Na úřady přes banku: KB spustí ostrý provoz za měsíc

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 26. 1. 2021
Na úřady přes banku: KB spustí ostrý provoz za měsíc

Zdroj: Shutterstock

Komerční banka v pondělí spustila pilotní provoz takzvané bankovní identity směrem k digitálním službám veřejné správy. Do 7. února ho otestuje přibližně stovka zaměstnanců, 8. února k nim přibydou ostatní zaměstnanci a vybraní klienti.

„Pro všechny klienty se služba otevře na konci února,“ říká Jakub Vlček, manažer pro bankovní identitu v KB. „Naším cílem je nabídnout využití bankovní identity jak v digitálních službách státní správy, tak v digitálních službách komerčních subjektů všem našim klientům. Nejdříve je ale třeba ověřit, že vše běží, jak má, a případná slabá místa odstranit, proto pilotní fázi řešíme v počátku interně,“ dodává.

Bankovní identita, jejíž standard vznikl v rámci České bankovní asociace, umožní klientům ověřit totožnost vůči veřejné správě stejně snadno jako při přihlašování do internetového bankovnictví. Mimo jiné získají přístup k Portálu občana. Ve druhé polovině roku ji banky chtějí rozšířit i pro ověřování vůči soukromým firmám – dodavatelům energie, telekomunikačním operátorům, sázkovým společnostem, e-shopům a podobně.

Kromě technologického řešení potřebuje banka získat akreditaci od státu, aby mohla klienty ke službám veřejné správy připojovat. Jako první ji v říjnu získala ČSOB, v prosinci se to podařilo České spořitelně a Komerční bance. Trojice největších bank loni založila společný podnik nazvaný Bankovní identita. První dvě – ČSOB a Česká spořitelnanabídly službu klientům už na začátku ledna.

O akreditaci usilují také další banky. Air Bank, Moneta či Fio chtějí novinku spustit ještě během prvního čtvrtletí. V další vlně – zřejmě nejdříve ve druhém čtvrtletí – by se mohly přidat Raiffeisenbank, UniCredit a Equa.

„Věříme, že akreditaci brzy získáme. Poté bude následovat technické nastavení, tj. propojení na národní identifikační bod, a krátký interní pilot, abychom zkontrolovali, že vše funguje tak, jak má. Odhadujeme, že to bude trvat přibližně dva týdny, ale je to jen hrubý odhad, protože ne všechny potřebné kroky jsou jen na naší straně,“ říká mluvčí Air Bank Jana Pokorná.

„O akreditaci jsme ministerstvo vnitra požádali v prosinci, doufáme v její přidělení v horizontu následujících týdnů. Co se týká technologické připravenosti, na propojení bankovní identity se státním sektorem jsme připraveni. Propojení se soukromým sektorem předpokládáme v polovině roku,“ upřesňuje mluvčí Monety Zuzana Filipová.

Aktuální stav příprav ve Fio bance zjišťujeme.

Air Bank, Moneta a Fio v listopadu oznámily plán na založení vlastní Alianci pro bankovní identitu. Nelíbilo se jim, že v podniku založeném trojicí největších bank by případní další členové společně získali jenom pětinu. Dvě ze tří největších bank by tak vždycky mohly přehlasovat ty střední nebo malé. Podle informací webu Peníze.cz se ještě čeká na definitivní rozhodnutí, zda největší banky své podmínky nevylepší. Společný podnik má pomoci hlavně k rozšíření identity vůči soukromým firmám.

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a neuniknou vám další důležité aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+26
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Poštovní spořitelna se přebarví. Skřítka nahradí chameleon

26. 5. 2022 | Olga Skalková | 7 komentářů

Poštovní spořitelna se přebarví. Skřítka nahradí chameleon

ČSOB završí propojování dříve samostatných značek, které začala před třemi lety.

Na úřad online. Bankovní identitu už použilo přes 1,1 milionu lidí

25. 5. 2022 | Olga Skalková | 3 komentáře

Na úřad online. Bankovní identitu už použilo přes 1,1 milionu lidí

Službu BankID, tedy digitální prokazování totožnosti přes bankovní identitu, využilo v Česku alespoň jednou 1,1 milionu lidí pro vstup na portály veřejné správy. Vedle toho ji přes... celý článek

Příjem v eurech už nemá zkomplikovat hypotéku v Česku

24. 5. 2022 | Olga Skalková | 1 komentář

Příjem v eurech už nemá zkomplikovat hypotéku v Česku

Banka Creditas, známá především díky lepším úrokům na spoření oproti většině konkurentů, hledá další možnosti, jak růst. Prostor mimo jiné vidí v produktech, které by mohli využít takzvaní... celý článek

Banky ruší další pobočky. Optimalizace mění i pracovní dobu

16. 5. 2022 | Olga Skalková | 10 komentářů

Banky ruší další pobočky. Optimalizace mění i pracovní dobu

Od roku 2013 ubyla v Česku víc než čtvrtina bankovních poboček. A čeká se další pokles – přinejmenším kvůli spojení dosavadních konkurentů.

Musíte na pobočku. Banky dál komplikují rušení účtu

4. 5. 2022 | Olga Skalková | 34 komentářů

Musíte na pobočku. Banky dál komplikují rušení účtu

Skoro každá chce být digitálním lídrem. Když ale přijde na rušení účtu, najednou je elektronické bankovnictví k ničemu. Nezměnily to ani dva roky s covidem.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.