Příspěvek na obnovitelné zdroje se vrací. Spočítejte si, jak vám zdraží elektřinu

Gabriel Pleska | rubrika: Aktuality | 2. 10. 2023
Příspěvek na obnovitelné zdroje se vrací. Spočítejte si, jak vám zdraží elektřinu

Zdroj: Pleska / Midjourney

Elektřina zlevňuje. Většina dodavatelů snižovala v průběhu roku ceny, připravují i příznivější nabídky pro ty, kteří si zafixovali cenu energie v době, kdy byla nejvyšší a část jí doplácel stát.

Jenomže ceny nakonec nebudou o tolik nižší, jak jsme mohli doufat. Od prvního ledna domácnosti začnou znovu platit příspěvek na podporované zdroje elektřiny (POZE).

Dodavatelé elektřiny s tím nemají možnost nijak pohnout, příspěvek je součástí regulované části celkové ceny za elektřinu. Tam patří také poplatek na služby Operátora trhu energií (OTE), poplatek za distribuci nebo měsíční plat za rezervovaný příkon.

Příspěvek ve výši 599 korun za každou spotřebovanou megawatthodinu elektřiny platí vláda od loňského října ze státního rozpočtu. Jeho dočasné odpuštění mělo domácnostem pomoct v době skokového zdražení a nebývale vysokých cen energií.

Krátkodobá investice do prověřených faktur – výnos až 16 % p.a.

Odpuštění příspěvku bylo už v loňských plánech časově omezeno na období říjen 2022 až prosinec 2023. Vláda minulý týden potvrdila, že na další období už se prodlužovat nebude. Od ledna 2024 se tedy poplatek vrací.

Společnost ČEZ uvádí, že průměrná česká domácnost spotřebuje za rok 3 MWh elektřiny. Návrat poplatku ji tak zvýší roční účet za elektřinu zhruba o 1800 korun.

Kolik zaplatíte po vrácení příspěvku na podporované zdroje energie vy? Zadejte do kalkulačky svou roční spotřebu – a po jednom kliknutí uvidíte výsledek.

Co jsou podporované zdroje energie

Česká republika podporuje výrobu elektřiny a tepla a bioplynu z obnovitelných zdrojů, druhotných energetických zdrojů a kombinovanou výrobu elektřiny a tepla. Kdo vyrábí energie tímto způsobem, dostává peníze buď formou takzvaných zelených bonusů, případně mu stát garantuje výkupní ceny. Část podpory jde ze státního rozpočtu, další část platí prostřednictvím příspěvku spotřebitelé. Od loňského října do konce roku 2023 všechno platil stát, domácnostem i firmám příspěvek na podporované zdroje energie dočasně odpustil.

Gabriel Pleska

Autor článku Gabriel Pleska

Redaktor a editor. Kromě webu Peníze.cz píše taky pro Finmag. A někdy i jinam. Další články autora.

KREDITNÍ KARTA SMART

KREDITNÍ KARTA SMART

Získejte nyní 5 % zpět z každého tankování

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

-6
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

30. 11. 2023 | Gabriel Pleska | 3 komentáře

Spočítejte si, jak vám zdraží elektřina. Známe nové ceny za distribuci

Energetický regulační úřad zveřejnil svou část ceny za elektřinu a plyn. Co to udělá s konečnou cenou pro domácnosti? Tady je přehled.

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

29. 11. 2023 | Kateřina Hovorková

Omezení hypoték zmírní. ČNB ruší další klíčový limit

Banky nebudou muset od ledna 2024 dodržovat parametr DTI, tedy počet ročních čistých příjmů žadatele nutných ke splacení všech jeho dluhů. Platný tak zůstane jen limit LTV – poměr výše... celý článek

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

28. 11. 2023 | Pavel Strnad

Kdy může pronajímatel zvýšit nájemné? Pozor na inflační doložku

Význam inflačních doložek roste. Často jsou však neplatné, protože nejsou správně formulované. Advokát Pavel Strnad z AK Polverini Strnad radí, na co se zaměřit.

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

28. 11. 2023 | Gabriel Pleska

Kolik zaplatíte za elektřinu a proč zdraží? Jak se vyznat ve faktuře

Tržní cena elektřiny zlevňuje, přesto za ni v příštím roce zaplatíte víc. Jak je to možné? Naučíme vás vyznat se ve vyúčtování.

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

27. 11. 2023 | Olga Skalková

Creditas končí s hypotékami. Ještě v létě si je chválila

Banka Creditas přestala přijímat žádosti o hypotéky. Podle informací z poboček vyhlásila interně stopku zhruba v polovině listopadu. Rozhodnutí dnes pro Peníze.cz potvrdila mluvčí banky Lucie... celý článek

Partners Financial Services