ČNB vydá druhou bankovku s přítiskem. Cena té první výrazně stoupla

Gabriel Pleska | rubrika: Aktuality | 19. 10. 2022 | 2 komentáře
ČNB vydá druhou bankovku s přítiskem. Cena té první výrazně stoupla

Zdroj: ČNB

Česká národní banka vydá k příležitosti 30. výročí vzniku České republiky tisícikorunu s přítiskem. Je to podruhé v historii, kdy nechá dát speciální přítisk na běžnou oběžnou bankovku.

Poprvé se přítiskem opatřovala v roce 2019 stokoruna. Motivem přítisku bylo logo ČNB a připomínka sta let československé měny. Pokud vás překvapuje, že sto let československé koruny se neslavilo ve stejném roce jako sto let Československa, tedy v roce 2018, máme pro vás hned dva texty, které se té historie dotýkají a vysvětlují ji:

Tisícikoruna, kterou centrální banka vydá 8. března 2023, bude mít na lícní straně opět přitištěné logo a k němu motiv tisícikorunového bankovkového kolku z roku 1993, odkazující na česko-slovenskou měnovou rozluku a kolkování československých bankovek, a čísla připomínající výročí.

přitištěný otec národa
Zdroj: ČNB / Návrh vyhlášky o vydání bankovek 1000 Kč s přítiskem

Anketa

Stoupnete si do fronty?

Bankovek se vyrobí 200 tisíc kusů. Přítisk nebude mít vliv na jejich cenu, měly by jít normálně použít při placení. V praxi se jich ale v oběhu nejspíš moc neobjeví.

Stokoruny s přítiskem z roku 2019 se totiž dají teď koupit za několikanásobek své nominální hodnoty. Některé série se na aukčních webech objevují s nabídkovou cenou v řádu tisícovek – jestli ji ale někdo je ochotný zaplatit, to nejsme s to potvrdit.

Tisícikorunu s přítiskem bude možné získat od 8. února 2023 do rozebrání zásob na pokladnách územních pracovišť ČNB – tisíc korun za tisíc korun.

Fotogalerie: Za kolik se dají prodat pamětní mince a bankovky

Myslíte, že se na tisícovku s přítiskem budou stát fronty? Je to šance získat zajímavý sběratelský kousek – a bez přirážky. Tisíc za tisíc. A na stovku se před třemi roky taky stála fronta. Jenže to se zároveň daly pořídit výroční dvacetikoruny! Podívejte se na ně v galerii, kam jsme přidali víc pamětních bankovek (a taky nějaké pseudobankovky kryté zlatým slavíkem – i z těch se stal ceněný sběratelský artikl).

Popisky a autory fotek najdete uvnitř galerie

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Vystudoval český jazyk a literaturu. Pracoval v literárním časopise a na tiskovém oddělení České pošty, později na volné noze jako korektor a editor. Editoval články pro Peníze.cz, pro Finmag.cz i pro papírový Finmag. Psává... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+18
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 2 komentářů

A tohle už jste četli?

Co všechno nevíte o koruně. Kdo je Bejbina a proč nepadne orel?

16. 10. 2022 | Gabriel Pleska

Co všechno nevíte o koruně. Kdo je Bejbina a proč nepadne orel?

„I v příštím roce tomu bude sto let, co se Jára Cimrman narodil…“ Absurdita toho sdělení nás rozesmává už desítky let. A věřte nebo ne, podobné je to s narozeninami české koruny. I... celý článek

Žižkovy oči! Komunisti ho uctívali, ale moc o něm nevěděli, ukazují bankovky

14. 9. 2022 | Gabriel Pleska

Žižkovy oči! Komunisti ho uctívali, ale moc o něm nevěděli, ukazují bankovky

Minulý režim viděl v Janu Žižkovi předvoj komunismu a z vojevůdce dělal mytickou postavu. Objevoval se i na bankovkách včetně té s netradiční hodnotou 25 korun. Jak málo se o něm ve... celý článek

Pamětní dvacetikoruny, bankovka s Gottem... Jakou teď mají cenu?

24. 5. 2022 | Jana Divinová

Pamětní dvacetikoruny, bankovka s Gottem... Jakou teď mají cenu?

Také jste stáli frontu na dvacetikoruny k výročí republiky nebo na bankovku k narozeninám Karla Gotta a doufali, že se časem zhodnotí? Projděte si, za kolik se dají prodat pamětní mince... celý článek

Máte je ještě doma? Za kolik prodáte neplatné koruny

10. 5. 2022 | Jana Divinová | 11 komentářů

Máte je ještě doma? Za kolik prodáte neplatné koruny

V obchodě už s nimi nezaplatíte, přesto nemusí být úplně bezcenné. Pojďme si zavzpomínat na bankovky a mince z nedávné minulosti. Možná je nakonec ještě dobře zhodnotíte.

Nemáte v peněžence poklad? Jak poznat vzácné koruny

25. 11. 2021 | Kateřina Jungvirtová | 28 komentářů

Nemáte v peněžence poklad? Jak poznat vzácné koruny

V oběhu stále kolují mince a bankovky, za které můžete dostat i několikanásobek jejich nominální hodnoty. Ukážeme vám je a poradíme, co dělat, když si myslíte, že některou vlastníte. celý článek

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.