Kolik zaplatíte za elektřinu v roce 2024? Spočítejte si v kalkulačce

redakce Peníze.CZ | rubrika: Co se děje | 4. 11. 2023 | 4 komentáře
Vládní politici říkají, že většině z nás elektřina zdraží jen trochu. Opoziční říkají, že moc. Naše kalkulačka říká pravdu. I když jen orientačně a zatím ne definitivně.
Kolik zaplatíte za elektřinu v roce 2024? Spočítejte si v kalkulačce

Zdroj: Pleska/Dall-e

V kalkulačce pracujeme s nejběžnější tarifní sazbou D 02d – pro domácnosti se střední spotřebou, které elektřinou svítí, provozují pračky, ledničky, myčky, televize, ale netopí s ní.

Nechali jsme stranou poplatky za jističe. 

Jako základ porovnání jsme vzali letošní cenový strop: 5000 korun za megawatthodinu bez DPH, tedy 6050 korun s DPH. A přidali letošní poplatky za distribuci.

Řekněte kalkulačce, za kolik (bez DPH) máte domluvenou elektřinu na příští rok a jakou zhruba máte spotřebu. Dosadí poplatky za distribuci plánované na příští rok, přičte poplatek na podporované zdroje energie, přičte daně a všechno spočítá. 

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Kalkulačka změny ceny elektřiny pro rok 2024

Kč/kWh
kWh

Další kalkulačky

Dodavatelé pro příští rok (často i pro zbytek letošního) snížili cenu samotné elektřiny, protože na trzích od loňských rekordních úrovní klesla. Jenže tržní cena je jenom část toho, co v celkovém vyúčtování platíte. Zbytek – regulovanou část ceny – určuje stát prostřednictvím Energetického regulačního úřadu. 

A právě regulovaná část ceny má pro příští rok výrazně stoupnout. Úřad před pár dny přišel s návrhem, aby tato část (která teď dělá v průměru zhruba pětinu celkové ceny na vyúčtování) zdražila až o 71 procent. Definitivní rozhodnutí oznámí úřad tradičně na konci listopadu.

Anketa

Budete mít levnější elektriku?

Regulovanou část tvoří především poplatky za distribuci – firmě, která vlastní distribuční soustavu. Sloupy a dráty, kterými k vám ta elektřina doteče. V Praze u PREdistribuce má distribuce zdražit zhruba o stokorunu za megawatthodinu, u ČEZ distribuce a EG.D asi o čtyři stovky na megawatthodině. Plus DPH. Kromě toho má stoupnout i fixní platba za jistič.

Navíc se po roce vrátí další „státní“ část ceny: příspěvek na podporované zdroje. Za každou spotřebovanou megawatthodinu zaplatíte 495 korun plus DPH, tedy 599 korun.

Zvýšení státem regulované části tak může u většiny domácností vymazat zlevnění tržní ceny (samotné elektřiny), v konečném vyúčtování tak zaplatí víc než letos. 

Co je co na vyúčtování za elektřinu

Neregulovaná část (platba jde na účet dodavatele)

  • Silová elektřina – cena podle spotřeby (za kWh nebo MWh)
  • Fixní platba dodavateli

Regulovaná část (platba jde na účet distributora, tedy „vlastníka drátů“, nebo státu)

  • Distribuce – cena podle spotřeby (za kWh nebo MWh)
  • Fixní platba za jistič
  • Ostatní služby – poplatek za systémové služby, poplatek za služby Operátora trhu energií, poplatek na podporované zdroje energie

redakce Peníze.CZ

Jsme největší web o osobních financích v Česku. Přinášíme aktuality, praktické návody, kalkulačky a další přehledy. Do rodiny vydavatelství NextPage Media s námi patří i Finmag, Heroine a Footbal Club. Můžete nás sledovat... Další články autora.

Investujte do indexu S&P 500!

Investujte do indexu S&P 500!

Zabezpečte svou budoucnost. Investujte do akcií globálních firem jako Apple či Coca-Cola díky fondu EFEKTIKA! S předpokládaným výnosem přes 7 % ročně.

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-138
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 4 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Změna u hypoték: Dlouhé fixace zdražují, výhodnější jsou roční

6. 12. 2023 | Kateřina Hovorková

Změna u hypoték: Dlouhé fixace zdražují, výhodnější jsou roční

Průměrná úroková sazba letos mírně klesla, za poslední měsíc se ale prakticky nezměnila. Nová čísla z bank ale ukazují na jiný zajímavý trend.

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 5 komentářů

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

Energetický regulační úřad zveřejnil svou část ceny za elektřinu a plyn. Co to udělá s konečnou cenou pro domácnosti? Tady je přehled.

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

29. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

Banky nebudou muset od ledna 2024 dodržovat parametr DTI, tedy počet ročních čistých příjmů žadatele nutných ke splacení všech jeho dluhů. Platný tak zůstane jen limit LTV – poměr výše... celý článek

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

28. 11. 2023 | Pavel Strnad

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

Význam inflačních doložek roste. Často jsou však neplatné, protože nejsou správně formulované. Advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad radí, na co se zaměřit.

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

28. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

Tržní cena elektřiny zlevňuje, přesto za ni v příštím roce zaplatíte víc. Jak je to možné? Naučíme vás vyznat se ve vyúčtování.

Partners Financial Services