jeste vas okradou je bida drahota pokud mate truchu penez mnejteto doma jsme vsichni proti euru volime vsichni hnuti ano kscm spd cssd jedina nadej pro obcany pokud nechteji skoncit na ulici

-36
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

Oblíbená témata

banka, ČSOB, phishing, podvod, vishing

Simplecoin

A tohle už jste četli?

Na bankomat vůbec nesáhnete. Spořitelna spouští nové výběry

27. 6. 2022 | Olga Skalková | 34 komentářů

Na bankomat vůbec nesáhnete. Spořitelna spouští nové výběry

Česká spořitelna jako první v Česku nabízí QR výběry z bankomatů. Kdo má v chytrém telefonu aplikaci George, nemusí už vůbec vytahovat kartu ani nic zadávat na obrazovce bankomatu.... celý článek

Nový rodinný účet nabídne i nejvyšší úrok na spoření

15. 6. 2022 | Petr Kučera | 9 komentářů

Nový rodinný účet nabídne i nejvyšší úrok na spoření

Moneta přichází s novým Rodinným účtem. Vedle moderní aplikace chce zaujmout hlavně nadprůměrným úrokem na spořicím účtu: 5 % ročně do limitu 50 tisíc korun.

ČSOB zpřísní ověření bez Smart klíče. Za aplikaci dá odměnu

15. 6. 2022 | Petr Kučera | 16 komentářů

ČSOB zpřísní ověření bez Smart klíče. Za aplikaci dá odměnu

Klienty ČSOB, kteří ještě nepoužívají ověřovací aplikaci Smart klíč, čeká od 20. června při práci s internetovým bankovnictvím častější zadávání přihlašovacího hesla.

Nevýhodný kurz DCC už umí blokovat i největší banka

14. 6. 2022 | Petr Kučera | 15 komentářů

Nevýhodný kurz DCC už umí blokovat i největší banka

Dobrá zpráva před dovolenou v cizině: Česká spořitelna se přidává k menším bankám a ukazuje, že platební kartu lze před nechtěnou službou chránit líp.

Ke sdílení bankomatů se chtějí přidat další dvě banky

14. 6. 2022 | Olga Skalková | 2 komentáře

Ke sdílení bankomatů se chtějí přidat další dvě banky

Spojená síť přinese výhody hlavně těm klientům, kteří zatím neměli výběry z konkurenčních bankomatů zdarma. Ve druhé fázi budou dostupnější i vkladomaty.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.