Na úřady přes banku: KB spustí ostrý provoz za měsíc

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 26. 1. 2021
Na úřady přes banku: KB spustí ostrý provoz za měsíc

Zdroj: Shutterstock

Komerční banka v pondělí spustila pilotní provoz takzvané bankovní identity směrem k digitálním službám veřejné správy. Do 7. února ho otestuje přibližně stovka zaměstnanců, 8. února k nim přibydou ostatní zaměstnanci a vybraní klienti.

„Pro všechny klienty se služba otevře na konci února,“ říká Jakub Vlček, manažer pro bankovní identitu v KB. „Naším cílem je nabídnout využití bankovní identity jak v digitálních službách státní správy, tak v digitálních službách komerčních subjektů všem našim klientům. Nejdříve je ale třeba ověřit, že vše běží, jak má, a případná slabá místa odstranit, proto pilotní fázi řešíme v počátku interně,“ dodává.

Bankovní identita, jejíž standard vznikl v rámci České bankovní asociace, umožní klientům ověřit totožnost vůči veřejné správě stejně snadno jako při přihlašování do internetového bankovnictví. Mimo jiné získají přístup k Portálu občana. Ve druhé polovině roku ji banky chtějí rozšířit i pro ověřování vůči soukromým firmám – dodavatelům energie, telekomunikačním operátorům, sázkovým společnostem, e-shopům a podobně.

Kromě technologického řešení potřebuje banka získat akreditaci od státu, aby mohla klienty ke službám veřejné správy připojovat. Jako první ji v říjnu získala ČSOB, v prosinci se to podařilo České spořitelně a Komerční bance. Trojice největších bank loni založila společný podnik nazvaný Bankovní identita. První dvě – ČSOB a Česká spořitelnanabídly službu klientům už na začátku ledna.

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

O akreditaci usilují také další banky. Air Bank, Moneta či Fio chtějí novinku spustit ještě během prvního čtvrtletí. V další vlně – zřejmě nejdříve ve druhém čtvrtletí – by se mohly přidat Raiffeisenbank, UniCredit a Equa.

„Věříme, že akreditaci brzy získáme. Poté bude následovat technické nastavení, tj. propojení na národní identifikační bod, a krátký interní pilot, abychom zkontrolovali, že vše funguje tak, jak má. Odhadujeme, že to bude trvat přibližně dva týdny, ale je to jen hrubý odhad, protože ne všechny potřebné kroky jsou jen na naší straně,“ říká mluvčí Air Bank Jana Pokorná.

„O akreditaci jsme ministerstvo vnitra požádali v prosinci, doufáme v její přidělení v horizontu následujících týdnů. Co se týká technologické připravenosti, na propojení bankovní identity se státním sektorem jsme připraveni. Propojení se soukromým sektorem předpokládáme v polovině roku,“ upřesňuje mluvčí Monety Zuzana Filipová.

Aktuální stav příprav ve Fio bance zjišťujeme.

Air Bank, Moneta a Fio v listopadu oznámily plán na založení vlastní Alianci pro bankovní identitu. Nelíbilo se jim, že v podniku založeném trojicí největších bank by případní další členové společně získali jenom pětinu. Dvě ze tří největších bank by tak vždycky mohly přehlasovat ty střední nebo malé. Podle informací webu Peníze.cz se ještě čeká na definitivní rozhodnutí, zda největší banky své podmínky nevylepší. Společný podnik má pomoci hlavně k rozšíření identity vůči soukromým firmám.

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+27
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Bez aplikace si připlatíte. Banky znevýhodní ověřovací SMS

19. 9. 2023 | Petr Kučera | 17 komentářů

Bez aplikace si připlatíte. Banky znevýhodní ověřovací SMS

Další dvě banky zavedou poplatek za potvrzovací SMS k internetovému bankovnictví. Chtějí klienty přesvědčit, aby začali využívat aplikaci v chytrém mobilu. Začíná se mluvit také o zastaralosti... celý článek

Creditas chce koupit většinu v záložně Ney

10. 9. 2023 | Petr Kučera | 3 komentáře

Creditas chce koupit většinu v záložně Ney

Skupina Creditas podepsala dohodu o koupi většinového podílu v Ney spořitelním družstvu. Vyplývá to z pozvánky na členskou schůzi družstevní záložny, která proběhne 22. září, a z informací... celý článek

Platby na číslo mobilu mohou začít. ČNB zveřejnila pravidla

4. 9. 2023 | Olga Skalková, Petr Kučera

Platby na číslo mobilu mohou začít. ČNB zveřejnila pravidla

Posílání peněz se zjednoduší. Místo čísla bankovního účtu stačí, když zadáte číslo mobilu. Nový systém může odstartovat na konci října.

Spořitelna zruší samostatný George klíč. Je čas na změnu, říká

1. 9. 2023 | Olga Skalková | 14 komentářů

Spořitelna zruší samostatný George klíč. Je čas na změnu, říká

Česká spořitelna sloučí dvě dosud samostatné aplikace do jediné. George klíč začlení do hlavní bankovní aplikace George v mobilu. Co to znamená pro klienty?

Odměna 3000 Kč jen za zkoušku, láká banka. Podmínku splníte snadno

28. 8. 2023 | Petr Kučera | 7 komentářů

Odměna 3000 Kč jen za zkoušku, láká banka. Podmínku splníte snadno

Peníze zdarma – jenom za trochu vašeho času. Ale kromě toho třeba poznáte, že jiná banka má lepší účet než ta vaše. Koneckonců víc účtů v různých bankách se může hodit vždycky.

Partners Financial Services