S velkou trojkou nepůjdeme. Vzniká druhá platforma pro Bank ID

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 2. 11. 2020 | 5 komentářů
S velkou trojkou nepůjdeme. Vzniká druhá platforma pro Bank ID

Zdroj: Shutterstock

Air Bank, Fio banka a Moneta se dohodly na založení společné platformy k poskytování bankovní identity v České republice. Platforma bude otevřena i všem ostatním tuzemským bankám, oznámila trojice v dnešním prohlášení.

Zmíněné banky tak daly přednost vlastní alianci namísto zapojení do existujícího společného podniku nazvaného Bankovní identita. Ten už od dubna avizovala trojice největších bank – Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka, formálně vznikl v září.

V čem se chtějí Air Bank, Fio banka a Moneta odlišit? Zdůrazňují, že v jimi ustanovené alianci – název pro ni ještě hledají – budou mít zúčastněné banky rovnocenné postavení. A to nejenom zmíněná trojice, ale i všechny další banky, které k platformě přistoupí.

Samotné technické řešení bude u obou aliancí prakticky stejné. Vychází ze standardu, který už dřív vznikl v rámci České bankovní asociace. Také běžný klient neuvidí výraznější rozdíl. Hlavní zásady zůstávají totožné: služba umožní digitálně ověřit identitu uživatele i mimo banku, a to jak vůči veřejné správě (například přihlašování do Portálu občana), tak vůči zapojeným soukromým firmám (může jít o telekomunikační operátory, dodavatele energií, sázkové společnosti, e-shopy a podobně). Klient se přihlásí jednoduše pomocí stejných přihlašovacích údajů jako do internetového bankovnictví, a to zdarma bez nutnosti učit se něco nového.

Vůči veřejné správě už mají přinejmenším čtyři ze zmíněných bank své řešení prakticky připravené, čekají teď na získání nutné akreditace od ministerstva vnitra. Jako první a zatím jediná ji před pár dny dostala ČSOB. Pokud získají akreditaci do konce roku, budou moci službu – ověřování identity vůči veřejné správě – spustit hned od 1. ledna 2021, kdy jim to umožňuje zákon. Ani veřejná správa nemá za takovou službu bankám nic platit.

Společný podnik Air Bank, Fio banky a Monety tedy nemá sloužit k vývoji samotného technického řešení ani společnému postupu vůči státu, ale – zjednodušeně řečeno – k jednotnému obchodnímu a organizačnímu jednání ve vztahu k „soukromým subjektům“. Ty se budou moct do projektu BankID zapojit v dalších měsících a usnadnit si tak digitální komunikaci s klienty, například při sjednávání nebo změně smluv, ověřování věku a podobně.

Právě soukromé společnosti, které BankID budou využívat, jsou pro banky finančně atraktivní. Narozdíl od uživatelů internetbankingu (jejichž identita se ověřuje) nebo veřejné správy totiž jako jediní mají za službu platit. A jak naznačují zástupci nově vzniklé asociace, ve společném podniku s třemi největšími bankami by jejich menší konkurenti neměli rovnocenné postavení.

Proč se banky vůbec spojují a nebudou vůči telekomunikačním či energetickým společnostem a dalším soukromým firmám vystupovat samostatně? Věří, že společně jsou silnější – pro začátek půjde hlavně o to přesvědčit je o užitečnosti takové služby. Pro firmy pak bude jednodušší jednat s více bankami (dvěma sdruženími) společně, než třeba s patnácti samostatně.

„Svým klientům nabídne službu bankovní identity každá banka sama, pouze při jednání s poskytovateli online služeb bude banky zastupovat nově vzniklá aliance,“ potvrzují zástupci Air Bank, Fio a Monety ve společném prohlášení.

„Naše platforma by měla sloužit ideálně pro všechny banky. To, že u jejího vzniku jsou jenom tři největší, bylo kvůli rychlosti. Naším cílem je zapojit do toho i zbytek bankovního sektoru, domluvit se ideálně se všemi, aby vznikla platforma opravdu pro celý bankovní trh,“ řekl v záříjovém rozhovoru pro Peníze.cz Filip Haering, předseda představenstva Bankovní identity, společného podniku České spořitelny, ČSOB a Komerční banky.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

19. 4. 2024 | Petr Kučera

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

ČSOB, Raiffeisenbank a mBank o víkendu dočasně vypnou své elektronické bankovnictví. Klienti by si proto dopředu měli nastavit limity na platebních kartách, pokud například plánují... celý článek

Raiffeisenbank mění způsob přihlášení do internetového bankovnictví

12. 4. 2024 | Petr Kučera | 3 komentáře

Raiffeisenbank mění způsob přihlášení do internetového bankovnictví

Raiffeisenbank od 20. dubna změní pro většinu klientů způsob přihlašování do internetového bankovnictví. Cílem je vyšší zabezpečení přístupu k účtu.

UniCredit rozšiřuje Bank ID. Prokážete se i firmám

10. 4. 2024 | Petr Kučera

UniCredit rozšiřuje Bank ID. Prokážete se i firmám

Klienti UniCredit Bank mohou nově využívat bankovní identitu také pro online ověření vůči soukromým společnostem – například pojišťovnám, telefonním operátorům a dalším.

Fio překvapila klienty, platby kartou zaúčtovala dvakrát

8. 4. 2024 | Kateřina Hovorková

Fio překvapila klienty, platby kartou zaúčtovala dvakrát

Fio banka hlásí komplikace s duplicitním zaúčtováním některých transakcí provedených kartami Visa. „O potížích víme a situaci se společností Visa intenzivně řešíme,“ ujišťuje banka... celý článek

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

22. 3. 2024 | Petr Kučera

Tři banky hlásí odstávku, limity na víkend si nastavte včas

Česká spořitelna, Komerční banka a mBank o víkendu dočasně vypnou své elektronické bankovnictví. Klienti by si proto dopředu měli nastavit limity na platebních kartách, pokud například... celý článek

Partners Financial Services