Tyhle koruny si vyměňte. V peněženkách zůstávají neplatné miliardy

Gabriel Pleska | rubrika: Když se řekne | 22. 12. 2022
Lidé mají pořád mají v peněženkách miliony neplatných bankovek, připomíná Česká bankovní asociace. Co s nimi?
Tyhle koruny si vyměňte. V peněženkách zůstávají neplatné miliardy

Zdroj: Shutterstock

V červnu přestaly platit bankovky z let 1995–1999. Miliony jich ale pořád zůstávají v našich peněženkách. Jen neplatných stovek je v oběhu za skoro dvě a čtvrt miliardy korun.

Obchody vám je vzít nemusí, ale v bankách je pořád bez problému vyměníte za platné. Pomoct můžou i vkladomaty.

O stažení bankovek z let 1995 až 1999 rozhodla Česká národní banka ke konci června 2022. Z celkového počtu stokorun zůstává v oběhu celá třetina neplatných, u dvoustovek pětina, říká Tomáš Hládek z České bankovní asociace. Celkově jde o desítky milionů kusů bankovek.

Konec platnosti se týká bankovek všech nominálních hodnot s výjimkou pětitisícovek – ty platí dál.

Podívejte se v naší galerii, které bankovky už neplatí a jak je poznat.

Poznej neplatné bankovky

Zdroje a popisky fotek najdete uvnitř galerie.

Neplatné bankovky proti jiným vzorům mají tenčí stříbrný proužek, který protíná bankovku odshora dolů. Jeho barva se navíc při naklopení bankovky nemění. „Nejnovější vzory bankovek mají proužek širší a zlatavý. Když bankovku nakloníme nebo mírně otočíme, barva se mění z hnědo-fialové na zelenou,“ doplňuje Tomáš Hládek.

Jednotlivé vzory od sebe odlišuje ještě letopočet na lícní straně bankovky a některé další ochranné prvky. Cílem je mít v každé hodnotě běžně používaných peněz od 100 do 2000 Kč jediný vzor, právě s ohledem na ochranné prvky a rozeznávání padělků.  

Neplatné bankovky je možné bez poplatku vyměnit na všech pobočkách bank, kde mají pokladnu, případně lze využít vkladový bankomat. Banky vkladomaty upravily tak, aby tyto neplatné bankovky rozeznaly a přijímaly. Výměnu v komerčních bankách je možné provádět až do června roku 2024, později bude pořád možné vyměnit je v pobočkách České národní banky.


Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+13
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

A tohle už jste četli?

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

27. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

K 30. výročí rozdělení měny na českou a slovenskou korunu vydá Česká národní banka tisícikorunu (vzor 2008) vylepšenou o speciální přítisk. Jeho motivem bude kolek – ten, co se v roce... celý článek

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 1 komentář

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

26. 1. 2023 | Veronika Hejná

Hromadné žaloby se blíží. Nový plán, jak mají fungovat

Soudit se s nepoctivou firmou bude pro běžné spotřebitele jednodušší. Pomoct jim mají hromadné žaloby. Jejich výsledná podoba v českém právu ale má být slabší, než se dříve plánovalo. celý článek

Proč cukr tolik zdražil? Ministr viní řetězce. Skandál, reagují

25. 1. 2023 | Petr Kučera

Proč cukr tolik zdražil? Ministr viní řetězce. Skandál, reagují

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) chce po obchodních řetězcích vysvětlení, proč tak výrazně zdražily cukr. Vysoké přirážky jsou podle ministra nemorální. Řetězce vinu odmítají... celý článek

Spořitelna o víkendu vypne George, pozor na limity

20. 1. 2023 | redakce Peníze.CZ

Spořitelna o víkendu vypne George, pozor na limity

Česká spořitelna dočasně odstaví své internetové a mobilní bankovnictví George a Business 24 včetně potvrzovací aplikace George klíč. Dostupné nebudou od pátečních 23:30 hodin do sobotního... celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.