Nemáte v peněžence poklad? Jak poznat vzácné koruny

V oběhu stále kolují mince a bankovky, za které můžete dostat i několikanásobek jejich nominální hodnoty. Ukážeme vám je a poradíme, co dělat, když si myslíte, že některou vlastníte.
Nemáte v peněžence poklad? Jak poznat vzácné koruny

Zdroj: Macho & Chlapovič

Vzácné mince a bankovky nemusí mít u sebe jenom vášniví sběratelé. Cenný kousek můžete nosit v peněžence i vy. A zatímco v obchodě byste si třeba za výjimečnou desetikorunu koupili tři rohlíky, sběratelé vám za ni mohou nabídnout statisíce.

Obecně platí, že čím méně platidel se do oběhu dostalo, tím vzácnější jsou. U mincí se můžete orientovat podle tabulky České národní banky, která ukazuje jejich počet vyrobených v jednotlivých letech. Za mince s nízkým nákladem se považují ty, jichž se v daném roce vyrobilo méně než 30 tisíc kusů.

V mnoha případech také platí, že čím jsou mince nebo bankovky starší, tím je můžeme považovat za vzácnější. Ale nefunguje to tak automaticky. Hodně záleží na tom, jak jsou oblíbené mezi sběrateli. Ti považují za vzácné i peníze stažené z oběhu a takzvané chybotisky – tedy peníze s vadou, která vznikla při tisku. Může se jednat o chybějící část potisku, otisknutý přehnutý roh nebo posunutý hlubotisk způsobující jiné rozložení motivu na bankovce. Narazit můžete i na bankovku, která bude mít na stejné straně natisknutý rub i líc.

Fotogalerie: Vzácné mince a bankovky

Podívejte se na zdánlivě obyčejné mince a bankovky, které jsou přesto něčím výjimečné. Dostat za ně můžete několikanásobek nominální hodnoty. Víc fotek uvidíte po kliknutí.

Velmi známým chybotiskem je vada, která se objevila na dvousetkoruně z roku 1993. Poznáte ji podle nápisu Republique du Zaire na metalickém pásku. Zairovka, jak ji sběratelé přezdívají, vznikla tak, že německá papírna omylem poslala do Česka pásek určený pro Zair (dnešní Demokratická republika Kongo). Podle odhadů odborníků by mohlo existovat přibližně 100 dalších kusů těchto bankovek. Majitel by za ni mohl získat i víc než půl milionu korun.

Vzácná desetikoruna

Když budete mít štěstí, cinkne vám v peněžence zvláštní desetikoruna z roku 1993. Šlo o velmi plodný rok, co se vzácných peněz týče. Nejásejte však hned, jak uvidíte tento rok vyražený na minci. Vzácnou desetikorunu poznáte podle toho, že symbol KČ u hodnoty mince je menší, takže linka protíná písmena těsně u horní hrany.

Vzácná desetikoruna 1993Zdroj: Numismatika Pešek

Vzácná desetikoruna z roku 1993

Do oběhu se pravděpodobně dostalo jen něco kolem tisíce kusů těchto mincí. Jejich autor Ladislav Kozák totiž původní návrh přepracoval a písmena zvětšil. Poté byly původní mince s malými písmeny staženy z oběhu.

Pokud takovou minci vlastníte v zachovalém stavu, můžete za ni dostat i 250 tisíc korun. Pravděpodobnost nálezu takové mince ale není velká. „Těchto mincí bylo vyraženo pouze zhruba tisíc kusů, zatímco standardních desetikorun 70 milionů kusů,“ vysvětluje Pavel Kroužek, numismatik a majitel aukční síně Antium Aurum.

Jestli najdete desetikorunu z roku 2000, která má místo hodinového strojku vyražený motiv brněnského Petrova, můžete se radovat. Sice za ni nedostanete statisíce, ale přibližně 300 korun, pokud bude v dobrém stavu. I tak jste však našli poměrně vzácný kousek – těchto mincí bylo v roce 2000 vyraženo pouhých 25 tisíc kusů.

Bankovka 200 Kč Republique du ZaireZdroj: Numismatika Macho & Chlapovič

Bankovka 200 Kč Republique du Zaire

Mezi vzácné desetikoruny patří i různé chyboražby z let 1993, 1994 a 1995, které vznikaly velkým opotřebením razidla. Díky tomu můžete najít minci se slabě vyraženým ročníkem. Vzácnější jsou i desetikoruny z let 2001, 2002, 2005, 2007, 2011 a 2012, které vznikaly v menších nákladech a do oběhu jich šlo méně než 30 tisíc.

Aspoň trojnásobek

Dodnes se v peněženkách mohou objevovat i další vzácnější koruny, na nichž můžete trochu zbohatnout. Jde především o mince vyrobené v menších nákladech. Třeba za padesátikoruny vyrobené v letech 2001 a 2002 dostanete zhruba 350 korun, když budou v dobrém stavu.

V oběhu můžete najít také vzácnou dvoutisícovku. Závratnou sumu za ni nečekejte, ale trojnásobek hodnoty byste dostat mohli. Vzácnou bankovku poznáte podle označení série E01 až E2 a posledního trojčíslí, které má hodnotu nižší než 500. Hodnotnější je díky tomu, že takových dvoutisícikorun se vytisklo pouhých 12 500 kusů.

Víc vzácných korun a další podrobnosti najdete v naší fotogalerii.

Nečistit a nepřehýbat

Co dělat, když si myslíte, že jste vzácnou minci nebo bankovku našli?

„Doporučujeme minci nečistit, bankovku nepřehýbat a dojít s nimi k odborníkům, kteří posoudí, zda se opravdu jedná o vzácnou variantu. Někdy, jako například u desetikorun, je to totiž pro laika těžké určit,“ říká Kroužek.

Čím v zachovalejším stavu taková mince nebo bankovka bude, tím jsou cennější. Každé škrábnutí jim ubírá na hodnotě.

Kateřina Jungvirtová

Autor článku Kateřina Jungvirtová

Vystudovala obchodní podnikání a po škole pracovala jako copywriter. S redakcí NextPage Media spolupracuje od roku 2021. Když zrovna nepíše, sedí u piana, čte dobrou knížku, je na procházce se psem nebo na cestách. Další články autora.

Líbil se vám článek?

+277
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 13 komentářů

Diskuze

Příspěvek s nejvíce kladnými hlasy

25. 11. 2021 20:23, Mária

Našla som 20h rok 1995 neviem či je vzácna ak áno kde sa mám obrátiť dakujem

+87
+-
Reagovat na příspěvek
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem (13 komentářů) příspěvků.

Hledáte nové bydlení?

Berzrealitky

Vyzkoušejte náš katalog nemovitostí, při jehož tvorbě jsme se spojili s předním českým portálem Bezrealitky.

A tohle už jste četli?

Do Česka vstupují nové řetězce a značky. Seznamte se

7. 12. 2021 | Jana Divinová | 2 komentáře

Do Česka vstupují nové řetězce a značky. Seznamte se

Diskont označovaný jako ruský Lidl, nové prodejny zboží pro domácnost nebo futuristická prodejna polského řetězce. Do Česka letos přišlo skoro 25 značek obchodů a služeb.

Takhle vám vyberou účet. Pozor na novou vlnu podvodů

6. 12. 2021 | redakce Peníze.CZ | 43 komentářů

Takhle vám vyberou účet. Pozor na novou vlnu podvodů

Česká bankovní asociace varuje klienty bank před novou vlnou podvodných útoků. Podvodníci využívají předvánočního shonu, stresu a nepozornosti klientů. Pod záminkou, že jsou jejich... celý článek

Peníze místo stravenek. Už máte paušál? A přestali jste jíst?

6. 12. 2021 | Jana Divinová | 28 komentářů

Peníze místo stravenek. Už máte paušál? A přestali jste jíst?

Od začátku letošního roku mohou firmy poskytovat zaměstnancům kromě stravenek nebo vlastních jídelen také daňově zvýhodněný příspěvek přímo v penězích – takzvaný stravenkový paušál.... celý článek

Pozor na investiční tokeny. Nedejte na reklamu, varuje úřad

30. 11. 2021 | Jiří Hovorka | 11 komentářů

Pozor na investiční tokeny. Nedejte na reklamu, varuje úřad

Ministerstvo financí varuje před takzvanými investičními tokeny.

Pravda o slevách. Našli jsme nové triky, ale i férově počítající e-shopy

30. 11. 2021 | Jakub Balada | 10 komentářů

Pravda o slevách. Našli jsme nové triky, ale i férově počítající e-shopy

Díky Hlídači shopů si můžete ověřit, jaká je skutečná sleva a jestli ji obchodníci uměle nezvyšují. Jakub Balada z datového startupu Apify ukazuje, co hlídač zjistil během letošního... celý článek

Partners Financial Services
Nadílka

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.