Za kopcem za trojnásobek. Horské apartmány stojí víc než byty v Praze

Milan Roček | rubrika: BrandVoice | 15. 4. 2024
Klínovec, Jizerky, Krkonoše, Lipno. Oblasti, které se v posledních letech staly terčem masivní výstavby horských apartmánů. To kromě náporu na lokální infrastrukturu přináší i řadu anomálií – cena apartmánů v některém z věhlasných zimních středisek překoná i ceny bytů v Praze.
Za kopcem za trojnásobek. Horské apartmány stojí víc než byty v Praze

Zdroj: Shutterstock

Skoro každá reportáž o cenách bydlení začíná konstatováním, že bydlení je nejdražší v Praze. Na úrovni celých krajů je to pravda, ale budeme-li měřit „podle obcí“ – a Praha je fakticky taky jedna obec –, pak hlavní město skončilo až na sedmém místě. V cenách ji předstihlo hned několik horských středisek. 

Na tom je vidět, že agregované průměry zakrývají, jak diametrálně odlišně se trh s nemovitostmi v horských střediscích chová. Pro ilustraci si vezměme okres Trutnov, kam spadají top destinace jako Pec pod Sněžkou, Špindlerův Mlýn nebo Janské Lázně. Metr čtvereční v okrese Trutnov vás v roce 2023 vyšel průměrně na 52 279 Kč/m². Tento obecný údaj zpravidla uvidíte v cenových mapách nebo veřejně dostupných statistikách.

O autorovi

Zdroj: Hypox.cz

Milan Roček je spoluautorem a provozovatelem aplikace Hypox.cz a portálu Dataligence.cz (dříve CenovaMapa.org), který dlouhodobě sleduje a analyzuje trh rezidenčních nemovitostí v České republice. Milan a jeho tým se věnují vytváření valuačních řešení a digitálních nástrojů pro online oceňování nemovitostí pro banky a pojišťovny i pro realitní investory a širokou veřejnost. Je absolventem ČVUT v Praze.

Obyčejný průměr už ale neprozradí, že pokud se zajímáte o novostavbu, vyjde vás v okrese Trutnov průměrně na 71 882 Kč/m², a jestli jdete rovnou po horském apartmánu, musíte si na metr čtvereční připravit hned 168 021 Kč, tedy víc než trojnásobek obyčejného průměru.

Ještě výraznější rozdíl je v okrese Chomutov, kam spadají části Krušných hor, kterým se výstavba horských apartmánů také nevyhnula. Průměrná cena za metr čtvereční v okrese Chomutov je pouhých 25 163 Kč/m². U horských apartmánů ale 120 594 Kč/m². Tedy téměř pětinásobek obyčejného průměru.

Velké rozdíly vidíme i u Lipna spadajícího do okresu Český Krumlov. V něm se průměrně byty prodávají za 48 372 Kč/m², ale v případě horských apartmánů je to 91 802 Kč/m².

Existence těchto rozdílů sama o sobě není překvapivá. Lokality s velkým přírodním bohatstvím, nastartovaným turismem a dobrou úrovní služeb jsou lákavé k vlastním pobytům i koupi investičních nemovitostí. Někdy stačí opravdu jen pár kilometrů vzdušnou čarou a najednou se nacházíte v místě s diametrálně odlišnou atraktivitou. Účel tohoto komentáře ovšem není jen vytáhnout zajímavá čísla z databáze, ale poukázat na problematičnost používání průměrů, které – jak jsme si ukázali – můžou být vskutku zavádějící. Investoři a zájemci by si tedy vždycky měli vybranou lokalitu pečlivě vyhodnotit.

Partner článku

Hypox.cz vám jako jediná aplikace v Česku dá do ruky data a nástroje, které doteď využívaly jen přední české banky a pojišťovny. Sledujte hodnotu svých nemovitostí, objevte nové investiční příležitosti nebo si vyhodnoťte jakoukoliv lokalitu v Česku díky cenové mapě nemovitostí. Hypox jako jediný na trhu odebírá kompletní transakční data z katastru nemovitostí a zároveň sleduje i nabídkové ceny a nájmy.

Na cenové anomálie v podobě horských apartmánů jsme se podívali, pojďme ještě zhodnotit stav celého trhu. Většina titulků článků o nemovitostech teď obsahuje sousloví „realitní trh ožil“. Vyplývá to i z našich dat, která většina médií přebrala. Je to ale trochu zkratka.

Ano, je pravda, že prodeje novostaveb meziročně stouply o 77 procent a u starší bytové zástavby o 49 procent. Je ale potřeba dodat, že před rokem byl trh zamrzlý a jeho aktivita byla nejnižší minimálně od roku 2014. Z takto nízkého základu tedy není problém dostat nárůsty v desítkách procent.

Při pohledu dál než pouhý rok do minulosti můžeme konstatovat, že dnešní aktivita trhu je ještě přibližně 30 procent pod nemovitostní horečkou v roce 2021, kdy byl trh nadprůměrně vyprodaný a kupci takřka neměli z čeho vybírat, a zhruba 20 procent pod aktivitou trhu v období těsně před covidem.

Peníze BrandVoice: Partnerem článku je Hypox.cz

Milan Roček

Milan Roček je spoluautor a provozovatel aplikace Hypox.cz a portálu Dataligence.cz (dříve CenovaMapa.org), který dlouhodobě sleduje a analyzuje trh rezidenčních nemovitostí v České republice. Milan a jeho tým se věnují vytváření... Další články autora.

Exekuce: Důležitost ověřování

Exekuce: Důležitost ověřování

Proč je ověřování informací klíčové a jak vám stránky exekuce.trilu.cz mohou pomoci

Sdílejte článek, než ho smažem

Líbil se vám článek?

+12
AnoNe
Vstoupit do diskuze
V diskuzi je celkem 0 komentářů

Zjistěte tržní cenu nemovitosti i výši nájmu

Odborným garantem této služby je Quantum reality - realitní kancelář Praha

A tohle už jste četli?

Nemovitostní fondy měly druhý nejlepší rok v historii. Známe výsledky

19. 5. 2025 | Jan Traxler | 1 komentář

Nemovitostní fondy měly druhý nejlepší rok v historii. Známe výsledky

Přinášíme kompletní výsledky nemovitostních fondů za uplynulý rok. Včetně fondů kvalifikovaných investorů. Naprostá většina jich překonala inflaci, zpravidla se slušnou rezervou. Jeden... celý článek

Nových bytů bude víc, jenže dražších. Bydlení ve vlastním se vzdaluje

15. 4. 2025 | Kateřina Hovorková

Nových bytů bude víc, jenže dražších. Bydlení ve vlastním se vzdaluje

Trh s novými nemovitostmi ožívá. V druhé polovině roku se čeká celorepublikový nárůst nabídky nových bytů oproti loňsku o 3,6 %, v Praze pak o 3,2 %. Vyplývá to z aktuálního průzkumu... celý článek

Stačí vám tři pětiny domu? Pojistku podceňuje čím dál víc Čechů

15. 4. 2025 | Kateřina Hovorková | 6 komentářů

Stačí vám tři pětiny domu? Pojistku podceňuje čím dál víc Čechů

Sedm z deseti rodinných domů v Česku je podpojištěných, výše pojistné částky dosahuje jen 60 procent skutečné hodnoty nemovitosti. Česká asociace pojišťoven proto spouští kampaň, ve... celý článek

Devět z deseti Čechů chce bydlet ve vlastním, ukázal průzkum

26. 3. 2025 | Petr Kučera

Devět z deseti Čechů chce bydlet ve vlastním, ukázal průzkum

Téměř devět z deseti (86 %) obyvatel Česka preferuje bydlení ve vlastním před nájmem. A to přesto, že osm z deseti lidí, kteří nebydlí ve vlastním, považuje vlastní bydlení za cenově... celý článek

Nedávejte svoje data webům, co nabízejí odhady nemovitosti zdarma, radí expert

25. 3. 2025 | Anna Kubešková

Nedávejte svoje data webům, co nabízejí odhady nemovitosti zdarma, radí expert

Za kolik můžete prodat nebo koupit dům či byt? Těch, kdo rádi poradí, najdete spoustu. Víte ale, odkud mají informace? Jsou správné? A proč by vám je někdo dával zadarmo, nesmrdí tu... celý článek

Partners Financial Services