Kalkulačka: Maximální povolená výše hypotéky

Kalkulačka maximální povolené výše hypotéky počítá, jak vysoký hypoteční úvěr vám banka smí nabídnout. Banka musí sledovat poměry mezi vašimi příjmy a stávajícím zadlužením a mezi hodnotou nemovitosti a půjčky.

Jak vysokou hypotéku vám banka smí nabídnout

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNe

Další kalkulačky

Refinancujete hypotéku? Srovnáme vám nejvýhodnější nabídky na trhu.

Kromě srovnání nejvýhodnějších hypoték vám pomůžeme také s právními problémy nebo kontrolou technického stavu nemovitosti.
 • Proč Česká národní banka omezuje maximální výši hypoték?

  Česká národní banka stanovuje limity ukazatelů LTV, DSTI a DTI z několika důvodů. Tím prvním je ochrana spotřebitele: banky před tím, než někomu poskytnou hypotéku musí vzít v úvahu, kolik peněz mají lidé naspořeno, jaké mají příjmy a jak jsou zadlužení. Mělo by se tak aspoň částečně předejít tomu, aby se hypotékou předlužili.

  Zároveň tak Česká národní banka ovlivňuje i bankovní prostředí a samozřejmě nemovitostní trh, potažmo celou ekonomiku.

 • Jaké ukazatele musí banky při poskytování hypotéky sledovat?

  Základní ukazatele, jejichž stanovenou výši musí banky dodržet, se označují zkratkami LTV, DSTI a DTI.

  • LTV je poměr hypotéky ku zástavní hodnotě nemovitosti
  • DSTI je poměr nákladů, které by žadatel musel měsíčně vynaložit na splácení svých stávajících dluhů a nové hypotéky k jeho měsíčním příjmům
  • DTI říká kolik svých ročních příjmů by žadatel musel vynaložit na splacení svých stávajících dluhů a nové hypotéky
 • Co je u hypotéky LTV, jak se počítá a jak může být vysoké?

  LTV značí loan to value. Loan je půjčka a value hodnota. V hypotečním bankovnictví LTV označuje poměr úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti, kterou dlužník bude bance za hypotéku ručit. Poměr se udává v procentech. Například hypotéka s LTV 90 procent je půjčka, při které banka poskytuje zákazníkovi úvěr na 90 procent hodnoty nemovitosti.

  Od dubna 2022 platí, že naprostá většina hypoték, které banka poskytne, nesmí mít větší LTV než 80 procent, u žadatelů pod 36 let 90 procent. Znamená to tedy, že na koupi nemovitosti musí člověk mít aspoň 20 procent (respektive 10 procent) hodnoty ze svých zdrojů.

 • Jak se stanoví hodnota nemovitosti?

  Především: hodnota nemovitosti není její kupní cena. Kupní cena je věcí domluvy mezi kupujícím a prodávajícím, hodnotu nemovitosti určuje znalecký odhad. Cílem odhadu je dojít k tržní ceně nemovitosti – za kolik by ji banka mohla prodat, kdyby dlužník nesplácel a nemovitost přešla do jejího vlastnictví.

  Zejména u menších nemovitostí, typicky u bytů – že se banka místo odhadu spokojí s určením hodnoty podle ceny uváděné u srovnatelných nemovitostí v takzvané cenové mapě.

 • Co je u hypotéky DSTI, jak se počítá a jak může být vysoké?

  DSTI znamená debt service to income. Debt service znamená obsluha dluhu, ale klidně si to můžete přeložit jako náklady na dluh, a income je příjem. Zkratka se používá v hypotečním bankovnictví a označuje poměr mezi celkovými měsíčními splátkami všech dluhů včetně případné nové hypotéky a čistým měsíčním příjmem žadatele o úvěr.

  DSTI se udává v procentech. Například DSTI 40 procent znamená, že žadatel o úvěr vynaloží na splácení svých stávajících půjček a případné nové hypotéky každý rok 40 procent svého čistého příjmu.

  Od dubna 2022 Česká národní banka stanovuje horní hranici DSTI na 45 procent. To znamená, že souhrn všech splátek nesmí přesáhnout 45 procent čistého měsíčního příjmu žadatele. Pouze u žadatelů mladších 36 let může být DSTI až 50 procent.

  Od 1. července 2023 už banky limit DSTI nebudou muset dodržovat.

 • Co je u hypotéky DTI, jak se počítá a jak může být vysoké?

  DTI stojí za anglické debt to income. Debt je dluh a income je příjem. Ukazatel říká, kolik čistých ročních příjmů žadatele o hypotéku by stačilo na splacení všech jeho stávajících půjček plus nové hypotéky. Pokud je například ukazatel DTI 9, znamená to, že žadatel o úvěr by i s ním měl dluh, jehož celková výše odpovídá devíti jeho čistým ročním příjmům.

  Pro žadatele o hypotéky ČNB stanovuje horní hranici DTI na 8,5 (případně 9,5 pro lidi pod 36 let). To znamená, že celkový dluh nesmí přesáhnout 8,5násobek (případně 9,5násobek) čistého ročního příjmu žadatele.

 • Jsou z limitů LTV, DSTI a DTI nějaké výjimky?

  Výjimku má banka. Může poskytnout až 5 procent hypoték, které parametrům nevyhoví. Má přitom ovšem postupovat „obzvlášť obezřetně“.

  Výjimky také mají žadatelé s věkem nižším než 36 roků. U nich může být ukazatel LTV 90 procent a ukazatel DSTI 50 procent.

Související články na téma hypotéka

Hypotéky mírně zlevňují, ukazují nová čísla z bank

9. 8. 2023 | redakce Peníze.CZ | 1 komentářů

Hypotéky mírně zlevňují, ukazují nová čísla z bank

Průměrná nabídková sazba hypoték třetí měsíc v řadě mírně klesla. Úvěr do 80 % ceny nemovitosti (LTV) nabízejí banky v průměru za 6,19 % p.a., zatímco před měsícem to bylo za 6,14 %. Vyplývá to ze statistiky Swiss Life Hypoindex k 7. srpnu.

Hypotéky budou dostupnější. Spočítejte si, zda na úvěr dosáhnete

2. 6. 2023 | redakce Peníze.CZ

Hypotéky budou dostupnější. Spočítejte si, zda na úvěr dosáhnete

Rada České národní banky rozhodla o zrušení jednoho z limitů pro získání hypotéky. Od 1. července 2023 nebudou muset banky brát ohled na ukazatel DSTI, který vyjadřuje, jak velkou část čistého měsíčního příjmu žadatel o úvěr vynakládá na splátky celkového dluhu. 

Pořídit si dům u moře na hypotéku? Jde to, má to ovšem háček

16. 5. 2023 | Olga Skalková | 1 komentářů

Pořídit si dům u moře na hypotéku? Jde to, má to ovšem háček

Zájem Čechů o pořízení apartmánu či domku k rekreaci v zahraničí v posledních letech roste. Mnozí se přitom poohlížejí po úvěru. Zjišťovali jsme, jaká banka vám půjčí a za kolik.

Sazby hypoték zůstávají nad šesti procenty. Zlevnění se nečeká

10. 5. 2023 | redakce Peníze.CZ

Sazby hypoték zůstávají nad šesti procenty. Zlevnění se nečeká

Průměrná nabídková sazba hypoték v květnu mírně vzrostla na 6,32 procenta z dubnových 6,3 procenta. Vyplývá to z pravidelné statistiky Swiss Life Hypoindex (dříve Fincentrum Hypoindex). Nad šestiprocentní hranicí se průměrná sazba drží už od loňského července.  

Česká spořitelna může převzít úvěry od Sberbank, potvrdil úřad

7. 12. 2022 | Jiří Hovorka

Česká spořitelna může převzít úvěry od Sberbank, potvrdil úřad

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže povolil České spořitelně převzetí části Sberbank, která je tvořena převážně úvěrovým portfoliem. Rozhodnutí už nabylo právní moci, oznámil Martin Švanda, mluvčí úřadu.

Úroky u hypoték jsou na vrcholu, říká expert. Nová čísla z bank

7. 12. 2022 | Jiří Hovorka

Úroky u hypoték jsou na vrcholu, říká expert. Nová čísla z bank

Průměrný úrok u nových hypoték, které nabízejí tuzemské banky, na začátku prosince mírně stoupl. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází z nabídkových cen.

Hypotéky jsou zase dražší, skončily akce

9. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Hypotéky jsou zase dražší, skončily akce

Průměrný úrok u nových hypoték, které teď nabízejí tuzemské banky, na začátku listopadu po dvou měsících mírného poklesu opět stoupl. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází z nabídkových cen.

Vysoký úrok jen na rok? Krátké fixace jsou teď nejdražší

27. 10. 2022 | Olga Skalková

Vysoký úrok jen na rok? Krátké fixace jsou teď nejdražší

Úroky u hypoték jsou rekordně vysoké. Sázka na kratší fixace vypadá logicky. Inflace vrcholí, říká se. Až se bouře přežene, budou úroky klesat. Za jednoleté fixace se ale připlácí.

Hypotéka je levnější než nájem, radí banka. Kromě tří měst

3. 12. 2019 | Petr Kučera

Hypotéka je levnější než nájem, radí banka. Kromě tří měst

Ve většině krajských měst je hypotéka výhodnější než nájemní bydlení. Výjimkou jsou Praha, Brno a Plzeň. Ukazují to výpočty projektu Srovnávač bydlení, za nímž stojí finanční skupina Wüstenrot, která mimo jiné nabízí právě hypotéky a stavební spoření.

Nemovitosti: růst se zastavuje

25. 10. 2018 | Daniel Kotula | 16 komentářů

Nemovitosti: růst se zastavuje

Článků o tom, co se děje a co se bude dít na realitním trhu, jak to bude s cenami nemovitostí, a o všem, co s tím souvisí, jste asi letos četli víc než v jiných letech. Mám ale pocit, že moc neodpovídají tomu, co v roce 2018 jako realitní zprostředkovatel v terénu skutečně zažívám.

Květen podle bank a pojišťoven: změny úrokových sazeb a nové online bankovnictví

7. 6. 2018 | Monika Veselíková | 1 komentářů

Květen podle bank a pojišťoven: změny úrokových sazeb a nové online bankovnictví

Kdo zdražoval, kde seženete levnější hypotéku a kdo přichystal zbrusu nové produkty? Peníze.cz přinášejí přehled novinek za květen 2018.

Družstevní byt: Jak získat svůj podíl

3. 6. 2015 | Vladimír Zuzák | 1 komentářů

Družstevní byt: Jak získat svůj podíl

Převod družstevního podílu může být docela rychlý proces, pokud máte vyřešené financování. Jinak budete muset hledat družstvo, které vám přislíbí převod do osobního vlastnictví, nebo novostavbu.

Kupujeme byt: Vyberte byt, který se vám vejde do rozpočtu

24. 6. 2014 | Vladimír Zuzák | 21 komentářů

Kupujeme byt: Vyberte byt, který se vám vejde do rozpočtu

Zdají se vám všechny ideální byty finančně nedostupné? Koupě bytu je vždycky kompromis. Jde o to, abyste ho udělali chytře, vlk se nažral a koza zůstala celá. Seriál o koupi bydlení proto začínáme rychlokurzem, kde si vytvoříte co nejpřesnější představu o tom, jaký byt si budete moct dovolit, a naučíte se ho najít.

Bez hypotéky!

26. 5. 2013 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Bez hypotéky!

No to víte, že jde stavět i bez hypotéky. A do základů zalijte betonem dědečka, aby byla stavba úspěšná.

Srovnání: Hypotéka versus úvěr ze stavebního spoření

22. 4. 2013 | Petra Dlouhá | 17 komentářů

Srovnání: Hypotéka versus úvěr ze stavebního spoření

Investice do bydlení bývá tou největší v životě. Upsat se na desítky let bance nebo stavební spořitelně znamená pořádně zatížit domácí rozpočet. Je třeba důkladně zvážit, který typ půjčky zvolit. Zatímco hypotéky trhají rekordy, zájem o úvěry ze stavebního spoření klesá. Pro účely menších oprav a rekonstrukcí se však úvěr ze stavebka stále vyplatí.

Cesta z dluhové pasti: prodal dům na tři roky

14. 11. 2012 | Petra Dusová | 8 komentářů

Cesta z dluhové pasti: prodal dům na tři roky

O lidi, kteří jsou ve finanční tísni nebo mají problém se splácením půjčky s pořádným úrokem, není dneska nouze. Pokud se problémy začnou řešit včas, nemusí ještě nic ztraceno. Že to není fráze, bych chtěla ukázat na skutečném příběhu svého klienta.

Kvalitní bankovní služby? Zatím jen zbožné přání

22. 3. 2012 | Ondřej Tůma | 14 komentářů

Kvalitní bankovní služby? Zatím jen zbožné přání

Už jste někdy od Čecha slyšeli upřímně zamýšlenou větu: „Jsem spokojený bankovní klient“? Já ne. I když v posledních letech nastal určitý posun k lepšímu, k ideálu máme ještě hodně daleko.

Finanční produkt roku 2011. Nová soutěž má vítěze

31. 1. 2012 | Zdeněk Bubák | 3 komentáře

Finanční produkt roku 2011. Nová soutěž má vítěze

Známe všech pět vítězů prvního ročníku nové soutěže Finanční produkt roku. Soutěžilo se v kategoriích běžný účet, spořicí účet, půjčka, hypotéka a investiční životní pojištění. Vyhlášení je právě dnes!

Jak vybrat hypotéku

3. 1. 2012 | Radim Zelený | 9 komentářů

Jak vybrat hypotéku

Ještě než si „plácnete“ s prodejcem nemovitosti, musíte si ze široké nabídky vybrat takový úvěr, jehož podmínky budou vyhovovat právě vám. Pojďme se teď podívat, jak rozumět nabídkám bank.

Dlužím, dlužíš, dlužíme: Češi mají pro strach uděláno

19. 12. 2011 | Ondřej Tůma | 23 komentářů

Dlužím, dlužíš, dlužíme: Češi mají pro strach uděláno

Život na dluh si oblíbily státy i obyčejní lidé. Čísla vypovídající o zadlužení českých domácností jsou hrozivá. Jako by si mnozí z nás neuvědomovali, že za Řecko či za Portugalsko možná ano, za Pepu Nováka ale Německo dluh určitě nezatáhne. A exekutoři nebudou čekat na výsledek ixtého summitu...

Stránka 1/22

Předchozí

1

Porovnání hypoték

Pojem hypotéka zná každý. Lze s ním financovat nákup bytu či jiné nemovitosti. Spočítejte si splátky hypotéky podle aktuálních úrokových sazeb.

Česká spořitelnaEqua bankMoneta Money BankHypoteční bankaa další...

Interaktivní grafiky

Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI

Kde prodávali špatný benzin, naftu nebo LPG? Nový přehled pokut od ČOI

Projděte si seznam pokut za prodej nekvalitních pohonných hmot, které nabyly právní moci...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Takhle vám vyberou účet. Podívejte se na triky podvodníků

Takhle vám vyberou účet. Podívejte se na triky podvodníků

Útoků na internetové bankovnictví přibývá. Falešné webové stránky, e-maily, SMS, zprávy...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services