Anglie ukázala nové libry s králem Karlem. Takhle vypadají

Jana Divinová | rubrika: Aktuality | 20. 12. 2022 | 3 komentáře
Anglie ukázala nové libry s králem Karlem. Takhle vypadají
Nové bankovky s novým králem budou v oběhu v polovině roku 2024
Zdroj: Bank of England

Britská centrální banka Bank of England dnes odhalila vzhled nových bankovek s králem Karlem III. Ty začnou postupně nahrazovat bankovky se zemřelou královnou Alžbětou II. 

Vydání nových bankovek plánuje Bank of England na polovinu roku 2024. Nové bankovky mají nahrazovat jen opotřebené starší peníze. Zachovalé bankovky s portrétem královny Alžběty II. budou platit dál, rychlá obměna všech bankovek není v plánu.

Banka chce na jednu stranu uspokojovat celkový nárůst poptávky po bankovkách, ale zároveň minimalizovat environmentální a finanční dopad výroby nových peněz, které se od roku 2016 netisknou na papír, ale na speciální polymer. V oběhu je nyní asi 4,5 miliardy šterlinkových bankovek v celkové hodnotě zhruba 80 miliard. 

Portrét nového krále se objeví na všech čtyřech bankovkách, které se v Británii používají – tedy na 5, 10, 20 a 50 librách. Mění se jen portrét monarchy, jinak platidla zůstávají stejná. Obrázek Karla III. se objeví na přední straně bankovek a také v průhledném bezpečnostním okénku. Ověřit pravost papírových peněz bude možné stejným způsobem jako na původních bankovkách s královnou Alžbětou II.

Desetilibrová bankovka s Karlem III.Zdroj: Bank of England
Pětilibrová bankovka s Karlem III.Zdroj: Bank of England
Padesátilibrová bankovka s Karlem III.Zdroj: Bank of England
Dvacetilibrová bankovka s Karlem III.Zdroj: Bank of England

(Skoro) všechny královniny peníze

  • Královnou se platí nejen v Británii, ale v řadě dalších zemí Commonwealthu, například v Austrálii nebo Kanadě. Královna byla zdaleka nejzobrazovanějším člověkem na bankovkách vůbec.
  • Poprvé se objevila na bankovce právě v Kanadě, jako patnáctileté děvče. A shodou okolností rovněž v Kanadě mají na bankovce i Alžbětu nejstarší. 
  • Celkem se podle Guinessovy knihy rekordů Alžběta II. objevila na bankovkách 35 zemí. Prohlédněte si výběr z toho obrovského množství:

Fotogalerie

Kolik váží libra?

Kunička
Zdroj: Shutterstock

Každý baží po tvrdé valutě. Byly ale doby, kdy se platilo měkoučkým a heboučkým, totiž kožešinami. Anebo doslova měkkýši. Ty doby jsou pryč, ale zůstává po nich památka v podobě názvů některých dnešních měn. Jiné se zas jmenují po zbraních anebo po úplných nesmyslech: rakouský zlatý byl stříbrný a v republikách se platí korunami. A jüan sice znamená kulatý, ale kulatý je na něm nejvýš předseda Mao.

Jana Divinová

Autor článku Jana Divinová

Vystudovala ekonomii a management na Vysoké škole báňské. V redakci NextPage Media působí od podzimu 2021, předtím pracovala v MF Dnes a iDnes.cz. Volný čas tráví nejraději s rodinou a přáteli. Miluje přírodu, cestování a... Další články autora.

Srovnávat se vyplatí

Srovnávat se vyplatí

Kalkulátor.cz je srovnávač, který lidem šetří peníze ve světě energií, pojištění a financí. My počítáme, vy šetříte.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+38
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 3 komentářů
Daňové přiznání online

A tohle už jste četli?

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

23. 2. 2024 | redakce Peníze.CZ

Místo parmazánu levná náhražka. Restaurace šidí hlavně na surovinách

Státní zemědělské a potravinářská inspekce loni zkontrolovala dohromady 194 stravovacích provozoven. Zjistila, že nepravdivé a zavádějící informace poskytovala zákazníkům čtvrtina z... celý článek

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

23. 2. 2024 | Petr Kučera

Z čísla banky volá podvodník. Úřad zpřísní pravidla

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) přichází s konkrétními návrhy, jak bojovat s novým druhem podvodu. Cílem je omezit takzvaný spoofing – kvůli zneužití telefonního čísla má spotřebitel... celý článek

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

22. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Největší obchodní centra v Česku a kdo je vlastní. Projděte si přehled

Která nákupní centra patří mezi deset největších v republice? Jaké mají majitele a kolik jich je z Česka? Tady je žebříček.

Nejvíc pokut za nekalé praktiky dostává Penny, ukazují kontroly

19. 2. 2024 | Pavla Adamcová

Nejvíc pokut za nekalé praktiky dostává Penny, ukazují kontroly

Celkem 16 pokut vyšších než 100 tisíc korun uložila Česká obchodní inspekce řetězcům za nekalé praktiky v období od začátku roku 2022 do konce loňského třetího čtvrtletí. Celková výše... celý článek

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

19. 2. 2024 | Lukáš Kaňok

Všechno o zálohách na elektřinu. Proč chtějí víc a jak víc neplatit

Řadě z nás od začátku roku zase vzrostly zálohy na elektřinu. Jak je to možné, když ve zprávách píšou, že elektřina zlevňuje? Známe odpověď a všechno kolem záloh srozumitelně vysvětlíme. celý článek

Partners Financial Services