Na úřady přes banku: KB spustí ostrý provoz za měsíc

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 26. 1. 2021 13:30
Na úřady přes banku: KB spustí ostrý provoz za měsíc

Zdroj: Shutterstock

Komerční banka v pondělí spustila pilotní provoz takzvané bankovní identity směrem k digitálním službám veřejné správy. Do 7. února ho otestuje přibližně stovka zaměstnanců, 8. února k nim přibydou ostatní zaměstnanci a vybraní klienti.

„Pro všechny klienty se služba otevře na konci února,“ říká Jakub Vlček, manažer pro bankovní identitu v KB. „Naším cílem je nabídnout využití bankovní identity jak v digitálních službách státní správy, tak v digitálních službách komerčních subjektů všem našim klientům. Nejdříve je ale třeba ověřit, že vše běží, jak má, a případná slabá místa odstranit, proto pilotní fázi řešíme v počátku interně,“ dodává.

Bankovní identita, jejíž standard vznikl v rámci České bankovní asociace, umožní klientům ověřit totožnost vůči veřejné správě stejně snadno jako při přihlašování do internetového bankovnictví. Mimo jiné získají přístup k Portálu občana. Ve druhé polovině roku ji banky chtějí rozšířit i pro ověřování vůči soukromým firmám – dodavatelům energie, telekomunikačním operátorům, sázkovým společnostem, e-shopům a podobně.

Kromě technologického řešení potřebuje banka získat akreditaci od státu, aby mohla klienty ke službám veřejné správy připojovat. Jako první ji v říjnu získala ČSOB, v prosinci se to podařilo České spořitelně a Komerční bance. Trojice největších bank loni založila společný podnik nazvaný Bankovní identita. První dvě – ČSOB a Česká spořitelnanabídly službu klientům už na začátku ledna.

O akreditaci usilují také další banky. Air Bank, Moneta či Fio chtějí novinku spustit ještě během prvního čtvrtletí. V další vlně – zřejmě nejdříve ve druhém čtvrtletí – by se mohly přidat Raiffeisenbank, UniCredit a Equa.

„Věříme, že akreditaci brzy získáme. Poté bude následovat technické nastavení, tj. propojení na národní identifikační bod, a krátký interní pilot, abychom zkontrolovali, že vše funguje tak, jak má. Odhadujeme, že to bude trvat přibližně dva týdny, ale je to jen hrubý odhad, protože ne všechny potřebné kroky jsou jen na naší straně,“ říká mluvčí Air Bank Jana Pokorná.

„O akreditaci jsme ministerstvo vnitra požádali v prosinci, doufáme v její přidělení v horizontu následujících týdnů. Co se týká technologické připravenosti, na propojení bankovní identity se státním sektorem jsme připraveni. Propojení se soukromým sektorem předpokládáme v polovině roku,“ upřesňuje mluvčí Monety Zuzana Filipová.

Aktuální stav příprav ve Fio bance zjišťujeme.

Air Bank, Moneta a Fio v listopadu oznámily plán na založení vlastní Alianci pro bankovní identitu. Nelíbilo se jim, že v podniku založeném trojicí největších bank by případní další členové společně získali jenom pětinu. Dvě ze tří největších bank by tak vždycky mohly přehlasovat ty střední nebo malé. Podle informací webu Peníze.cz se ještě čeká na definitivní rozhodnutí, zda největší banky své podmínky nevylepší. Společný podnik má pomoci hlavně k rozšíření identity vůči soukromým firmám.

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Autorsky se zaměřuje na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ještě víc než paragrafy ale miluje média. Byl šéfredaktorem České informační agentury... Další články autora.

Líbil se vám článek?

+17
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

V přímém bankovnictví RB uvidíte i stavební spoření

3. 3. 2021 | Jiří Hovorka

V přímém bankovnictví RB uvidíte i stavební spoření

Klienti Raiffeisenbank si mohou od začátku března ve svém internetovém bankovnictví zobrazit přehled produktů, které mají v Raiffeisen stavební spořitelně (RSTS). V dubnu banka rozšíří... celý článek

Bankovní identitu spustí i Air Bank a Moneta, už mají akreditaci

3. 3. 2021 | Petr Kučera | 4 komentáře

Bankovní identitu spustí i Air Bank a Moneta, už mají akreditaci

Air Bank a Moneta Money Bank získaly od ministerstva vnitra akreditaci pro správu kvalifikovaného systému elektronické identifikace. Po ČSOB, České spořitelně a Komerční bance tak jsou... celý článek

KB spouští bankovní identitu pro ověření vůči státu

1. 3. 2021 | Petr Kučera

KB spouští bankovní identitu pro ověření vůči státu

Komerční banka dnes spustila ostrý provoz Bankovní identity KB. Snadné ověření vůči službám veřejné správy tak mělo být dostupné pro všechny její klienty. V únoru probíhal testovací... celý článek

Marketingový šéf Air Bank jde podpořit expanzi Rohlíku

23. 2. 2021 | Petr Kučera | 3 komentáře

Marketingový šéf Air Bank jde podpořit expanzi Rohlíku

Air Bank opouští její marketingový ředitel Jakub Petřina. „Mám pro vás jedno překvapení. Rozhodl jsem se k velkému kroku a jdu Tomášovi (Čuprovi – pozn. red.) pomoct dobýt Západ. V... celý článek

Bankomaty čeká další vylepšení. Přijde i průlom ve vkládání hotovosti

23. 2. 2021 | Olga Skalková | 13 komentářů

Bankomaty čeká další vylepšení. Přijde i průlom ve vkládání hotovosti

Bezkontaktní čtečky u bankomatů se letos mají stát standardem, místo plastové karty stačí k ovládání chytrý mobil nebo hodinky. Moneta a Česká spořitelna půjdou s inovacemi ještě dál. celý článek

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.