S velkou trojkou nepůjdeme. Vzniká druhá platforma pro Bank ID

Petr Kučera | rubrika: Aktuality | 2. 11. 2020 12:45 | 5 komentářů
S velkou trojkou nepůjdeme. Vzniká druhá platforma pro Bank ID

Zdroj: Shutterstock

Air Bank, Fio banka a Moneta se dohodly na založení společné platformy k poskytování bankovní identity v České republice. Platforma bude otevřena i všem ostatním tuzemským bankám, oznámila trojice v dnešním prohlášení.

Zmíněné banky tak daly přednost vlastní alianci namísto zapojení do existujícího společného podniku nazvaného Bankovní identita. Ten už od dubna avizovala trojice největších bank – Česká spořitelna, ČSOB a Komerční banka, formálně vznikl v září.

V čem se chtějí Air Bank, Fio banka a Moneta odlišit? Zdůrazňují, že v jimi ustanovené alianci – název pro ni ještě hledají – budou mít zúčastněné banky rovnocenné postavení. A to nejenom zmíněná trojice, ale i všechny další banky, které k platformě přistoupí.

Samotné technické řešení bude u obou aliancí prakticky stejné. Vychází ze standardu, který už dřív vznikl v rámci České bankovní asociace. Také běžný klient neuvidí výraznější rozdíl. Hlavní zásady zůstávají totožné: služba umožní digitálně ověřit identitu uživatele i mimo banku, a to jak vůči veřejné správě (například přihlašování do Portálu občana), tak vůči zapojeným soukromým firmám (může jít o telekomunikační operátory, dodavatele energií, sázkové společnosti, e-shopy a podobně). Klient se přihlásí jednoduše pomocí stejných přihlašovacích údajů jako do internetového bankovnictví, a to zdarma bez nutnosti učit se něco nového.

Vůči veřejné správě už mají přinejmenším čtyři ze zmíněných bank své řešení prakticky připravené, čekají teď na získání nutné akreditace od ministerstva vnitra. Jako první a zatím jediná ji před pár dny dostala ČSOB. Pokud získají akreditaci do konce roku, budou moci službu – ověřování identity vůči veřejné správě – spustit hned od 1. ledna 2021, kdy jim to umožňuje zákon. Ani veřejná správa nemá za takovou službu bankám nic platit.

Společný podnik Air Bank, Fio banky a Monety tedy nemá sloužit k vývoji samotného technického řešení ani společnému postupu vůči státu, ale – zjednodušeně řečeno – k jednotnému obchodnímu a organizačnímu jednání ve vztahu k „soukromým subjektům“. Ty se budou moct do projektu BankID zapojit v dalších měsících a usnadnit si tak digitální komunikaci s klienty, například při sjednávání nebo změně smluv, ověřování věku a podobně.

Právě soukromé společnosti, které BankID budou využívat, jsou pro banky finančně atraktivní. Narozdíl od uživatelů internetbankingu (jejichž identita se ověřuje) nebo veřejné správy totiž jako jediní mají za službu platit. A jak naznačují zástupci nově vzniklé asociace, ve společném podniku s třemi největšími bankami by jejich menší konkurenti neměli rovnocenné postavení.

Proč se banky vůbec spojují a nebudou vůči telekomunikačním či energetickým společnostem a dalším soukromým firmám vystupovat samostatně? Věří, že společně jsou silnější – pro začátek půjde hlavně o to přesvědčit je o užitečnosti takové služby. Pro firmy pak bude jednodušší jednat s více bankami (dvěma sdruženími) společně, než třeba s patnácti samostatně.

„Svým klientům nabídne službu bankovní identity každá banka sama, pouze při jednání s poskytovateli online služeb bude banky zastupovat nově vzniklá aliance,“ potvrzují zástupci Air Bank, Fio a Monety ve společném prohlášení.

„Naše platforma by měla sloužit ideálně pro všechny banky. To, že u jejího vzniku jsou jenom tři největší, bylo kvůli rychlosti. Naším cílem je zapojit do toho i zbytek bankovního sektoru, domluvit se ideálně se všemi, aby vznikla platforma opravdu pro celý bankovní trh,“ řekl v záříjovém rozhovoru pro Peníze.cz Filip Haering, předseda představenstva Bankovní identity, společného podniku České spořitelny, ČSOB a Komerční banky.

Už nás sledujete? 

Přidejte si Peníze.cz na Twitter nebo Facebook a dozvíte se včas další aktuality a praktické rady! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Autorsky se zaměřuje na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ještě víc než paragrafy ale miluje média. Byl šéfredaktorem České informační agentury... Další články autora.

Odeslat
e-mailem

Líbil se vám článek?

+9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 5 komentářů

A tohle už jste četli?

Platba odešla bez vašeho vědomí. Pozor na podvod

23. 11. 2020 | Petr Kučera | 9 komentářů

Platba odešla bez vašeho vědomí. Pozor na podvod

Česká národní banka (ČNB) upozorňuje na podvodné telefonní hovory z bezplatné telefonní linky 800 205 205, při kterých jsou jménem ČNB od osob vyžadovány citlivé informace k platbám,... celý článek

Komerční banka měla výpadek internetového bankovnictví

23. 11. 2020 | Petr Kučera

Komerční banka měla výpadek internetového bankovnictví

Komerční bance od dnešního rána nefungovalo internetové bankovnictví MojeBanka. Klienti zatím mohli použít mobilní aplikaci, která je dál funkční.

Okamžité platby už přijímá i Oberbank

18. 11. 2020 | Petr Kučera | 5 komentářů

Okamžité platby už přijímá i Oberbank

Do systému okamžitých plateb se nově zapojila Oberbank. Zatím je dokáže jenom přijímat z jiných bank, které tuto novinku zavedly už dřív.

Komerční banka zrychluje platby do zahraničí

16. 11. 2020 | Petr Kučera

Komerční banka zrychluje platby do zahraničí

Komerční banka zrychlila odesílání zahraničních plateb v nejrozšířenějších měnách i v případě, že nejde o takzvané SEPA převody. Jde především o ostatní platby v eurech či korunách... celý článek

Fio varuje před falešným odkazem na internetové bankovnictví

12. 11. 2020 | Jiří Hovorka | 3 komentáře

Fio varuje před falešným odkazem na internetové bankovnictví

Fio banka varuje před dalším phishingovým útokem na své klienty.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.