Byt jako investice. Porovnání ukazuje, kde se vyplatí víc než v Česku

Gabriel Pleska | rubrika: Analýza | 7. 11. 2023
Kdybyste měli opravdu hodně peněz a chtěli si pořídit byty jako investici, nakupovali byste je v Česku? V Evropě prý jsou země, kde se to vyplatí o hodně víc.
Byt jako investice. Porovnání ukazuje, kde se vyplatí víc než v Česku

Zdroj: Pleska/Dall-e

Analytici mezinárodního realitního fondu Silverline porovnali ceny bytů a výnosy z nájmů v 26 evropských zemích. Vycházeli z čísel o dostupnosti bydlení, odhadů vývoje cen nemovitostí a vývoje úrokových sazeb a sestavili žebříčky, ve které zemi investice do bytu může přinést nejvyšší výnosy.

Česko ze srovnání nevychází jako ráj realitních investorů. Tedy přinejmenších těch, kteří by chtěli investovat do rezidenčních nemovitostí.

Mezi 26 porovnávanými státy skončilo Česko na 16. místě. Studie fondu Silverline EuroEstate Investment Index 2023 odhaduje českým investičním bytům v následujících třech letech návratnost pod pět procent za rok. To jsou výnosy, jaké se dají bez námahy na tři roky zamknout na termínovaném vkladu.

Umístění Česka je způsobeno nízkou výnosností pronájmů a vysokými úrokovými sazbami. Z toho, že patříme k pěti evropským zemím s nejhorší dostupností bydlení, vyvozuje studie, že by u nás ceny nemovitostí neměly příliš růst.

Dostupností ovšem autoři nemyslí to, jestli je bytů na trhu dostatek nebo nedostatek, ale to, jak jsou drahé pro místní lidi. Tedy jak dlouho musejí na byt vydělávat. Česká čísla patří v Evropě – z pohledu obyvatel – k těm horším: na sedmdesátimetrový byt mimo centrum velkého města u nás v průměru padne 12 ročních příjmů.

„Střední a východní Evropa zůstává atraktivní investiční destinací pro rezidenční nemovitosti, aktuálně se ale po nejlepším investičním bytu musíte podívat za hranice České republiky,“ říká zakladatel fondu Sileverline Martin Benroth.

Z našich sousedních zemí vycházejí jako byty se slušným investičním potenciálem ty polské a slovenské. Polským autoři studie předpovídají průměrné výnosy přes deset procent, slovenským kolem devíti.

Vyberte si!

Pečlivý výběr nemovitosti
Zdroj: Shutterstock

Hledáte dům nebo byt snů a nemůžete nalézt ten pravý? Nebo potřebujete najít pronájem? Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí!

Reality Peníze.cz

Německo a Rakousko se nacházejí na spodních příčkách žebříčku a úplně u dna je Maďarsko, kde prý investiční byty neponesou v příštích třech letech ani procento. Předpokládané výnosy tu srážejí hlavně vysoké úrokové sazby přes deset procent, tedy nejvyšší v Evropě vůbec.

Nejvyšší výnosy teď slibují investiční byty v Bulharsku a Irsku – v obou zemích přes 14 procent ročně. Autoři ale zároveň upozorňují, že právě tyhle země jsou z hlediska investic považovány mezi evropskými zeměmi za rizikovější.

Mezi další země s dobrým investičním potenciálem řadí kromě zmíněného Polska nebo Slovenska ještě Španělsko a Portugalsko. Očekává u nich zhodnocení investice osmi až jedenácti procenty ročně. V Polsku a Rumunsku autoři vyvozují možný budoucí profit zejména z očekávaného růstu cen nemovitostí. Investiční potenciál Slovenska, Španělska a Portugalska prý zase zvedají nadprůměrné výnosy z pronájmů, ale i výhledy k možnému růstu cen.

Podívejte se na data z analýzy

Jak dlouho se v různých zemích v Evropě vydělává na byt? Jaká je kde průměrná cena za metr čtvereční bytu? Kde v posledních letech nejvíc rostly ceny nemovitostí? Kde se nejvíc platí na nájmech? Podívejte se do grafů.

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Redaktor, editor a uměle inteligentní ilustrátor webů Peníze.cz a Finmag.cz. Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Oceňování nemovitostí je věda. Dnes už to ale zvládnete online

14. 4. 2024 | PR text

Oceňování nemovitostí je věda. Dnes už to ale zvládnete online

Hypotéka, nová investice, pojištění nebo přehled o vlastním majetku – je spousta situací, ve kterých se hodí znát hodnotu nemovitosti. Byty ale nejsou akcie, aby u nich stále visela... celý článek

Hypotéky zlevňují méně než sazba ČNB. Banky nechtějí delší fixace

5. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Hypotéky zlevňují méně než sazba ČNB. Banky nechtějí delší fixace

Česká národní banka snížila 20. března dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., ale úroky hypoték až tak výrazně neklesly. Průměrná nabídková sazba hypoték... celý článek

Zlevňování bytů skončilo, ceny zase rostou. Na pronájmy se stojí fronty

27. 3. 2024 | Kateřina Hovorková

Zlevňování bytů skončilo, ceny zase rostou. Na pronájmy se stojí fronty

Dvě aktuální studie zmapovaly situaci na trhu s nemovitostmi. Jedna upozorňuje, že ceny bytů začínají opět růst. A druhá popisuje nebývalý zájem o pronájmy.

Levnější hypotéky? Banky vysvětlují, proč teď nesníží úroky

22. 3. 2024 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky vysvětlují, proč teď nesníží úroky

Cenu hypoték ovlivňuje především cena dlouhodobých zdrojů a nikoli základní sazba ČNB, připomínají bankéři. Brzdou je také snadná možnost předčasného splacení.

Banky omezují delší fixace. Nová čísla o hypotékách

7. 3. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Banky omezují delší fixace. Nová čísla o hypotékách

Průměrná úroková sazba nově nabízených hypotečních úvěrů v Česku se za poslední měsíc prakticky nezměnila. Pro úvěr do 80 procent odhadní hodnoty nemovitosti (LTV) je sazba 5,62 % p.... celý článek

Partners Financial Services