Právo na opravu. Už nejen pračky a lednice, projděte si nový návrh

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 22. 3. 2023
Právo na opravu. Už nejen pračky a lednice, projděte si nový návrh

Zdroj: Shutterstock

Už dva roky platí pravidla, která mají vést k tomu, aby lidé a firmy nevyhazovali porouchané přístroje, ale nechali je raději opravit. Týkají se ale zatím jen větších spotřebičů, praček, myček, ledniček, vysavačů a monitorů (včetně televizí).

Ty už teď musí výrobce pro evropský trh konstruovat tak, aby byly opravitelné, a musí po určitou dobu zajišťovat dodávky náhradních dílů. Konkrétně třeba u praček je to deset let po uvedení posledního modelu na trh. Psali jsme podrobněji: Právo na opravu přichází. Zázraky ale nečekejte.

Brzy se má seznam takových výrobků rozšířit i o to, co se nejvíc točí: počítače, tablety a mobily. Řada z nich je dnes designována prakticky jako neopravitelná, například v mobilech je často baterie, tedy ta část, která nejrychleji podléhá opotřebení, součástí výrobku. Nedá se vyndat a vyměnit. 

K tomu dnes Evropská komise zveřejnila nový návrh společných pravidel na podporu oprav výrobků, který má dál motivovat výrobce i zákazníky k šetrnějšímu chování, tedy k upřednostňování opravy před výměnou zboží v záruce nebo před koupí nového výrobku po skončení záruční doby.

„Loni jsme navrhli pravidla zajišťující, aby výrobky byly navrženy jako opravitelné. Dnes představujeme návrh, který má zajistit, aby se oprava výrobků stala pro spotřebitele snadnou a atraktivní variantou,“ říká Frans Timmermans, výkonný místopředseda pro Zelenou dohodu pro Evropu. 

Výrobce bude povinen i opravit

V rámci zákonné záruční doby budou prodejci povinni zákazníkům při reklamaci nabídnout přednostně opravu. S výjimkou případů, kdy je oprava dražší než výměna. Po záruce má lidem výrobce usnadnit nebo jim vůbec umožnit, aby si výrobek nechali opravit, pokud se rozbije nebo nebude kvůli opotřebení plně funkční.

Lidé mají mít k dispozici soubor práv a nástrojů, které mají z oprav udělat rozumnou a dostupnou alternativu:

  • Spotřebitelé budou mít právo žádat přímo u výrobců opravu výrobků, které jsou podle práva Evropské unie opravitelné. Výrobci tedy budou motivováni vyrábět takové věci, které opravit dobře půjdou.
  • Výrobci budou povinni informovat spotřebitele, že ten který produkt mají povinnost sami opravovat.
  • K dispozici má být v každé zemi web, na kterém půjde najít opraváře a prodejce repasovaného zboží podle lokality.
  • Má vzniknout evropský informační formulář týkající se opravy, který si spotřebitelé budou moct od všech servisních firem vyžádat. To má zpřehlednit podmínky a ceny oprav a usnadnit srovnání nabídky oprav.
  • Mají vzniknout evropské normy kvality pro opravárenské služby, která spotřebitelům pomůže identifikovat opraváře, kteří se zavážou k vyšší kvalitě. Tato norma „snadných oprav“ bude přístupná všem opravářům v Unii, kteří se zavážou dodržovat minimální normy kvality, například na základě doby trvání opravy nebo dostupnosti výrobků. 

Vyhazování opravitelných spotřebičů prý odhadem pro Evropskou unii každoročně znamená 35 milionů tun odpadu, 30 milionů tun ztracených zdrojů a 261 milionů tun emisí skleníkových plynů. Zákazníci údajně na nákupu nového zboží místo oprav starých výrobků tratí podle odhadů až 12 miliard eur ročně.

Návrh nového nařízení Evropské komise musí ještě schválit Evropský parlament a Rada.

Cililink
Zdroj: Shutterstock

Ozveme se, kdyby něco!

Přidejte si Peníze.cz na Facebook nebo Twitter a přineseme vám další důležité aktuality a praktické rady. Jsme i na Instagramu.

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Jednoduché dokládání škod

@SubmitCaption

Dokládejte škody na majetku třeba jen pomocí mobilu. S aplikací Moje škody můžete průběh řešení také sledovat.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+31
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

26. 1. 2023 | Veronika Hejná

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

Soudit se s nepoctivou firmou bude pro běžné spotřebitele jednodušší. Pomoct jim mají hromadné žaloby. Jejich výsledná podoba v českém právu ale má být slabší, než se dříve plánovalo. celý článek

Změny při nákupech. Nová pravidla pro slevy, záruku, recenze i vrácení zboží

8. 1. 2023 | Petr Kučera

Změny při nákupech. Nová pravidla pro slevy, záruku, recenze i vrácení zboží

Triky se slevami mají skončit, stejně jako přihazování nechtěných položek do nákupního košíku. Zpřísní se pravidla pro recenze, jasnější bude i lhůta na dodání zboží. Spotřebitelé získají... celý článek

Dvouletá záruka končí. Spotřebitelé si přesto polepší

8. 12. 2022 | Veronika Hejná | 2 komentáře

Dvouletá záruka končí. Spotřebitelé si přesto polepší

Zákonná záruka za jakost končí. Na druhou stranu se zdvojnásobí doba, kdy je spotřebitel v lepší pozici při reklamaci vady. A stoupnou i požadavky na kvalitu zboží.

Odškodnění za zpoždění vlaku dostanete snadněji. České dráhy mírní pravidla

20. 11. 2022 | Petr Kučera

Odškodnění za zpoždění vlaku dostanete snadněji. České dráhy mírní pravidla

Cestující, kteří si koupili jízdenku Českých drah elektronicky a jejich spoj má větší než hodinové zpoždění, nově dostanou odškodnění automaticky. O vrácení peněz už tedy nemusí žádat. celý článek

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

12. 10. 2022 | Petr Kučera | 1 komentář

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící web se špatnou češtinou, bez kontaktu na provozovatele, s podezřele nízkými cenami a podobnými... celý článek

Partners Financial Services