Konec lakování nazeleno. EU se nelíbí zavádějící nápisy

redakce Peníze.CZ | rubrika: Aktuality | 23. 3. 2023
Víc než polovina tvrzení o použití ekologických materiálů či postupů, které se vyskytují na obalech evropských výrobků, je neurčitá či zavádějící. Vyplývá to ze studie Evropské komise. Ta teď navrhuje způsob, jak lakování nazeleno znemožnit.
Konec lakování nazeleno. EU se nelíbí zavádějící nápisy

Zdroj: Shutterstock

Až se příště při brouzdání mezi regály dočtete na výrobku, že je eko, bude to nejspíš pravda. V současnosti na tyto informace není úplně spoleh. Společnosti působící v Evropské unii mají totiž možnost psát na výrobky informace o tom, jak jsou šetrné a ohleduplné k životnímu prostředí, zcela libovoně. 

Nápisy typu „obal obsahuje recyklované plasty“, případně „výrobek přispěl ke snížení uhlíkové stopy“, jsou ale často uváděny bez důkazů či odůvodnění.

Vzhledem k tomu, že to je zavádějící pro zákazníky a zároveň nespravedlivé vůči společnostem, které skutečně usilují o zlepšení vlivu své činnosti na životní prostředí, rozhodla se Evropská komise zakročit.

Navrhuje směrnici o dokládání environmentálních tvrzení, takzvaná společná kritéria proti lakování nazeleno a zavádějícím environmentálním tvrzením. Návrh doplňuje směrnici o nekalých obchodních praktikách. Schválit ho ještě musí Evropský parlament a Rada. 

Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.

Žonglování s CO₂

Ze studie komise z roku 2020 vyplývá, že 53,3 % zkoumaných tvrzení bylo neurčitých, zavádějících nebo neopodstatněných a 40 % bylo zcela nepodložených. Ukázalo se, že tvrzení související se změnou klimatu a dekarbonizací jsou obzvláště náchylná k nejasnostem a nejednoznačnosti. Například že produkty nebo subjekty jsou „klimaticky neutrální“, „uhlíkově neutrální“ či se „100% kompenzací CO₂“.

Bylo rovněž zjištěno, že důvěru spotřebitelů podkopává sám vysoký počet různých „eko“ značek – je jich asi 230. Spotřebitel se pak neorientuje a neví, které může důvěřovat.

Přitom 94 % Evropanů v průzkumu Eurobarometr 501 uvádí, že ochrana životního prostředí je pro ně osobně důležitá, a 68 % souhlasí s tím, že jejich spotřební návyky mají nepříznivý vliv na životní prostředí v Evropě i na celém světě a chtějí s tím něco dělat. K tomu ale potřebují spolehlivé a ověřitelné informace.

Návrh vyžaduje, aby environmentální tvrzení o podílu recyklátů, šetrnosti k přírodě či redukci uhlíkové stopy byla odůvodněna a tato odůvodnění byla ověřována. Chce zároveň zastavit šíření veřejných a soukromých značek environmentální kvality a určit jasný režim pro environmentální tvrzení a značky.

Předtím, než společnosti spotřebitelům oznámí jakýkoli ze zahrnutých druhů „environmentálních tvrzení“, musí být tato tvrzení nezávisle ověřena a doložena vědeckými důkazy.

Anketa

Zajímá vás při nákupech, jestli se vyrábělo s ohledem na životní prostředí?

Transparentní, ověřené, spravedlivé

Pokud směrnice v této podobě projde, budou členské státy odpovědné za to, aby firmy, které budou chtít svoje výrobky prezentovat jako ekologické nebo ekologicky odpovědné, dodržovaly „minimální požadavky na jejich odůvodnění a komunikaci“. Konkrétně:

  • Tvrzení musí být podložena obecně uznávanými vědeckými důkazy, které určují příslušné dopady na životní prostředí a případné kompromisy.  
  • Pokud se produkty nebo organizace porovnávají s jinými produkty a organizacemi, musí být tato srovnání spravedlivá a zakládat se na rovnocenných informacích a údajích.  
  • Tvrzení nebo značky, které používají souhrnné hodnocení celkového dopadu výrobku na životní prostředí, například na biologickou rozmanitost, klima, spotřebu vody, půdu atd., nejsou povolena, pokud tak nestanoví pravidla EU.
  • Systémy environmentálního značení by měly být spolehlivé a důvěryhodné a jejich šíření je třeba regulovat. Nové veřejné systémy, pokud nebudou vytvořeny na úrovni EU, nebudou povoleny.
  • Značky environmentální kvality musí být transparentní, ověřené třetí stranou a musí být podrobeny pravidelnému přezkumu.

Ve výsledku by tedy nápisy na obalech měly být výslovnými tvrzeními. Například: „tričko vyrobené z recyklovaných plastových lahví“, „dodávka s kompenzací CO₂“ nebo „obal vyrobený z 30 % z recyklovaných plastů“.

K udržitelné spotřebě kromě toho přispěje i další přijatý návrh společných pravidel na podporu oprav zboží.

redakce Peníze.CZ

Autor článku redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Dlouhodobý investiční produkt

Dlouhodobý investiční produkt

Myslete na sebe a zabezpečte se na penzi co nejlépe. Třeba investováním do široké nabídky fondů.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+5
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Konec dvojí kvality? Porovnali jsme, jak se změnily kritizované potraviny

1. 8. 2024 | Pavla Adamcová

Konec dvojí kvality? Porovnali jsme, jak se změnily kritizované potraviny

Dvojí kvalita potravin v různých státech je už vyřešená věc, prohlásil koncem loňského roku prohlásil ministr zemědělství Marek Výborný. Má pravdu? Vyzkoušeli jsme to.

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

30. 7. 2024 | Kateřina Hovorková

Problém s pojišťovnou? Zkuste ombudsmanku. Vysvětlíme, jak na to

Spory mezi spotřebiteli a pojišťovnami řeší už pět let právníci v kanceláři ombudsmanky Aleny Mackové. V rozhovoru říká, co nejčastěji lidem vadí, jaké problémy řeší, jaké šance na... celý článek

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Přehled dodavatelů, kteří platí nejvíc

11. 7. 2024 | Pavla Adamcová

ERÚ letos rozdal rekordní pokuty. Přehled dodavatelů, kteří platí nejvíc

Energetický regulační úřad v letošním prvním pololetí udělil dodavatelům energií sankce za 12 milionů korun, nejčastěji kvůli nekalým obchodním praktikám. Ve stejném období loni... celý článek

Peníze uložené u notářů budou nově pod dohledem. Kvůli bezpečnosti

5. 7. 2024 | Kateřina Hovorková | 1 komentář

Peníze uložené u notářů budou nově pod dohledem. Kvůli bezpečnosti

Notářská komora spustí od srpna nový systém sledování pohybu na účtech, kde mají lidé uschované peníze typicky z nákupu nemovitosti. Větší bezpečností chce přilákat více klientů.

Před nevýhodnými kurzy DCC vás ochrání jen polovina bank. Na co si dát pozor

1. 7. 2024 | Petr Kučera

Před nevýhodnými kurzy DCC vás ochrání jen polovina bank. Na co si dát pozor

Nechtěnou službu mnohdy neúmyslně využije i jinak dobře informovaný spotřebitel. Obrana proti ní přitom může být stejně jednoduchá jako nastavení limitů na kartě. Proč některé banky... celý článek

Partners Financial Services