Anglie ukázala nové libry s králem Karlem. Takhle vypadají

Jana Divinová | rubrika: Aktuality | 20. 12. 2022 | 3 komentáře
Anglie ukázala nové libry s králem Karlem. Takhle vypadají
Nové bankovky s novým králem budou v oběhu v polovině roku 2024
Zdroj: Bank of England

Britská centrální banka Bank of England dnes odhalila vzhled nových bankovek s králem Karlem III. Ty začnou postupně nahrazovat bankovky se zemřelou královnou Alžbětou II. 

Vydání nových bankovek plánuje Bank of England na polovinu roku 2024. Nové bankovky mají nahrazovat jen opotřebené starší peníze. Zachovalé bankovky s portrétem královny Alžběty II. budou platit dál, rychlá obměna všech bankovek není v plánu.

Banka chce na jednu stranu uspokojovat celkový nárůst poptávky po bankovkách, ale zároveň minimalizovat environmentální a finanční dopad výroby nových peněz, které se od roku 2016 netisknou na papír, ale na speciální polymer. V oběhu je nyní asi 4,5 miliardy šterlinkových bankovek v celkové hodnotě zhruba 80 miliard. 

Portrét nového krále se objeví na všech čtyřech bankovkách, které se v Británii používají – tedy na 5, 10, 20 a 50 librách. Mění se jen portrét monarchy, jinak platidla zůstávají stejná. Obrázek Karla III. se objeví na přední straně bankovek a také v průhledném bezpečnostním okénku. Ověřit pravost papírových peněz bude možné stejným způsobem jako na původních bankovkách s královnou Alžbětou II.

Desetilibrová bankovka s Karlem III.Zdroj: Bank of England
Pětilibrová bankovka s Karlem III.Zdroj: Bank of England
Padesátilibrová bankovka s Karlem III.Zdroj: Bank of England
Dvacetilibrová bankovka s Karlem III.Zdroj: Bank of England

(Skoro) všechny královniny peníze

  • Královnou se platí nejen v Británii, ale v řadě dalších zemí Commonwealthu, například v Austrálii nebo Kanadě. Královna byla zdaleka nejzobrazovanějším člověkem na bankovkách vůbec.
  • Poprvé se objevila na bankovce právě v Kanadě, jako patnáctileté děvče. A shodou okolností rovněž v Kanadě mají na bankovce i Alžbětu nejstarší. 
  • Celkem se podle Guinessovy knihy rekordů Alžběta II. objevila na bankovkách 35 zemí. Prohlédněte si výběr z toho obrovského množství:

Fotogalerie

Kolik váží libra?

Kunička
Zdroj: Shutterstock

Každý baží po tvrdé valutě. Byly ale doby, kdy se platilo měkoučkým a heboučkým, totiž kožešinami. Anebo doslova měkkýši. Ty doby jsou pryč, ale zůstává po nich památka v podobě názvů některých dnešních měn. Jiné se zas jmenují po zbraních anebo po úplných nesmyslech: rakouský zlatý byl stříbrný a v republikách se platí korunami. A jüan sice znamená kulatý, ale kulatý je na něm nejvýš předseda Mao.

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+30
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů

A tohle už jste četli?

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

1. 2. 2023 | Olga Skalková | 2 komentáře

Startuje největší síť bankomatů v Česku. Co na to ostatní banky?

Komerční banka a Moneta Money Bank navzájem sdílejí svou síť od loňského června, teď se přidávají Air Bank a UniCredit Bank. Spojení zatím funguje jen pro výběry hotovosti, ne pro vklady.... celý článek

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

31. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Takhle vás odmění za nákup. Porovnali jsme cashback portály

Obchodník chce, abyste nakupovali u něj. A odmění za to nejen toho, kdo vás k němu přivede, ale i přímo vás. Díky cashbacku dostanete zpátky procenta z útraty. Jak to funguje, na které... celý článek

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

30. 1. 2023 | Jan Müller

Jak ušetřit? I do povinných výdajů můžeme říznout

Doba nás nutí šetřit. Jenže z některých výdajů se na první pohled škrtat nedá. Jsou povinné. Ukážeme si ale, že to není vždycky docela pravda. A že i tam, kde to pravda je, vyplatí... celý článek

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

27. 1. 2023 | Gabriel Pleska

Nová tisícovka s přítiskem. Překupníci už jsou připraveni

K 30. výročí rozdělení měny na českou a slovenskou korunu vydá Česká národní banka tisícikorunu (vzor 2008) vylepšenou o speciální přítisk. Jeho motivem bude kolek – ten, co se v roce... celý článek

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

26. 1. 2023 | Jana Divinová | 2 komentáře

Koruna je nejsilnější za 15 let. Vyplatí se koupit eura na léto?

Japonská banka Nomura sice předpověděla koruně na letošek pád, česká měna ale zatím míří opačným směrem. Podle ekonomů je teď správný čas vyměnit eura na letní dovolenou.

Partners Financial Services

Používáte nástroj pro blokování reklamy. Pokud nám chcete pomoci, vypněte si blokování reklamy na našem webu. Zde najdete jednoduchý návod. Děkujeme.