Námluvám s Air Bank se nebráníme, říká vedení Monety

Petr Kučera | rubrika: Co se děje | 30. 1. 2021 | 6 komentářů
Jednání o vzniku třetí největší banky v Česku má zelenou. Odkup akcií je fér, na podmínky spojení s Air Bank se ještě podíváme, vzkazuje představenstvo Monety. Rozhodující slovo budou mít akcionáři – tím největším se může stát právě PPF, která má o spojení zájem.
Námluvám s Air Bank se nebráníme, říká vedení Monety

Zdroj: Milan Sommer/Shutterstock

Cena, za kterou chce PPF odkoupit maximálně 20 % až 29 % akcií Monety od stávajících akcionářů, je férová. Záleží na každém, jestli ji využije. Druhá část nabídky – nákup Air Bank a spol. – nám přijde strategicky přínosná, ale budeme jednat o výhodnějších podmínkách a rozhodnout pak musí valná hromada.

Tak lze shrnout vyjádření představenstva Moneta Money Bank k návrhům, které před týdnem dostala od skupiny PPF Petra Kellnera. Ve stručnosti si připomeňme, o co jde: PPF chce v Monetě získat největší podíl akcií a pak Monetě prodat Air Bank, Home Credit a Zonky. Formálně by tedy Moneta kupovala Air Bank, reálně by však PPF ovládla vedle svých dosavadních firem i Monetu.

PPF využívá toho, že vlastnická struktura Monety je od jejího vzniku stále velice roztříštěná. Nejvíce – necelých 10 procent – ovládala ke konci roku společnost Chase Nominees Limited, dalšími největšími akcionáři byly Brown Brothers Harriman (5,3 %) a J.P. Morgan Bank Luxembourg (4,32 %). I řada takových větších akcionářů navíc zastupuje menší. Celkem má Moneta přes 15 tisíc akcionářů z 46 zemí. PPF zatím v Monetě vlastnila 0,6279 % akcí. Hospodářské noviny ve čtvrtek upozornily, že největším akcionářem Monety se nově stala americká investiční banka Goldman Sachs, když zvýšila svůj podíl na 10,5 %.

Kellner – prostřednictvím dceřiné společnosti Tanemo – nabízí za akcii Monety 80 Kč. To je výrazně víc než lednová cena na pražské burze, která se většinou pohybovala mezi 67 a 72 Kč. Na svém ročním maximu – 87,30 Kč – byly akcie Monety loni v únoru před příchodem koronaviru. Ještě o kousek výš – skoro na 89 Kč – se pohybovaly v říjnu 2016 a dubnu 2017.

Představenstvo Monety v odpovědi napsalo, že „návrh na dobrovolný odkup akcií se jeví jako souladný se zájmy Monety, jejích akcionářů, zaměstnanců, vkladatelů a dalších věřitelů". Cena 80 Kč je podle něj férová a odpovídá většinovým odhadům analytiků. Ti nicméně připomínají, že po započtení nevyplacené dividendy za poslední dva roky by cena mohla přesáhnout 90 Kč.

Akcie Monety na pražské burze

Zdroj: peníze.cz

„Akcionáři Monety se budou muset rozhodnout, zda přijmou dobrovolný veřejný návrh při zohlednění aktuální situace, jakož i jejich osobních poměrů, a na základě vlastního vyhodnocení budoucího vývoje hodnoty a akciového kurzu akcií,“ píše představenstvo. Dodává, že má jenom omezené možnosti, jak zjistit skutečný zájem akcionářů o prodej za zmíněnou cenu. Jednotliví členové představenstva nicméně prohlásili, že nikdo z nich v rámci tohoto návrhu nenabídne své akcie k odkupu – mají v úmyslu zůstat akcionáři Monety.

PPF chce od stávajících akcionářů koupit až 29 procent akcií (k získání více než 10% podílu potřebuje souhlas České národní banky). Tím by získala největší podíl. Ani ten by jí – bez spolupráce s některými dalšími akcionáři – nezaručil, že na valné hromadě prosadí své plány nebo že Monetu personálně ovládne.

Valná hromada přitom může rozhodnout o druhém návrhu PPF, podle něhož má Moneta koupit Air Bank, Home Credit a Zonky. Akvizice by proběhla ve směnném poměru 60,3 % (hodnota Monety) : 39,7 % (hodnota Air Bank). Po takové výměně by PPF nakonec ovládla zhruba tři pětiny „nové Monety“. Jenže podle analytiků i některých akcionářů navrhovaný poměr podceňuje hodnotu Monety a naopak přeceňuje dosavadní společnosti ze skupiny PPF.

Podle představenstva Monety je sice fúze v souladu s její strategií, potřebuje ale hlubší posouzení a vyváženější podmínky. Vedení čtvrté největší banky mimo jiné připomíná, že – bez započtení nabídky PPF – „vyhodnocuje nové příležitosti včetně minimálně dvou dalších akvizic či jiných forem spojení obchodních aktivit“. A naopak: „V jednom případě byla Moneta oslovena jako potenciální akviziční cíl, avšak i přes úsilí, které tomu představenstvo věnovalo, více než dvanácti měsíční jednání zatím nevyústilo ve formální nabídku,“ píše. Právě nabídka PPF teď může dotlačit konkurenci, aby i ona přišla s konkrétním návrhem.

Samotné spojení s Air Bank může být podle představenstva Monety přínosné. Takto vzniklá banka by byla trojkou na trhu s více než 2,2 miliony klientů (za Českou spořitelnou a ČSOB, před Komerční bankou). Například objem vkladů by přesahoval 10% podíl na trhu. V oblasti nezajištěných spotřebitelských úvěrů by byla dokonce dvojkou s více než 20% podílem. Zvýšily by se výnosy a snížily náklady – „díky synergii lze dosáhnout významné optimalizace nákladů“.

„Představenstvo bude usilovat o vzájemně vyvážený a oboustranně výhodný výměnný poměr a je otevřeno zahájit jednání na základě standardních tržních podmínek,“ píše vedení Monety. Zmiňuje i rizika „související s některými vnitroskupinovými vztahy v rámci skupiny PPF a souvisejícími vazbami s dopadem na schopnost Air Bank vytvářet výnosy“.

Moneta Money Bank existuje od jara 2016, navazuje na Agrobanku působící v Česku už v 90. letech. Po krachu Agrobanky převzala její zdravou část v roce 1998 americká skupina General Electric, spojila ji se splátkovou společností Multiservis a přejmenovala na GE Money Bank. Uvedením akcií na burzu v roce 2016 ji GE prakticky prodala. Banku nyní vede Tomáš Spurný, který dříve mimo jiné pracoval právě pro Kellnera. Loni Moneta posílila o hypoteční banku a stavební spořitelnu Wüstenrot, celkem tak má zhruba 1,4 milionu klientů. Za rok 2019 – zatím poslední uzavřený – dosáhla skupina Moneta čistého zisku ve výši čtyři miliardy korun.

Air Bank funguje od podzimu 2011, zaměřuje se na běžné retailové klienty – má jich kolem 850 tisíc. Láká na účet zdarma či s minimálními poplatky, donedávna nabízela i jeden z nejlépe úročených spořicích účtů. Přišla s několika inovacemi – jako první například umožnila volbu hodnoty jednotlivých bankovek při výběru z bankomatu. V roce 2019 dosáhla čistého zisku 1,5 miliardy korun. Ztrátové zůstává hospodaření společnosti Benxy, která provozuje službu Zonky.

Podobný plán vznikl už v říjnu 2018. Transakce, která měla být největší na bankovním trhu od konce privatizací na přelomu tisíciletí, mimo jiné předpokládala, že spojená banka ponese název Air Bank – podle průzkumů byla tato značka mezi lidmi známější a oblíbenější. První námluvy skončily v únoru 2019 neúspěšně, firmy se nedohodly na ceně.

Zdroj: Shutterstock

Ať vám nic neuteče 

Sledujte nás na Twitteru a včas se dozvíte další důležité aktuality! 

Petr Kučera

Autor článku Petr Kučera

Šéfredaktor webu Peníze.cz. Zaměřuje se na širokou oblast osobních financí a spotřebitelských témat. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, ale ještě víc než paragrafy má rád média. Vedl zpravodajství České... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+78
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 6 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

30. 1. 2021 14:53, kalich

Ideální varianta,aby investoři odmítli nabídku na 80,-Kč a PPF by ji měla zvýšit minimálně o nevyplacenou dividendu v roce 2020 i pololetní dividendu v roce 2021!!!

+13
+-
Reagovat na příspěvek

Příspěvek s nejvíce zápornými hlasy

5. 2. 2021 13:49, Venda

Tak to ne, s touto bankou nechci mít nic společného. Nadešel čas přejít k Equa bank, což jsem měl udělat už dávno.

-4
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (6 komentářů) příspěvků.
Simplecoin

A tohle už jste četli?

Poštovní spořitelna se přebarví. Skřítka nahradí chameleon

26. 5. 2022 | Olga Skalková | 7 komentářů

Poštovní spořitelna se přebarví. Skřítka nahradí chameleon

ČSOB završí propojování dříve samostatných značek, které začala před třemi lety.

Na úřad online. Bankovní identitu už použilo přes 1,1 milionu lidí

25. 5. 2022 | Olga Skalková | 3 komentáře

Na úřad online. Bankovní identitu už použilo přes 1,1 milionu lidí

Službu BankID, tedy digitální prokazování totožnosti přes bankovní identitu, využilo v Česku alespoň jednou 1,1 milionu lidí pro vstup na portály veřejné správy. Vedle toho ji přes... celý článek

Příjem v eurech už nemá zkomplikovat hypotéku v Česku

24. 5. 2022 | Olga Skalková | 1 komentář

Příjem v eurech už nemá zkomplikovat hypotéku v Česku

Banka Creditas, známá především díky lepším úrokům na spoření oproti většině konkurentů, hledá další možnosti, jak růst. Prostor mimo jiné vidí v produktech, které by mohli využít takzvaní... celý článek

Banky ruší další pobočky. Optimalizace mění i pracovní dobu

16. 5. 2022 | Olga Skalková | 10 komentářů

Banky ruší další pobočky. Optimalizace mění i pracovní dobu

Od roku 2013 ubyla v Česku víc než čtvrtina bankovních poboček. A čeká se další pokles – přinejmenším kvůli spojení dosavadních konkurentů.

Musíte na pobočku. Banky dál komplikují rušení účtu

4. 5. 2022 | Olga Skalková | 34 komentářů

Musíte na pobočku. Banky dál komplikují rušení účtu

Skoro každá chce být digitálním lídrem. Když ale přijde na rušení účtu, najednou je elektronické bankovnictví k ničemu. Nezměnily to ani dva roky s covidem.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.