Kalkulačka: Maximální povolená výše hypotéky

Kalkulačka maximální povolené výše hypotéky počítá, jak vysoký hypoteční úvěr vám banka směla nabídnout v době, kdy se kromě parametru LTV (to je poměr mezi hodnotou nemovitosti a výší půjčky) povinně sledovaly příjmy žadatele a porovnávaly se splátkami dluhu (ukazatel DSTI, sledoval se do poloviny roku 2023) nebo celkovým objemem dluhů (ukazatel DTI, sledoval se do konce roku 2023).  A pokud jste neměli jiné dluhy.

Jak vysokou hypotéku vám banka smí nabídnout

Pomohla vám tato kalkulačka?

AnoNe

Další kalkulačky

Refinancujete hypotéku? Srovnáme vám nejvýhodnější nabídky na trhu.

Kromě srovnání nejvýhodnějších hypoték vám pomůžeme také s právními problémy nebo kontrolou technického stavu nemovitosti.
  • Proč se omezuje maximální výše hypoték?

    Když Česká národní banka v roce 2022 stanovovala limity ukazatelů DSTI a DTI, argumentovala ochranou spotřebitele před předlužením. Banky před t poskytnutím hypotéky musely přesně spočíst, kolik peněz mají lidé naspořeno, jaké mají příjmy a jak jsou zadlužení. Ve skutečnosti ale limity centrální banka spíš zkouší ovlivňovat trh s nemovitostmi. A brání bankám v příliš riskantním půjčováním.

  • Jaké ukazatele musí banky při poskytování hypotéky sledovat?

    Od roku 2024 banky je pro banky povinné dodržovat limit pro ukazatel LTV. Dřív rovněž limitované ukazatele DSTI a DTI sledovat můžou ale nemusí.

    • LTV je poměr hypotéky ku zástavní hodnotě nemovitosti
    • DSTI je poměr nákladů, které by žadatel musel měsíčně vynaložit na splácení svých stávajících dluhů a nové hypotéky k jeho měsíčním příjmům
    • DTI říká kolik svých ročních příjmů by žadatel musel vynaložit na splacení svých stávajících dluhů a nové hypotéky
  • Co je u hypotéky LTV, jak se počítá a jak může být vysoké?

    LTV značí loan to value. Loan je půjčka a value hodnota. V hypotečním bankovnictví LTV označuje poměr úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti, kterou dlužník bude bance za hypotéku ručit. Poměr se udává v procentech. Například hypotéka s LTV 90 procent je půjčka, při které banka poskytuje zákazníkovi úvěr na 90 procent hodnoty nemovitosti.

    Od dubna 2022 platí, že naprostá většina hypoték, které banka poskytne, nesmí mít větší LTV než 80 procent, u žadatelů pod 36 let 90 procent. Znamená to tedy, že na koupi nemovitosti musí člověk mít aspoň 20 procent (respektive 10 procent) hodnoty ze svých zdrojů.

  • Jak se stanoví hodnota nemovitosti?

    Především: hodnota nemovitosti není její kupní cena. Kupní cena je věcí domluvy mezi kupujícím a prodávajícím, hodnotu nemovitosti určuje znalecký odhad. Cílem odhadu je dojít k tržní ceně nemovitosti – za kolik by ji banka mohla prodat, kdyby dlužník nesplácel a nemovitost přešla do jejího vlastnictví.

    Zejména u menších nemovitostí, typicky u bytů – že se banka místo odhadu spokojí s určením hodnoty podle ceny uváděné u srovnatelných nemovitostí v takzvané cenové mapě.

  • Co je u hypotéky DSTI, jak se počítá a jak může být vysoké?

    DSTI znamená debt service to income. Debt service znamená obsluha dluhu, ale klidně si to můžete přeložit jako náklady na dluh, a income je příjem. Zkratka se používá v hypotečním bankovnictví a označuje poměr mezi celkovými měsíčními splátkami všech dluhů včetně případné nové hypotéky a čistým měsíčním příjmem žadatele o úvěr.

    DSTI se udává v procentech. Například DSTI 40 procent znamená, že žadatel o úvěr vynaloží na splácení svých stávajících půjček a případné nové hypotéky každý rok 40 procent svého čistého příjmu.

    Od dubna 2022 byla horní hranice DSTI 45 procent. To znamená, že souhrn všech splátek nesměl přesáhnout 45 procent čistého měsíčního příjmu žadatele. U žadatelů mladších 36 let smělo být DSTI až 50 procent.

    Limit DSTI banky nemusí od 1. července 2023 dodržovat.

  • Co je u hypotéky DTI, jak se počítá a jak může být vysoké?

    DTI stojí za anglické debt to income. Debt je dluh a income je příjem. Ukazatel říká, kolik čistých ročních příjmů žadatele o hypotéku by stačilo na splacení všech jeho stávajících půjček plus nové hypotéky. Pokud je například ukazatel DTI 9, znamená to, že žadatel o úvěr by i s ním měl dluh, jehož celková výše odpovídá devíti jeho čistým ročním příjmům.

    Pro žadatele o hypotéky byla Českou národní bankou stanovena horní hranici DTI na 8,5 (případně 9,5 pro lidi pod 36 let). To znamená, že celkový dluh nesměl přesáhnout 8,5násobek (případně 9,5násobek) čistého ročního příjmu žadatele.

    Limit DTI banky nemusí dodržovat od 1. ledna 2024 dodržovat.

  • Jsou z limitů LTV, DSTI a DTI nějaké výjimky?

    Výjimku má banka. Může poskytnout až 5 procent hypoték, které parametrům nevyhoví. Má přitom ovšem postupovat „obzvlášť obezřetně“.

    Výjimky také mají žadatelé s věkem nižším než 36 roků. U nich může být ukazatel LTV 90 procent.

    Závazné limity pro ukazatele DSTI a DTI skončily k poslednímu červnu (DSTI) a poslednímu prosinci (DTI) roku 2023.

Související články na téma hypotéka

Hypotéky jsou zase dražší, skončily akce

9. 11. 2022 | Jiří Hovorka

Hypotéky jsou zase dražší, skončily akce

Průměrný úrok u nových hypoték, které teď nabízejí tuzemské banky, na začátku listopadu po dvou měsících mírného poklesu opět stoupl. Ukazuje to statistika Fincentrum Hypoindex, která vychází z nabídkových cen.

Vysoký úrok jen na rok? Krátké fixace jsou teď nejdražší

27. 10. 2022 | Olga Skalková

Vysoký úrok jen na rok? Krátké fixace jsou teď nejdražší

Úroky u hypoték jsou rekordně vysoké. Sázka na kratší fixace vypadá logicky. Inflace vrcholí, říká se. Až se bouře přežene, budou úroky klesat. Za jednoleté fixace se ale připlácí.

Hypotéka je levnější než nájem, radí banka. Kromě tří měst

3. 12. 2019 | Petr Kučera

Hypotéka je levnější než nájem, radí banka. Kromě tří měst

Ve většině krajských měst je hypotéka výhodnější než nájemní bydlení. Výjimkou jsou Praha, Brno a Plzeň. Ukazují to výpočty projektu Srovnávač bydlení, za nímž stojí finanční skupina Wüstenrot, která mimo jiné nabízí právě hypotéky a stavební spoření.

Nemovitosti: růst se zastavuje

25. 10. 2018 | Daniel Kotula | 16 komentářů

Nemovitosti: růst se zastavuje

Článků o tom, co se děje a co se bude dít na realitním trhu, jak to bude s cenami nemovitostí, a o všem, co s tím souvisí, jste asi letos četli víc než v jiných letech. Mám ale pocit, že moc neodpovídají tomu, co v roce 2018 jako realitní zprostředkovatel v terénu skutečně zažívám.

Květen podle bank a pojišťoven: změny úrokových sazeb a nové online bankovnictví

7. 6. 2018 | Monika Veselíková | 1 komentářů

Květen podle bank a pojišťoven: změny úrokových sazeb a nové online bankovnictví

Kdo zdražoval, kde seženete levnější hypotéku a kdo přichystal zbrusu nové produkty? Peníze.cz přinášejí přehled novinek za květen 2018.

Družstevní byt: Jak získat svůj podíl

3. 6. 2015 | Vladimír Zuzák | 1 komentářů

Družstevní byt: Jak získat svůj podíl

Převod družstevního podílu může být docela rychlý proces, pokud máte vyřešené financování. Jinak budete muset hledat družstvo, které vám přislíbí převod do osobního vlastnictví, nebo novostavbu.

Kupujeme byt: Vyberte byt, který se vám vejde do rozpočtu

24. 6. 2014 | Vladimír Zuzák | 21 komentářů

Kupujeme byt: Vyberte byt, který se vám vejde do rozpočtu

Zdají se vám všechny ideální byty finančně nedostupné? Koupě bytu je vždycky kompromis. Jde o to, abyste ho udělali chytře, vlk se nažral a koza zůstala celá. Seriál o koupi bydlení proto začínáme rychlokurzem, kde si vytvoříte co nejpřesnější představu o tom, jaký byt si budete moct dovolit, a naučíte se ho najít.

Bez hypotéky!

26. 5. 2013 | redakce Peníze.CZ | 3 komentáře

Bez hypotéky!

No to víte, že jde stavět i bez hypotéky. A do základů zalijte betonem dědečka, aby byla stavba úspěšná.

Srovnání: Hypotéka versus úvěr ze stavebního spoření

22. 4. 2013 | Petra Dlouhá | 17 komentářů

Srovnání: Hypotéka versus úvěr ze stavebního spoření

Investice do bydlení bývá tou největší v životě. Upsat se na desítky let bance nebo stavební spořitelně znamená pořádně zatížit domácí rozpočet. Je třeba důkladně zvážit, který typ půjčky zvolit. Zatímco hypotéky trhají rekordy, zájem o úvěry ze stavebního spoření klesá. Pro účely menších oprav a rekonstrukcí se však úvěr ze stavebka stále vyplatí.

Cesta z dluhové pasti: prodal dům na tři roky

14. 11. 2012 | Petra Dusová | 8 komentářů

Cesta z dluhové pasti: prodal dům na tři roky

O lidi, kteří jsou ve finanční tísni nebo mají problém se splácením půjčky s pořádným úrokem, není dneska nouze. Pokud se problémy začnou řešit včas, nemusí ještě nic ztraceno. Že to není fráze, bych chtěla ukázat na skutečném příběhu svého klienta.

Kvalitní bankovní služby? Zatím jen zbožné přání

22. 3. 2012 | Ondřej Tůma | 14 komentářů

Kvalitní bankovní služby? Zatím jen zbožné přání

Už jste někdy od Čecha slyšeli upřímně zamýšlenou větu: „Jsem spokojený bankovní klient“? Já ne. I když v posledních letech nastal určitý posun k lepšímu, k ideálu máme ještě hodně daleko.

Finanční produkt roku 2011. Nová soutěž má vítěze

31. 1. 2012 | Zdeněk Bubák | 3 komentáře

Finanční produkt roku 2011. Nová soutěž má vítěze

Známe všech pět vítězů prvního ročníku nové soutěže Finanční produkt roku. Soutěžilo se v kategoriích běžný účet, spořicí účet, půjčka, hypotéka a investiční životní pojištění. Vyhlášení je právě dnes!

Jak vybrat hypotéku

3. 1. 2012 | Radim Zelený | 9 komentářů

Jak vybrat hypotéku

Ještě než si „plácnete“ s prodejcem nemovitosti, musíte si ze široké nabídky vybrat takový úvěr, jehož podmínky budou vyhovovat právě vám. Pojďme se teď podívat, jak rozumět nabídkám bank.

Dlužím, dlužíš, dlužíme: Češi mají pro strach uděláno

19. 12. 2011 | Ondřej Tůma | 23 komentářů

Dlužím, dlužíš, dlužíme: Češi mají pro strach uděláno

Život na dluh si oblíbily státy i obyčejní lidé. Čísla vypovídající o zadlužení českých domácností jsou hrozivá. Jako by si mnozí z nás neuvědomovali, že za Řecko či za Portugalsko možná ano, za Pepu Nováka ale Německo dluh určitě nezatáhne. A exekutoři nebudou čekat na výsledek ixtého summitu...

Které banky nabízejí nejlepší úvěrové kalkulačky na internetu?

9. 12. 2011 | Zdeněk Bubák | 2 komentáře

Které banky nabízejí nejlepší úvěrové kalkulačky na internetu?

Server Finparáda zjišťoval, jaké lze na webových stránkách českých bank najít kalkulačky splátek úvěrů a na jaké úrovni tyto kalkulačky jsou. Výsledek přinášíme v tomto článku.

Benefity: kdy jsou zaměstnanecké výhody opravdu výhodné

21. 11. 2011 | Václav Valášek | 2 komentáře

Benefity: kdy jsou zaměstnanecké výhody opravdu výhodné

Už jsme si řekli, že zaměstnanecké benefity by měly především přinášet prospěch zaměstnancům. A ukázali si, že leckdy to tak není – prospěch z nich může mít prodavač finančních produktů a zaměstnavatel, na zaměstnance nezbyde. Dnes se tedy podíváme, který benefit se komu vyplatí.

Škola finanční gramotnosti: kolik si potřebuju naspořit do důchodu

27. 9. 2011 | Roman Baroš | 9 komentářů

Škola finanční gramotnosti: kolik si potřebuju naspořit do důchodu

V minulém díle Školy finanční gramotnosti jsme si povídali o penzijním připojištění jako jedné z možností, jak si spořit na důchod. Než si ale řekneme, jaké jsou další možnosti, je potřeba si určit, kolik vlastně potřebujeme naspořit. Není to úplně triviální úloha. Kolik musíte dávat bokem vy?

Reality show: Nákup úspěšné investiční nemovitosti krok za krokem

21. 9. 2011 | Daniel Kotula | 3 komentáře

Reality show: Nákup úspěšné investiční nemovitosti krok za krokem

Minulý týden jsem představil ukázkový příklad, jak do nemovitostí neinvestovat. Dnes vám představím jednu úspěšnou investici krok po kroku. Respektive – představí ji sám investor. Peníze.cz nejsou bulvární server, proto neslibuji krev a slzy. Ale uvidíte, že kdo chce na realitách vydělat, určitě se pořádně zapotí.

Škola finanční gramotnosti: jak zvládat rodinný rozpočet

6. 9. 2011 | Roman Baroš | 26 komentářů

Škola finanční gramotnosti: jak zvládat rodinný rozpočet

Jak udržet rodinný rozpočet na uzdě? Jak se vyhnout nepříjemným překvapením pět dní před výplatou? Jak si bezbolestně vytvořit dostatečnou rezervu? Většina lidí tyhle otázky řeší, bohužel velká část neúspěšně. Nuže: pár zásad, rad, tipů a triků.

Škola finanční gramotnosti: životní pojištění podruhé

26. 7. 2011 | Roman Baroš | 10 komentářů

Škola finanční gramotnosti: životní pojištění podruhé

Životnímu pojištění už jsme se ve Škole finanční gramotnosti věnovali. Probrali jsme řadu rizik, proti kterým můžete být (při)pojištěni, ale rozhodně jsme ještě neprošli všechny položky. V dnešní lekci si projdeme zbytek těch běžných a na příště už si necháme jen opravdové speciality.

Porovnání hypoték

Pojem hypotéka zná každý. Lze s ním financovat nákup bytu či jiné nemovitosti. Spočítejte si splátky hypotéky podle aktuálních úrokových sazeb.

Česká spořitelnaEqua bankMoneta Money BankHypoteční bankaa další...

Interaktivní grafiky

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdy můžu do důchodu a kolik dostanu. Kalkulačka a pravidla

Kdo může žádat o přiznání starobní penze? Co všechno se počítá? Jaké jsou podmínky? Tady...více

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Nemáte v peněžence poklad? Takhle poznáte vzácné koruny

Vypadají jako peníze, které denně bereme do ruky. A najdou se lidé, co by nám tu ruku...více

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Nové dopravní značky. Podívejte se, co vás čeká na silnicích

Od 1. ledna 2024 čeká na řidiče několik nových dopravních značek. Novelu vyhlášky č. 294/2015...více

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Na tyhle e-shopy si dejte pozor. Ukážeme jejich triky

Tohle není podvod, který by měl každý poznat hned na první pohled. Není to amatérsky působící...více

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Cesta do pravěku. Podívejte se, jak vypadalo internetové bankovnictví před 20 lety

Ať jste, nebo nejste pamětníci, tenhle výlet bude plný překvapení. Připomeňte si pionýrské...více

Partners Financial Services