Realitka nesmí účtovat pokutu za neuzavření smlouvy, rozhodl soud

Pavel Strnad | rubrika: Co se děje | 19. 10. 2023 | 1 komentář
Až polovina realitních kanceláří má v rezervačních smlouvách ustanovení o smluvní pokutě, když klient nakonec neuzavře kupní smlouvu. Rozhodnutí Nejvyššího soudu by mohlo pomoci tuto praxi zlikvidovat.
Realitka nesmí účtovat pokutu za neuzavření smlouvy, rozhodl soud

Zdroj: Shutterstock

Pokud zájemce o nemovitost, který je spotřebitelem, podepíše rezervační smlouvu s realitkou a prodávajícím, neznamená to automaticky, že musí uzavřít kupní smlouvu. Když se rozhodne nemovitost nekoupit, nemůže mu za to realitka naúčtovat smluvní pokutu.

Přestože to jasně vyplývá ze zákona o realitním zprostředkování, praxe realitních kanceláří ukazuje něco jiného. Až polovina realitních kanceláří takové ustanovení v rezervačních smlouvách doposud měla. Nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu by mohlo pomoci tuto nezákonnou praxi zlikvidovat.

O autorovi

Pavel Strnad advokát Polverini Strnad
Zdroj: AK Polverini Strnad

Pavel Strnad je vedoucím advokátem a zakladatelem AK Polverini Strnad a spolupracuje se společností Právní Ochrana Majetku – P.O.M. s.r.o. Specializuje se na právo nemovitostí a právní ochranu majetku.

Běžný postup při koupi nového bydlení je ten, že zájemce o nemovitost uzavře rezervační smlouvu s realitní kanceláří a majitelem nemovitosti. Její součástí je ale často i ustanovení, že rezervační poplatek se započítává za smluvní pokutu, kterou je zájemce povinen zaplatit, když neuzavře kupní smlouvu.

Pomineme-li fakt, že návrh kupní smlouvy není zpravidla spotřebiteli v době uzavření rezervační smlouvy vůbec předložen a neví tak ani, k podpisu jakého konkrétního dokumentu se vlastně zavazuje, zákon takový postup vysloveně zakazuje. Ve smlouvě s realitní kanceláří totiž nelze sjednat povinnost uzavřít kupní smlouvu. Takové ustanovení by bylo neplatné.

Přitom dle našich zkušeností až polovina realitních kanceláří takovou formulaci v rezervačních smlouvách doposud měla. Upozorňuji však, že vlastník nemovitosti si se zájemcem sankci za neuzavření smlouvy sjednat může.

Ochrana kupujících je takto nastavena i proto, že v době uzavírání rezervace často není k dispozici kupní smlouva, natož její finální znění. Realitní kancelář by navíc ani nemusela mít motivaci, aby byla kupní smlouvu uzavřena.

Setkali jsme se i s případem, kdy nemovitost byla rezervována na jeden měsíc a kupující obdržel návrh kupní smlouvy pouhý den před koncem této lhůty. Nestihl tak ani reagovat. A protože součástí rezervační smlouvy bylo ustanovení, že když nebude během jednoho měsíce uzavřena kupní smlouva, tak se z rezervačního poplatku stává pokuta, realitka odmítala peníze vrátit.

Nezákonnost takového postupu v létě potvrdil i rozsudek Nejvyššího soudu, díky kterému by si většina realitních kanceláří měla dát své smlouvy do souladu se zákonem.

Pokud by přesto klient realitní kanceláře pokutu za neuzavření kupní smlouvy v rezervační smlouvě našel, měl by se proti tomu právně bránit. A samozřejmě využít služeb jiné realitní kanceláře.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+34
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 1 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Oceňování nemovitostí je věda. Dnes už to ale zvládnete online

14. 4. 2024 | PR text

Oceňování nemovitostí je věda. Dnes už to ale zvládnete online

Hypotéka, nová investice, pojištění nebo přehled o vlastním majetku – je spousta situací, ve kterých se hodí znát hodnotu nemovitosti. Byty ale nejsou akcie, aby u nich stále visela... celý článek

Hypotéky zlevňují méně než sazba ČNB. Banky nechtějí delší fixace

5. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ | 2 komentáře

Hypotéky zlevňují méně než sazba ČNB. Banky nechtějí delší fixace

Česká národní banka snížila 20. března dvoutýdenní repo sazbu o pět desetin procentního bodu na 5,75 % p. a., ale úroky hypoték až tak výrazně neklesly. Průměrná nabídková sazba hypoték... celý článek

Zlevňování bytů skončilo, ceny zase rostou. Na pronájmy se stojí fronty

27. 3. 2024 | Kateřina Hovorková

Zlevňování bytů skončilo, ceny zase rostou. Na pronájmy se stojí fronty

Dvě aktuální studie zmapovaly situaci na trhu s nemovitostmi. Jedna upozorňuje, že ceny bytů začínají opět růst. A druhá popisuje nebývalý zájem o pronájmy.

Levnější hypotéky? Banky vysvětlují, proč teď nesníží úroky

22. 3. 2024 | Olga Skalková

Levnější hypotéky? Banky vysvětlují, proč teď nesníží úroky

Cenu hypoték ovlivňuje především cena dlouhodobých zdrojů a nikoli základní sazba ČNB, připomínají bankéři. Brzdou je také snadná možnost předčasného splacení.

Banky omezují delší fixace. Nová čísla o hypotékách

7. 3. 2024 | Petr Kučera | 1 komentář

Banky omezují delší fixace. Nová čísla o hypotékách

Průměrná úroková sazba nově nabízených hypotečních úvěrů v Česku se za poslední měsíc prakticky nezměnila. Pro úvěr do 80 procent odhadní hodnoty nemovitosti (LTV) je sazba 5,62 % p.... celý článek

Partners Financial Services