ČNB vydá druhou bankovku s přítiskem. Cena té první výrazně stoupla

Gabriel Pleska | rubrika: Aktuality | 19. 10. 2022 | 2 komentáře
ČNB vydá druhou bankovku s přítiskem. Cena té první výrazně stoupla

Zdroj: ČNB

Česká národní banka vydá k příležitosti 30. výročí vzniku České republiky tisícikorunu s přítiskem. Je to podruhé v historii, kdy nechá dát speciální přítisk na běžnou oběžnou bankovku.

Poprvé se přítiskem opatřovala v roce 2019 stokoruna. Motivem přítisku bylo logo ČNB a připomínka sta let československé měny. Pokud vás překvapuje, že sto let československé koruny se neslavilo ve stejném roce jako sto let Československa, tedy v roce 2018, máme pro vás hned dva texty, které se té historie dotýkají a vysvětlují ji:

Tisícikoruna, kterou centrální banka vydá 8. března 2023, bude mít na lícní straně opět přitištěné logo a k němu motiv tisícikorunového bankovkového kolku z roku 1993, odkazující na česko-slovenskou měnovou rozluku a kolkování československých bankovek, a čísla připomínající výročí.

přitištěný otec národa
Zdroj: ČNB / Návrh vyhlášky o vydání bankovek 1000 Kč s přítiskem

Bankovek se vyrobí 200 tisíc kusů. Přítisk nebude mít vliv na jejich cenu, měly by jít normálně použít při placení. V praxi se jich ale v oběhu nejspíš moc neobjeví.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Stokoruny s přítiskem z roku 2019 se totiž dají teď koupit za několikanásobek své nominální hodnoty. Některé série se na aukčních webech objevují s nabídkovou cenou v řádu tisícovek – jestli ji ale někdo je ochotný zaplatit, to nejsme s to potvrdit.

Tisícikorunu s přítiskem bude možné získat od 8. února 2023 do rozebrání zásob na pokladnách územních pracovišť ČNB – tisíc korun za tisíc korun.

Fotogalerie: Za kolik se dají prodat pamětní mince a bankovky

Myslíte, že se na tisícovku s přítiskem budou stát fronty? Je to šance získat zajímavý sběratelský kousek – a bez přirážky. Tisíc za tisíc. A na stovku se před třemi roky taky stála fronta. Jenže to se zároveň daly pořídit výroční dvacetikoruny! Podívejte se na ně v galerii, kam jsme přidali víc pamětních bankovek (a taky nějaké pseudobankovky kryté zlatým slavíkem – i z těch se stal ceněný sběratelský artikl).

Popisky a autory fotek najdete uvnitř galerie

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Redaktor a editor. Kromě webu Peníze.cz píše taky pro Finmag. A někdy i jinam. Další články autora.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+26
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Co všechno nevíte o koruně. Kdo je Bejbina a proč nepadne orel?

16. 10. 2022 | Gabriel Pleska

Co všechno nevíte o koruně. Kdo je Bejbina a proč nepadne orel?

„I v příštím roce tomu bude sto let, co se Jára Cimrman narodil…“ Absurdita toho sdělení nás rozesmává už desítky let. A věřte nebo ne, podobné je to s narozeninami české koruny. I... celý článek

Žižkovy oči! Komunisti ho uctívali, ale moc o něm nevěděli, ukazují bankovky

14. 9. 2022 | Gabriel Pleska

Žižkovy oči! Komunisti ho uctívali, ale moc o něm nevěděli, ukazují bankovky

Minulý režim viděl v Janu Žižkovi předvoj komunismu a z vojevůdce dělal mytickou postavu. Objevoval se i na bankovkách včetně té s netradiční hodnotou 25 korun. Jak málo se o něm ve... celý článek

Pamětní dvacetikoruny, bankovka s Gottem... Jakou teď mají cenu?

24. 5. 2022 | Jana Divinová

Pamětní dvacetikoruny, bankovka s Gottem... Jakou teď mají cenu?

Také jste stáli frontu na dvacetikoruny k výročí republiky nebo na bankovku k narozeninám Karla Gotta a doufali, že se časem zhodnotí? Projděte si, za kolik se dají prodat pamětní mince... celý článek

Máte je ještě doma? Za kolik prodáte neplatné koruny

10. 5. 2022 | Jana Divinová | 11 komentářů

Máte je ještě doma? Za kolik prodáte neplatné koruny

V obchodě už s nimi nezaplatíte, přesto nemusí být úplně bezcenné. Pojďme si zavzpomínat na bankovky a mince z nedávné minulosti. Možná je nakonec ještě dobře zhodnotíte.

Nemáte v peněžence poklad? Jak poznat vzácné koruny

25. 11. 2021 | Kateřina Jungvirtová | 29 komentářů

Nemáte v peněžence poklad? Jak poznat vzácné koruny

V oběhu stále kolují mince a bankovky, za které můžete dostat i několikanásobek jejich nominální hodnoty. Ukážeme vám je a poradíme, co dělat, když si myslíte, že některou vlastníte. celý článek

Partners Financial Services