Další zákaz. Nejpoužívanější zářivky mají zmizet z prodeje

Jana Divinová | rubrika: Co se děje | 8. 8. 2023 | 2 komentáře
Od konce srpna se přestanou dodávat na trh některé druhy zářivek – včetně těch nejběžnějších, které se často používají i v domácnostech. Postupně skončí i některé halogenové žárovky.
Další zákaz. Nejpoužívanější zářivky mají zmizet z prodeje

Zdroj: Pleska / Midjourney

Evropská unie pokračuje v omezování prodeje nejrůznějších typů světelných zdrojů. Už dřív měly z nabídky pro domácnosti zmizet klasické žárovky s wolframovým vláknem, později přišla omezení pro halogenové žárovky a letos došlo na některé zářivky.

Zákaz uvádění na trh neznamená, že tyto světelné zdroje okamžitě zmizí z obchodů, nebo že by se snad dokonce nesměly používat. Používání není omezeno vůbec. A pokud jde o prodej, obchody dál můžou prodávat to, co už mají nakoupeno a na skladě. Nesmějí už ale objednávat nové kusy.

Končí i nejpoužívanější zářivky

Od konce letošního února se na trhy Evropské unie nesmějí uvádět kruhové zářivky s označením T5 a kompaktní zářivky a zářivková tělesa s označením CFLni.

Dalším krokem bude od 25. srpna zákaz lineárních (tyčových) zářivek s označením T5 a T8, které stále hojně využívají domácnosti. 

Důvodem pro zákaz zářivek jsou ohledy na životní prostředí a obecněji zdraví. Jde konkrétně o obsah rtuti v některých výrobcích, které se nedaří v dostatečné míře zpětně odebírat – jinými slovy končí na skládkách.

Zákaz vychází ze směrnice známé pod zkratkou RoHS (Restriction of Hazardous Substances – omezování nebezpečných látek). Její současná podoba z roku 2011 se někdy označuje jako RoHS2, aby se odlišila od starší verze z roku 2003.

Od září dozáří halogenky

I zákaz některých halogenových žárovek zdůvodňuje Evropská unie ohledy na životní prostředí. Nejde ovšem o to, co je uvnitř, ale jak zatěžují ovzduší emisemi. Na to, kolik potřebují energie, prý nevydají dost světla.

Od roku 2016 začaly z obchodů postupně mizet první halogenové žárovky. Konkrétně šlo o bodové zdroje světla s označením GU10. Od září 2018 pak EU zakázala prodej halogenových žárovek energetické třídy C a horších.

Od letošního 1. září se na trh nebudou smět nově uvádět halogenové žárovky s označením G4, GY6.35 a G9. Ani v tomto případě však nejde o zákaz prodeje nebo užívání: výrobci a obchodníci můžou doprodat zásoby, jen nové produkty se už na trhy Evropské unie nedostanou.

Jak vybrat nejvýhodnější půjčku? Snadno!

Srovnáme parametry včetně sazeb a najdeme tu nejvýhodnější a nejtransparentnější půjčku. Ať konsolidujete, či hledáte novou.

Náhradníci

Pokud výrobci nebo obchodníci nepřijdou s nějakým trikem, jak legislativu obcházet, začnou zmíněné světelné zdroje brzy postupně mizet z pultů obchodů. Co pořídit místo nich, až dojdou?

Náhradou za halogenové žárovky jsou zejména LED žárovky se shodnou paticí. Cenový rozdíl není podstatný. „Například LED žárovky s paticí G9 jsou na podobné cenové úrovni. Při náhradě je třeba zejména dát pozor, aby se nepoužila LED žárovka do trouby. Do trouby je možné použít pouze a jen obyčejnou halogenovou žárovku určenou pro provoz za vysokých teplot (jsou adekvátně označené),“ upozorňuje Michal Staša z konzultační společnosti SEVEn. Halogenky do trouby mají ze směrnic výjimku.

Jiná situace je u lineárních zářivek. Jejich náhrada – LED trubice se stejnou délkou i paticí – může vyjít na dvoj- až čtyřnásobek současné ceny. „LED trubice existují v mnoha variantách a kvalitách. Pro náhradu je vhodné zvolit typ, který je možné provozovat s příslušným předřadníkem (elektronický, elektromagnetický či univerzální). Je vhodné vybírat typy s dostatečným světelným tokem a dostatečným úhlem vyzařování,“ vysvětluje Staša a dodává, že žádná LED trubice není zcela dokonalá náhrada klasických zářivek. LED trubice se podle něj hodí zejména do méně důležitých prostor, jako jsou chodby nebo kanceláře. Druhá možnost je modernizace celého osvětlovacího zařízení.

Žáří!
Zdroj: Shutterstock

Anketa

Kupujete pořád klasické žárovky?

Zakázané žárovky pořád koupíte

Možná to ale dopadne jako u klasických žárovek s wolframovým vláknem, kde obchodníci zákaz obešli.

Členské státy Evropské unie se v roce 2009 dohodly na postupném nahrazování svítidel ekologičtějšími variantami. Cílem je zbavovat se svítidel, která víc topí, než svítí, a mají zbytečně vysokou spotřebu elektřiny. Žárovky mají obrovský příkon pro vygenerování použitelného světla – zhruba 90 procent příkonu se promění v teplo a pouze 10 procent ve světlo. Proto ostatně mají ve jméně žár.

V září 2009 Unie zakázala uvádět na trh nové matné žárovky a čiré žárovky s wolframovým vláknem s příkonem 100 a víc wattů. V dalších letech se zákaz postupně rozšiřoval i na slabší žárovky, v září 2012 už platil pro všechny.

Klasické žárovky se ale nakonec prodávají dál i navzdory zákazu. Nařízení Evropské unie 244/2009 se totiž vztahuje na svítidla pro domácnosti. Prodejci a výrobci si pomohli jednoduchým trikem. Označují žárovky jako zdroj tepla, případně a častěji jako svítidla pro použití v průmyslu, nevhodné pro použití v domácnosti – kterých se zmíněné nařízení netýká.

Jaká svítidla se od letoška nesměji uvádět na trh?

od 25. února 2023

kruhové zářivky s označením T5

od 25. února 2023

kompaktní zářivky s označením CFLni

od 25. srpna 2023

tyčové zářivky s označením T5 a T8

od 1. září 2023

halogenové výbojky s označením G4, GY6.35 a G9

Diskoman
Zdroj: Shutterstock, koláž Pleska

Na následujících slajdech najdete směsku mýtů a pověr o odpadech, jejich třídění a zpracování. Po přečtení a vyvrácení je můžete odhodit do koše.

Automat na petky. Natřený na zeleno

  • Když budu vracet petky a plechovky do výkupu, pomůžu tím přírodě a víc obalů se zrecykluje.

V Evropě by se do roku 2025 mělo vytřídit 77 procent petek uvedených do oběhu, Češi jich už teď vytřídí 80 procent. Podle Petra Havelky, ředitele České asociace odpadového hospodářství, jsme už od roku 2020 nad cíli, které si stanovila Unie.

„Jistě, stane se, že najdete PET lahev někde v křoví. Ale to se nezmění tím, že bude zálohovaná. Drtivá většina lidí ví, že petky patří do žlutého kontejneru, a dává je tam,“ dodává Petr Jindra, šéf třídičky Nykos ve Ždánicích.

Za systémem zálohování PET lahví, jaký teď testuje Lidl a Kaufland, je podle Havelky i Jindry lobby nápojářů. Chtějí získat hodnotný materiál jen pro sebe a za výhodnou cenu. Dnes o vytříděný PET soutěží s výrobci z textilního i automobilového průmyslu. 

PET lahve jsou nejlíp prodejný materiál na třídící lince a je ho tam nejvíc. „Pokud tento materiál zmizí, zbydou nám na třídění dvě až tři komodity s velmi nejistou prodejností. Ekonomika nám nebude vycházet, budeme po zákaznících požadovat víc peněz. A obce, respektive všichni občané, na ten systém doplatí,“ říká za třídičku Nykos Petr Jindra.

Jak ale dodává Petr Havelka, bez ohledu na to, jak třídíme, nejvíc by přírodě pomohlo, kdybychom místo balené vody prostě přešli na kohoutkovou, která je u nás většinou velmi kvalitní.

Trávu do popelnice, ať se zaplní 

  • Když není černá popelnice před odvozem plná, doplním ji třeba trávou ze zahrady, ať se to využije.

Možná už jste to někdy slyšeli: „Táto, ta popelnice je zase dražší, tak ji musíme naplnit co nejvíc, když už to platíme.“ Špatná úvaha. Z ekonomických i ekologických důvodů.

„Těm lidem nedochází, že když do černých popelnic budou rvát odpad, který tam nepatří, obec bude víc odpadu vozit na skládku. Tím se zvýší jeho cena, protože skládce se platí za váhu. A obec pak logicky bude muset zvýšit cenu za odvoz popelnic,“ říká Petr Jindra, šéf třídičky Nykos ve Ždánicích, dceřiné firmy dánského podniku Marius Pedersen Group.

Správný přístup je: tady máte modrou, žlutou, hnědou popelnici, ale tu černou nechte pokud možno prázdnou. Ušetří tak obec – a ve výsledku i vy, na poplatcích za odpad.

Je to dálka

  • Kontejnery na třídění jsou tak daleko, do popelnice je to blíž a stejně už ji platím.

Průměrná vzdálenost k nádobám na tříděný odpad se každoročně zkracuje. Sběrných nádob bylo na našem území podle údajů EKO-KOMu v roce 2021 k dispozici přes 678 000, průměrně jsme to k nim měli pouhých 89 metrů. A ve stále větším množství obcí lidé dostávají barevné popelnice přímo domů. Jedná se o takzvaný door-to-door systém, který disciplínu třídění výrazně zlepšuje.

Díky tomu se vytřídilo, recyklovalo či energeticky využilo 91 procent papírových obalů. Data Samosebou.cz (spadajícího pod EKO-KOM) říkají, že v Česku své odpady aktivně třídí 73 procent obyvatel, od roku 2000 došlo k 35procentnímu nárůstu třídičů. V roce 2022 vytřídil průměrně každý Čech téměř 72 kilo odpadu.

K roku 2035 má být podle platné evropské legislativy v obcích vytříděno nejméně 70 procent komunálních odpadů. Recyklovat se má minimálně 65 procent celkového objemu komunálního odpadu. Jinými slovy – na černé popelnice pomalu zapomeňte. Pokud ale budete třídit kvalitně, na směsný odpad vám opravdu zbude jen málo věcí.

Necpěte mi to na dvůr, kontejnery smrdí

  • Proč bych měl mít barevné popelnice u sebe na dvorku? Zabírá to místo a smrdí to.

Obce čím dál častěji nabízí takzvaný door-to-door systém třídění. Rozuměj: dostaneš od nás gratis žlutou, modrou i hnědou popelnici, tu si na dvorku plň a my ti ji budeme pravidelně odvážet. Obcím se to vrátí v tom, že mohou omezit svoz černých popelnic. Na systém svozu a třídění přispívá také neziskovka EKO-KOM, která má peníze od výrobců obalů.

Jakýkoliv vstřícný krok směrem k zákazníkovi se podle Petra Jindry, šéfa třídičky Nykos, vrátí v dobrém. Lidé jsou pak disciplinovanější, černé popelnice plní výrazně méně.

„Pětadevadesát procent obcí, které svážíme, má DTD systém. A je to znát na čistotě plastů – ve srovnání s tím, když nám sem přiveze nějaký odpad konkurence, která DTD systém nemá,“ pochvaluje si šéf třídičky, která sváží odpad ve významné části Středočeského kraje – od Benešova k Poděbradům a Nymburku až po Městec Králové a zpět.

A smrdí to úměrně tomu, co do toho házíme. Čím to bude čistější, tím to bude smrdět méně.

Třídím zbytečně, stejně to pak spálí

  • Kelímky od jogurtů nebo sáčky nemá smysl třídit, dál zpracovat nejdou.

Když sousedka tvrdí, že nemá smysl házet do žlutých nádob kelímky od jogurtů, nedejte na ni. A předneste jí logické argumenty.

Obalové materiály z měkkého plastu mohou být ještě využitelné. Záleží na technologickém vybavení třídičky a také na tom, zda je o ně zrovna na trhu zájem. Pokud ano, poslouží ještě jako obal k něčemu novému, když je třídička nevyužije, pošle je s dalším výmětem buď do spalovny, v lepším případě z nich ještě vyrobí efektivnější palivo z odpadu.

Záleží na poptávce. Všechny varianty jsou ale lepší než kelímky poslat s komunálem rovnou do spalovny nebo na skládku.

Technologie se mění, s nimi i zvyky

  • Plata od vajíček prý do papíru nepatří?

Když švagr vytáhne, že někde četl, že plata od vajec a ruličky od toaleťáku stejně už nejde recyklovat a je lepší je vyhodit do popelnice, neposlouchejte ho.

„Ještě zhruba před rokem tvrdil EKO-KOM (neziskovka, která z peněz hlavně od výrobců nápojových obalů zajišťuje celou síť sběru odpadů a jejich recyklaci, pozn. red.), že nemá smysl házet tyhle recykláty do modrých kontejnerů. Situace se ale změnila,“ řekl nám v třídičce papíru Pražských služeb Miloš Petr, vedoucí třídící linky ve Vysočanech.

„Papírny, které protříděný odpad z modrých kontejnerů odkupují od třídiček, zlepšily technologie a umí i tyto vícekrát recyklované materiály vrátit do oběhu,“ upřesňuje Miloš Petr. Vytříděný papír lze totiž recyklovat až sedmkrát. Takže se určitě vyplatí dát ruličkám šanci a švagra poučit.

Plechovky do žlutých? Jak kde

  • Viděl jsem v centru, že do žlutých kontejnerů házejí lidi plechovky. To mají snad radši už hodit do popelnice.

Každá obec může mít nastavený systém jinak. A to z různých důvodů. Třeba proto, že jí odpad sváží jiná společnost, která používá jinou technologii třídění a jinou formu sběru.

Samolepka na popelnici ku sběru kovuZdroj: Samosebou.cz

Informační nálepka. Zvětšit klikem

Takže někdy se stane, že je sloučené bílé sklo s barevným nebo že tetrapakové a kovové obaly mají místo ve žluté nádobě u plastů. Třeba v místech z hustou zástavbou, kde je obtížné umístit víc kontejnerů na jednom místě.

Anebo prostě proto, že třídička, do které ta která obec sváží, je technologicky dokonalejší a dokáže zpětně všechno zase rozdělit na správné hromádky. Dříve než tedy budete osočovat lidi z toho, že hází plechovky, kam nemají, je dobré si přečíst, co přesně stojí na nálepce na sběrné nádobě. Jiný kraj, jiný mrav.

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

Penzijko s finančním bonusem

Penzijko s finančním bonusem

Založte si penzijko Conseq a získejte nejen státní příspěvky a daňovou úsporu, ale i bonus pro věrné klienty.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-9
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

Nejlevnější aplikace na trhu. Zpracujte si daňové přiznání pro fyzické osoby v roce 2024 v jednoduché online aplikaci. Pro naše čtenáře exkluzivní sleva 10 %.

DníHodinMinutVteřin
Slevový kód: PENIZE1O
Vyplnit přiznání

Pokud chcete řešit daně po staru, máme pro vás chytré formuláře.

A tohle už jste četli?

Kdo byl na našich bankovkách? Ukažte, co si pamatujete

28. 4. 2024 | Gabriel Pleska | 1 komentář

Kdo byl na našich bankovkách? Ukažte, co si pamatujete

Peníze se musí točit. V našem kvízu jsme je otočili lícemi dolů. A vy si teď podle zadní strany zkuste vzpomenout, co je vpředu.

Připevněná víčka, papírová brčka a další „eko“ vychytávky. Mají smysl?

26. 4. 2024 | Pavla Adamcová | 6 komentářů

Připevněná víčka, papírová brčka a další „eko“ vychytávky. Mají smysl?

Rozmočené brčko v pití nebo víčko připevněné k lahvi, které se nepříjemně odírá o obličej. Vychytávky, které mají na rozdíl od plastů šetřit přírodu, už stihly rozčílit nejednoho z... celý článek

Češi mají nejdražší elektřinu v EU, ukazuje nové porovnání

25. 4. 2024 | Petr Kučera | 3 komentáře

Češi mají nejdražší elektřinu v EU, ukazuje nové porovnání

Cena elektrické energie pro domácnosti v Česku byla v loňském druhém pololetí nejvyšší v Evropské unii, pokud zohledníme odlišnou kupní sílu v jednotlivých státech. Vyplývá to z dnes... celý článek

Půjčil i těm, kdo nemohli splácet. Profi Credit dostal pokutu od ČNB

23. 4. 2024 | Petr Kučera | 2 komentáře

Půjčil i těm, kdo nemohli splácet. Profi Credit dostal pokutu od ČNB

Česká národní banka dala pokutu čtyři miliony korun společnosti Profi Credit Czech, poskytovateli spotřebitelských úvěrů pod názvy Pojištěná půjčka a Razdva půjčka.

Billa spouští aplikaci pro e-shop. Rozšiřuje i rozvoz

23. 4. 2024 | redakce Peníze.CZ

Billa spouští aplikaci pro e-shop. Rozšiřuje i rozvoz

Obchodní řetězec Billa dnes představil novou mobilní aplikaci, přes kterou si mohou zákazníci nakoupit na e-shopu.

Partners Financial Services